V tomto článku se podíváme na opravdu efektivní metody a techniky, jak se uklidnit a jak zklidnit mysl i tělo, které zvládne opravdu každý. Tyto metody lze použít prakticky kdykoliv a kdekoliv podle potřeby. Čeká na tebe 12 vysoce účinných metod, jak se zklidnit, které můžeš praktikovat kdykoliv a kdekoliv.

Jsme první a zároveň jediná Česká a Slovenská společnost, která používá celostní přístup pro léčbu duševních poruch a prevence v oblasti duševního zdraví. To je důvod, proč máme tak vysokou úspěšnost při léčbě duševních a psychických poruch.

Tyto efektivní a jednoduché metody ti pomohou také naučit se zvládat záchvaty úzkosti a paniky, ale také zmirňovat příznaky různých duševních problémů. Neváhej také využít vysoce prožitkovou relaxační meditaci, kterou pro tebe připravila Lenka. Zaručeně tě zbaví stresu, uvolní tvé tělo, zklidní mysl a pomůže k hluboké regeneraci a relaxaci.

Jak se uklidnit

Je toho na tebe hodně, prožíváš neustálý stres, nedokážeš zastavit negativní myšlenky a obsese, prožíváš strach a pochybnosti, cítíš napětí a tvé tělo je ztuhlé? Tak pak potřebuješ jediné. Uvolnit své tělo, zklidnit svou mysl a relaxovat.

Níže najdeš ty nejlepší metody, jak se uklidnit, které zvládne každý a je možné je používat kdykoliv a kdekoliv. Nejprve se ale zaměříme na to nejdůležitější a tím je nervový systém. Nervový systém je hlavní složkou našeho těla, který je zodpovědný za to, jak zvládáme stres, negativní myšlenky, emoce, strach a starostí v každodenním životě. Proto je potřeba dbát na to, aby jsme ho zbytečně nepřetěžovali a zajistili mu podporu kvalitní stravou a životním stylem.

Nervový systém a duševní zdraví

Pokud je tvůj nervový systém oslabený a nefunguje správně, tak může způsobovat, že běžné životní situace tě budou stresovat daleko více a intenzivněji než jedince, kterému nervový systém funguje správně. Důvody proč nervový systém nemusí fungovat správně je mnoho. Nejčastěji je na vině stres, nedostatek kvalitního spánku, špatná strava, špatné trávení jako například syndrom propustného střeva spojený se špatným střevním mikrobiomem, zánět nervového systému a obecně jeho přetížení.

V tomto případě, pokud nervový systém nefunguje správně a rozhodí naši psychiku a duševní zdraví, nepomůže žádné pozitivní myšlení, meditace ani další metody. Každá negativní myšlenka, stres, emoce je třeba 20x intenzívnější a silnější než u běžného jedince. Další problém je nedostatečná a špatná produkce hormonů jako jsou serotonin, dopamin, endorfiny, oxytocin a další, které jsou zodpovědné za naši náladu a duševní pohodu. Řešením této situace je změnit životní styl a hlavně upravit kompletně celé stravování, zbavit se stresu (jeho příčiny) a jednoduše řešit tento problém celostním přístupem. To stejné pak platí u léčby duševních poruch jako jsou deprese, úzkosti a další. Pokud máš s tímto problém, neváhej využít celostní terapie a koučinku, nebo našeho online kurzu harmonie života.

Neřešením této situace s nervovým systémem může vést v pozdějších fázích k velmi silným problémům jako je například roztroušená skleróza a další autoimunitní onemocnění, nebo velmi závažným duševním poruchám.

Existuje celá řada možností a metod, jak se zklidnit a uvolnit své tělo, proto ti nabízíme 12 nejlepších a nejúčinnějších metod, které ti zaručeně pomohou. Ne každému bude vyhovovat nebo dokonce fungovat stejná metoda, proto si vyber to, co bude fungovat dobře právě pro tebe.

1. Meditace

Meditace je skvělý způsob, jak relaxovat a zklidnit svou mysl. Může mít dokonce příznivé psychologické a fyzické účinky. Meditace je skvělý prostředek ke snížení stresu, který tě může zklidnit a přinést hlubokou relaxaci a všechny její aspekty jako je například regenerace těla. Uklidňující meditace ti může pomoci lépe spát, lépe se soustředit na práci a zůstat v klidu po celý den. Pomocí meditace můžeš začít svůj den s úsměvem, energii a pozitivním naladěním, proto doporučuji zavést meditaci do svého každodenního života a vytvořit si z ní ranní návyk. Návyky ti pomohou ke změně tvého života, protože to, co děláš opakovaně, určuje kdo jsi a jaký bude tvůj život.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK S NÁVODEM:  MEDITACE KOMPLETNÍ PRŮVODCE PRO ŽIVOT (KROK ZA KROKEM)

Pokud s meditací začínáš, nebo nevíš, jak správně meditovat, neváhej využít našeho návodu, jak meditovat, který je vhodný pro začátečníky, i pokročilé. Chceš vědět, jak se uklidnit s použitím vedené meditace, tak tě čeká velmi silná prožitková meditace od Lenky.

Naučit se meditační techniky a zklidnit mysl je snadné. Chce to jen praxi. K podpoře duševního klidu a vnitřní rovnováhy použij následující uklidňující orgasmickou, prožitkovou meditací a relaxací níže.

2. Všímavost a přítomný okamžik

Všímavost je naprosto geniální způsob, jak se uklidnit a jak zklidnit mysl. Tuto techniku lze praktikovat prakticky kdekoliv doma i venku.

Když si uvědomíš přítomný okamžik, získáš přístup ke zdrojům, o kterých si možná ani nevěděl, nebo sis je neuvědomoval, že jsou tvou součástí po celou dobu. Ticho a klid ve tvém nitru, tvůj vnitřní zdroj je tím největším darem. Vědomí toho, co ve svém životě potřebuješ a nepotřebuješ, řešení všech problémů, cestu k uzdravení jakékoliv situace máš neustále v sobě. Stačí se napojit na svůj vnitřní zdroj a ve svém nitru a tichu najdeš odpovědi. Možná nebudeš moct změnit svou situaci, ale praxe všímavosti nabízí prostor pro změnu tvé reakce na danou situaci. To vede k vytvoření zcela odlišné reality a jiným výsledkům.

Všímavost lze provádět praktický kdekoliv doma i venku, nebo například i v práci. Stačí se zaměřit na své smysly a vnímat jimi vše, co se odehrává. Nejlepší způsob a zároveň nejúčinnější je praktikovat všímavost v přírodě. Stačí v plném vědomí přítomného okamžik vnímat a prožívat všechny zvuky, které slyšíš ať jsou to zvuky deště, ptačí zpěv, zvířat, šumění větru v korunách stromů, nebo cokoliv dalšího. Zaměření se na zvuky patří k nejjednodušším způsobům, jak se propojit s přítomností tady a teď. Někomu bude vyhovovat například zrak. Navnimat se a plně v přítomnosti si prohlížet a uvědomovat, co kolem sebe vidíš, jaké tvary, barvy, stromy, keře, trávu, zvířata, chodník, lavičky, nebe.

Časem můžeš propojovat více smyslů. Najednou zjistíš, že vnímáš svět všemi smysly v plné přítomnosti a tvá mysl je zaměřená na tady a teď. To znamená, že už nemá prostor se zaobírat minulostí ani budoucností a získal si nad svou myslí plnou kontrolu. Negativní myšlenky, stres, napětí, negativní emoce zmizí a ty si začínáš tvořit svou realitu.

3. Jak se uklidnit – procházka v přírodě

Příroda je jeden z nejlepších způsobů, jak se uklidnit a zklidnit svou mysl. Pobyt v přírodě a s tím spojený pobyt na sluníčku je důležitý pro tvorbu vitamínu D, který podporuje a posiluje náš imunitní systém a duševní pohodu včetně redukce stresu. Vitamín D patří mezi nejúčinnější způsoby, jak posílit imunitu a zlepšuje také produkci hormonů, které pomáhají zlepšit naši náladu a duševní stav.

V přírodě by každý z nás měl trávit alespoň minimálně jednu hodinu denně. Pokud má člověk zdravotní, nebo psychické problémy, tak je doporučený čas minimálně dvě hodiny denně. Mezi účinné způsoby, jak se zklidnit, které lze v přírodě použít patří meditace, všímavost, chůze na boso, sport, dýchání a mnoho dalšího. Stačí si najít vhodnou aktivitu, kterou lze provádět v přírodě a čekají na tebe velké změny.

Když jsme venku, soustředíme se na své smysly jako je zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Studie ukazují, že zapojení pěti smyslů může pomoci navodit pocity klidu a relaxace.

Studie ukázaly, že čas strávený v přírodě a pobyt venku bez cíle kromě pouhého prožívání přítomnosti a světa kolem vás, má pozitivní vliv na naši pohodu. Trávení času v přírodě může mimo jiné zlepšit paměť, snížit stresové hormony a snížit pocity deprese nebo úzkosti podle harvardského výzkumu.

4. Hormony

Hormony jsou molekulární látky produkované mnohobuněčnými organismy, které umožňují různým částem těla včetně orgánů, tkání a mozků vzájemně komunikovat. V podstatě prostřednictvím této signalizace pomáhají hormony regulovat většinu fyziologie a chování organismu a to včetně spánku, trávení, sexuálních funkcí, stresu a nálady.

Hormony ovlivňují zdraví, fungování těla i mozku mnoha různými způsoby. Na psychologické úrovni ovlivňují náladu, to jak se chováme, jak moc jsme přitažliví a mnoho dalšího.

Mezi hlavní hormony štěstí, které ovlivňují naši náladu a duševní pohodu patří serotonin, dopamin, endorfiny, oxytocin a další. Pokud nemáme dostatek těchto hormonů, tak dochází ke zhoršené funkci zvládat každodenní problémy, stres, negativní myšlenky, strach a obecně emoce. Cítíme apatii, smutek, nemáme motivaci a všechno jde tak nějak s námi z kopce.

Sníženou produkcí hormonů jako je serotonin, dopamin, endorfiny a další se zhoršuje naše psychika a emoční odolnost. Najednou běžné situace vnímáme jako daleko více stresově intenzivní, negativní myšlenky jsou rovněž intenzivnější a více nás ovlivňují a to stejné platí i o strachu a dalších emocí. V tomto případě nepomáhá ani pozitivní přístup a pozitivní myšlení, meditace a další metody, které běžně fungují.

Stimulace mozku

Řešením je stimulovat mozek k produkci těchto hormonů a změnit biochemii a fyziologii těla. Největší problém při vysazování antidepresiv bývá právě v této oblasti. Pokud bereme antidepresiva příliš dlouho, dochází ke zlenivění a ochabnutí mozku. Je to způsobeno tím, že mozek spoléhá na antidepresiva, že budou syntetický (uměle) vytvářet a produkovat tyto hormony (serotonin) a sám nemusí zastávat tuto funkci. Problém je v tom, že mozek funguje jako sval a pokud se netrénuje, tak ochabne a oslábne stejně jako svaly, které netrénujeme. Pak přichází na řadu stimulace mozku.

Jak správně a jednoduše stimulovat mozek a zlepšit tak svou duševní pohodu, nebo se uzdravit z duševních poruch a bezpečně vysadit antidepresiva krok za krokem, ti pomůže náš online kurz harmonie života níže.

Jiri-Capovec-jak-se-zbavit-stresu

5. Jak se uklidnit – vyjÁdři své emoce

Mezi klíčové způsoby, jak se zklidnit a uvolnit tělo patří samozřejmě práce s emocemi. Pokud chceš ovládnout svůj život, musíš prvně ovládnout svou mysl. Bez toho to prostě nepůjde. Potlačování emocí vede ke spoustě problémům, které se dříve nebo později projeví a způsobí velké škody. Může jít o zdravotní problémy, konflikty v osobním životě, problémy ve vztazích, nespokojenost v životě, vztazích, zhoršení duševního zdraví, psychické problémy, více stresu a podobně.

Potlačené emoce a neřešené životní situace a trauma z minulosti mohou být příčinou různých duševních poruch jako jsou například úzkosti, post traumatická stresová porucha, obsedantně kompulzivní porucha OCD a další.

Emoce je energie, ale pokud budeme tuto energii držet v sobě a hromadit ji, dojde k takzvaným explozím. Tento stav je známý jako vybuchnutí, cholerické reakce, kdy lítají kolem hromy a blesky (nadávky, urážky, hněv a další).

Neboj se vyjádřit své emoce. Najdi si způsob jakým bude pro tebe nejlepší vyjádřit své emoce, ale nezpůsobit tím vnitřní bolest lidem kolem sebe. Může to být například běh, cvičení, bušení do polštáře, řvaní, boxování do boxovacího pytle, meditace, dýchací techniky a další možnosti. Nepotlačovat své emoce a najít způsob, jak je správně vyjádřit, aby nešlo k přehození této negativní energie na jinou osobu je nejlepší způsob, jak se uklidnit.

Pokud máš s tímto problém, tak neváhej využít našeho online kurzu harmonie života, který tě povede krok za krokem ke zvládání negativních potlačených emocí, negativních myšlenek, stresu, strachu a naučíš se, jak ovládnout svou mysl a mnoho dalšího.

6. Jak se zklidnit – relaxace

Relaxace může zahrnovat různé techniky a druhy, které se budou lišit od potřeby každého jedince. Každý relaxuje jiným způsobem. Pro někoho může být relaxace i fyzická práce a skvělý způsob, jak vypnout a zklidnit mysl. Jiný člověk dává přednost meditací, masáží, wellness pobytů, nebo pobytu někde v přírodě o samotě.

Relaxace má za cíl snížení stresu, zklidnění mysli, uvolnění těla a zaměření se na teď a tady (přítomný okamžik). Existují studie, které potvrzují, že relaxační techniky jsou skutečným přínosem pro naše duševní zdraví a jsou výbornou metodou, jak se uklidnit a dostat pod kontrolu svou mysl včetně stresu.

Pro uvolnění a zklidnění těla zkus progresivní svalovou relaxaci. Progresivní svalová relaxace může snížit úzkost a svalové napětí. Pokud máš problémy s usínáním, může ti tato metoda pomoci i při problémech se spánkem. Když uvolníš svaly, tak tvé tělo dostane signál, že může v pořádku usnout.

Pro zklidnění mysli je nejlepší možnost využít meditace, všímavosti a obecně techniky zaměřené na přítomný okamžik. Mezi vhodné relaxační metody, které vedou ke zklidnění mysli a těla patří:

  • Meditace (všímavost)
  • Progresivní svalová relaxace
  • Jóga
  • Čchi-kung
  • Sport a fyzická aktivita (cvičení)
  • Wellness
  • Procházka a pobyt v přírodě (turistika)
  • Dýchací metody
  • Masáž
  • Vizualizační techniky
  • Poslech relaxační a meditační a hudby
  • A další…

Stačí si vybrat způsob, který bude tobě nejvíce vyhovovat a vydat se na cestu plnou uvolnění, relaxace a odpočinku.

7. Dýchání a dEchové techniky

Dýchání a obecně dechové metody jsou jednou z nejlepších a nejsnadnějších způsobů, jak se uklidnit a jak zklidnit mysl. Všiml jsi si někdy, jak dýcháš, když jsi uvolněný? Až se příště uvolníš, tak si udělej chvilku a všimni si, jak dýcháš. Jsou to hluboké pomalé nádechy, nebo rychlé a mělké nádechy? Nebo přemýšlej o tom, jak dýcháš, když se ráno poprvé probudíš, nebo jak dýcháš těsně před usnutím. Dechové cvičení ti může pomoci uvolnit se, protože díky němu se tvé tělo uvolní a změní se tvá biochemie.

Hluboké dýchání je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit stres v těle. Je to způsobeno tím, že když zhluboka dýcháš, vysílá to do tvého mozku zprávu, aby se uklidnil a uvolnil. Mozek pak odešle tuto zprávu tvému tělu. Věci, které se dějí, když jsi ve stresu jako je zrychlený srdeční tep, zrychlené dýchání a vysoký krevní tlak se s hlubokým dýcháním zmírňují a uvolňují.

Způsob jakým dýcháme, ovlivňuje celé naše tělo. Dechová cvičení jsou dobrým způsobem relaxace, snižují napětí, pomáhají nám v produkci hormonů jako je například serotonin a uvolňují stres.

Břišní dýchání (BRÁNIČNÍ DÝCHÁNÍ)

Břišní dýchání (brániční dýchání) je snadné a podporuje velmi hlubokou relaxaci. Vyzkoušej toto základní cvičení, kdykoli potřebuješ relaxovat nebo zbavit stresu. Toto dechové cvičení je vhodné také při úzkostných stavech a panických atacích a je to skvělý způsob, jak se zklidnit.

  • Posaď se nebo si lehni do pohodlné polohy.
  • Polož si jednu ruku na břicho těsně pod žebra a druhou ruku na hrudník.
  • Zhluboka se nadechni nosem, tak aby se zvedala jen ruka položená na břichu. Zároveň tvá ruka na hrudi by se neměla hýbat.
  • Zhluboka vydechni pusou se sevřenými rty. Opět by se měla pohybovat jen ruka na břiše a můžeš si pomoct rukou vytlačit veškerý vzduch.
  • Proveď toto dýchání 3 až 10krát, nebo tak dlouho dokud se neuvolníš.
  • Všimni si, jak se cítíš na konci cvičení. Rozhodně budeš vnímat velké změny.

4-7-8 dýchání

Toto cvičení také využívá břišního dýchání, které ti pomůže relaxovat. Je to snadná metoda, jak se uklidnit, kterou lze praktikovat naprosto kdekoliv. Zpomalení a prohloubení dechu pomůže dokonale uvolnit a zrelaxovat tělo, ale také pomůže zbavit stresu a napětí. Toto dechové cvičení je vhodné také jako první pomoc při úzkostných stavech a panických atacích. Cvičení lze provádět v sedě i vleže a prakticky kdekoliv a kdykoliv.

  • Dej špičku jazyka na horní patro a drž ji tam
  • Zhluboka a pomalu se nadechni do břicha a při nádechu potichu počítej do 4.
  • Zadrž dech a potichu počítej od 1 do 7.
  • Následně při tichém počítání od 1 do 8 úplně vydechni.
  • Opakuj tuto dechovou techniku 3 až 7krát, nebo dokud se neuklidníš.
  • Všimni si, jak se cítíš na konci cvičení. Rozhodně budeš vnímat velké změny.

Mezi další velmi účinné dechové techniky patří například Wim Hofova metoda. Tato metoda je vhodná jako prevence, ale také pomůže ke zklidnění mysli a uvolnění těla. Navíc tato metoda má vědecky ověřené účinky jako je posílení imunitního systému, zbavuje stresu, podporuje celkové fyzické a duševní zdraví a mnoho dalšího.

Jiri-Capovec-jak-se-zbavit-stresu

8. Relaxační a meditační hudba

Meditační a relaxační hudba může mít hluboký účinek na emoce i tělo. Rychlejší hudba ti umožní cítit se bdělejší a lépe se soustředit. Díky pozitivní hudbě se můžeš v životě cítit optimističtěji a pozitivněji. Pomalejší tempo hudby může uklidnit tvou mysl a uvolnit svaly, takže se budeš cítit uvolněně a zároveň se uvolní stres. Hudba je skvělý nástroj pro relaxaci a hlavně zvládání stresu.

Relaxační a meditační hudba je také vhodná pro meditace a různé druhy cvičení jako je jóga, čchi-kung a další. Relaxační a meditační hudba se správnými frekvencemi (432hz) pomáhá snížit tepovou frekvenci, zbavit stresu, zklidnit mysl, prohloubit dech a obecně harmonizuje tělo i mysl a podporuje hlubokou regeneraci. Doslova tato hudba mění naši náladu (emoce) a myšlenky, které zaplavují naši mysl.

Skvělý způsob, jak se uklidnit je pravidelný poslech relaxační hudby vytvořenou na správných frekvencích. Proto neváhej využít naší tvorby, protože naše relaxační a meditační hudba je vytvářená převážně na frekvencích 432 Hz, ale také používáme solfeggio frekvence a další účinné frekvence.

Vědci ze Stanfordské univerzity zveřejnili studii, která uvádí, že poslech hudby dokáže změnit fungování mozku stejnou měrou jako léky. Poznamenali, že hudba je něco, ke kterému má přístup každý a je to nejsnadnější nástroj ke snížení stresu.

9. Sport a fyzická aktivita

Sport posiluje naše celkové zdraví, ale nabízí i další výhody. Sport a fyzická aktivita prospívá i tvému duševnímu zdraví. Udělá tě šťastnějším, zvyšuje tvé sebevědomí a pomáhá snižovat stres. A nejlepší na tom je, že prakticky jakákoli forma cvičení, od aerobiku přes cvičení, plavání, turistiku až po jógu, může fungovat jako prostředek uvolňující stres. Sport uklidňuje mysl, posiluje svaly a zlepšuje celkovou pohodu.

Cvičení a fyzická aktivita doslova napumpuje tvé tělo endorfiny. Fyzická aktivita může pomoci zvýšit produkci neurotransmiterů zvané endorfiny, které jsou zodpovědné za to, že se cítíme šťastní, spokojení a euforicky. Tento hormon zlepšuje naši náladu a podporuje naši duševní pohodu.

Sport pomáhá ke zlepšení nálady. Pravidelné cvičení může zvýšit sebevědomí, zlepšit náladu, pomoci uvolnit se a snížit příznaky úzkosti a deprese. Cvičení může také zlepšit kvalitu tvého spánku, který je často narušen stresem, depresemi a úzkostí. Všechny tyto výhody cvičení zmírňují hladinu stresu. Pravidelná fyzická zátěž pomáhá našemu kardiovaskulárnímu, trávicímu a imunitnímu systému a to nejen tím, že pomáhá chránit naše tělo před škodlivými účinky stresu.

 SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:  JAK SE ZBAVIT DEPRESE NÁVOD (KROK ZA KROKEM)

Stačí si vybrat fyzickou aktivitu, která tě bude bavit a můžeš začít. Může to být například – tanec, běh, plavání, brusle, cvičení, jóga, turistika a další. Nezapomeň, že doporučujeme 3 – 4x týdně zajistit svému tělu střední až větší fyzickou aktivitu. Kromě toho je důležité každý den zajistit svému tělu dostatek pohybu a to minimálně formou procházky (7 000 – 10 000 kroků).

10. Jak se uklidnit pomocí vizualizace

Vizualizace může být také vhodný prostředek, jak se zklidnit a uvolnit své tělo i mysl. Můžeš si představit své vysněné ideální místo, kde se cítíš velmi dobře a uvolněně. Nebo si sám sebe představ na pláži u moře, nebo někde v přírodě, kde zpívají ptáci a jsou kolem tebe zvířátka.

Někdo může dát přednost vizualizaci nějaké příjemné vzpomínky, prožitku, který zažil, nebo místa, kde už byl. To ti pomůže vyvolat příjemné pocity a podpoří to tvou relaxaci. Nezapomeň, že představivost je neomezená a můžeš jí využít dle své představivosti, kterou lze takto i krásně rozvíjet.

11. Smích skvělý způsob jak se uklidnit

Smích je velmi silný lék a účinný způsob, jak se uklidnit. Smích dokonce sbližuje lidi způsoby, které v těle vyvolávají zdravé fyzické a emocionální změny. Dále posiluje náš imunitní systém, zlepšuje náladu a duševní pohodu, snižuje bolest a chrání nás před škodlivými účinky stresu. Nic nefunguje rychleji ani spolehlivěji, aby se naše mysl a tělo vrátilo do rovnováhy, než upřímný dobrý smích od srdce.

Smích je úžasným zdrojem, který vede k uzdravování, zmírnění stresu a je to snadný způsob pro překonávání problémů, zlepšování našich vztahů a podporu fyzického i emocionálního zdraví. Nejlepší ze všeho je, že tento neocenitelný lék je zábavný, zdarma a snadno se používá kdykoliv a kdekoliv.

Smích spouští v těle uvolňování endorfinů. Tento hormon způsobuje, že se cítíme dobře, euforicky a jsme šťastní. Endorfiny podporují celkový pocit duševní pohody a mohou dokonce dočasně zmírnit bolest. Stačí si pustit dobrou komedii, jít s přáteli se pobavit, nebo si přečíst pár vtipů a změna je na cestě.

12. Mazlení tulení a sex

Fyzický kontakt, sex, mazlení, tulení, líbání, nebo dokonce i objímání nám pomáhá k produkci hormonu zvaného oxytocin. Někdy je tento hormon také označován jako hormon lásky. Oxytocin ovlivňuje naši duševní pohodu, štěstí a celkovou spokojenost. Také ovlivňuje vztah k naše sexuální chování a schopnost dosáhnout orgasmu, ale také je potřebný pro navazování vztahů, získání k důvěry a začlenění do společnosti a sociálních skupin.

Objímání patří mezi nejjednodušší způsob, jak zlepšit svou náladu a také navozuje procesy, které vedou k uzdravení našeho těla. Oxytocin pomáhá snižovat úzkosti a stres. Dále také zlepšuje paměť, emoční spojení a pomáhá k lepšímu rozpoznávání emocí. Zvyšuje naši motivaci k tomu, abychom budovali a udržovali společenské vazby. To nám zajišťuje určitou kvalitu vztahů, která má přímý vliv na naše štěstí a duševní pohodu. Vztahy patří mezi nejdůležitější oblast, která ovlivňuje naši spokojenost, štěstí a duševní pohodu ze všech životních oblastí. Proto je oxytocin velmi důležitým hormonem.

Oxytocin je mimo jiné také klíčovým hormonem, který uklidňuje tělo a napomáhá k regeneraci a uzdravení. Pomáhá ke snížení stresových hormonů jako je kortizol a adrenalin a tím pomáhá našemu tělu relaxovat. Tento hormon je důležitý, protože podporuje intimní, romantické a párové vazby. Jednoduše zlepšuje kvalitu vztahu a interakce mezi partnery.

Na závěr 7 vědecký podložených způsobů, jak se uklidnit a zůstat v klidu. Pamatuj, že existuje nespočet způsobů, jak se zklidnit a není ani jeden, který bude 100% fungovat všem, proto je nutné zkoušet, testovat a najít si to, co bude pro tebe fungovat nejlépe.

Jiri-Capovec-jak-posilit-imuntu
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

2 Komentářů
  1. Milada

    Odzkoušeno a musím říct, že to funguje téměř všechno. Je to až neuvěřitelné, ale pomohlo mi to při stresu a úzkosti. Mockrát děkuji

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Milado, tak to jsme moc rádi, že článek i jeho techniky fungují. Moc děkujeme za zpětnou vazbu a přejeme hodně úspěchů a štěstí na další cestě 🙂

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares