V tomto článku se podíváme na tipy a rady, jak posílit imunitu, které zvládne opravdu každý a to krok za krokem. Silná a zdravá imunita je důležitá jako prevence před různými nemocemi, ale také pomáhá našemu tělu v procesu uzdravení.

Dnešní doba a hlavně současný životní styl nastavený v dnešní společnosti není zrovna ideální a často nepřispívá našemu zdraví. Všude se na nás valí starosti, stres, nezdravé jídlo a suroviny, špatná kvalita ovzduší včetně vody i té podzemní, nepravidelný spánkový režim a nekvalitní spánek, žijeme ve strachu a nejistotě, velké nároky v oblasti práce, kariéry, byznysu, ale i vztahů a mnoho dalšího. To vše oslabuje náš imunitní systém a zhoršuje kvalitu našeho života a v důsledku to vede k onemocnění.

Co je to imunita a imunitní systém?

Imunitní systém je složitá síť zahrnující mnoho mechanismů a skládá se z buněk, tkání, bílkovin a orgánů, které spolu spolupracují. Jinými slovy je to síť biologických procesů, které chrání náš organismus před nemocemi. Úkolem imunitního systému je obrana našeho organismu před bakteriemi, viry, kvasinkami, plísněmi a dalšími mikroby, ale působí také jako prevence před infekcemi, záněty a proti nežádoucím změnám v našem těle.

Imunitní systém každého člověka je jiný, ale v podstatě se během dospělosti posiluje, protože do této doby jsme byli vystaveni více patogenům a vyvinuli jsme větší a silnější imunitu. Proto jsou dospívající a dospělí jedinci méně nemocní než děti.

Pokud je náš imunitní systém oslabený, tak se snižuje schopnost bránit se před cizími útočníky jako jsou viry, bakterie, plísně, kvasinky a dalšími mikroby. To může vést k tomu, že jsme náchylnější k onemocnění, ale také to zhoršuje průběh samotné nemoci a jejích příznaků.

Jak posílit imunitu a respektovat své tělo

U některých infekcí může dojít ke zvýšení tělesné teploty, nebo horečce. Toto je reakce imunitního systému. Zvýšení teploty má za úkol zabít některé mikroby v našem těle. Horečka také spouští proces opravy těla a snaží se tímto způsobem vypořádat s infekcí. Problém nastává tehdy, kdy si vezmeme lék na snížení horečky jako je například paralen. Tímto bráníme svému tělu a své imunitě vypořádat se s infekcí a uzdravit se. To byl jen jeden příklad z mnoha dalších, proto je nutné naučit se naslouchat svému tělu. Schopnost naslouchat svému tělu je způsob, jak posílit imunitu a jde o klíčovou dovednost pro zlepšení našeho zdraví a životního stylu.

Naše tělo, buňky i naše imunita je velmi silná a inteligentní a má neuvěřitelnou schopnost regenerace. Problém nastává tehdy, když naše tělo neposloucháme a nebo hůř jdeme proti němu a nedopřejeme mu prostor, aby se mohlo regenerovat a uzdravit.

Jak posílit imunitu – nauč se poslouchat své tělo

To nejdůležitější ze všeho a číslo jedna je naučit se poslouchat své tělo. Každé tělo je jiné a bude jinak reagovat například na různé druhy stravy, proto je nutné naučit se mu naslouchat. Tělo s námi komunikuje neustále, ale problém většiny lidí je, že ho neposlouchají, nebo neznají (spíše si neuvědomují) jeho jazyk, kterým k nám promlouvá.

Mezi nejčastější signály našeho těla jakým s námi komunikuje patří:

  • Nevolnost
  • Bolest
  • Těžkost
  • Úbytek energie
  • Únava
  • Emocemi (stres, strach atd.)
  • Stavem pokožky, vlasu, nehtu atd.
  • Kruhy pod očima
  • A další…

Mohou to být fyzické i emocionální projevy. Naše tělo nám vždy dává najevo, pokud mi chybí nějaký vitamín, minerál, je unavené, potřebuje odpočívat, relaxovat, spát, nebo jídlo, které jsi snědl, není pro něj vhodné. Naučit se naslouchat svému tělu je absolutně to nejdůležitější a klíčem, jak posílit imunitu.

Jak tvé tělo k tobě promlouvá

Možná to znáš – sníš nějaké těžké jídlo typickým příkladem může být pečivo, knedlíky, maso, smažené a chvílí na to se ti udělá špatně. Bolí tě žaludek, cítíš se těžko a máš úbytek energie. Tímto ti dává tělo najevo, že taková strava není pro něj vůbec vhodná a při dlouhodobém stravování tímto jídlem dojde ke zdravotním problémům.

Tvé tělo také k tobě promlouvá i v opačném případě, kdy sníš nějaké lehké a zdravé jídlo plné vitamínů, vlákniny, minerálů a podobně. Může jít o ovoce, zeleninu, salát, nebo jakoukoliv rostlinou stravu bez cukru a lepku a tvé tělo tě odmění zvýšením energie, budeš se cítit lehce a bude ti dobře, jak fyzicky, tak i emocionálně.

Tělo ti dává vždy najevo, která strava je pro něj vhodná a která ne. Vždy ti dá najevo jaké vitamíny, minerály potřebuje, protože mu chybí. Dokonce ti dá najevo, kdy je unavené a potřebuje odpočívat, kdy potřebuje pohyb, kyslík a mnoho dalšího.

Doporučuji, aby jsi od teď začal vnímat, jak se cítíš po každém jídle, jak tvé tělo reaguje na to, co jsi snědl? Zaměř se také na to, jak se cítíš ve svém těle, jak jsi na tom s energetickou hodnotou a únavou a co ji ovlivňuje, jaký je stav tvé pokožky, vlasů, nehtů a mnoho dalšího. Brzy budeš žít v souladu a harmonii se svým tělem a to se odráží na tvém zdraví i tvé kvalitě života.

Jak posílit imunitu krok za krokem

Existuje mnoho způsobů, jak posílit imunitu, ale pojďme se podívat na ty nejlepší z nich, které může udělat každý. Rád bych ještě dodal, že posilování imunitního systému je rovněž jako zdraví otázkou těla, mysli a duše. Je potřeba tento proces řešit celostně na všech úrovních.

Aby mohlo dojít k posílení imunity, je klíčové naučit se jednu dovednost a tou dovedností je naučit se poslouchat své tělo. To je naprostý základ, bez kterého se neobejdeme.

POZOR: Žádné léky ani doplňky stravy na posílení imunity nefungují a je to jen marketing. Níže nalezneš 15 účinných rad, které zvládne každý a pomohou ti posílit tvůj imunitní systém. Klíčem k posílení imunity a zlepšení tvého zdraví je změna životního stylu a žádné léky ani doplňky to za tebe neudělají a ani nebudou fungovat. Maximálně způsobí vedlejší účinky, nebo ještě více oslabí imunitu (to platí pro léky na posílení imunity i další léky).

1. Příroda – učinný způsob jak posílit imunitu

Příroda, slunce a vitamín D, čerstvý vzduch, zvířata, fauna, země, voda, potrava to vše jsou dary naší matky země, které nám pomáhají v uzdravení. Problém je ten, že většina z nás dala přednost městům, sídlištím, nákupním centrech a ztrácíme kontakt s přírodou, kterou k životu potřebujeme stejně jako vzduch, nebo vodu.

Pobyt v přírodě je můj osobně nejoblíbenější způsob, jak nabrat zpět svou ztracenou energií, zajistit si regeneraci, zbavit se stresu a starostí, propojit se se svým zdrojem, intuici a celkově s matkou zemí a uzemnit se. Miluji když můžu jen tak pozorovat a poslouchat přírodu, vítr, vodu, zvířata a dokonale s ní splynout. Příroda je něco, co mě neskutečně naplňuje, dává mi neskutečnou energií včetně té kreativní a tvořivé, propojuje mě se svým zdrojem, léčí a regeneruje mě, pomáhá mi cítit se lépe a zlepšuje moji duševní pohodu, zbavuje mě starostí a stresů, přicházím na nové nápady a navíc je to skvělý způsob, jak posílit imunitu.

Pokud budeš pravidelně každý den na alespoň 2 hodiny v přírodě, tak za pár týdnů se tvůj život změní, nejen že budeš šťastnější a spokojenější, ale také vyrovnanější, zdravější a tvůj život bude ve všech směrech lepší.

Jak posílit imunitu aneb další praktiky v přírodě

Pobyt v přírodě doporučuji propojit s dalšími metodami, které podpoří tvůj imunitní systém i tvé zdraví a zlepší tvůj životní styl a to je například sport, meditace, všímavost, hluboké dýchání a další. Jsem přesvědčený, že každý člověk by měl trávit alespoň 2 hodiny denně v přírodě a je jedno jestli je to les, louka, hory, skály, řeka, nebo jezero, nebo jen někde v parku.

Mezi další uzdravující aktivity, které je dobré provádět v přírodě patří chození na boso po lese, kamenech, v řece, nebo kdekoliv jinde kromě betonu a cesty. Pokud se naše plosky nohou dotýkají matky země, tak se můžeme uzemnit, propojit se s matkou zemí a načerpat její úžasnou energii. Další výhody, které patří k chůzi na boso je reflexologie, nebo-li reflexní terapie. Princip této metody tkví v tom, že na plosky nohou existuje velké množství bodů, které jsou propojeny s jednotlivými orgány a částmi těla skrze nervové propojení. Tudíž dochází ke stimulaci a léčení jednotlivých orgánů a částí těla a také to posiluje naši imunitu.

Příroda a imunita studie

Výzkum potvrzuje, že trávení času v přírodě pomáhá předcházet a zmírňovat příznaky u řady nemocí jako je deprese, cukrovka, obezita, ADHD, kardiovaskulární onemocnění, rakovina a mnoho dalších. To všechno spojuje jeden důležitý jmenovatel a to je imunita. Příroda má nesmírně silnou schopnost posílit fungování našeho imunitního systému.

Existuje mnoho studií a výzkumu, které potvrzují pozitivní vliv na naše zdraví při pravidelném pobytu v přírodě. Příroda zlepšuje celkové naše zdraví a to včetně našeho duševního a psychického zdraví, posiluje imunitní systém a celkové fyzické zdraví.

Další výzkum ukazuje, že i klidné posezení v přírodě jako je les, nebo lesní koupání a zejména Japonské „lesní koupání“ může zlepšit naše zdraví a patří k dalším způsobům, jak posílit imunitní systém.

Vědci tvrdí, že velikost přínosů pro zdraví je přímo úměrné době strávené v přírodě. To znamená, že čím déle a čím častěji budeme trávit čas v přírodě, tím větší vliv to bude mít pro naše zdraví včetně imunitního systému.

Mimo to pobyt v přírodě má nesmírně uklidňující účinek na naši psychiku, protože nás zbavuje stresu a uvolňují se hormony jako je endorfin, serotonin a další, které jsou zodpovědné za naši náladu a náš duševní stav.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK S NÁVODEM:  JAK PŘIROZENĚ ZVÝŠIT PRODUKCI SEROTONINU

2. Jak posílit imunitní systém – Stres

Krátkodobé potlačení imunitního systému není nebezpečné. Chronické potlačení je už problém, protože ponechává tělo náchylné k infekcím a onemocněním.
Stres má přímý vliv na trávicí systém. Během stresu je trávení prakticky potlačeno a po stresu se zvyšuje trávící aktivita. To může ovlivnit zdraví trávicího systému a dokonce způsobit vředy a dokonce se toto riziko zvětšuje díky adrenalinu, který je uvolněný během stresové reakce, který může rovněž způsobit vředy.

Stres a reakce těla na něj zvyšují zátěž oběhového systému v důsledku zvýšené srdeční frekvence. Dokonce může stres také negativně ovlivnit imunitní systém a to zvýšením krevního tlaku. Navíc stres také zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi působením adrenalinu a noradrenalinu na uvolňování volných mastných kyselin. To vytváří shlukování částic cholesterolu, což vede ke sraženinám v krvi a ve stěnách tepen a ucpání tepen.

Zvýšená srdeční frekvence zase souvisí s rychlejším hromaděním cholesterolu na stěnách tepen. Vysoký krevní tlak vede k malým lézím na stěnách tepen a cholesterol má tendenci se v těchto lézích zachycovat.

 Vliv stresu na naše zdraví a imunitu

Negativní důsledky stresu na naše duševní i fyzické zdraví:

  • Oslabení imunitního systému
  • Stres může vést ke vzniku a rozvoji duševních poruch jako je (deprese, úzkosti, posttraumatická stresová porucha, panické ataky a další)
  • Stres má negativní vliv na naši tělesnou hmotnost. U někoho vede k přejídání a tedy přibírání a u někoho naopak k poruše příjmu potravy a tedy úbytku tělesné hmotnosti.
  • Stres má negativní vliv na naše svaly, které jsou jeho vlivem napnuté a ztuhlé. To může v dlouhodobém důsledku způsobit bolesti hlavy, migrény, bolesti zad, ramen, blokace páteře a také i vážné neurologické zdravotní problémy.
  • Stres také negativně ovlivňuje náš trávicí systém a to hned několika způsoby. Zvýšením hladiny cukru v krvi to může vést ke vzniku cukrovky. Dále například může stres způsobit zácpu, nebo průjem, vředy a mnoho dalšího.
  • Stres má negativní dopad také na dýchací soustavu a kardiovaskulární systém a to například zúžením cévních stěn, zvýšení krevního tlaku ale i dalších problémů.
  • Stres je také zodpovědný za problémy v oblasti sexuality jako je snížení testosteronu a impotence u mužů. U žen může negativně ovlivnit menstruační cyklus. Proto je nutné znát a naučit se pracovat s tím čemu se říká cyklická žena a umět pracovat s ženskou energií.
  • Stres má také negativní dopad na naši paměť a obecně na náš mozek. Včetně toho, že zvýšena hladina kortizolu a případně i adrenalinu je spojena s menší produkcí hormonů, jako jsou serotonin, dopamin, endorfin, oxytocin, melatonin a další. To vše může vést k horší náladě a duševní pohodě až ke vzniku, nebo rozvoji duševních poruch a horší kvalitě spánku a tedy celkové regeneraci organismu a jsme zase zpět u imunitního systému.
  • A mnoho dalšího…

Stres tichý zabiják

Z toho všeho vyplívá, že stres je největší tichý zabiják našeho zdraví. To také vyplívá z naší studie a výzkumu, který prokázal, že žádné nevyléčitelné ani smrtelné nemoci neexistují. Po přečtení této naší studie se dozvíš, jak velkou roli má stres na naše zdraví, proces uzdravení a dobu rekonvalescence.

Jak se zbavit stresu a jak posílit imunitu

Existuje nespočet různých metod a možností, jak se zbavit stresu. Některé jsou účinnější a některé jsou zase méně účinné. Stejně tak je to i s obtížností. Některé metody, které vedou k redukci stresu jsou náročnější a nezvládne je každý, protože vyžadují určitou praxi, trénink a trpělivost. Mezi takové metody zvládání stresu patří například meditace, která je zároveň nejúčinnější formou na zvládání stresu. Jiné metody zvládání stresu jsou velice jednoduché a zvládne je opravdu každý. Mezi takové metody může patřit relaxace, poslech relaxační a meditační hudby, procházky v přírodě, sport a další.

Pojďme se podívat na různé způsoby, jak zvládat stres a jak posílit imunitní systém:

  • Meditace
  • Relaxace
  • Jóga
  • Cvičení a sport
  • Hluboké dýchání a dýchací cvičení
  • Poslech relaxační a meditační hudby
  • Mazlení, sex a objímání
  • Domácí mazlíčci
  • Procházky a pobyt v přírodě
  • Mindfulness (všímavost)
  • Smích
  • A mnoho dalšího…

Výběr vhodné metody je jen a jen na tobě. Začít můžeš hned teď a změny se brzy dostaví. Pokud se chceš zbavit chronického stresu, zlepšit svou duševní pohodu a dostat svou mysl pod kontrolu (negativní myšlenky a emoce), tak neváhej využít našeho online kurzu, který tě provede krok za krokem a zlepší kvalitu tvého života ve všech oblastech.

Jiri-Capovec-jak-se-zbavit-stresu

3. Meditace a přitomný okamžik

Meditace a techniky zaměřené na přítomný okamžik jako je například všímavost mají pozitivní vliv na náš imunitní systém. Rozhodně meditace je jeden z nejlepších způsobů, jak posílit imunitu a zlepšit její funkci a zbavuje stresu. Meditace je také skvělý nástroj, která pomáhá tělu se regenerovat, léčit a uzdravit.

Je to hlavně způsobené tím, že pomocí meditace dokážeme dostat náš mozek do pomalejších a hlubších frekvencí a to alfa až delta (12 Hz – 0.5 Hz), ve kterém se naše tělo začíná regenerovat a uzdravovat. V tomto stavu také můžeme také přeprogramovat své podvědomí a programy, které nám brání v… čemkoliv čeho chceme dosáhnout.

Meditace a metody zaměřené na přítomný okamžik jako je všímavost a další nám pomáhají zbavit se stresu, negativních myšlenek, strachu a dalších negativních emocí a tím zlepšuje naše duševní zdraví a pohodu. To má pozitivní vliv na imunitní systém a celkové zdraví.

Meditace má neskutečný vliv na naše zdraví a její benefity v oblasti zdraví jsou až neskutečné. Pokud tě zajímají o jaké benefity jde, nebo jak začít s meditací, tak doporučuji náš článek meditace, kde najdeš i podrobný návod, jak meditovat, všechny výhody meditace a mnoho dalšího.

Dokonce i výzkumy a studie potvrzují, že meditace a všímavost má pozitivní vliv na imunitní systém a celkové zdraví člověka. Další studie potvrzují, že meditace patří mezi jednu z nejlepších metod, jak posílit imunitu a zajistit regeneraci těla.

4. Spánek cesta jak posílit imunitu

Spánek a imunitní systém spolu velmi úzce souvisí a to až tak, že spánek ovlivňuje imunitní systém a naopak imunitní systém ovlivňuje kvalitu spánku. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek souvisí s vyšší náchylností k nemoci a její rozvoji a to platí, jak pro fyzické, tak i duševní onemocnění.

V dnešní společnosti se podceňuje význam spánku pro naše tělo a celkovou jeho funkcí včetně regenerace, podpory imunitního systému a mnoho dalšího. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek má negativní účinky pro naše tělo a jeho funkci. V podstatě vytváří stav zvaný boj nebo útěk a tím se zvyšuje množství stresových hormonů, které se uvolňují jako je kortizol a adrenalin. To vede k tomu, že jsme mnohem více ve stresu a také přicházíme o velké množství energie a cítíme se unavení a vyčerpaní. To vše může vést až k vyhoření, nebo ke vzniku zdravotních problémů (fyzických i duševních).

Kvalita vs. kvantita

POZOR většina lidí si myslí, že je důležitá délka spánku, ale ve skutečnosti nejdůležitějších faktorem je kvalita spánku a ne jeho délka. Kvalitní 6 hodinový, nebo dokonce i 4 hodinový spánek bude mít mnohem příznivější vliv pro naše tělo, energii, regeneraci i imunitní sytém, než nekvalitní 10 – 12 i více hodinový spánek. Průměrnému dospělému jedinci stačí 6 hodin spánku denně, ale jen za předpokladu, že jde o kvalitní spánek.

Největší problémy pro náš organismus a imunitu je pracovní doba známá jako „kolotoč“. Jde o pracovní dobu, kdy se střídají směny – ranní, odpolední a noční. V tomto režimu si naše tělo nenavykne na pravidelný spánkový režim a je neustále rozhozené a to negativně ovlivňuje náš imunitní systém a nakonec i naše zdraví. Tento způsob práce a životního stylu je při dlouhodobém stavu nepřijatelný pro naše tělo a je spojen z vyšší mírou stresu, únavy, snížené imunitě a náchylnější k nemocem. V mnoha zemích a korporacích už se od tohoto systému pracovní doby ustupuje v důsledku negativního vlivu na naše zdraví.

Dostatečný a hlavně kvalitní spánek i odpočinek může posílit naši přirozenou imunitu. Výzkum také ukazuje, že můžeme také spát více, když jsme nemocní, aby náš imunitní systém mohl lépe bojovat s nemocí. Zároveň tato studie ukazuje na to, že nedostatek spánku oslabuje naši imunitu.

Co můžeme udělat pro zlepšení kvality spánku a posílení imunity

Kvalita spánku je v největší míře ovlivněna naší psychikou. To znamená, že pokud jsme ve stresu, žijeme ve strachu, máme úzkost, nebo žijeme v obětí pesimismu a negativních myšlenek, tak to zhoršuje kvalitu spánku. Pokud je naše psychika rozhozena, dochází ke snížené produkci hormonů melatoninu, který je zodpovědný za spánek a jeho kvalitu.

Možná to znáš s jakou náladou usínáš s takovou náladou se i budíš. Proto by jsi nikdy neměl jít spát naštvaný, vystresovaný, nebo jinak podrážděný včetně hlavy plné starostí a negativních myšlenek. Nejen, že se ti bude hůře usínat (pokud vůbec usneš), ale také to negativně ovlivní kvalitu tvého spánku a ráno se vzbudíš unavený a se stejnou náladou jako jsi usínal. Proto si například dopřej večerní meditaci a usínej s čistou klidnou hlavou. Uvidíš, že usneš daleko rychleji, budeš nabitý energií a hlavně se ráno vzbudíš svěží a s dobrou náladou.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:  JAK SE UKLIDNIT A ZKLIDNIT TĚLO I MYSL (KROK ZA KROKEM)

V místnosti kde spíme by neměla být žádná elektronika. Frekvence, které vysílají elektrospotřebiče náš mozek dokáže zachytit a mohou narušovat náš spánek. Proto by v ložnici neměl být žádný elektrospotřebič včetně mobilu, notebooku, televize a dalších. Další věc, která nepatří do ložnice, nebo místnosti, kde spíme je zrcadlo.

Chlad a tma jsou další faktory, které pomáhají při usnutí a hlavně zlepšují kvalitu spánku, ale i celkové zdraví. Chlad napomáhá nejen při usínání, ale také pomáhá při hubnutí, omlazení, zlepšuje a posiluje imunitu a také zlepšuje úroveň hlubokého odpočinku a regenerace při spánku a jeho kvalitu. Absolutní tma napomáhá v rychlejším usnutí a zlepšuje také kvalitu spánku, ale o tom si řekneme ještě za pár řádků.

Jak zlepšit spánek

Další důležitý krok je vyhnout se látkám, které naše tělo povzbuzují a stimulují jako je například kofein. To zahrnuje zejména pití zeleného čaje, kávy (kterou nedoporučuji pít vůbec) stejně jako energetické nápoje (energy drinky), které rovněž nedoporučuji pít nikdy. Tím neříkám, aby jsi nikdy nepil zelený čaj, ale rozhodně by si ho neměl pít v pozdních odpoledních až večerních hodinách. Mimo jiné zelený čaj je také skvělým způsobem, jak posílit imunitu, proto ho doporučuji také zařadit do svého života.

Modré světlo je zabiják kvalitního spánku. Jednoduše modré světlo snižuje až eliminuje produkci melatoninu v našem těle. Melatonin je hormon, který je zodpovědný za kvalitní spánek a regeneraci našeho organismu a celého těla.

Hormon zvaný melatonin řídí denní rytmus našeho organismu. Hladina melatoninu je závislá na intenzitě světla v našem okolí. Ve večerních hodinách, kdy už není tolik světla, nebo je světlo tlumené stoupá a naše tělo se ubírá do spánkového režimu. Umělé osvětlení snižuje až eliminuje produkci melatoninu. Umělé osvětlení není úplně nejhorší, protože také závisí o jaké jde světlo. Žluté světlo je rozhodně lepší než například bílé světlo, které je mnohem horší a brání ve větší míře uvolňování melatoninu. Největší problém je ale modré světlo, které obsahují všechny obrazovky ať už jde o televizi, monitor, tablet, notebook, nebo mobil. Proto se doporučuje 2 hodiny před tím, než jdeme spát nekoukat do jakékoliv obrazovky.

Modré světlo dokáže dokonale zmást náš mozek tím, že si náš mozek myslí, že je den a proto nedojde k vyplavování a produkci melatoninu. Obrazovky jsou největším zabijákem spánku.

5. Pitný režím další způsob jak posílit imunitní systém

Pitný režim a hydratace je klíčovým prvkem pro udržení zdravého a silného imunitního systému. Náš imunitní systém je velmi závislý na živinách v našem krevním řečišti a náš krevní oběh je tvořen převážně vodou. Pokud nemáme dostatek vody, tak nemůžeme správně transportovat živiny do všech částí našeho těla. Správná hydratace je také velmi důležitá pro detoxikaci organismu, protože zvyšuje funkci, nebo-li odtok lymfatického systému a tím zajišťuje, že se naše tělo zbavuje všech toxinů a dalších odpadních látek. Dehydratace může vést až ke svalovému napětí, bolestem hlavy a migréně, nízké produkci serotoninu a tím se zhorší naše duševní pohoda (nálada) a také problémy s trávením.

Správně fungující lymfatický systém je nesmírně důležitý pro naše celkové zdraví a hlavně přímo ovlivňuje imunitu. Bez správně proudící a fungujícího lymfatického systému budeme mít problém zhubnout, můžeme cítit únavu a náš organismus bude zaplaven toxiny, které mohou způsobit různé onemocnění a oslabení imunity. Pitný režim je přímo závislý na funkci lymfatického sytému. Mezi nejúčinnější způsoby, jak zhubnout patří zaměřit se na správné fungování lymfatického systémy, který je zejména ovlivněn životním stylem a a to hlavně pohybem, pitným režimem, spánkem a stravou. Pokud nemáme dlouhodobě dostatek tekutin a jsme dehydrování, tak náš lymfatický systém, (čistička našeho organismu) nemůže fungovat správně a plnit svůj úkol a tím je zbavovat tělo toxinů.

Správný příjem tekutina pitného režimu nám pomáhá v detoxikaci organismu a správnému fungování imunitního systému a jeho posílení. Příjem tekutin by měl obsahovat hlavně vodu, dále bylinkové čaje bez slazení, vodu s citrónem, nebo různé druhy smoothie(čerstvé ovoce rozmixované s vodou). Rozhodně doporučujeme se vyhnout kávě, minerálkám, džusům, balené vodě a dalším tekutinám, protože mají negativní vliv na naše zdraví včetně naší imunity a lymfatického systému a to zejména skryté cukry a další látky, které obsahují.

6. Strach

Naše duševní zdraví je velmi úzce, ale také složitě spojeno s imunitním systémem. Náš imunitní systém je souhrn miliard buněk a cílových orgánů, jejich hlavním úkolem je udržovat zdraví a bojovat proti patogenům, virům a obecně nemocem. Naše buňky imunitního systému „cestují“ po celém těle a brání ho před antigeny, jako jsou například viry a další. Neúprosný kortizol, náš primární stresový hormon, ale i další hormony potlačují náš imunitní systém snížením počtu jeho buněk bojujících proti virům.

Když jsou stres, úzkost, strach a deprese mimo naší kontrolu a ovládají nás, ve skutečnosti snižují účinnost našeho imunitního systému a způsobují, že jsme mnohem náchylnější k onemocnění a tím pádem můžeme přenášet určité viry a infekce mezi své blízké a okolí. Když je náš imunitní systém napaden, je větší pravděpodobnost, že se nakazíme a rozšíříme cirkulující virus a tím vystavíme lidi kolem sebe, své okolí a populaci těmto virům a patogenům, kterými se mohou nakazit a šířit je dále. Je tvá povinnost zbavit se stresu, strachu, úzkostí deprese a dalších pocitů, které mohou být zdravotním rizikem pro tebe i tvé okolí. Toto je skutečná zodpovědnost, protože všichni jsme zodpovědní jen za sebe za své myšlenky, pocity a činy.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK S NÁVODEM: JAK SE ZBAVIT STRACHU (KROK ZA KROKEM)

Jak posílit imunitu a zatočit se strachem

Aby toho nebylo málo, tak chronický stres, nebo velmi časté přílivy kortizolu každý den i v menších dávkách jsou jedním z největších a nejčastějších faktorů, které negativně ovlivňují imunitní systém. Strach je jedna z nejnižších vibrací v tomto vesmíru a pokud vibrujeme na úrovní strachu, tak naše tělo nemůže fungovat správně, je oslabené včetně imunitního systému a jsme náchylnější k onemocnění, ale i smrti. Dokonce pokud jsme nemocní a vibrujeme na frekvenci strachu, tak naše tělo nemůže zahájit regenerační proces. Proto je strach jeden z faktorů, který může způsobovat nevyléčitelnost určitých klientů. Protože neexistují nevyléčitelné ani smrtelné nemoci, existují jen nevyléčitelní klienti. Naše studie a výzkum toto tuto skutečnost potvrzuje včetně vlivu strachu na naše zdraví a proces uzdravení.

Skutečným vírem naší společnosti je stres a hlavně strach, který má negativní dopad na náš imunitní systém, zdraví, kvalitu života a ve výsledku je nebezpečný i pro naše okolí.

Pokud se chceš zbavit strachu, stresu, naučit se pracovat s negativními emocemi a myšlenkami, tak neváhej využít našeho online kurzu, který obsahuje jednoduché a efektivní metody, které zvládne každý.

strach-a-emoce

7. Jak posílit imunitu – strava

Strava hraje důležitou roli v našem životě. Ovlivňuje to, jak se cítíme (duševní pohodu), náš zdravotní stav, detoxikaci nebo intoxikaci těla, kvalitu života, naše vibrace a mnoho dalšího. Pomocí kvalitní vyvážené stravy můžeme předcházet mnoha onemocněním a také zajistit tělu prostor pro detoxikaci, regeneraci a léčení.

Naše tělo má neuvěřitelnou moc sebe-léčení a dokáže se uzdravit z jakékoliv nemoci. Problém je v tom, že svému tělu nedopřejeme prostor a prostředky, které toto sebe-léčení podporují jako je například strava, správné dýchání, zvýšení vibrací, slunce a vitamín D, dostatek pohybu a další. Strava zde hraje velmi klíčovou roli a proto se pojďme podívat, jak posílit imunitu a zlepšit celkové zdraví pomocí stravy.

Mikrobiom – syndrom propustného střeva

Základem zdravé a silné imunity je naše střevo. Stav našich střev je jednou z nejdůležitějších složek nejen pro naši imunitu, ale také pro naše celkové zdraví. Střevní mikroflóra takzvaný mikrobiom jsou v podstatě mikroorganismy, které žijí v našem střevě. Tyto mikroorganismy pomáhají tělu s trávením a rozkladem potravy na využitelné látky (minerály, vitamíny atd.), ale problém nastává tehdy, když je náš mikrobiom špatný. To znamená, že obsahuje mikroorganismy, které tělu nepomáhají, ale škodí.

Typickým následkem špatného mikrobiomu je například syndrom propustného střeva. To znamená, že naše střevo respektive jeho stěna má větší mezery a propouští látky, které našemu tělu a zdraví škodí jako například, bakterie, viry, mikroby a další. Syndrom propustného střeva je spojen s různými onemocnění jako jsou například alergie, intolerance, autoimunitní onemocnění, ale i psychické a duševní poruchy, jako jsou deprese, úzkosti, ADHD a další. V neposlední řadě, syndrom propustného střeva má velmi negativní vliv na náš imunitní systém, který může oslabit, poškodit, nebo v některým případech obrátit proti našemu tělu – autoimunitní onemocnění.

Špatná strava může způsobit také mnoho dalších problémů jako jsou:

  • Nadváha a obezita
  • Syndrom únavy a úbytek energie
  • Větší náchylnost ke stresu
  • Horší duševní pohodu
  • Vznik duševních onemocnění
  • Vznik fyzických onemocnění
  • Špatnou střevní mikroflóru (mikrobiom)
  • Oslabení imunitního systému
  • Problémy se spánkem
  • A mnoho dalšího

Cukr a lepek

Cukr a lepek patří mezi největší hrozby a jedy pro naše tělo a zdraví. Toto si zapamatuj a rozhodně vyřaď bílý cukr ze svého života a pozor i ten skrytý (90% potravin ze supermarketu). To stejné platí pro lepek (hlavně bílou mokou).

Dnes už existuje velké množství různých kvalitních sladidel jako je datlový sirup (samozřejmě kvalitní 100% ideálně bio). Mouky jsou na tom o mnoho lépe dnes už není problém si koupit – hrachovou mouku, cizrnovou mouku, banánovou mouku, kokosovou mouku, rýžovou mouku, kukuřičnou mouku a mnoho dalších. Rozhodně lepek a bílou mouku by jsi měl vyřadit ze svého života a to stejné platí pro cukr, protože zacpávají tělo, jsou prakticky bezcenné potraviny, protože neobsahuje žádné živiny, ale naopak organismus zatěžuje a dodávají mu kalorie navíc. Navíc snižují tvé vibrace a to dost výrazně a také jsou spojeny se stresem a naší emocionální pohodou, na kterou působí negativně.

Živočišná strava

Živočišná strava není ideální pro naše tělo ani zdraví. V první řadě živočišné bílkoviny jsou o mnoho hůře zpracovatelné pro naše tělo a také méně kvalitní než rostlinné bílkoviny. Dalším důležitým faktorem je, že živočišná strava snižuje naše vibrace a rostlinná strava zvyšuje naše vibrace. Navíc nadbytek živočišných bílkovin způsobuje syndrom propustného střeva, které dále vedou k oslabení imunity a dalším zdravotním rizikům.

Například maso, které poměrně velká část naší populace ještě pořád konzumuje obsahuje různé druhy steroidů, antibiotik a dalších látek, které ničí naše zdraví včetně oslabení imunity. Zkus si někdy srovnat, jak se cítíš, když sníš pořádný flákot masa a na druhé straně rostlinou stravu. Kde budeš vnímat úbytek energie a kde získáš energii? A určitě těch rozdílů najdeš více, pokud začneš vnímat svoje tělo. A rozhodně to nebude rozdíl jen na úrovni těla, ale i emocionální a mentální úrovni.

Jak by měla vypadat a co by měla obsahovat zdravá vyváženÁ strava

V první řadě by to měla byst pestrá strava, protože vyvážená a pestrá strava patří mezi nejdůležitější způsoby, jak posílit imunitu. V praxi to znamená nejíst často stejné suroviny a stejné jídla, ale mít pestrobarevný jídelníček. Dále by taková strava měla obsahovat dostatek vlákniny – to znamená minimálně 30 – 40 g denně. Dalším důležitým faktorem je poměr omega 3 a omega 6, protože máme nadbytek omega 6 a chybí nám omega 3. Méně solit je další důležitý faktor, jelikož dnes už je sůl téměř všude. Definitivně jednou pro vždy se vyhnout cukrům a lepku. Jíst více ovoce a zeleniny a obecně více rostlinné stravy a doporučuji vyřadit živočišnou stravu z jídelníčku. Probiotika pro naše střeva, proto je důležité jíst kvašené produkty, kysané zelí a také i fermentované potraviny.

Zdravá a vyvážená strava není jen o tom, co jíst, ale také kdy a nebo jak často jíst, ale toto téma je na samostatný článek, více do hloubky se mu věnujeme v našem kurzu a při koučinku. Důležité je také klást důraz na kvalitu potravin. Na stravě by jsi rozhodně neměl šetřit a to nikdy. Mnoho lidí žije v domnění kolik neušetří, když budou nakupovat levné potraviny, ale v podstatě je to to nejdražší jídlo na světě. Proč? Levná nekvalitní strava způsobuje zdravotní problémy a pak si spočítej náklady na léčbu, změnu životního stylu a vše ostatní.

Potraviny, které pomáhají posílit imunitní systém a mají pozitivní vliv na naše zdraví:

  • Kustovnice čínská (Goji) – Obsahuje vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Vitamíny ze skupiny B, vitamín A, C a E. Dále obsahuje velké množství aminokyselin a mnoho dalšího. Ideální surovina na podporu imunity.
  • Česnek Velmi silné přírodní antibiotikum a antioxidant. Česnek má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a kromě toho je to velmi silná potravina pro stimulaci a podporu imunity. 
  • Zázvor – Je zdrojem vitamínů A, C, E a vitamínů ze skupiny B. Dále zázvor obsahuje draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo. Navíc také posiluje imunitní systém, je to velmi silný antioxidant a má mnoho dalších blahodárných účinků na naše zdraví.
  • Kurkuma – Opět podporuje imunitní systém, ale i trávení, nervový a kardiovaskulární systém, ale také zlepšuje stav pokožky a je velmi silný antioxidant. Sílu kurkumy můžeme ještě mnohonásobně zesílit, pokud jí zkombinujeme s pepřem.
  • Kiwi – Obsahuje vysoké množství vitamínu C, mimo to obsahuje draslík, Vitamín K a kyselinu listovou. Kiwi je také silný antioxidant.
  • Špenát –  Je bohatý na vitamín C, ale má také mnoho antioxidantů a beta karoten, což podporuje správnou funkci imunitního systému.
  • Kysané zelí – Je to super-potravina a vitamínová bomba pro naše tělo, ale mnohem důležitější funkci má její podpora správné střevní mikroflóry (mikrobiomu). Kysané zelí je skvělé pro detoxikaci těla, obsahuje enzymy, probiotika i vitamíny a minerály. Laktobacily v kysaném zelí nám pomáhají na zažívání, protože mají vysoký obsah vlákniny a také nám pomáhají se syndromem propustného střeva. Kysané zelí patří mezi nejlepší potraviny, jak posílit imunitu a upravit mikrobiom našeho střeva.
  • Citrusy – Obsahují poměrně velké množství vitamínu C.
  • Obecně ovoce a zelenina – Nejdůležitější složka naší potravy a proto by měla tvořit převážně ovoce a zeleninu. Zelenina obsahuje velké množství vlákniny, která napomáhá trávení a ovoce obsahuje mnoho antioxidantů. Obecně mají mnoho vitamínů a podporují naše zdraví i naši imunitu.
  • Ořechy a semínka – Hlavně mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, chia semínka, slunečnicové semínka, dýňové a lněné semínka, ale i další. Ořechy a semínka obsahují téměř všechny možné druhy vitamínů, minerálů, aminokyselin, kvalitní bílkoviny a dalších důležitých prvků pro naše tělo včetně podpory imunity.
  • Luštěniny – Obsahují kvalitní bílkoviny, sacharidy a velké spektrum minerálů včetně vitamínů, Luštěniny také patří mezi super-potraviny a měli by patřit do značné míry tvých receptů.
  • Brokolice – Je přeplněna vitamíny a minerály. Brokolice je plná vitamínů A, C a E, vlákniny a mnoha dalších antioxidantů. Brokolice je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny, kterou si můžeš dát na talíř.
  • Lněný olej – Největší zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin. Neexistuje lepšího zdroje omega 3 než lněný olej, ale pozor za předpokladu, že společně s lžíci lněného oleje rozkoušeš kvalitní ořech jako je mandle, vlašský ořech, lískový ořech a další.
  • Zelený ječmen, chlorella a spirulina – Opět patří mezi superpotraviny a mají velký vliv na naše zdraví i posílení imunity. Obsahují velké množství vlákniny, minerálů, vitamínů a velké spektrům aminokyselin, které si tělo neumí vytvořit samo a mnoho dalšího.

8. Léky a určité lečebné procedury a postupy

Dnešní řekněme velmi drastické léčebné metody a postupy, jako jsou například chemoterapie, biologická léčba a radioterapie mají přímý negativní vliv na náš imunitní systém a jeho fungování. Nejen, že oslabují imunitní systém, ale také poškozují zdravé části našeho těla.

Užívání antibiotik má negativní vliv na náš imunitní systém a výrazně ho oslabuje. Nejen, že antibiotika zbavují střevo špatných bakterií, ale i těch dobrých, které potřebujeme. Dobré bakterie ve střevech chrání střevní výstelku a pokud jí antibiotika zničí nebo poškodí, tak mohou způsobit syndrom propustného střeva a tím dojde k oslabení našeho imunitní systému. V praxi to znamená, že se mohou dostat přes střevní stěnu do krevního oběhu různé škodlivé bakterie, toxiny a nestrávené části potravy a to může snížit funkci imunitního systému. Syndrom propustného střeva není jen problém oslabené imunity, ale také stojí za mnoha dalšími zdravotními problémy, jako jsou alergie, intolerance na suroviny, autoimunitní onemocnění, psychické i duševní poruchy a další.

Pokud chceš posílit imunitu, tak je nezbytné se zbavit léků, které tvoji imunitu poškozují.

Toto všechno neplatí jen pro antibiotika, ale i mnoho dalších léků včetně léků proti bolesti a dalších. Léky nejsou a neměli by být používány jako řešení zdravotních problémů, jelikož neřeší skutečnou příčinu onemocnění a mají mnoho vedlejších účinků. Ano léky mohu být pro mnoho lidí užitečné, protože dokážou stabilizovat jejích šťáv a zachránit život, ale není dobré na nich zůstávat dlouhodobě. Jen na nezbytně dlouhou dobu a následně svůj stav řešit pomocí celostní medicíny. Klíčem k uzdravení je celostní přístup, kdy je nutné změnit životní styl, změna návyků, postojů, myšlení, chování, vyřešení příčin nemocí, naučit se pracovat se strachem, stresem, emocemi a negativními myšlenkami a mnoho dalšího.

Pokud se chceš přestat léčit a máš zájem se trvale uzdravit, tak neváhej využít našich služeb a celostního přístupu ke zdraví.

sebelaska-online-kurz

9. Slunce

Slunce je jediným skutečným přírodním a nejsilnějším zdrojem vitamínů D v přírodě. Samozřejmě vitamín D lze najít i v jídle například houby, ale jeho množství je velmi malé a proto je nutné přijímat vitamín D ze slunce.

Vitamín D je pro náš velmi důležitý, protože podporuje správnou funkci imunitního systému a hlavně posiluje imunitní systém. Kromě posílení imunity má vitamín D také velmi příznivé účinky na homeostázu vápníku a tedy i kostí. Také podporuje hubnutí a zmírňuje deprese a obecně psychické a duševní problémy.

POZOR opalovací krém s ochranným slunečním faktorem může snížit schopnost těla vytvářet a produkovat vitamín D až o 95% nebo i více. Navíc opalovací krémy obsahují velmi často karcinogenní a rakovinotvorné látky a tudíž mohou poškozovat naše zdraví. Pokrytí pokožky oblečením může také snižovat produkci vitamínů D. Proto nedoporučujeme používat žádné opalovací krémy a to nikdy. Účinná ochrana proti slunci může být například přírodní BIO kokosový olej. Rovněž nedoporučujeme tělo chránit před sluncem oblečením.

Osvědčený způsob, jak posílit imunitu je chodit ven do přírody a vystavovat se slunci a to po celý rok. To platí zejména na jaře, kdy máme nedostatek vitamínu D po zimě a je nutné jej v hojné míře doplnit. První jarní slunce má pro nás obrovský léčivý a energetický vliv. Zima a nedostatek slunce a tedy i vitamínu D je pro nás velmi vyčerpávající, jsme bez energie, unavení a proto, když přichází jaro a první paprsky dopadají na naší kůži, tak nás to nabíjí probouzí, léčí, regeneruje a začínáme se cítit skvěle.

10. Dychání důležitý prostředek jak posílit imunitu

Náš duševní stav ovlivňuje naše fyzické zdraví. Existují nezvratné důkazy, které ukazují, že to, jak myslíme a hlavně, jak se cítíme ovlivňuje naše zdraví (duševní i fyzické). Když začneme zkoumat, jak naše tělo funguje, tak můžeme vidět, že funkce mozku jsou hlavně chemické reakce, které řídí náš organismus. A náš imunitní a lymfatický systém je založený a závislý na této chemii. Jsme v podstatě souborem chemikálií od našeho mozku až po naše kosti. Vzduch, který dýcháme se v podstatě a zjednodušeně řečeno přeměňuje na chemikálie, které potřebujeme k zásobování našich buněk. Způsob jakým dýcháme ovlivňuje, jak naše tělo zásobuje určité orgány a části těla, kyslíkem, krví, minerály a vitamíny, aminokyselinami včetně vyplavování hormonů a jejich poměru.

V praxi to znamená, že pokud dýcháme správně, tak je náš mozek dostatečně okysličený a to má přímý vliv na produkci hormonů jako jsou serotonin, dopamin, endorfiny a další hormony, které jsou spojené s pozitivní náladou a duševním stavem a zároveň správné dýchání snižuje hormony jako je kortizol (stresový hormon), adrenalin a další hormony, které jsou spojené se stresem, strachem a úzkostí. To vše vede k lepšímu duševnímu zdraví, které přímo souvisí s fyzických zdravím. Další důležitá součást správného dýchání je zlepšení detoxikace organismu a také podporu lymfatického systému. Správné hluboké dýchání do bránice také masíruje naše orgány a podporuje jejich správnou funkcí včetně našeho organismu. To vše pomáhá k posílení naší imunity.

Špatné dýchání problém naší společnosti

Problém je, že přes 80% naší populace dýchá špatně. Špatné dýchání je spojené s dýcháním do hrudníku to znamená mělké dýchání. Toto mělké dýchání vede ke špatnému okysličení našeho mozku, organismu a těla. Naše tělo funguje v takzvaném nouzovém režimu, kdy má jen tak tak kyslíku, aby mohlo fungovat a nic navíc. Správné dýchání znamená hluboké dýchání a to je spojeno s dýcháním do břicha (bránice). To vede ke správnému okysličení mozku, organismu, těla a zároveň k posílení imunity.

Největší problém špatného dýchání je špatné držení těla. Pojďme si zkusit jednoduchý experiment. Sedni si, tak aby jsi byl shrbený, předkloněný a zkus se nadechnout do břicha (bránice). Asi ti to moc dobře nepůjde co? A teď si sedni tak, že narovnáš záda, vypneš hrudník a zvedneš hlavu, aby byla ve vzpřímené poloze a zkus se nadechnout do břicha (bránice).To už jde velmi jednoduše a hlavně přirozeně že? Většina lidí má špatné držení těla, špatně chodí, stojí, sedí a to způsobuje, že dýchají špatně a jejich tělo nemá dostatek kyslíku, aby mohl fungovat naprosto správně. Pokud jsme shrbení a máme špatné držení těla, tak si naše podvědomí a tělo vybere jednodušší a méně namáhavý způsob dýchání a tím je mělké dýchání do hrudníku.

Aby došlo k nápravě dýchání, tak je potřeba začít u správného držení těla. Špatné držení těla není spojené jen se špatným dýcháním, ale také křivou páteří, blokací páteře, bolesti zad i hlavy, migrény, bolesti kloubů, svalové problémy a dokonce i neurologické potíže a mnoho dalšího.

Wim Hofova metoda a studie

Existuje mnoho studií, které dokazují, že dýcháním lze přímo ovlivnit náš imunitní systém a zlepšit své zdraví. Nejlepší metodou dýchání na světě, která má všestranné účinky včetně posílení imunitního systému je Wim Hofova metoda, která je v dnešní době už podložená mnoha vědeckými studii a důkazy, které potvrzují její přínos pro naše zdraví a hlavně posílení naší imunity, nervového systému, zlepšení funkce mozku, lepší zvládání stresu, lepší duševní pohodě a mnoho dalšího.

Wim hof je pro mě člověk, který rozhodně posunul hranice toho, co bylo do své doby pro mnoho lidí možné. Je to velký člověk, který je pro mě velkou inspirací a fandím mu v tom, co dělá. Má můj velký obdiv. Jeho metodu využívám i velmi často ve své praxi s klienty a máme s ní obrovské výsledky. Doporučuji dělat jeho dýchací metodu alespoň jednou denně a za pár dnů až týdnů uvidíš výsledky, o kterých se ti ani nesnilo.

Hluboké dýchání do bránice také doporučuji propojit s procházkami v přírodě a třeba právě všímavosti. Kdykoliv si vzpomeneš, tak začni zhluboka dýchat a dělej to pravidelně. Na závěr bych rád řekl, aby si nedovolil nikomu za žádnou cenu, aby ti bránil v dýchání, protože dýchání uzdravuje, léčí, regeneruje, posiluje imunitu, zlepšuje detoxikaci, podporuje duševní pohodu a mnoho dalšího. Kdo tvrdí opak lže, proto nedovol, aby ti někdo zakázal a bránil zhluboka dýchat a to včetně nošení čehokoliv na obličeji, co brání v dýchání, protože tím zabíjíš sám sebe.

11. Sport a pohyb

Sport a obecně pohyb je pro naše tělo, zdraví i kvalitu života důležitý. Žijeme v době, kdy většina lidí vykonává svou práci z domova, nebo mají sedavé zaměstnání a to může způsobovat velmi nepříjemný zásah do našeho zdraví. Toto se samozřejmě týká všech lidí všech věkových skupin od dětí až po seniory a důchodce, kde to platí dvojnásobně.

Pravidelný pohyb zajišťuje správný tok lymfatického systému, který je součástí imunitního systému a zbavuje naše tělo toxinů. Pokud nemáme pravidelný pohyb, tak náš lymfatický systém nemůže fungovat správně a tudíž se naše tělo začíná pomalu intoxikovat až dojde v průběhu času k onemocnění.

Navíc i studie prokazuje, že pravidelné a mírné cvičení může snížit pravděpodobnost vzniku zánětů a pomoct našim imunitním buňkám v pravidelné a lepší regeneraci. Pravidelný přiměřený pohyb a cvičení je nezbytný pro naše zdraví a je to cesta, jak posílit imunitu, zlepšit své duševní zdraví, cítit se lépe a ještě zvýšit své sebevědomí.

Doporučuji si najít pohybovou aktivitu, nebo sport, který tě bude bavit. Někdo dá přednost běhání, plavání, cvičení, workout a jiný zase procházkám, horským túrám, zumbě, jízdě na kole, nebo bruslích. Možností je mnoho. Ale nezapomínej, že každý den by jsi měl ujít alespoň 10 000 kroků. Nejlepší je sportovat v přírodě, venku na čerstvém vzduchu.

Pravidelný pohyb je spojen také s pomalejším stárnutím, lepší fyzickou kondicí, pevnější postavou, lepší okysličení těla i mozku a má to vliv na naši duševní pohodu a psychiku, kde dochází k produkci hormonů jako serotonin a endorfiny, dochází k lepšímu prokrvování a celkové lepšímu oběhu a mnoho dalšího.

12. Otužování

Studie zaměřená na vliv studené sprchy na zdraví uvádí, že každodenní sprchování studenou vodou snižuje vznik nemoci o 30%. Bohatě stačí 1 – 2 minuty studené sprchy denně. Studená sprcha a chlad posiluje a stimuluje náš imunitní systém.

Chlad, otužování a studené sprchy nám poskytují velkou mentální odolnost při pravidelné praxi, ale má také mnoho dalších výhod mezi které patří:

  • Pomáhají zlepšit metabolismus
  • Zlepšují krevní oběh a obecně zlepšují funkci kardiovaskulárního systému
  • Uvolňují endorfiny a další hormony, které mají vliv na naši náladu a duševní pohodu
  • Uklidňují svaly
  • Podporují a posilují imunitní systém
  • Pomáhají při alergiích
  • Pomáhají při vysokém krevním tlaku
  • Zlepšují náladu
  • Zmírňují příznaky deprese, úzkosti i dalších duševních poruch
  • Pomáhají předcházet nemocem, jak fyzickým, tak i duševním
  • Chlad pomáhá při zánětech (chlad ničí záněty v těle a také jim pomáhá předcházet)
  • A mnoho dalšího

Pokud by jsi chtěl propojit dýchání a otužování, tak je nejlepší volbou opět Wim Hofova metoda, která je o propojení dýchání, meditace a otužování. Třeba také jednou zaběhneš půl maraton v poušti bez přísunu tekutin, nebo vylezeš na Mount Everest jen v trenkách a sandálech jako Wim Hof.

Rozhodně pomocí otužování dosáhneš lepší imunity a nebudeš už tak často nemocný, nebo možná už nebudeš nemocný nikdy. A to za to stojí ne?

13. Vděčnost

Každodenní praxe vděčnosti má neuvěřitelně silný vliv na mnoho aspektů našeho života včetně zdraví. Bylo prokázáno, že praktikování vděčnosti každý den významně zvyšuje naše štěstí i naše fyzické zdraví. Kromě toho nám vděčnost pomáhá zlepšit spánek a posiluje imunitní systém, ale také snižuje riziko onemocnění.

Vděčnost pomáhá zvyšovat naše osobní vibrace, otevírá naše srdce a srdeční čakru, pomáhá nám cítit se lépe a hlavně dochází ke změně pozornosti z nedostatku a negativních aspektů života na ty pozitivní a hojnost. To vše vede k zlepšení zdraví a posílení imunity, ale také ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu.

Proto doporučujeme vést si deník vděčnosti a zapisovat si, za co jsi za uplynulý den vděčný, protože to mění tvou pozornost z negativních aspektů a nedostatků na pozitivní aspekty a hojnost. Dokonce můžeš začít praktikovat meditaci vděčnosti, která podpoří tvojí duševní pohodu a posílí tvůj imunitní systém včetně zvýšení tvých vibrací. Jinými slovy se tvé tělo začne léčit a regenerovat.

Pokud tě zajímá toto téma vděčnosti a jak ji praktikovat ve svém životě a využít její plný potenciál tak si přečti náš článek zaměřený na téma vděčnost a odemkni ve svém životě zdraví, štěstí, lásku a hojnost.

14. Zvýšování svých vibrací pro posílení imunity

V první řadě si pojďme připomenout fakt, že každá naše buňka v těle včetně naší DNA reaguje na všechny naše myšlenky a pocity. Toto už bylo mnohokrát vědecky dokázáno včetně naší studie. Tudíž svými myšlenkami a pocity (emocemi) ovlivňujeme své tělo, zdraví a tedy i imunitní systém.

Zkušenosti ze své praxe, které mimo jiné byli předmětem naší studie potvrzují, že pokud dojde k eliminování stresu, odstranění strachu, tak se tělo začne uzdravovat a zrychlí se celková doba rekonvalescence.

Stejně jako všechno v tomto vesmíru, tak i lidské tělo je složeno z vibrující energie. Nic jako hmota neexistuje a toto už dokazuje i kvantová fyzika. Pokud se udržujeme v optimální frekvenci, naše tělo funguje správně a jsme zdraví, vitální a fit.

Na druhou stranu, pokud jsme nějakou delší dobu v nižších vibracích, tak snadněji podléháme nemocem. Možná jsi si všiml někdy, že máš větší šanci onemocnět v době, kdy jsi ve stresu. Vždy, když prožíváme stres, nebo strach tak se sníží naše vibrace a tím je oslabená i naše imunita a jsme daleko náchylnější a zranitelnější pro různé viry, bakterie, záněty a onemocnění. V praxi to znamená, že lze předcházet všem zdravotním problémům pouze tím, že se udržujeme ve vysokých vibracích.

Pokud zvýšíme své vibrace na určitou úroveň, tak se může naše tělo uzdravit samo a dochází k sebe-léčení. Nemoc je spojena s nízkými vibracemi, ale pokud se naše frekvence dostatečně zvýší, tak nemoc nemá šanci přetrvávat v našem těle a dochází k léčení.

Zvýšení vibrací je jeden z nejlepších způsobů, jak posílit imunitu, zlepšit celkové zdraví včetně uzdravení, harmonizovat vztahy, být šťastnější a spokojenější a celkově zlepšit kvalitu svého života, včetně rychlejší manifestace snů a cílů.

15. Závislost a oslabená imunita

Jakákoliv forma závislosti je pro naše zdraví a kvalitu života špatná. Je úplně jedno jestli jde o závislost na alkoholu, drogách a lécích (což je jedno a to samé), cigaretách, cukru, jídle, práci, automatech, hrách, partnerovi, sexu, pornu, nebo na čemkoliv jiném. Každá závislost určitým způsobem zasahuje do našeho života a omezuje nás určitým způsobem.

Závislosti samozřejmě oslabují i náš imunitní systém, protože narušují určitým způsobem náš životní styl. Ať už jde o nepravidelný spánek, nezdravá strava, špatný pitný režim, nedostatek pohybu, špatná detoxikace organismu a zanášení těla toxiny, úbytek energie, stres a mnoho dalšího. Jednoduše všeho moc škodí.

Mezi důležité faktory, jak posílit imunitu patří rozhodně zbavit se závislosti. Většina závislostí jde vyřešit poměrně jednoduše a lze tyto nezdravé návyky nahradit jinými pozitivními, které budou mít přínos pro náš život i naše zdraví namísto toho, aby jej poškozovali.

Mezi další možnosti, jak posílit imunitu patří:

  • Jóga
  • Čchi-kung
  • Sex, mazlení a objímání
  • Trávit čas s domácím mazlíčkem
  • Canisterapie a další terapie se zvířaty
  • A mnoho dalšího…

Rada na závěr

Na závěr jedno malé doporučení, jak posílit imunitu, aby došlo k trvalým výsledkům. Mnoho lidí dělá velkou chybu, že si přečtou článek, rady, tipy – jak něco udělat v tomto případě. jak posílit imunitní systém a začnou dělat vše najednou. To je samozřejmě špatně, protože za chvíli člověk vyhoří a se vším přestane. Tolik změn v životě najednou nezvládne téměř nikdo, tedy aspoň já nikoho takového neznám včetně sebe. Proto doporučuji začít postupně aplikovat jednotlivé faktory do svého života. To znamená aplikovat jeden faktor a až si a něj navykneš a stane se tvoji automatickou denní rutinou, tak přidej další a takto postupně můžeš přidat všechny. Přeji ti hodně štěstí a úspěchů.

Jiri-Capovec-jak-posilit-imuntu
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

4 Komentářů
  1. Jana

    Zajímalo by mě více info od vás o stravě. Nemáte nějaký článek, video, kurz zaměřený na stravování? Děkuji za odpověď

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Jano, tomuto tématu se budeme určitě v budoucnu více věnovat. Také Lenka bude zde sdílet veganské a zdravé recepty. Jinak v našem online kurzu harmonie života se tomuto tématu věnujeme hodně do hloubky krok za krokem. Přejeme hezký den 🙂

      Odpovědět
  2. Jiří

    Dobrý den, trpím stresem tak každý druhý den který trvá
    8 – 10 hodin.Při tomto stavu neusedím ,musím chodit ,nemůžu se soustředit na určitou činost . Má třes rukou
    závratě.To je tak v kostce.Doufám že to není pro psychiatra. Děkuji za váš názor.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Jiří, to už nemusí být stres, ale může jít o úzkost nebo nějakou úzkostnou poruchu, ale to nelze takhle bez dalších informací zcela přesně určit. Každopádně tyto problémy nemusí být řešeny skrze psychiatra a léky – antidepresiva. Klidně se můžeš obrátit na nás a my ti s tím rádi pomůžeme. Máme více možností, jak to řešit; kde tě naučíme regulovat nervový systém, pracovat se stresem, emocemi, traumaty, zaměříme se na psychologii i fyziologii a budeme řešit příčiny stresu. Klidně se nám ozvi na email: info@cestarelaxace.cz. Přejeme hezký den, s pozdravem Jirka a Lenka.

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares