Řeknu ti něco, co už možná víš, ale neřídíš se tím. Krize ve vztahu jsou zde proto, aby tvůj vztah mohl růst a být silnější. Na začátku to vypadá jako naše dokonalá část a za pár let to vypadá jako vzteklá čivava, která střeží poslední kousek svého oblíbeného pamlsku.
I tak nějak může vypadat krize ve vztahu. Co teď abychom se začali probouzet vedle roztomilého vrnícího mazlivého koťátka?
Člověk si plánuje a maluje tu nejrůůžovější budoucnost až do konce života. A… Za těch pár let se něco prostě posralo. SAKRA.
Ten investovaný čas ti už nikdo nevrátí pokud vztah skončí a tak jej budeš chtít zachránit děj se co děj. Ale jak? Pokud chceš odpověď na to jak, je důležité si uvědomit proč.
Řeknu ti malé tajemství úspěšných lidí: Krize ve vztahu nás dělá silnějšími.
Víš, proč má můj vztah s Jirkou tak hluboké a silné pouto i intimitu?
Ne, není to tím, že oba pracujeme jako terapeuti a koučové. Je to tím, že na našem vztahu pracujeme. Překonáváme společně problémy, překážky a výzvy, které přicházejí. Neutíkáme od problémů, ale řešíme je.
Nehledáme viníka, kdo za to může, ale hledáme společně řešení.
Pak jsou krize ve vztahu odrazovým můstkem pro budování silnějšího, pevnějšího, důvěrnějšího vztahu s hlubokou intimitou a respektem.
Co je krize ve vztahu a proč je tady?
Vzpomeň si na tu čivavu, která chrání svůj maličký pamlsek. Pro ní je to něco velkého, cenného, zatímco pro druhého to vypadá jako bezcenný drobeček.
Vůbec nechápeme proč dělá tolik povyků pro nic. Nerozumíme jí. Jen kvůli tomu ubohému drobečku? A to samé se děje ve vztahu.
Naše drahá polovička vrčí, protože daná věc je pro ní důležitá a znamená pro ní hodně. My jí však nerozumíme a nedochází tak k porozumění a respektu. Raději ten její pamlsek vezmeme a klidně jej vyhodíme oknem, přijde nám to jako …..
Krize ve vztahu lze definovat jako období intenzivního stresu nebo konfliktu v rámci romantického vztahu, který ohrožuje stabilitu, životní spokojenost nebo blaho obou partnerů. Stejně jako je ohrožena stabilita a blaho naší čivavy, která si brání poslední kousek pamlsku. To způsobuje obranný postoj, který se snaží udržet nás ve vztahu a bránit náš vztah, zázemí, rodinu, hodnoty a to, co je pro nás důležité.
Nestabilní, nedůvěřivý nebo neuspokojivý romantický vztah může být výsledkem významných konfliktů nebo problémů. Studie ukazují, že vztahové krize mohou negativně ovlivnit duševní i fyzické zdraví.
Kdykoliv a jakékoliv problémy, které jsou neřešené způsobuji problémy v oblasti duševní pohody a zdraví. Útěk, ignorování a potlačení problémů a pocitů není řešení. Vše se pomaličku sbírá jako sníh na střeše během dlouhé zimy a jednoho dne, když už je toho příliš, se to na tebe všechno vysype jako lavina.
Proč jsou krize ve vztahu?
Odhalují nám problémy, které nejsou řešené. Nahromaděná energie potlačených, ignorovaných a neřešených pocitů, potřeb, problémů a překážek ve vztahu vždy s odstupem času přejde do vztahové krize.
Když do toho přidáme špatnou komunikaci a hromadící se následky, které navazují na výše zmíněné aspekty, jako jsou otupělost, nedůvěra, ztráta respektu, ignorování a nenaplnění potřeb, ztráta hluboké intimity a odcizenost, ocitneme se uprostřed krize, kterou nezvládáme. Ale jsme to my, kdo si tuto cestu vybral a dovolil, aby vztah směřoval tímto směrem.
Výzkumy ukázaly, že spokojenost se vztahem má tendenci v průběhu času postupně klesat, spíše než zažít náhlý pokles v určitém bodě.
Vítej v realitě brouku
Dám ti radu, která se moc nenosí.
Nikdy to nebude růžové a nebude to romantika jako z pohádky. Bude to spousta hádek, nenávisti, vzteku, možná i nevěry… život není jednoduchý jako na instaklamu.
Najít si milence nic nevyřeší, protože i pak brzy i ten milenec si prdne, pustí si hubu na špacír a nebude se mu chtít nic řešit. Milenec není lepidlo na nefunkční vztah.
A upřímně, je to ztráta času. Ten čas lze využít daleko lépe. Užít si samu sebe, koupit si něco hezkého, jít něco tvořit nebo budovat. To je daleko lepší trávení času, než s nějakým ženáčem co si u tebe udělá jen potřebu a půjde zpátky ke své ženě.
To není život. To je přežívání.
Ta jednoduchá a nenáročná cesta nikdy na vrchol nevede. Na vrchol vede jen cesta, která je strmá, má velké stoupání a pořádně se u ni zapotíš, ale odměnou ti bude ten nádherný vrchol s těmi všemi výhledy.
Nečekej jen slunce a duhu, protože to je jen pouhá iluze, život je také o bouřce, dešti a drsném počasí, ale i to má svůj hlubší účel.
Zdravý vztah není jen o tom hezkém a pozitivním, to pak není zdravý vztah. Zdravý vztah je jako ekosystém, ale o tom psal Jirka ve svém článku, který ti doporučuji přečíst, protože tam najdeš hodně zajímavých aha momentů a pochopíš, co to znamená mít zdravý vztah, jak si ho budovat a udržet.
Příznaky krize ve vztahu
Existují mnohé různé příznaky, které mohou poukazovat na to, že tvůj vztah prochází krizí. Někdy tyto varovné příznaky nevidíme, protože je vidět nechceme. Bojíme se, vyhrává naše pohodlnost a chceme si hrát a dělat, že je vše v pořádku.
Bojíme se své bolesti podívat do očí, zatnout zuby a najít cestu zpět na vrchol, kde se staneme silnějšími a tím bude silnější i náš vztah. To samozřejmě musí chtít a udělat oba partneři.
Je to cesta do neznámých vod, plná nejistoty, strachu a bolesti, ale všechno to tě připravuje na cestu ke změně – transformaci.
Neboj se, protože nemusíš na to být sama. Máš tady nás – mě a Jirku a my ti rádi pomůžeme tvé problémy překonat a ukázat ti směr. Pokud si nevíš rady se svým životem a vztahem, neváhej se na nás obrátit, jsme tu pro tebe.
Pojďme se nyní podívat, jak poznat krizi ve vztahu a konkrétně si ukážeme nejčastější příznaky a projevy krize ve vztahu v naší infografice, kterou jsem pro tebe připravila.
Co způsobuje krize ve vztahu?
Každý vztah má své vzestupy a pády, ale někdy se dostaneme do bodu, kdy se zdá, že všechno jde proti nám. V této části se zaměříme na to, co vlastně způsobuje krize ve vztahu.
Proč se některé vztahy dostanou do bodu, kdy se zdá, že se vše rozpadá? Co stojí za těmito konflikty a neshodami, které mohou vést až k otřesům v základech našich vztahů?
Pochopení příčin krize je klíčové pro jejich překonání a pro budování silnějších, zdravějších vztahů.
Tady jsou nejčastější příčiny krize ve vztahu:
- Špatná komunikace
- Neřešené problémy, které se táhnou delší dobu
- Zaměření na útěk od problému namísto hledání řešení
- Neschopnost zapojení obou partnerů
- Neřešená emoční bolest, zranění a traumata z dětství a ze současných i dřívějších vztahů
- Neslučitelné a rozcházející se hodnoty
- Nízké sebevědomí a nedostatek sebelásky
- Nevyvážená polarita mužské a ženské energie
- A mnohé další…
Všechny tyto i mnohé další problémy lze řešit, ale vždy musí chtít oba partneři.
Jak zachránit vztah v krizi?
Zachránit vztah v krizi je možné pouze tehdy, když jsou splněné tři základní podmínky.
Pokud chceš zjistit, jaké to jsou podmínky, pusť si video níže. V něm tyto podmínky rozebíráme do hloubky a vysvětlujeme, proč jsou klíčové pro záchranu jakéhokoli vztahu.
Následně doporučuji přečíst si můj článek, jak zachránit vztah, kde rozebírám zdravé a nezdravé důvody pro záchranu vztahu a klíčové aspekty, které vedou k obnově vztahu.
Co dělat, když je krize ve vztahu?
Mám pro tebe několik kroku a dovednosti, na které se zaměřit, pokud je tvůj vztah v krizi.
Jedna věc na úvod. Chci, abys si uvědomila, že všechno má svůj čas a žádné rychlé řešení nefunguje. Rychlá řešení fungují jen na chvíli.
Aby si dosáhla dlouhodobých výsledků, je potřeba pochopit, odkud problémy ve tvém vztahu pocházejí a naučit se je správně řešit – mít jasnou strategii, kam by měl tvůj vztah i oba partneři směřovat. Dále jsou důležité nástroje a dovednosti, které vám to s partnerem umožní.
1. Nauč se řešit problémy
Dnes se to nenosí. Když se objeví problém ve vztahu, lidé to často a brzy vzdají. Přeci, kdyby to byl ten pravý, není žádný problém, ne?
Líbilo by se ti mít vztah, kde se 30 let nepohádáte? Nuuuuda. Není na to jít vletět po hádce na sex. Má to šťávu.
Ale mít vztah je skvělý osobní rozvoj. Tedy, pokud jsi v tom správném.
Ne, nechci říct, že je v pořádku se každý den hádat, chci říci, že je normální mít nedokonalý vztah. Přeci jen je to vztah o dvou lidech.
Vztah je chaos, není uspořádaný a ani estetický. Je surový, ale nádherný. Je to jako matka příroda. Je nádherná, ale také dokáže ničit, vytvářet pořádné bouře a přeměňovat přírodu. Pokud by byl vztah estetický, nemohli bychom tvořit a budovat. Chci říct, že je to naše přirozenost.
Pokud budeš například vytvářet umělé prostředí pro tvůj vztah, oba dva vás to bude svazovat, potlačovat až nakonec vybouchne vaše divokost. To ti chci sdělit, protože jsem kdysi snažila mít vždy perfektní vztah. Když přišla hádka, hned jsem si řekla, to není ten pravý, s ním bych se totiž nikdy nehádala.
Je to fake a iluze. Takto vztahy nefungují.
Klíčovou dovedností pro překonání krize ve vztahu je naučit se hádat a řešit problémy. To nás přivádí k druhému kroku, bez kterého se řešení problémů a zdravé hádky neobejdou.
2. Upřímná a otevřená komunikace
Pracujte společně na efektivní komunikaci po celou dobu vašeho vztahu, dejte si navzájem dostatek času a prostoru k vyjádření.
Zdravá komunikace zahrnuje upřímné a otevřené vyjádření svých pocitů, potřeb a naslouchání pohledu partnera. K tomu je důležitá empatie, která je klíčovou dovedností pro budování zdravé komunikace a zdravých vztahů. Upřímnost ve vztazích je také důležitá, pokud jde o řešení krizí.
Kromě toho vyjádři své uznání a soucit za jakékoli pozitivní i negativní reakce, které ti tvůj partner poskytne. To pomáhá vytvořit bezpečný prostor ve vztahu, kde se oba partneři cítí dobře, když spolu otevřeně komunikují.
Pozor, upřímná a otevřená komunikace nefunguje a nemá smysl, pokud nepochopíš jednu klíčovou složku, kterou rozebíráme ve videu níže. Proto si ho určitě pusť, abys díky nesprávné komunikaci si neničil zbytečně dále své vztahy i svůj život.
3. Mužská a ženská energie
Takovou krizi ve vztahu lze lehce způsobit nerovnoměrným vyvážením mužské a ženské energie. Mužsko-ženská energie je metaforou pro lepší pochopení systému. V dnešním světě nám vládne spíše mužská energie (neustálý tlak, spěch, kariéra, posouvání vpřed). Ženská energie je o tady a teď, kreativita, vytváření prostoru, užívání si.
Ženy často lehce skočí do své tzv. mužské energie. Jdou do práce a tam se setkávají s požadavky, které vyžadují logiku, rozhodnost a cílevědomost, což jsou tradičně považovány za mužské atributy. Tímto způsobem mohou ženy ztrácet kontakt se svou vnitřní ženskou energií, což může vést k nerovnováze nejen v jejich osobním životě, ale i ve vztahu.
Nerovnováha mezi mužskou a ženskou energií ve vztahu způsobuje problémy, napětí a nedorozumění, protože každá energie přináší do vztahu odlišné kvality a potřeby.
Pokud jedna strana dominuje nebo je potlačena, způsobuje to pocit nenaplnění a frustrace, protože potřeby a přání obou partnerů nejsou vyváženě uspokojované. Tato nerovnováha způsobuje, že partneři se cítí nepochopeni a neuspokojeni ve vztahu a to samozřejmě muže vyústit v krizi.
V našem vztahu je naprosto zřejmé, kdy dochází k nerovnováze – přestaneme se přitahovat. A to i přes to, že naše přitažlivost je velice silná, najdou se dny, kdy necítíme nic. A to je doba, kdy se něco snažíš tlačit silou, nebo máš dny, kdy se nedokážeš odtrhnout od své práce.
Vždy se k sobě přitahují energie protipólů: mužská k ženské a naopak. Nikdy nemůže vztah fungovat, když jsou spolu dvě ženské nebo dvě mužské energie. Dvě stejné energie se nebudou k sobě přitahovat – budou se odpuzovat. Změna v energii jednoho z partnerů může snadno spustit krizi ve vztahu a vést dokonce i k nevěře nebo rozchodu.
4. Přežití boj nebo útěk
Tvůj vztah může být v krizi, pokud jeden z partnerů je v režimu přežití. Často nebude mít dotyčný ani chuť na sex. Nemusí se nám odehrát velké trauma v životě i drobné stresory nám mohou rozhodit tělo a my se budeme stále cítit ve stresu, napjatě a nebudeme mít žádnou chuť na intimitu.
V režimu přežití se tělo a mysl soustředí na základní potřeby a obranu před vnímaným nebezpečím. To vede k tomu, že se člověk cítí neustále napjatý, stresovaný a nemá energii ani chuť na intimní aktivity. Tento stav může být způsobený traumaty, duševními a psychickými problémy, pracovním stresem, osobními problémy, nevyřešenými konflikty ve vztahu, nebo dokonce chronickým nedostatkem odpočinku a relaxace.
5. Nebudujete, stojíte
Jestli mám já nějaké tajemství úspěšného vztahu, pak je to to, že spolu s Jirkou pořád něco budujeme a vytváříme.
Naše společné podnikání, životní styl, momentálně full time cestování po Evropě, společné cíle, hodnoty, koníčky a hodnoty, dále vědomý život, vědomá intimita a vědomý vztah, vytváření dalších projektů a příležitostí, tvorba nástrojů, pomoc matce Zemi a zvířatům.
Doporučuji to každému páru. Pokud ve vztahu nic nebudujete, nebude vás bavit a budete hledat zábavu jinde. Vztah, kde se něco buduje, je velice rozdílný a má vysokou hodnotu. Víš, co se říká, kdo si hraje, nezlobí.
Navíc, když něco budujete a vytváříte, získáváte naprosto skvělý balíček dovedností do svého vztahu. Učíte se spolu spolupracovat, využívat sílu a spojení mužské a ženské energie a vzájemně si ji doplňujete, učíte se společně řešit problémy a mnoho dalšího. Jednoduše rostete a růst je klíčový pro život i vztah, protože kdo neroste, stagnuje. Stagnace je příprava na pád.
6. Nejste na stejné frekvenci
Jste jako dvě rádia. Je to, jako byste se prali o to, jaké rádio si naladíte, a každý přepíná to své a mezitím se ozývá ten hnusnej šum. Může se stát, že jeden v životě roste a druhý stagnuje, pak to způsobuje rozpor.
Když rosteš, rozšiřuješ si svou krabici reality, ale tvůj partner zaostává – už máte problém s komunikací. Když jeden stagnuje a druhý roste, přestanete si prostě rozumět.
Navíc díky tomu se mění i vaše cíle a hodnoty. Tento nesoulad může vést k pocitům nepochopení. Budete se cítit osamělí a frustrovaní. Partner tě nedokáže pochopit, a proto může dojít k tomu, že oba začnete hledat porozumění jinde.
Samozřejmě, občas si s partnerem nerozumíš, nejste na stejné frekvenci. Ale tady mluvím spíše o dlouhodobém horizontu. Když to ve vztahu nešlape jako švýcarské hodinky, pak to může být i tím, že jeden člověk na sobě pracuje, buduje si kariéru, životní styl a druhý nedělá nic.
Určitě nedoporučuji vztah udržovat za cenu toho, že přestaneš na sobě pracovat. Jde o to si přehodnotit priority a zjistit, co skutečně v životě a ve svém vztahu chceš.
Kdo by chtěl vedle sebe člověka, co se přecpává v 1 ráno, má 130 kg a po každé si zajde na tři piva denně, mezitím co se druhý snaží být v dobré formě, jíst zdravě a touží jezdit pravidelně na výlety někam dál, než je hospoda?
To je jiná frekvence rádia, obrazně řečeno.
7. Nemáte žádné hodnoty
Hodnoty jsou skutečně jako kompas, který nám pomáhá určit směr, kterým bychom se měli vydat. Když dva lidé nemají společný kompas, může to vést k tomu, že se každý vydá jiným směrem, což ve vztahu vytváří napětí a neshody.
Mít různé hodnoty není samo o sobě problém, pokud existuje vzájemná tolerance a ochota respektovat toho druhého.
Ale pokud rozdíly v hodnotách zahrnují základní aspekty života, jako je názor na rodinu, peníze, věrnost, výchovu dětí či životní cíle, může to vytvářet hluboké propasti mezi partnery.
Takové rozdíly mohou vést k neustálým konfliktům, protože každá strana bude chtít vést vztah podle svých představ a hodnot.
Někdy jsou hodnoty bohužel neslučitelné a tolik rozdílné, že je řešením rozchod, protože se jinak jeden vždy bude muset vzdát těch svých hodnot a svého života. Takový kompromis je zabijákem vztahů a vede k psychickým problémům, potlačení a časem ve vztahu způsobuje mnohem větší konflikty, problémy a emoční nálož.
Na druhou stranu nemít žádné nebo povrchové hodnoty ve vztahu je také často spojeno s krizí ve vztahu. Vztah bez skutečných hlubších hodnot je vždy dříve či později odsouzen ke konci.
8. Žárlivost a závislost na partnerovi
Chorobná žárlivost je častým spouštěčem krizí ve vztahu. Žárlivost je rakovinou vztahu, která ho pomalu zevnitř rozkládá, až ho úplně zničí.
V počátcích vztahu může být partner, který má sklony k žárlivosti, velmi pozorný a zdánlivě láskyplný. Projevuje zájem o svého partnera, často se ptá a zdá se, že si vše pečlivě pamatuje.
Avšak tato pozornost má i svou temnější stránku. Informace, které si žárlivec zapamatuje, mohou být později použity jako „důkazy“ v případě, že narazí na nějaké nesrovnalosti v partnerově vyprávění. Postupně dochází k omezování svobody druhého partnera.
Žárlivec může kontrolovat textové zprávy nebo emaily, snaží se omezit partnerovy sociální kontakty, občas vyčítá, vyslýchá, sleduje partnerovy pohyby a dokonce ověřuje jeho odpovědi u třetích osob.
Může docházet k vyhrožování a neustálé potřebě ujišťování o lásce. Takové chování může být pro partnera ponižující a frustrující. Žárlivost se často zhoršuje, což vede k nervozitě a častým konfliktům, až může dojít k ukončení vztahu. Život s žárlivým partnerem se může stát neudržitelným a pro oba partnery velmi bolestivým.
Závislost na partnerovi je často spojována s krizí ve vztahu, protože vede k nerovnováze a ztrátě osobní identity obou partnerů. Tato závislost často vytváří nezdravý tlak a omezení, což způsobuje napětí a konflikty mezi partnery. Navíc, když je jeden partner příliš závislý na druhém, vede to k pocitu uvěznění nebo omezení osobní svobody, což může vyvolávat frustraci a nespokojenost na obou stranách vztahu. A to přeci nechceš, že?
9. Strategie a dovednosti pro překonání krize ve vztahu
Chcete spolu s partnerem překonat krizi ve vztahu? Máme pro vás oba skvělou příležitost. Využijte našeho online programu Cesta sebelásky s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi, který vás povede krok za krokem. Ideálně v kombinaci s online programem Vědomě žít – vědomě tvořit, který vše ještě prohloubí a vytvoří zdravé podhoubí a prostředí pro budování vědomého vztahu.
Pomůže vám oběma s individuální prací na sobě (sebeláska, sebevědomí, uzdravení traumat, vyřešení minulosti, změna přejatých vzorců myšlení a chování, přeprogramování podvědomí, naučíte se zvládat negativní myšlenky, emoce a řídit své pocity, žárlivost…), ale také řešit problémy v oblasti vztahu společně (komunikace, respekt, důvěra, budování hluboké intimity…). Stačí vám jeden přístup a můžete na sobě začít pracovat a budovat společně impérium.
Raději zapomeň na rčení do konce života
Vztahy nemusí být do konce života. Často se jich držíme jako klíště i po 30 letech, kdy je naprosto vymalováno a my bychom měli odejít, jenže my zůstaneme. Přeci až do konce života.
Kolik žen trpí v nefunkčních vztazích, jen aby si vyplnily svou pohádku až do konce života? Mezitím končí s opakovanými záněty, rakovinou prsu, zažívají deprese a další zdravotní problémy.
Když si myslíme, že s partnerem budeme do konce života, přestaneme se snažit a vážit si ho. Budeme jej brát jako samozřejmost a pak se lidé nechovají k sobě vůbec hezky.
Nejlepší je cítit, že dnešek může ve vztahu být tím posledním dnem. Je to stejné jako se zdravím, dokud ho člověk má, prdí na to. Prdí často i na svůj život. Až onemocní, vše se změní. Zdraví je pro něj nejvyšší hodnotou a začne žít tak, že i za mládí tak divoce nežil. Začne si užívat života. To samé funguje ve vztahu.
Až budeme cítit, že je vztah v ohrožení, až pak si ho začneme vážit. Já si raději užiju skvělý vztah pár let, než abych v něm byla i pak, kdy mi nemá co předat a já jen tiše trpěla. Život je krátký na to, abychom ho protrpěli. A navíc si takového vztahu budu hluboce vážit, protože vím, že vše je pomíjivé.
Žij naplno a žij divoce
Samozřejmě pak existují páry, kteří ví, že už mají mezi sebou hotovo, ale i tak jsou skvělí přátelé a chtějí spolu zestárnout. Být spolu. Je jim spolu moc dobře, mají společný majetek a chtějí spolu prožít zbytek života. Je to skvělé, když to tak někomu vyjde. K tomu se musí dozrát a mít skvělého partnera.
Ale je zbytečné ve 32 letech držet vztah, který nám vůbec nevyhovuje a budeme ho držet, jen kvůli dětem nebo naší pohádce až do konce života. Žij, žij divoce a prožij život tak, jak si přeješ. (poznámka: žít divoce znamená žít v souladu se svým já a podle svých pravidel, nemyslím tím obrážet večírky atd.)
Toto poselství pochopí asi jen hrstka lidí, ale za mě je toto poselství důležité. Krásně osvobozuje. A ve vztahu se vytratí očekávání, jistota a potlačování.
Je nádherné žít takový svobodný vztah.
Co jsem získala?
Psst! Chceš slyšet tajemství? Krize ve vztahu je skvělou příležitostí pro růst.
Překonání krizí ve vztahu může být jedním z nejvýznamnějších a nejvíce posilujících zážitků, které můžeš v životě zažít.
Tak dej sem, chci další… ať mě to obohatí. Samozřejmě všeho s mírou.
Co jsem díky krizi ve vztahu získala s Jirkou?
- Hlubší porozumění a empatie
- Větší odolnost
- Sebepoznání a osobní růst
- Hlubší intimita
- Buduje se větší důvěra a respekt
- Lepší pochopení potřeb a hranic svých i partnerových
- Prohlubuje se láska, touha i vášeň
- Schopnost ničit negativní vzorce a přesvědčení a vytvářet nové lepší vzorce a věci
- Více vědomější ve vztahu – vědomý vztah
- Větší důvěra v sebe – sebevědomí
Kdybych od Jirky utekla, když se objevil problém, jako to dělá většina lidí v dnešním světě, nikdy bych nebyla tam, kde jsem dnes a neměla bych tak úžasný vztah.
I když bych Jirku někdy nejraději „zabila“, ale dokonalost neexistuje a máme i přes to všechno vztah, který stojí za to žít, sdílet, tvořit a budovat společné impérium.
Navíc nám to pomohlo rozvíjet naše schopnosti, dovednosti a získávat zkušenosti, ze kterých můžeš díky tomu čerpat i TY.
Nauč se brát bolest jako učitele
Nejlepší rada na to, když probíhá krize ve vztahu, je ta, že je potřeba se naučit snášet bolest. Musíš přehodit své myšlení. Lidé se snaží vyhnout problémům a krizím, protože je to bolí. Ale bolest nám pomáhá růst, posiluje nás.
Lidé nejsou úspěšní, protože nejsou trpěliví a vyhýbají se bolesti. To samé platí i pro lidi, co nejsou úspěšní ve vztazích – nauč se koupat se v bolesti a ona tě udělá silnější. Tebe i tvůj vztah. Když překonáš ve vztahu krizi, budete silnějšími partnery. Dokonce se i více vybuduje důvěra a partneři mají lepší spojení.
Poznámka: Neplatí pro toxické vztahy. V toxických vztazích bychom neměli zůstávat, pokud oba partneři nechtějí něco změnit.
Pokud se nacházíš v toxickém vztahu nebo si nejsi jistá, doporučuji ti přečíst náš článek, který ti toto téma do hloubky objasní.
V článku najdeš užitečné informace a rady, které ti pomohou pochopit, co toxický vztah vlastně je, jaké má příznaky a jaké kroky můžeš podniknout, abys se z takové situace dostala. Článek ti ukáže správný směr, jakým se vydat a poskytne ti nástroje, které ti pomohou rozhodnout se, co je pro tebe nejlepší.
Nejčastější otázky k tématu krize ve vztahu
Pojďme se podívat na nejčastější otázky týkající se tohoto tématu a odpovědět si na ně, protože možná právě na tyto otázky hledáš odpovědi.
Kdy je největší krize ve vztahu?
Největší krize ve vztahu je, když ignorujeme dlouhodobé problémy a neřešíme je. Také, když se snažíme vyhýbat krizi ve vztahu.
Protože když se budeme vyhýbat krizím a nebudeme řešit problémy, budeme odporovat novým věcem, které k nám do našeho vztahu chtějí přijít.
Odpíráme růst = odpíráme si kvalitní vztah.
Jak dlouho může trvat krize?
Krize ve vztahu trvá podle toho, jak k ní oba dva partneři přistupují. Pokud jsme k ní lhostejní, může trvat klidně i dva roky. Jestliže s partnerem berete krizi zdravým způsobem, lze ji vyřešit během krátké doby.
Každý člověk stejně jako každý pár je individuální, protože každý přistupuje ke krizi jiným způsobem. Každý problém vyžaduje jiné akce a jinou úroveň úsilí. Záleží nejen na přístupu obou partnerů, ale také na povaze a hloubce problému.
Na závěr
Dej mi vědět do komentářů, jak tě tento článek obohatil, popřípadě napiš nějaký super tip nebo skvělou myšlenku pro další čtenáře.
Nebo máš otázku k tématu, něco tu nezaznělo? Napiš svou otázku do komentářů a já ti na ni odpovím. Těším se, až si přečtu tvůj komentář. A přeji ti hodně štěstí a úspěchu ve tvém vztahu i životě, Lenka.
Cesta sebelásky
Jste právě uprostřed vztahové krize a jste ztraceni v tom, jak ji překonat? Připojte se k našemu online kurzu Cesta sebelásky a objevte cestu k obnovení harmonie a lásky ve vašem partnerství. Tento kurz vám poskytne praktické nástroje, techniky a hluboké vhledy, které vám pomohou pochopit kořeny vašich problémů a naučí vás, jak je efektivně řešit.
Lenka Heczková
Terapeutka a koučka
Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.
Jo, kéž by můj partner hledal řešení a ne neustále viníka, kdo za to může. Všechno vždy svádí na mě a nic jiného ho nezajímá. Máme už hodně toxický vztah a nevede to nikam. Neumí komunikovat a nic neplánuje řešit, protože podle něj je všechno moje vina. Dá se to vůbec řešit, nebo je lepší takový vztah opustit?
Ahoj Andreo, v tomto případě nemá cenu řešit partnera a investovat čas do vztahu, protože ti pravděpodobně tvůj partner ukazuje, že si nevážíš sama sebe. Takový člověk nikdy nedokáže udělat žádnou změnu, protože nemá žádnou sebereflexi a hledá viníka u druhých, což znamená, že si hraje na oběť. Pokud toto trvá delší dobu a není u něj žádná změna ani náznak, že by sám chtěl něco změnit nebo řešit, pak jen investuješ zbytečné úsilí a energii do tohoto vztahu. Raději se zaměř na sebe a svůj vztah k sobě a pracuj na sobě. Věnuj se své duševní hygieně, vědomému životu, sebelásce, osobnímu růstu, koníčkům a podobně. Kdybys potřebovala cokoliv řešit, neváhej se na nás obrátit a my ti s radostí pomůžeme. Přejeme hodně štěstí a úspěchů do života.
S pozdravem,
Jirka a Lenka 🙂
Tak to je presne hej. Hľadať spoločne riešenie namiesto hľadania vinníka. Bohužiaľ, v našom vzťahu to takto nefunguje. Ďakujem za článok a veľa šťastia. Len tak ďalej.
Ahoj Pavole, moc děkujeme za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že ti článek pomohl odhalit skutečnou situaci a pravdu o tvém vztahu. Díky tomu se můžeš rozhodnout a společně s partnerkou/manželkou něco ve vztahu změnit a posunout se dále. I když to může být nepříjemná pravda a může to bolet, posune tě to v životě dále a pomůže ti růst. Přejeme hodně štěstí a úspěchů ve vztahu a věříme, že to společně úspěšně vyřešíte. Kdyby jsi potřeboval s něčím pomoct, neváhej se na nás obrátit a my ti rádi pomůžeme. S pozdravem Jirka a Lenka 🙂