V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit deprese krok za krokem. Budu s tebou sdílet svůj příběh, protože jsem si ve svém životě také prošel depresí i se pokusil o sebevraždu, ale nakonec jsem se z ní dostal a to úplně sám, bez jakékoliv pomoci.

Najdeš zde pohled na depresi hned ze dvou stran. Jedna strana je můj osobní příběh a mé zkušenosti jakožto člověka, který si sám prošel depresí. Dokázal jsem se uzdravit sám, bez jakékoliv odborné pomoci a bez léků.

Na druhé straně, jako celostní kouč a terapeut, mám za sebou stovky klientů, kteří trpěli depresemi. Pracoval jsem s těmito klienty a vím, co jim pomohlo a co naopak ne.

Když spojím obě tyto zkušenosti, hodně mě toho naučily a mnoho jsem pochopil. Jsem přesvědčen, že všichni máme v sobě tu sílu a moc se zbavit deprese i dalších psychických a duševních poruch bez jakýchkoliv léků a jiné chemie.

Všechno s tebou budu sdílet v tomto článku a samozřejmě, jako vždy, zde najdeš i vědecké studie a příběhy našich klientů, proto nezapomeň číst až do konce.

Co je to deprese?

Dost velká část lidí si zaměňuje depresi a depku, ale ve skutečnosti depka nemá s depresí absolutně nic společného.

Depka je přechodný, krátkodobý stav, kdy se člověk cítí smutný nebo zklamaný nějakou událostí v životě. Například to může být rozchod, stres, ztráta zaměstnání, úmrtí blízké osoby a podobně. Být smutný a mít negativní náladu z těchto situací, i když trvá pár týdnů, neznamená, že člověk trpí depresemi, i když má několik příznaků, které naznačují depresi.

Deprese je velmi „vážná psychická porucha“, která negativně ovlivňuje to, jak se cítíme, jak myslíme a jednáme. V praxi to znamená, že narušuje každodenní činnosti člověka. Oproti depce je deprese závažná, dlouhotrvající „psychická porucha“, která trvá několik měsíců a dokonce i let.

Způsobuje pocity smutku, ztrátu motivace, neschopnost radovat se a těšit se nebo také ztrátu zájmu o jakékoliv činnosti, člověk cítí beznaděj a v těžších formách i ztrátu vůle žít. Může to vést k různým emočním i fyzickým problémům a může to velmi výrazně snížit a omezit schopnost člověka fungovat v životě, v práci i osobním životě.

Toto bylo pojetí deprese, řekněme, z povrchového hlediska, založené na následcích samotné „psychické poruchy“. Řekněme, že jde o určitý úhel pohledu západní medicíny, který vidí člověka jen jako fyzickou bytost z masa a kostí.

Problém je v tom, že jsme mnohem více než jen hrouda masa a kostí. Jsme také duše a vědomí. Proto ti teď řeknu svůj vlastní úhel pohledu na depresi z duchovního a mentálního hlediska.

Duchovní tajemství deprese

Deprese nastává, když bolest, kterou bychom měli cítit z naší ztráty, je potlačena a není vnímaná jako součást našeho duchovního růstu a další zkušenost v průběhu života.

Když odstrčíme a potlačíme tyto nepříjemné pocity dostatečně hluboko a budeme to dělat dost dlouho, tak vytvoříme zeď, která bude sloužit jako obranný mechanismus a bude blokovat nepříjemné pocity, ale také ty příjemné pocity (na fyzické rovině se to odrazí změnou fyziologie v těle). Je to proces, který nás učí, jak ovládat život na velmi hluboké úrovni.

Není to něco, čemu bychom se měli vyhýbat. Naše duše zde přišla, abychom se naučili, jak překonat jednu z nejnáročnějších životních zkušeností, kterou může člověk mít a díky tomu mohli vyrůst a stát se nejlepší verzí sami sebe.

Prvním krokem, jak se dostat z této šedočerné situace, je pochopit, co je to deprese a proč se nám děje. Důvodem, proč se deprese stále projevuje, je náš vědomý, ale i podvědomý odpor a vyhýbání se emočním traumatům z naší minulosti.

Pokud cítíme, že nejsme dostatečně silní, abychom se vypořádali se svou bolestí, můžeme tuto bolest kompenzovat tím, že se obrátíme na drogy, alkohol, televizi, hry, sociální sítě, sex, jídlo nebo další stimulanty.

Pak říkáme, že si užíváme života na maximum tím, že využíváme každé možné zábavy, které najdeme, ale hluboko uvnitř víme, že se vyhýbáme bolesti, které se uvnitř bojíme.

Vnitřně se bojíme svých démonů a tak je potlačujeme hlouběji a hlouběji. Proti čemu bojujeme, nebo vzdorujeme, to přetrvává.

Čím silnější je odpor, tím méně jsme schopní najít vnitřní cestu klidu k vyřešení zkušeností, kterým se snažíme vyhnout. Pokud je toto vyhýbání prováděno dostatečně dlouho, tak bude nakonec táhnout naši mysl i srdce dolů cestou emočního zoufalství, smutku, beznaděje do hluboké a temné deprese.

Skrytá cesta deprese

Deprese přichází, pokud se vyhýbáš přímé konfrontaci nějaké zkušenosti, která je zde, abys díky ní mohl vyrůst a stát se lepší verzí sebe samého.

Pokud své duši nedovoluješ růst a získávat zkušenosti, přichází deprese jako volání o pomoc tvé duše. Tvá duše je zde, aby se učila, získávala zkušenosti a rostla. Na tomto principu je založen celý vesmír. Vesmír se neustále rozpíná, expanduje a zvětšuje – stejně tak funguje celá naše společnost, která se neustále vyvíjí.

V tomto vesmíru existuje jediná konstanta, která platí vždy a v celém vesmíru a tou je změna. Je to jistota, že nic nikdy není a nebude stejné. Všechno v tomto vesmíru se mění, vyvíjí, expanduje.

Jediná konstanta tohoto vesmíru je změna. Pokud stagnuješ v životě, nežiješ v souladu se svou duší (svým srdcem), může přijít deprese jako ukazatel toho, že je potřeba to změnit.

Jedno z největších tajemství uzdravení deprese pochází z prozkoumání hluboce potlačených pocitů, které zůstávají na dně tvé nejhlubší emoční propasti, která byla pokryta vrstvami závislosti.

Zkoumání bolesti, kterou máš, není tak nesnesitelné, když víš skutečný důvod, proč tam stále zůstává. Důvodem, proč se tvá bolest nikdy neléčí, je to, že tě přirozeně přivolává do tvého vnitřního duchovního zdroje.

Zdrojem tvé nejvnitřnější bytosti je místo, kde se nachází tvůj největší klid, ticho a absolutní uzdravení. Když si uvědomíš, že největší duchovní zkušenost na tebe čeká na konci temného tunelu v podobě světla a tvého osobního i duchovního růstu, tak bolest, které jsi se vyhnul, se náhle stane největším tajemstvím, které můžeš otevřít, prozkoumat a vyrůst ve svou nejlepší verzi sebe samého.

Antidepresiva nejsou řešení, ale zničení

Deprese, stejně jako jakákoliv psychická i fyzická nemoc, je ukazatel změny. Tělo s tebou tímto způsobem komunikuje a říká ti, že takto dál žít nemůžeš a je potřeba udělat změny ve svém životě.

Tvé tělo s tebou komunikuje různými způsoby, ale u deprese je to nejčastější pomocí emocí. Problém nastává tehdy, když člověk neumí správně naslouchat svým emocím a tudíž i svému tělu. Všechny tyto „negativní emoce“ nám ukazují směr a cestu, která vede na novou dráhu života, plnou uzdravení, štěstí a vnitřní harmonie.

Deprese je jen přechodný stav, kdy se cítíš nešťastně a nejsi naplněný, a proto je zde, aby ti ukázala směr ke štěstí. Na konci každého tunelu je světlo a stejně tak depresivní stav je přechodný, abys mohl díky němu objevit světlo v podobě štěstí, vnitřního naplnění a míru v sobě samém.  

Emoce vs. antidepresiva

Většina lidí neumí a dokonce ani nechtějí rozklíčovat své emoce a vzkaz, který jim tělo posílá. Neumí a ani nechtějí se naučit pracovat se svými emocemi a měnit svůj život, protože daleko pohodlnější je jít k doktorovi a nechat si napsat antidepresiva.

Antidepresiva utlumují tvé emoce a tím ztrácíš kontakt sám se sebou, svým tělem a jsi zcela plně odděleni od svého zdroje.

Každá lidská bytost se narodila, aby překonala omezení. Každý den dostáváš řadu konkrétních výzev, které musíš překonat, takže můžeš růst, učit se ze svých chyb a stát se lepší, silnější, zdravější, šťastnější a chytřejší verzí sebe samého.

Pokud se chceš osvobodit svůj život, tak se dostaň do kontaktu s těmi emocemi, z nichž máš strach, sklon utéct od nich a vyhnout se jim.

Často se jedná o pocity, jako je odmítnutí, strach, selhání, vina, hanba, zoufalství, beznaděj, pocit ztracení, nemilovanost a další…

Nikdo nemá rád tyto zkušenosti, přesto je dobré si připomenout, že každý z nich je jen dočasný. Jednoduše přicházejí a pak zase odejdou. Každý negativní pocit se projevuje, protože má v sobě něco vynikajícího, abys se o sobě něco naučil, dozvěděl a získal nové zkušenosti.

Kdybys neměl negativní emoce a pocity, nemohl bys poznat sám sebe ani růst. Skutečně silnou, tvůrčí a nezastavitelnou magickou bytostí se stáváš teprve tehdy, když jsi překonali své masivní vnitřní démony, které jsou ukryty ve tvém nitru.

Antidepresiva nebo štěstí?

Ve vesmíru je vše založeno na změně. Celý vesmír neustále roste, expanduje, rozpíná se a mění se. Stejně tak i naše společnost se neustále mění a stejné je to s námi. Negativní emoce přicházejí jako katalyzátor ke změně, abys mohl získat informace o sobě, překonal své limity, získal nové zkušenosti a stal se nejlepší verzí sami sebe.

Antidepresiva ti vezmou tuto možnost a udělají z tebe tělo bez duše a emocí.

V celém vesmíru se střídá den a noc, tma a světlo, bouřky s deštěm a slunečná obloha, zima a léto. Stejně je to i ve tvém životě. V životě každého z nás.

Vždy, když přijde nějaký negativní pocit, deprese nebo úzkost, je to jen dočasný stav, který tě naviguje ke změně. Ukazuje ti, kde je to světlo na konci tunelu, ale antidepresiva tě o tuto možnost připravují.

Tělo je velmi zajímavý živý stroj v tom, že když jsou v tvém těle uložené těžké emoce a nejsou správně zpracované, fyzicky se po nějaké době projeví jako nějaká porucha, nemoc, psychický stav, deprese a další problém.

Antidepresiva tě utlumí tak, že nejsi v kontaktu se svými vnitřními zraněními, traumaty, emocemi a tudíž je nemůžeš vyléčit a jsi odsouzen k doživotnímu utrpení.

Já ti nabízím možnost volby. Můžeš žít svůj život i nadále na antidepresivech a trápit se, nebo se můžeš zbavit deprese a antidepresiv jednou pro vždy a stát se svobodným.

Můžeš konečně zažít štěstí, radost a pocit naplnění a naplnit tvou nejlepší verzí života, proto nezapomeň využít této možnosti níže.

Jiri-Capovec-jak-se-zbavit-stresu

Jak jsem se zbavil deprese – můj příběh

Myslím, že dospívání každého člověka charakterizuje období krize identity, kdy hledá sám sebe, neví, co od života chce, kdo skutečně je, kým chce být a kam směřovat.

Je to součást každého dospívajícího člověka zpochybnit to, jak vnímal a definoval sám sebe do této doby na základě hodnocení rodičů i dalších autorit a získat svou identitu na zcela nové úrovni a to na základě vlastního sebepoznání a sebepřijetí, hledání vlastních vnitřních hodnot, názorů, postojů a hledání vlastního místa ve světě.

Do toho mě dohnali démoni minulosti v podobě ponižování, šikany, žárlivosti a problémů se sebevědomím.

A přesně o tomto je můj příběh, když jsem na střední škole dospěl do krize identity. Kdy jsem začal vnímat, že můj život a můj pohled na sebe, na celkovou společnost a celý svět, který jsem získal od svých rodičů a jiných autorit, je zcela zkreslený a absolutně nevyhovující.

Začal jsem zpochybňovat své hodnoty, svou cestu a postoje a způsoby, jakými jsem vnímal tento svět a díval se na tuto společnost.

Všechny ty rady rodičů, rodiny a jiných autorit, abych se učil, našel si pořádnou práci, oženil se, založil rodinu, vzal si hypotéku na dům a maximálně jednou za rok si našetřil na dovolenou… K čertu s takovým životem. Uvědomil jsem si, že takový život nechci. Nebudu přeci žít život někoho jiného a hlavně žít život, který žije 90 % lidí na této planetě.

K čemu to vedlo

Začal jsem se zamýšlet, proč všichni dělají to stejné a nejhorší na tom je, že každý takový člověk si neustále stěžoval na svůj život, na systém, na práci a politiky. Všude kolem sebe jsem viděl lidi z rodiny, přátele, známé, jak žijí tímto způsobem života a uvědomil jsem si, že takto skončit nechci.

Moje okolí bylo pro mě odstrašující případ a ukázalo mi, jaký život žít nechci a za to jsem těmto lidem vděčný.

Možná si teď říkáš, jak jsem mohl trpět depresemi, když jsem si toto uvědomil a zjistil, co nechci. Je to jednoduché: věděl jsem, co nechci, ale ani náhodou jsem nevěděl, co chci, kým chci být, co chci dělat.

A nejhorší na tom je, že v mém okolí nebyl nikdo, kdo by mi ukázal jinou cestu pro život. Školský systém nás vedl k tomu, abychom byli jen ovečky bez vlastního názoru, našli si práci a dělali otroky pro tento systém.

Školský systém zničil v nás ten zbytek tvořivosti, kreativity a jedinečnosti, která nám ještě zbyla z výchovy našich rodičů.

Vnitřní démoni mě užírali za živa

K tomu všemu ještě musím zmínit, že jsem byl v dětství na základní škole šikanován ze strany spolužáků i učitelů. Moje dětství nebylo zrovna růžové, protože jsem vyrůstal po boku mladšího, nemocného a postiženého bratra, který dostával všechnu pozornost od rodičů a já strádal.

To všechno postupně vedlo k tomu, že jsem přestal věřit v sebe a začal se vidět ve zcela jiném světle. Začal jsem mít problémy se sebevědomím, nesnášet se a nenávidět svůj život. Později ve vztazích všechno vyplynulo na povrch v podobě žárlivosti a závislosti na partnerkách, což mi zničilo nejeden vztah.

Postupně mě to všechno dohnalo a zkomplikovalo celý můj život.

Byl jsem úplně na dně

Najednou mi přestal dávat život smysl. Začal jsem se cítit frustrovaný a měl jsem depky. Později se ukázalo, že nešlo o žádné depky ani frustraci, ale že jsem trpěl depresí.

Celé dny jsem jen spal a byl jsem i přesto unavený a bez energie. Můj stav se postupně zhoršoval, až jsem přestal téměř chodit do školy, neměl žádnou motivaci ani chuť něco dělat se svým životem, protože by to stejně nemělo smysl a skončil bych jako otrok v nějaké práci.

Nevěděl jsem, co dělat se svým životem a hlavně jsem neviděl ani náznak nějaké možnosti, jak to změnit.

Jako třešnička na dortu byl rozchod s tehdejší přítelkyní, kdy jsem už přestal mít radost ze života, pocit naplnění a přišel o veškeré štěstí. Není divu, později jsem zjistil, že to nebyla láska, ale závislost a stavěl jsem ji na první místo a byla pro mě „smyslem života“.

Zašlo to až tak daleko, že mě přestaly bavit veškeré aktivity a nic mi nedávalo smysl.

Tehdy se i objevily myšlenky na sebevraždu.

Cítil jsem úplnou bezmoc a beznaděj.

Myšlenky typu: „Proč zde vůbec jsem? Nebude lepší to skončit? Jsem zde úplně zbytečný. Všem na světě bude bez mě lépe.“

Vše vyvrcholilo pokusem o sebevraždu, kdy nebýt jedné osoby, tak už tu dneska nejsem.

Nechybělo moc a dneska bych tu už nemusel být. Byl jsem na úplném dně, ale…

Přišla změna

Nakonec jsem začal hledat informace a souvislosti. Začal jsem se ptát sám sebe a hledat informace na internetu. Našel jsem si mentory a začal navštěvovat různé kouče, terapeuty, semináře a kurzy a investoval jsem do sebe čas, úsilí a peníze.

Nakonec jsem došel k tomu, že jediný, kdo mi může skutečně pomoci, jsem já sám. Nasbíral jsem mnoho a mnoho zkušeností, informací, technik a metod a začal je aktivně používat a pracovat na sobě. Postupně jsem se zbavil deprese a začal žít úplně nový život.

Co jsem díky depresi získal a pochopil

Dnes jsem vděčný za svou depresi a jsem rád, že jsem si ji mohl projít. Díky depresi jsem objevil, kdo skutečně jsem a jaký je můj smysl v tomto životě.

Objevil jsem cestu, která mě baví, přináší mi to radost, štěstí a hlavně mě naplňuje. Začal jsem více starat o svou mysl a žít jinak v souladu se svou duší (srdcem) a také jsem se naučil poslouchat svému tělu.

Deprese je to nejlepší, co mě potkalo, protože mi odstartovala životní změnu ke svému vysněnému životu.

Tato cesta mi dala strašně moc zkušeností a pochopení, že každý člověk má v sobě neuvěřitelnou moc a sílu překonat jakékoliv problémy v životě včetně všech nemocí.

A nejlepší na tom všem je, že to bylo bez použití jakýchkoliv léků a zbytečné chemie, která ničí naše tělo a zdraví.

Ano, nebyla to snadná cesta, ale stála za to, i když jsem málem skončil se svým životem.

Díky depresi jsem se stal lepší verzí sebe samého a jsem za to vděčný i za to, že jsem to zvládl sám bez použití jakékoliv pomoci doktorů a léků.

Jak se rozhodneš ty?

Smutné na tom je, že dnešní západní medicína, lékaři a farmaceutický průmysl na depresi předepisují jedny z nejnebezpečnějších léků typu antidepresiva a myslí si, že se vše vyřeší.

Jak mohou léky a tabletky pomoci člověku objevit smysl života, cíle v životě, objevit svou podstatu toho, kým je, kam chce jít a kým chce být?

Jednoduše nemohou.

Navíc ještě tyto léky způsobují závažné vedlejší účinky a také způsobují velké problémy při jejich vysazení a proč? Jednoduše je to byznys.

Mnoho studií potvrzuje negativní vliv dlouhodobého užívání antidepresiv na náš střevní mikrobiom. To vede k vzniku propustného střeva a následně k přetížení nervového systému prostřednictvím unikajících bakterií, virů, plísní a dalších patogenů, které se dostávají z tlustého střeva do krevního řečiště a dále do nervového systému a dalších částí našeho organismu, což způsobuje další zdravotní, psychické i fyzické problémy.

Studie z roku 2020 potvrzuje skutečně, že chronické užívání antidepresiv souvisí s rozvojem adaptivních změn střevní mikroflóry s potenciálními škodlivými účinky.

Máš možnost volby: můžeš žít celý život na antidepresivech a nechat si tak zničit život, nebo se můžeš jednou pro vždy zbavit deprese i škodlivých pilulek a začít žít plnohodnotný život plný radosti, štěstí a naplnění.

Pokud chceš žít plnohodnotný život, můžeš také využít našich služeb terapie a koučinku a stát se nejlepší verzí sebe samého.

Nebo můžeš využít oblíbenější možnosti našeho celostního online programu Harmonie života, ke kterému je zdarma druhý online program Vědomě žít – vědomě tvořit. Oba programy tě povedou krok za krokem s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

sipka-dolu

Příznaky deprese

Každý člověk je individuální a u každého člověka budou jiné příznaky deprese. Doporučuji si přečíst náš článek o projevech deprese a varovných signálech, kde rozebíráme fyzické i psychické (emoční) příznaky deprese.

Existuje několik velmi častých až pravidelných příznaků, které spojují lidi, kteří trpí depresemi. Níže najdeš ty nejčastější příznaky, které mívají lidé trpící depresemi.

  • Pocit smutku nebo depresivní nálada.
  • Ztráta zájmu nebo potěšení z aktivit, které dříve přinášely radost a potěšení. Neschopnost radovat se.
  • Změny chuti k jídlu a změny ve stravování, například úbytek na váze nebo přibývání na váze.
  • Ztráta zájmu, nedostatek až vymizení potěšení z oblíbených aktivit.
  • Závislosti jako nadměrné pití, užívání drog a další.
  • Snížení sexuální touhy.
  • Problémy se spánkem.
  • Ztráta energie a zvýšená únava.
  • Pocit bezcennosti a provinilosti.
  • Ztráta zájmu a smyslu života.
  • Zhoršené soustředění a rozhodování (Neschopnost soustředit se, obtížné plnění úkolů, zpožděné reakce během rozhovorů a další).
  • Drastické změny nálad a úzkosti.
  • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu.
  • Kognitivní schopnosti jako jsou myšlení nebo mluvení jsou pomalejší a opožděné.
  • Snaha utéct před realitou a také vyhledávání samoty.

To byly nejčastější projevy deprese, které zahrnují jak psychické, tak fyzické příznaky. Chci ti připomenout jednu věc, že každý člověk může deprese prožívat odlišně a intenzita těchto příznaků se může lišit.

priznaky-deprese-infografika

Jak poznám, že mám deprese?

Pojďme si říct, jak poznat, že máš depresi a kdy se deprese stává problémem duševního zdraví.

Když intenzivní smutek, včetně pocitů beznaděje a bezcennosti, trvá mnoho dní až týdnů a brání ti žít tvůj vlastní život, může to být něco víc než smutek a depka. Může jít o klinickou depresi – léčitelný zdravotní stav.

Pro zjištění, zda trpíš depresí, je nutné vědět, jestli máš pět nebo více z těchto příznaků po dobu alespoň 2 týdnů.

  • Depresivní nálada a smutek po většinu dne.
  • Téměř každý den se cítíš unavený nebo máš nedostatek energie.
  • Téměř každý den se cítíš bezcenně nebo provinile.
  • Těžko se soustředíš, pomaleji a špatně se rozhoduješ.
  • Nemůžeš spát nebo spíš až příliš často. Obecně problémy se spánkem.
  • Prakticky každý den nemáš o žádné aktivity téměř žádný zájem ani jiné potěšení. Nedokážeš se radovat.
  • Zasahuje to do tvého života a brání ti v běžném fungování – práce, škola, rodina, vztahy, koníčky a další…
  • Často přemýšlíš o smrti nebo sebevraždě.
  • Cítíš se neklidně, zpomaleně nebo zmateně.
  • Ztratil jsi nebo přibral na váze v důsledku poruchy příjmu potravy, nechutenství k jídlu nebo nadměrné touze po jídle.
  • Cítíš se často podrážděně a také míváš úzkosti.
  • Ztratil si potěšení a smysl v životě.
  • Máš smutné, úzkostné nebo prázdné pocity.
  • Nic ve tvém životě nedává smysl a ztratil jsi chuť žít.

Chci podotknout, že nemusíš mít zdaleka všechny tyto projevy, aby byla deprese skutečným problémem duševního zdraví ve tvém životě.

Příčiny deprese

V první řadě bych ti chtěl říct, že neexistuje jedna příčina, která způsobuje depresi. Dokonce ani u dvou různých lidí se nejedná o stejnou příčinu. Každý člověk je jiný, má za sebou jiný životní příběh, jiné zkušenosti, jinou cestu a proto je důležité ke každému člověku přistupovat velmi individuálně.

Nyní se s tebou podělím o ty nejčastější a nejdůležitější příčiny deprese, které tuto psychickou poruchu způsobují. Ve své terapeutické praxi mám za sebou desítky klientů, kterým jsem pomohl zbavit se deprese a sám jsem se zbavil deprese ve svém životě.

Podle posledních odhadů WHO (světové zdravotnické organizace) žije více než 300 milionů lidí s depresí, což je nárůst o více než 18 % mezi lety 2005 a 2015. Tak pojďme společně toto číslo zmenšit.

Depresivní stavy přicházejí k člověku jako informace, která ukazuje na hlubší problém. Někde v jeho životě něco nefunguje, nebo jde někde sám proti sobě, nemá zpracovanou minulost, nebo potlačuje své emoce a podobně. Proto je vždy potřeba odhalit a pracovat na odstranění příčiny, protože jinak se tyto stavy mohou neustále vracet. Proto nezapomeň číst dále, abys odhalil skutečné příčiny deprese.

Jak se zbavit deprese

Pojďme se podívat na jednoduché kroky, které můžeš zavést do svého života a pomohou ti minimálně zlepšit tvůj stav a možná se zbavit deprese.

Píšu možná, protože deprese je komplexní stav a vyžaduje celostní (komplexní) přístup, který ti ve zjednodušeném systému poskytneme v našem celostním online programu Harmonie života, kde máš navíc zdarma i druhý online program Vědomě žít – vědomě tvořit. Oba s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

1. Betonová džungle

Není divu, že je na světě čím dál více lidí, kteří trpí depresemi, protože jako společnost žijeme v betonové džungli. Vyměnili jsme stromy, louky, lesy, přírodu za sídliště, domy, parkoviště, nákupní centra. Ztratili jsme kontakt s přírodou a tím i sami se sebou.

Je to opravdu velký problém, protože příroda má neuvěřitelnou moc a sílu. Příroda léčí a uzdravuje, ale my jsme dali přednost technologiím, mobilům, sociálním sítím, diskotékám a zapomínáme na tu nejdůležitější… tou je matka země.

Mě osobně to svého času hodně pomohlo. Skvělý způsob, jak se dostat z deprese, je začít trávit více času v přírodě.

Ruku na srdce, jak často a na jak dlouho právě ty chodíš do přírody? Každý den alespoň na minimálně dvě hodiny? Nemyslím tím jít do přírody s mobilem v ruce, nebo být jinak rozptýlený.

Ale mám na mysli vědomě být přítomný tady a teď a splynout s přírodou, poslouchat zpěv ptáků, šum stromů, proud vody, jiné zvířata, objímat stromy, chodit na boso, užívat si pobyt na sluníčku, trávit čas v přírodě v plné přítomnosti.

Pokud to začneš dělat pravidelně, stane se něco neuvěřitelného. Najednou se začneš uzdravovat, ale tento proces uzdravení bude jiný, protože bude zevnitř směrem ven, nikoliv naopak.

Jednak budeš trénovat mindfulness (všímavost – přítomný okamžik), ale taky necháš přírodu, aby dělala to, co umí nejlépe. Sluníčko a vitamín D je nezbytný pro tvé tělo a hlavně tvé zdraví. V přírodě se naučíš, jak být více v kontaktu sám se sebou, svými emocemi, svou myslí a svým vnitřním zdrojem.

Rozvineš kreativitu a intuici, která je taky velkým problémem a příčinou deprese, ale o tom v další části tohoto článku. Uzemníš se a získáš neuvěřitelně silnou energii a mnoho dalších výhod.

Příroda vs. betonová džungle

Bohužel mám ze své vlastní zkušenosti a celostní koučovací a terapeutické praxe jiné zkušenosti. Většina lidí, kteří trpí depresemi, bohužel tráví většinu času doma, v posteli mezi čtyřmi zdmi a nemají žádný kontakt s přírodou, sluníčkem, čistým vzduchem, zvířaty, matkou zemí.

Jen celé dny leží v posteli, spí a přicházejí o energii. Sport a pohyb, pobyt v přírodě, kreativní činnosti a aktivity, koníčky dávají člověku energii a hlavně smysl života, o kterém tu ještě bude řeč.

Další velmi důležitý faktor, který ovlivňuje tvé fyzické i psychické zdraví, je stres a tvůj duševní stav. Jaký je rozdíl mezi životem ve městě a životem na horách nebo někde na vesnici v přírodě?

Já moc dobře vím, jaký je to rozdíl, protože jsem si zažil obojí a rozdíly jsou až k neuvěření. Nyní žijeme s Lenkou na cestách po Evropě a jsme téměř 100 % času v přírodě, ale předtím jsme bydleli také v přírodě na baráku se zvířaty, v horách a ve spojení s matkou Zemí. Ale nebylo tomu tak vždy. Vyrůstal jsem ve středním městě zvaném Karviná, kde jsem žil více než 20 let.

Pak jsem bydlel rok v Ostravě a moc dobře vím, jaké je to žít ve městě plném smogu, kde není téměř žádná příroda, jen samý beton, hluk, sídliště a co je nejhorší, všude jsou lidé, kteří neustále někam spěchají. Milion vjemů pro mozek, které nestíhá zpracovávat. Život ve městě je o mnoho rychlejší než někde v přírodě na vesnici, a proto jsou lidé ve městě neustále ve stresu.

Příroda uzdravuje

Také jsem bydlel a nyní bydlím v přírodě na horách v cizině, kde kolem baráku jsou stromy, příroda, zvířata, hory a když vyjdu ven, jsem hned v kontaktu s přírodou. Lidé tady na horách ve vesnici jsou více v kontaktu s přírodou, jsou daleko méně ve stresu. Když člověk přijede z města na vesnici nebo na hory, zdá se, jakoby zastavil čas.

Nikdo zde nespěchá, všichni mají moře času a užívají si přírody. Lidé na vesnici a na horách se také dožívají daleko vyššího věku a jsou zdravější než lidé žijící ve městě a betonové džungli.

Cesta z deprese vede skrze přírodu

Rozhodně cesta, jak se zbavit deprese, je začít trávit více času v přírodě. Být plně v přítomnosti bez telefonů a jiné elektroniky a internetu. Plně si užívat dary přírody, které nám nabízí. Nejlepší, co můžeš udělat, je spojit meditaci s pobytem v přírodě. Můžeš meditovat někde na louce, v lese, u vody, nebo meditovat jen tak při procházce v přírodě, ideálně boso.

Dokonce i vědecké studie poukazují na to, jak pobyt v přírodě pomáhá zlepšovat a podporovat naše duševní zdraví a pomáhá při depresi. Vědci zjistili, že ti, kteří se procházeli přírodou, měli nižší aktivitu v prefrontální kůře, mozkové oblasti, která je aktivní během ruminace – což je stav, kdy se opakují myšlenky, které jsou spojené s negativními emocemi.

Další zkoumání ukazuje, jaký negativní účinek má technologie a další faktory na depresi a jak může naše duševní pohoda a zdraví ovlivnit depresi pozitivně.

2. Jsi průměrem 5 lidí…

Tvé okolí, lidé, se kterými trávíš nejvíce času, mají na tebe větší vliv, než si myslíš. Existuje jedno pravidlo, které ovlivňuje celý tvůj život a to zní: Jsi průměrem pěti lidí, se kterými trávíš nejvíce času. Tvé návyky, myšlení, chování, víry a přesvědčení, jednoduše celý tvůj život se odvíjí podle toho, s kým trávíš nejvíce času.

Jedním z prvních kroků, jak překonat depresi, je zbavit se negativních lidí ze svého života. Lidí, kteří si neustále stěžují, jsou negativní, vidí ve všem problém, jsou toxické, okrádají tě o energii a poškozují tvůj život, psychiku a duševní pohodu.

Největší výhra je mít kolem sebe lidi, kteří tě přimějí věřit v sebe a svou vlastní sílu. Lidé, kteří tě inspirují, motivují a podporují k tomu, abys se stal nejlepší verzí sebe samého.

To je nejdůležitější pravidlo pro úspěch v životě, ale také jak být šťastný, pozitivní a vyrovnat se s nástrahami života. Pokud máš kolem sebe ty správné lidi, tak ani žádná deprese nebo jiný psychický problém tě nemůže připravit o tvoji vnitřní sílu.

Na druhé straně, pokud máš kolem sebe lidi, kteří v tebe nevěří, pohrdají tebou, ponižují a zesměšňují tě, okrádají tě o energii, vidí ve všem problém, neustále si jen stěžují a podobně, mohou v tobě tyto depresivní stavy vytvářet a prohlubovat.

Čím více času budeš trávit s těmito lidmi, tím více energie tě to bude stát. Jen velmi ztěžka se dokážeš dostat z deprese, pokud máš kolem sebe takto negativní lidi. Budou tě stahovat dolů a čím více se tomu budeš bránit, tím více tě to bude stát tvé energie.

Jak to změnit?

Pokud budeš žít v nemocné společnosti mezi lidmi, kteří jsou nemocní, nebo neustále mluví a stěžují si na své zdraví, na svět, život a jsou neustále nespokojení, dříve nebo později se s tím začneš ztotožňovat.

Možná si to ani vědomě neuvědomuješ, ale na podvědomé úrovni to ovlivňuje tvé návyky, myšlení, chování, tvé pocity a další faktory, které vytváří tvou realitu.

Stejně tak to platí, pokud budeš trávit čas s pozitivními, inspirujícími a podporujícími lidmi, zlepšíš to kvalitu tvého života. Jsi průměrem pěti lidí, se kterými trávíš nejvíce času a jde o tvé zdraví, práci, peníze, štěstí, spokojenost v životě, osobní růst, vztahy a další.

Proto pozor na to, jaké lidi máš kolem sebe.

Vědci zjistili, že lidé a přátelé, se kterými trávíme pravidelně svůj čas, také mají velký vliv na naše štěstí a spokojenost v životě a tím i přímý vliv na depresi.

Proto existuje jedno velmi jednoduché cvičení, které ti pomůže odstartovat změnu ve tvém životě, tím, že změníš lidi, se kterými budeš trávit čas. Toto cvičení najdeš ve videu níže. Takže si ho nezapomeň pustit.

Vliv prostředí, ve kterém žiješ

Prostředí, ve kterém žiješ, pracuješ a jednoduše trávíš nejvíce času, má také určitý vliv na to, jak se cítíš a v jakém se nacházíš duševním rozpoložení.

  • Kde trávíš nejvíce času denně?
  • Je to tvoje práce?
  • Je to tvůj domov?
  • Jak se na tomto místě cítíš?
  • Jak na tebe toto místo působí?
  • Jaké emoce a pocity v tobě vyvolává?
  • Jaké vzpomínky v tobě toto místo vyvolává?

Odpověz si na všechny tyto otázky, protože ti pomohou zjistit, jak na tebe působí tvé prostředí. Pokud toto místo v tobě vyvolává negativní pocity, vzpomínky, stres, frustraci nebo jiné negativní pocity, je na čase to změnit.

Je potřeba si místo, kde trávíš denně nejvíce času, ať už je to domov, práce nebo obojí, upravit tak, aby v tobě vyvolávalo příjemné pocity a podporovalo duševní pohodu.

Někdy je potřeba změnit prostředí, ve kterém žiješ nebo pracuješ, ale to je v pořádku. Možná už nechceš žít ve městě, ale chceš bydlet někde na horách v přírodě. Nebo už nechceš pracovat v hlučné, stresující kanceláři, ale pracovat z pohodlí domova, nebo někde v přírodě, nebo soukromě v kanceláři s výhledem na moře nebo hory.

Někdy je potřeba opustit toxický vztah nebo jakýkoliv jiný vztah, který tě nepodporuje, ale okrádá tě o energii, brání ti být sám sebou, dusí tě a ničí tvou individualitu.

3. Nevíš, kdo jsi, ani kým chceš být, a kam chceš směřovat

Když se člověk dostane do situace, kdy nezná sám sebe, neví, kdo je, ani kým chce být a kam chce směřovat, dříve nebo později se to nějak projeví.

Nejčastěji se to projevuje depresí a můj případ je toho důkazem. Ve své celostní koučovací a terapeutické praxi jsem také zažil mnoho případů, kdy se klienti trpící depresemi potýkali s tímto problémem.

Celý tento proces objevování toho kdo jsi, kým chceš být a kam chceš směřovat je záležitost sebepoznání.

Sebepoznání je celoživotní cesta zkoumání skrze tvé vnitřní já, které se snaží zjistit, kdo jsi, tvůj potenciál, tvůj účel v životě a jaké hodnoty principy tě vedou na různé životní cesty a k různým překážkám.

Musíš zjistit, jaké jsou tvé silné stránky a ty rozvíjet, ale také jaké jsou tvé slabé stránky a ty musíš přijmout a naučit se s nimi pracovat. Cesta tě nakonec vede k sebepoznání, které ti umožní vestu směrem k situacím a zkušenostem, ve kterých budeš prosperovat a růst.

Sebepoznání jako cesta z deprese

Sebepoznání je základní součástí osobního růstu. Musíš si najít čas, abys zjistil, kdo jsi jako člověk, ale i jako duše a jako celek. Toho je dosaženo prostřednictvím sebereflexe.

Sebereflexe ti umožňuje myslet a zkoumat své činy, preference, pocity, hodnoty, přesvědčení, emoce a myšlenky.

Protože jsme všichni odlišní ve způsobu, jakým myslíme, cítíme, jednáme a učíme se vnímat svět, je užitečné věnovat čas sebereflexi, abys získal lepší vhled do sebe.

Sebepoznání je pro tvůj způsob, jak prozkoumat svou individuální a jedinečnou osobnost, přirozenost, hodnoty, přesvědčení a mnoho dalšího.

Sebepoznání ti ukazuje směr a cestu, jak se dostat z deprese.

Konečným cílem této cesty sebepoznání je zjistit, kdo jsi a co tě dělá jedinečným, ale také co ti přináší štěstí, radost a naplňuje tě.

Pokud jsi od sebe odpojený a neznáš své hodnoty, nejsi na správné cestě, žiješ život někoho jiného, nevíš, kdo skutečně jsi, kým chceš být, co chceš dělat a žiješ v jakémsi módu autopilota a děláš věci, protože se mají dělat a dělají je všichni, tak jsi absolutně odchýlení od své podstaty.

Pak jsi nešťastný, nic ti v životě nedává smysl, nic se ti nedaří, život se stává těžkým a nakonec přijde deprese jako informace pro vnitřní změnu.

Možná i ty stojíš na rozcestí a pokud ano, nezapomeň si stáhnout naši pracovní knihu níže a objevit sám sebe, ale pozor, doporučujeme to zkombinovat s naším online programem Vědomě žít – vědomě tvořit, jinak bude tvé sebepoznání jen částečné. Pomůže ti to znovu se spojit sám se sebou, se svým tělem, pocity a hodnotami.

Zjistíš, kým chceš být a kam chceš směřovat. Také objevíš svůj smysl v životě a životní poslání, stanovíš si cíle, které jsou v souladu s tvým srdcem a mnoho dalšího.

4. Smysl života a životní poslání

Ztráta smyslu života nebo životního poslání je jednou z vůbec nejčastějších psychologických příčin deprese. Smysl života a životní poslání je něco, co dává našemu životu význam a smysl. Je to něco, co nám přináší radost, štěstí, energii a pocit naplnění.

Pokud člověk nemá žádný smysl v životě, nebo o něj přijde, najednou se člověku zřítí celý jeho svět i život. Najednou takovému člověku přestává život dávat smysl a nemá důvod pro co žít.

Následně často přichází deprese a negativní a temné myšlenky, pocit marnosti, nuda a další. To vše může vést až k sebevražedným myšlenkám a sklonům. V takovém případě je důležité najít nový smysl života.

Negativní pocity, deprese a další stavy způsobené ztrátou smyslu života a životního poslání, je možné překonat, pokud je dostatečně prozkoumáš. Tyto pocity a stavy, jako je například i depresivní stav, se ti snaží ukázat cestu. Díky negativním pocitům, depresím a dalším psychickým poruchám se můžeš více dozvědět o sobě i o své podstatě a objevit dráhy života, které budou v souladu s tvým srdcem a s tvou duší.

Sebepoznání

Celé je to o procesu sebepoznání. Deprese není nic jiného než si dát pauzu od svého starého života a vydat se cestou do svého nitra k sebepoznání.

Sebepoznání je cestou k překonání deprese, ale to znamená podívat se svým vnitřním démonům do očí, naučit se je přijmout a pracovat s nimi.

Možná se teď ptáš, jak poznat sám sebe? Jak se vydat na cestu sebepoznání a jak najít smysl života a životní poslání? Odpovědi najdeš v naší pracovní elektronické knize, kde objevíš nejen sám sebe, ale také objevíš svůj smysl života, životní poslání a projdeš si hlubokým sebepoznáním.

Ale pozor, doporučujeme to zkombinovat s naším online programem Vědomě žít – vědomě tvořit, jinak bude tvé sebepoznání jen částečné. Pomůže ti to znovu se spojit sám se sebou, se svým tělem, pocity a hodnotami.

Součástí pracovní knihy je i 30+ videí, které ti pomohou najít správný směr v životě, neváhej a stáhni si SEBEKOUČINK ještě dnes.

5. Cíle v životě

Cíle dávají našemu životu smysl. Díky cílům máme v životě cestu, díky které získáváme zkušenosti a můžeme růst. Cíle jsou pro náš duševní i fyzický rozvoj jednou z nejdůležitějších složek. Mezi depresemi a životními cíli existuje velmi úzké spojení.

Cíle, smysl života a sebepoznání ti ukazují jistý směr, jak se zbavit deprese.

Člověk, který nemá v životě žádné cíle, neví, co od života chce, kým chce být ani kam chce směřovat, často zjišťuje, že si opřel žebřík o nesprávné dveře. Pokud máš opřený žebřík o cizí dveře, tak nakonec zjistíš, že ani nežiješ svůj život, ale žiješ život někoho jiného, který ti nepřináší štěstí, radost ani pocit naplnění.

Takový člověk často zjistí, že jde nesprávným směrem, až vyleze po žebříku nahoru. Problém je v tom, že tyto dveře, které nejsou určeny pro tebe, tě stály mnoho energie a už nemáš sílu ani motivaci hledat a vydat se cestou, která je pro tebe, tvou duši a srdce správná.

Cizí cíle = deprese

Výsledkem takového počínání je dost často deprese. Člověk se cítí bez energie, nic mu nedává v životě smysl a propadá do stavu deprese.

Často se setkávám s lidmi i ve své celostní koučovací a terapeutické praxi, kteří se ženou za cizími cíli, které jim nepřinášejí radost, pocit naplnění, štěstí a ještě je stojí zbytečně mnoho energie.

Deprese je odrazem tvého vnitřního stavu a hlavně se tě snaží zastavit, abys se zamyslel nad svým životem. Nad tím, kam směřuješ, co od života chceš, přezkoumal své hodnoty, svůj smysl života, své cíle, jestli jsi v životě šťastný, cítíš radost a pocit naplnění, nebo nikoliv.

Pokud chceš objevit ve svém životě smysl, vědět, jak si určit cíle, které budou v souladu s tvým srdcem a budou ti přinášet radost, štěstí a pocit naplnění, neváhej využít náš online program Vědomě žít – vědomě tvořit, který tě povede krok za krokem s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Zpětná vazba a recenze na online program mluví za sebe. Online program je inspirován mou celostní koučovací praxí z oblasti nejen deprese.

6. Potlačené vnitřní traumata a emoce

Pokud chceš ovládnout svůj život, musíš ovládnout svou mysl a zejména své emoce. Negativní emoce k tobě přicházejí, abys je mohl transformovat.

Pokud se chceš dostat z deprese, musíš se zbavit potlačených traumat, emocí a pocitů, uzdravit minulost. Hlavně se musíš naučit, jak řídit své emoce, abys od nich neutíkal, nepotlačoval je, neignoroval a uměl s nimi správně pracovat. To je cesta, jak překonat depresi, protože toto téma je stejné u všech mých klientů a vždy ho řešíme.

Každá negativní emoce ti ukazuje směr a cestu. Emoce tě vedou na cestu sebepoznání. Emoce jsou nezbytnou součástí růstu, protože díky negativním emocím můžeš růst a získávat zkušenosti.

Tajemstvím je, že nepřitahuješ k sobě a do svého života to, na co si myslíš, ale to, co cítíš.

Všechno jsou vibrace a přitahuješ ty věci, se kterými jsi ve vibrační rezonanci. Tvoje vibrace jsou tvé pocity. Tvé pocity přitahují tvé zážitky. Tvé zdraví je odrazem tvého duševního stavu, který je vytvářen tvými pocity.

Získáním kontroly nad svými emocemi ti pomůže stát se duševně silnější.

Všechny potlačené emoce, traumata, minulost, vnitřní bolest se budou k tobě neustále vracet a komplikovat ti život, dokud nebudou uzdravené.

Tělo, mysl a duše jako komplexní řešení

Pokud se chceš naučit zvládat depresi, úzkosti a jiné psychické problémy a plně se uzdravit, musíš provést změny na úrovni těla, mysli a ducha.

Je potřeba vytáhnout na povrch a zpracovat své potlačené emoce, které se snaží dostat na světlo světa, je potřeba uzdravit své vnitřní traumata, které se snaží uvolnit a uzdravit.

Musíš změnit postoje a myšlení, jakým se díváš na sebe, společnost, svůj život i celý svět.

Musíš zvyšovat své vibrace a oprostit se od strachu.

Strach je nejnižší vibrace v tomto vesmíru a láska je nejvyšší, ale volba je na tobě, jakou cestou se vydáš.

Dobrou zprávou je, že deprese, úzkosti a další psychické problémy jsou absolutně léčitelné. Celý osobní a komplexní přístup k péči o mysl, tělo a duši prokázal trvalé výsledky a to nejen v mé osobní zkušenosti a celostní koučovací a terapeutické praxi, ale i všude po celém světě.

Ovládnutí mysli a emocí je klíčovým aspektem, pokud jde o léčbu deprese a naše terapie a koučink jsou považované za velmi účinný nástroj k posílení a propojení těla, mysli a duše do vzájemné rovnováhy jednotlivců za pomocí nástrojů a technik, které mohou být každý den používány k uzdravení deprese, úzkostí a jiných psychických problémů.

POZOR, máš před sebou skvělou možnost naučit se pracovat se svou myslí a emocemi.

Techniky, které ti pomohou správně ovládat své emoce, zpracovat potlačené emoce a naučit se pracovat s negativními myšlenkami, ale také jak uzdravit své vnitřní trauma, bolesti a obecně minulost a mnoho dalšího. Proto neváhej a využij naší akce na celostní online program Harmonie života, ke kterému je aktuálně ještě ZDARMA další online program Vědomě žít – vědomě tvořit. Vše s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

7. Ztráta nějakého aspektu života

Pro všechny z nás jsou v životě důležité určité a konkrétní hodnoty. Jestliže se někdo opírá o jednu jedinou hodnotu, stává se to smyslem jeho života.

Pro ženy to často bývá výchova dětí a u mužů jde o práci. Ale co když tuto hodnotu ztratíme a tím ztratíme i smysl života? Například když děti dospějí a odejdou z domu, nebo dostaneme padáka, či odejdeme do důchodu?

Pak se ti může stát, že se ti zboří celý tvůj život a můžeš propadnout depresi, protože jsi ztratil svou jedinou hodnotu a smysl života, který ti přinášel radost, štěstí a naplňoval tě.

Ve své celostní a koučovací terapeutické praxi jsem zažil už několikrát takový případ. Nejčastější problém bývá právě závislost na partnerovi.

Stejně jako v mém případě, když jsem prožíval depresi, stavíme partnera na první místo, jsme na něm závislí a žijeme jenom pro něj. Je pro nás vším a stává se v našem světě pro nás smyslem života (příčinou takového problému je problém se sebeláskou, proto můžeš využít našeho online kurzu CESTA SEBELÁSKY).

Ale co když pak o něj přijdeme? Celý náš svět i život se zbortí jako domeček z karet a po nějaké době může přijít z čista jasna deprese. Stejné příběhy svých klientů jsem zažil na téma matka a výchova dětí a následný odchod z domu, nebo u mužů zmíněnou práci, kdy muž přijde o práci nebo podnikání a je konec.

Cesta vnitřního štěstí

Pokud nemáš ve svém životě sebe na prvním místě, nemáš koníčky a aktivity, které ti přináší radost, štěstí a pocity naplnění, nejsi vnitřně šťastný, můžeš svůj smysl života vložit do vnějšího světa, jako je partner, nebo partnerka a podobně. To sebou nese velké riziko, protože se ztrátou často přichází deprese a další problémy.

Jediná cesta je najít skutečné štěstí a to je ukryto v tobě. Protože štěstí je jen vnitřní stav tvé mysli. Najdi hodnoty, aktivity a způsob života, nebo životní styl, který tě bude dělat šťastným, přinášet ti radost a pocit naplnění. A věř, že tvůj život už nikdy nebude stejný jako doposud.

8. Maska vs. autentičnost a sociální sítě

Žijeme ve společnosti, kde nám je neustále říkáno, co máme dělat, kým nebo čím máme být, jak by měl vypadat náš život. Žijeme ve světě sociálních sítí, jako je Facebook a Instaklam, kde je nám předkládán „ideální život“, podle kterého se většina lidí snaží žít, nebo se mu alespoň přiblížit.

To vše vede k tomu, že ztrácíme sami sebe, svou autentičnost a jedinečnost. Jednoduše nejsme sami sebou. Přestáváme žít svůj život a žijeme život někoho jiného. Žádný člověk nemůže být skutečně vnitřně a dlouhodobě šťastný, pokud není sám sebou.

Pokud člověk není sám sebou a není autentický, žije život někoho jiného a tím jde sám proti sobě. V dnešní době je normální potlačovat své svobodné, autentické a jedinečné já.

Na první pohled se to může zdát jako velmi příjemné, protože tě mohou mít lidé rádi, můžeš získat více přátel, možná i více peněz, nebo lepší práci. Nakonec tě obklopí vnější štěstí, ale vnitřně budeš naprosto prázdný a mrtvý.

Jako důsledek takového života, kdy jsi potlačil nebo ztratil sám sebe, se může objevit deprese, aby sis uvědomil, že tento život tě nedělá šťastným, nenaplňuje tě, nepřináší ti radost a vede k destrukci.

Musíš si uvědomit, že každý člověk je sám o sobě originál. Všichni jsme dokonalí a jedineční právě takoví, jací jsme. To, že každý je jiný, nás činí jedinečnými, protože neexistuje žádná kopie a všichni jsme originál.

Proto musíš objevit ve svém nitru svou jedinečnou originalitu a nechat ji se skrze sebe projevit.

Sociální sítě a deprese

Všechny ty fotky a videa ze sociálních sítí, jako je Facebook a Instaklam, nemají nic společného s realitou.

Je to jen iluze.

Ale co dělá mnoho lidí?

Pokud se budeš snažit přiblížit nebo dosáhnout takového života a neuspěješ, jen to podlomí tvou sebedůvěru a sebevědomí.

Nakonec můžeš spadnout do deprese, protože tvůj život není takový, jaký chceš, aby byl.

Pokud uspěješ a dosáhneš takového života, opět může přijít deprese, jelikož nejsi vnitřně šťastný a nežiješ svůj život, ale život někoho jiného.

Stal jsi se jen kopií a tvá duše a tělo ti to dají jasně najevo, například se u tebe objeví deprese.

Nová vědecká studie dospěla k závěru, že je ve skutečnosti souvislost mezi používáním sociálních médií a negativními účinky, především na deprese a osamělost. Studie byla zveřejněna v časopise Journal of Social and Clinical Psychology.

9. Žiješ život, který tě nedělá šťastným

Pokud žiješ život, který ti nepřináší radost, nedělá tě šťastným a nenaplňuje tě, postupně přicházíš o motivaci, energii, smysl života a dostáváš se pomalu na dno, kde přichází deprese. Tvůj psychický stav je velmi úzce propojený s tvou duševní pohodou a celkovým štěstím v životě.

V každém momentu života máš na výběr a můžeš si vybrat, kým chceš být, co chceš dělat a jaký život budeš žít. Pokud jsi dlouhodobě nešťastný, tvůj život ti nepřináší radost ani pocit naplnění, tím trápíš sám sebe, svoji duši a jdeš sám proti sobě.

Deprese je také způsobena stavem, kdy nejsi spokojený s tím, kde jsi a kým jsi právě teď. Čím větší je rozdíl mezi tím, kde se právě teď nacházíš v životě a místem, kde bys chtěl být, tím je větší riziko pro depresi.

Možná děláš práci, která tě nebaví, nenávidíš ji, nepřináší ti radost, pocit naplnění a okrádá tě o energii.

Možná setrváváš ve vztahu, který není pro tebe správný.

Možná žiješ život někoho jiného.

Nebo tvůj životní styl není takový, jaký si představuješ.

Dokonce je možné, že nemáš žádné koníčky, nebo si myslíš, že nemůžeš dělat to, co bys chtěl.

Řešení

Důležitou součástí, jak se zbavit deprese, je zbavit se ve svém životě všech věcí a osob, které:

  • Už nefungují
  • Neslouží ti
  • Nepotřebuješ
  • Negativně ovlivňují tvůj život
  • Nerezonují s tebou
  • Poškozují tvůj život
  • Brání ti v růstu
  • Nerezonují s tvou cestou
  • Snižují tvé osobní vibrace

Pokud to uděláš, tvůj život dostane zcela nový rozměr a hlavně tím uděláš místo pro nové věci, osoby a příležitosti ve svém životě. Jednoduše začneš žít novým životem.

Pokud žiješ život, který tě nedělá šťastným a nepřináší ti radost a pocit naplnění, je nejvyšší čas to změnit a zbavit se depresí.

Svůj život máš ve svých rukou. Možná netrpíš depresí, ale věř, že pokud budeš žít takový život, není vyloučené a dokonce je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později můžeš propadnout depresi.

10. Žiješ v minulosti nebo budoucnosti

Jedno z největších tajemství šťastného života je žít tady a teď. Umění být v přítomnosti je něco, co ti pomůže zlepšit tvé duševní a fyzické zdraví, být šťastnější a spokojenější v životě, ale také prožívat více radosti a mnoho dalšího.

Prožívat plně přítomný okamžik je dovednost, která ti pomáhá v životě se stresem, zvládat a překonávat deprese i jiné psychické poruchy, nebo jim předcházet.

Pokud nedokážeš žít tady a teď, mohou mít tvé podvědomé vzorce myšlení a chování v některých situacích nepříznivý nebo dokonce destruktivní vliv na tvůj život.

Jde o neschopnost vědomě vnímat jednotlivé nuance vnitřních i vnějších okolností, a proto se stávají příčinou nežádoucích a negativních emocí a stresových situací.

V přítomném okamžiku neexistují žádné problémy, jde o čistou formu našeho bytí. Přítomný okamžik je prakticky o vnitřním klidu, který je tím nejlepším lékem nejen na depresi, ale i na všechny psychické problémy, jako jsou úzkosti, stres, panické ataky a podobně.

Studie a trénink všímavosti (přítomného okamžiku)

V této studii bylo prokázáno, jak všímavost a přítomný okamžik pomáhají při depresi, úzkosti a dalších psychických problémech.

Nejlepší trénink mysli na zvládnutí přítomného okamžiku je meditace, konkrétně meditace všímavosti.

Pokud nevíš, jak začít s meditacemi, nebo ti meditace nejdou, neváhej využít našeho návodu, jak meditovat, kde tě povedeme krok za krokem.

Harvardská studie zjistila, že meditace mění pozitivně určité oblasti mozku, které jsou specificky spojené s depresí a napomáhá při léčbě deprese, ale také slouží jako prevence před depresemi i dalšími psychickými problémy, jako jsou úzkosti, panické ataky, fóbie a další.

Celkem často se setkávám s lidmi, kteří trpí depresemi, protože žijí minulostí. Neustále se litují a řeší, jak jim bylo ublíženo, nebo v sobě dusí a potlačují nezpracované trauma z dětství nebo minulosti.

V tomto případě může pomoci odpuštění. Mnoho lidí se ztotožňuje s minulostí a tím, co prožili a kým byli v minulosti. To způsobuje změnu v tom, jakým způsobem se dívají na sebe, svůj život a zcela se nechávají ovládnout svou traumatickou a negativní minulostí.

Tito lidé nechávají, aby je i jejich život ovládla jejich minulost. To způsobuje, že nakonec nežijí takový život, jaký by chtěli a absolutně se nedokážou odpoutat od svého starého života.

Všichni jsme někdy v životě zažili nějaké menší nebo větší trauma, nebo nám někdo nebo něco způsobilo vnitřní bolest, ale vždy záleží na tom, jak se k tomu postavíme.

V každém okamžiku a bodě života máme na výběr a můžeme si vybrat, jakou cestu si zvolíme. Pokud chceš změnit svůj život, musíš změnit své reakce. Více informací najdeš ve videu níže.

11. Extrémní vnitřní vyčerpání

Deprese přichází také jako upozornění, že je potřeba si odpočinout a relaxovat. Jen si to přiznejme, že v dnešní společnosti jsou na nás kladeny čím dál větší nároky a to nejen na náš profesní život, ale i ten osobní a také ve vztahu.

Náš mozek je neustále vystavován novým informacím, jednoduše jsme zahlceni informacemi a rozptýleni, což způsobuje stres.

Pokud v životě jedeš na doraz a nemáš čas na sebe, relaxaci, odpočinek, může se dostavit deprese jako upozornění, abys si odpočinul. Hodně lidí v dnešní době nemá rovnováhu mezi osobním a pracovním životem a věř mi, že vím, o čem mluvím, protože sám jsem tím prošel a není to nic příjemného. Vede to k vyhoření, depresi a vyčerpání.

Pokud někdo trpí depresí, je to zpráva, že se má zastavit a vydat se vnitřní cestou sebepoznání. Takový člověk by se měl zamyslet nad svým životem a zvolnit.

Je třeba přehodnotit svůj život ze všech stran. Je třeba přehodnotit své hodnoty, práci, vztahy, koníčky, životní cestu a jít do svého nitra a napojit se na svůj zdroj.

Vnější svět může být velmi vyčerpávající a neustále zaměstnává naši mysl, pozornost a způsobuje přetížení mozku například stresem, proto přichází depresivní stavy, abychom začali čerpat vnitřní sílu z největšího zdroje, který je ukrytý v nás samotných.

Pokud tě tvůj současný život vyčerpává a unavuje, může se objevit deprese, abys přehodnotil svůj život a životní styl. Doporučuji se naučit, jak se uklidnit i své tělo a zklidnit svou mysl a pravidelně praktikovat tyto metody. Nauč se řídit svůj život a najít rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. Postav sám sebe na první místo. Udělej si čas na odpočinek, relaxaci, na sebe, své koníčky a pobyt v přírodě.

Pokud tě trápí stres, neváhej využít našeho návodu krok za krokem, jak se zbavit stresu dlouhodobě.

12. Životní styl a změna stravy

Jedna finská studie ukazuje, jak nezdravé a člověkem zpracované potraviny, jako je maso, cukr a další, zhoršují příznaky a průběh deprese, ale také zvyšují náchylnost člověka k depresi.

Ano, pokud člověk jí ovoce a zeleninu a obecně rostlinnou stravu, má mnohem menší pravděpodobnost vzniku deprese. Už bylo několikrát dokázáno a zjištěno, že změna stravy pomáhá i se změnou myšlení a prožívání emocí.

Existuje přísloví, které říká: „Jsi to, co jíš.“ Proto investuj do zdravějších potravin a kvalitnějšího stravování. Je to investice do sebe samého a tvé tělo ti to vrátí i s úroky. Vrátí se ti to v podobě delšího života, lepšího duševního i fyzického zdraví, lepšího a zdravého vzhledu, energie a vitality.

Jídlo ovlivňuje tvé zdraví a zároveň jídlo i tvé zdraví ovlivňují tvou náladu, jak se cítíš a to ovlivňuje tvou duševní pohodu, která je velmi důležitá pro tvé psychické zdraví.

Jak se zbavit deprese pomocí stravy? Člověk trpící depresemi obvykle nemá dostatek omega-3 mastných kyselin, které hojně obsahují například chia semínka. Dále je za to zodpovědný i nedostatek hořčíku v těle. Hořčík v těle uklidňuje nervy a pomáhá k lepšímu zvládání emocí a kontrole myšlení. Doplňky stravy nejsou řešením, ale spíše naopak… Hořčík najdeme hlavně v ovoci, zejména v ananasech a banánech a dále v zelenině, oříšcích, semínkách a podobně.

Změna stravy bez změny životního stylu nefunguje

Není to jen o stravě, ale o celém životním stylu.

Můžeš jíst nejlépe, jak dokážeš, mít zdravou a dokonale vyváženou stravu, ale pokud tvé trávení nefunguje správně, stejně tě tyto problémy neminou.

Existuje jedna konkrétní věc, která ovlivňuje trávení a mnoho dalších faktorů a doktoři ti to neřeknou, ale o to se s tebou podělím v našem celostním online programu Harmonie života nebo v celostním koučinku. Navíc stravu a celý životní styl je potřeba řešit komplexně, což opět rozebíráme v našem celostním online programu Harmonie života.

Je toho více, co je potřeba vědět, znát a brát v úvahu, pokud se chceš uzdravit, ale to je na celou knihu, proto využij našeho efektivního systému, zpracovaného do jednoduché strategie krok za krokem v našem celostním online programu Harmonie života, kde získáš navíc i zdarma další online program Vědomě žít – vědomě tvořit. Vše s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Nebo využij našeho celostního koučinku, kde ti předám informace, nástroje, metody s vhodnou strategií přímo na míru pro tebe a tvé potřeby.

13. Hudba a další doporučení

Zde najdeš další vědecké studie a důkazy, které přispívají nebo pomáhají s tímto psychickým problémem.

A samozřejmě mám v zásobě mnoho dalších faktorů, které ovlivňují depresi a také mnoho velmi efektivních metod a technik, které vedou k uzdravení depresí. Všechny je s tebou budu sdílet krok za krokem v našem celostním online programu Harmonie života, ale také při koučinku, proto neváhej a objednej se ještě dnes, a pomohu ti se uzdravit.

440 hz vs. 432 hz

Vliv hudby a její frekvence na tvé duševní, emoční i fyzické zdraví je značný. V dnešní společnosti jsou všechny nástroje laděné na frekvenci 440 Hz, což je pro člověka značně disharmonická frekvence, způsobující dost znatelné změny v tom, jak se člověk cítí, ale také jak myslí.

Frekvence 440 Hz zhoršuje psychické problémy, jako jsou deprese, úzkosti a další. Dokonce mohou spolu s mnoha dalšími faktory přispívat ke vzniku depresí a dalších psychických problémů.

Také televizní seriály, filmy, reklamy, rádia a téměř veškerá hudba jsou laděna na tuto disharmonickou frekvenci 440 Hz. Na druhé straně existuje frekvence 432 hz, která pomáhá duševní pohodě a díky ní se harmonizuje nejen naše tělo, ale i myšlení a naše pocity a přispívá k celkovému zdraví.

Dokonce i věda a dvojitě slepé studie ukazují vliv, rozdíl a účinky na naše zdraví při poslechu a ladění hudby na frekvenci 432 Hz oproti frekvenci 440 Hz.

Pokud chceš poslouchat hudbu na frekvencích 432 Hz, neváhej a využij naše relaxační a meditační hudby. Pokud by jsi si chtěl stáhnout všechny naše relaxační a meditační hudby, meditace, programování mysli, podprahové afirmační nahrávky z našeho YouTube kanálu, upravené na frekvenci 432 Hz a získat ještě mnoho dalších meditací a nahrávek, připoj se k naší KOMUNITĚ, kde také získáš mnoho dalšího pro změnu tvého života ve všech oblastech.

dusevni-poruchy
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

56 Komentářů
  1. Alžběta

    Famózní článek! Děkuji za tak kvalitně zpracované téma. Dostala jsem odpovědí snad na všechny moje otázky. Pokud bych měla problém a potřebovala bych odbornou pomoc, objednám se jedině k vám. Vždycky jsem někde hluboce věřila, nebo snad dokonce i věděla, že deprese má svůj spirituální původ. Zde jsem dostala odpovědi na mé otázky mockrát ještě jednou děkuji.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji Alžběto. To jsem moc rád, že jste dostala odpovědi na všechny své otázky. Rádo se stalo. Klidně se ozvěte, společně najdeme cestu z deprese k trvalému uzdravení a šťastnému životu 🙂

      Odpovědět
  2. Martin Fabián

    Proč takové informace nelze nikde najít? Všude se jen píše jak jediné řešení deprese jsou antidepresiva a další medikamenty. Tyto léky jsou jedny z nejnebezpečnějších léků vůbec. Začínám si vážně myslet že jde jen o byznys. Léky neřeší nic jiného než samotné projevy ale co příčina? Ani žádný psychoterapeut nebo psychiatr mi nedokáže říct o depresí prakticky nic. Jak ji vyléčit jak vzniká jaké jsou příčiny nic. Jsem vděčný za tento článek protože ukazuje to co doktoři a zdravotnictví neví nebo to zatajuji aby mohli vydělávat na nemocných lidech.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Martine, proč je nelze nikde najít? Je to jednoduché, protože zdravotnictví a farmaceutický průmysl jsou jeden z nejvýdělečnějších oboru a na nemocných lidech se vydělává. A také je to způsobené na jakých webech se tyto informace nachází. Zdravotní weby, nebo zpravodajské weby jsou vázaný vždyť víš… Stejně tak psychiatři a psychologové spadají pod zdravotnický systém a mají smlouvy s farmaceutickými firmami, že musí doporučovat jen jejích léky. A co třeba psychoterapeut? Pokud je to psychoterapeut, kterého proplácí zdravotní pojišťovaná, tak je to zase stejná písnička. Ano léky jsou určený záměrně, aby neřešili příčiny, ale o tom už jsem mluvil v jednom ze svých videí na youtube. Antidepresiva, antipsychotika a další podobné léky jsou vůbec ty nejnebezpečnější a mám to potvrzené a ověřené. Děkuji Martine jsem rád, že se ti článek líbí a doufám, že ti o pomůže na tvé cestě 🙂

      Odpovědět
  3. Danek

    Tohle mi hodně pomohlo. Mohu využít vaše konzultace i když beru silné antipsychotika? Děkuji a přeji krásný den.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Danku, to jsem moc rád, že ti tento článek tolik pomohl. Ano určitě můžete není problém. Rádo s stalo tobě taký přeji hezký den 🙂

      Odpovědět
  4. Jakub

    Tož dobrý matroš toto. Fakt si cením takto kvalitních informaci. Kéž by se toto člověk dozvěděl u doktora, ale ne ono raději napíšeme léky, které nic neřeší. Lidi vyserte se na léky a sračky zobat a raději na sobě pracujte. Máte tady fakt kvalitní návod a to se jen tak v Česku nevidí. Klobouk dolů a palec nahoru dikec.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji Jakube za zpětnou vazbu 🙂 Ano léky nic neřeší a mají plno vedlejších účinku, pokud se člověk chce skutečně uzdravit musí jít mnohem hlouběji a řešit to komplexně, nebo celostně – tělo, mysl a duši. Rádo se stálo 🙂

      Odpovědět
  5. Marek

    Nejlepší článek s nejlepšími informacemi, které jsem kdy viděl. Jste fakt jednička.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji Marku, moc si toho vážím 🙂

      Odpovědět
  6. Deprese

    Dobrý den, zajímavý článek… Já užívala 3 a půl měsíce antidepresiva(na překlenutí stres. Období, vážná nemoc v rodině a problémy v práci…) vůbec mi ale nedělaly dobře(zhubla jsem, objevily se mi noční můry a třes rukou…) tak jsem je postupně vysazovala(2 měsíce) ted jsem 7 týdnů bez prášků a je mi hrozně… (únava, výkyvy nálad, špatný spánek) doktor tvrdí ať se vrátím k lékům já však nechci… S nimi mi bylo ještě hůř… Je možné že je to stále reakce na vysazení? Medituju… Chodím hodně do přírody… Zkoušela jsem kineziologii…

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Zdravím, ano je to možné a je to bohužel časté. U mnoho mých klientu se objevili po postupném vysazeni vedlejší účinky. U každého tyto vedlejší účinky jsou jiné a jinak silné, ale jde na tom pracovat a vyřešit to. Pokud chcete mohu vám nabídnout spolupráci a můžeme na tom společně pracovat 🙂

      Odpovědět
    • Eva

      Já to měla stejně a nakonec jsem to zvládla s pomocí terapeuta, ale trvalo to poměrně dlouho. Tato cesta má mnoho úskalí a není pro každého, ale možné to je.

      Odpovědět
      • Cesta Relaxace

        Ano souhlasím vždy je o něco těžší jít tuto cestou, ale jde to zvládnout, pokud člověk ví co má dělat a jak k tomu přistupovat. Zde je potřeba pochopit určité věci a pak je to cesta jen hra 🙂

        Odpovědět
        • Maria

          Dobry den potrebuji pomoct .Nevim kudy kam a uz je to moc.

          Odpovědět
          • Cesta Relaxace

            Zdravím, kontaktujte nás přes email a můžeme probrat možnosti a způsoby pro vyřešení vašich problému. Nebo je možnost využit našeho nového online programu, který řeší deprese a celé duševní zdraví do hloubky krok za krokem a to celostním přístupem zde: https://cestarelaxace.cz/harmonie-zivota/ Přejeme hezký den a hodně štěstí:)

  7. Pavel

    Ty vole ono to skutečně funguje. Díky za tak užitečné informace.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ty vole díky za zpětnou vazbu 🙂 Rádo se stalo ať se daří 🙂

      Odpovědět
      • Jiří Smetana

        Fakt komplexní info. Co jsem hledal všude možně, tak tady to je vše najednou.

        Odpovědět
        • Cesta Relaxace

          Děkuji za zpětnou vazbu. Ano dáváme do našich článku i videí vždy co nejvíce hodnoty, aby se každý mohl posunout a samozřejmě v koučinku a online kurzech je o mnoho více hodnoty, technik, nástrojů a vedení krok za krokem. Toto je pořad jen mala část deprese. Je toho více co je třeba řešit 🙂

          Odpovědět
      • Vladimír

        Potreboval bych pomoc prosim z uskosti nebo depresi ani nevim.

        Dekuju Láďa

        Odpovědět
        • Cesta Relaxace

          Ahoj Vladimire, napiš nám email: info@cestarelaxace.cz nebo doporučujeme náš celostní online program harmonie života, kde je v ceně i online program vědomě žít – vědomě tvořit. Je tam vše – celostní přistup pro léčbu deprese i úzkosti. Přejeme hezký den s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

          Odpovědět
  8. Pavlína Součková

    Tak toto je nejlepší článek, který jsem kdy četla. Tolik aha momentu za chvíli čtení jsem ještě nikdy nezažila. Děkuji děkuji a ještě jednou děkuji.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji za zpětnou vazbu 🙂 Jsem rád, že článek pomáhá a plni svůj účel. Přeji hodně úspěchu na vaši cestě rádo s stalo 🙂

      Odpovědět
  9. Hana

    Děkuji za článek a přimlouvala bych se, abyste napsali článek a natočili meditaci na to téma, jak odpustit sama sobě? Všechny vaše videa na odpuštění jsou zaměřená na odpuštění druhým lidem. Ale mě nejvíc sžírají výčitky svědomí, že jsem manželovi v minulosti hodně ubližovala. Nosím to v sobě už roky a nedokážu si odpustit. A nyní po letech to dospělo až k depresím

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Zdravím, u nás na youtube je meditace pro hluboké odpuštění a to lze použit také pro odpuštění sobě. Nebo vedená meditace ho onopono rovněž na našem youtube kanále. Jinak k tomuto tématu je potřeba přistupovat hlouběji a nestačí jen odpustit, ale uzdravit kompletně minulost na všech úrovních k tomuto doporučuji nás online kurz, kde jsou mimo to i techniky na odpuštění sobě. Kurz najdete zde:https://cestarelaxace.cz/cesta-sebelasky/

      Odpovědět
  10. Depka

    Zajímavé informace.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji za zpětnou vazbu k článku 🙂

      Odpovědět
  11. Furt dokola

    Zdravím, ležím tu na gauči, přišel z praxe a zase si lámu nad vším hlavu. Mám takový problém že mám průjem ze stresu, kvůli tomu se mi nic nechce, nikam nechci jezdit a furt to jede dokola, k tomu přispívá i deprese, nechuť žít, lenost, a tak dál, chodil jsem k psychiatrovi a ještě beru antidepresiva, teď chodím k psychologovi, je mi teprve 18 let, myslím že mi ani není pomoci.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj, doporučil bych změnit postoj, protože pokud k tomu budeš přistupovat, že ti není pomoci, tak nebude. Je potřeba přijmout zodpovědnost a přestat s e litovat změna postoje už je v celku velmi zásadní věc pro uzdravení a zde začíná cesta, která vede k uzdravení. Každý problém má své řešení a každá nemoc i ta psychická lze uzdravit, ale zaleží na každém člověku jak se k tomu postaví. Klidně ti můžu pomoct stačí se ozvat a domluvíme se 🙂

      Odpovědět
  12. děkuji za pravdu

    Nejlepší článek!!! Takové informace nám doktoři nikdy neřeknou a proč? Protože by nemohli na nás vydělávat. Více takových článku.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji moc za zpětnou vazbu 🙂 Ano je to bohužel tak, ale západní medicína je volba a stejně tak si každý může vybrat celostní medicínu a způsob jakým chce svůj problém řešit 🙂

      Odpovědět
  13. Antonín

    Jsem rád za tento článek. Všude jen vidím jak poznat depresi nebo jaké jsou jeji příznaky a podobné texty. Jako řešení deprese se všude uvádí antidepresiva a celý systém léčby je v podstatě vedený na bázi byznysu. Děkuji za ucelené informace které určitě pomohou mnoha lidém.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkuji tak to jsme rád, že se vám náš článek líbí a děkujeme za zpětnou vazbu. Ano bohužel západní medicína funguje takto, ale každý si může vybrat jinou cestu jako třeba celostní medicínu, kterou to řešíme my u nás 🙂

      Odpovědět
    • Jana Běťáková

      Dobrý den,pokud se antidepresiva vysazujií ne zrovna pomalu,dochází k nepříjemným vedlejším účinkům. Dá se toto období překonat a věřit, že to přejde, anebo se musí znova nasadit a podstupovat se snižováním pomaleji?Děkuji za odpověď.

      Odpovědět
      • Cesta Relaxace

        Zdravím Jano, ono je to trochu složitější. Nejde ani tak o rychlost vysazování antidepresiv, jako spíše jde o to, že mozek funguje jako sval a pokud není dostatečně trénovaný, tak postupně degraduje, oslabuje, až nakonec zleniví a nedokáže si sám vyrábět hormony – neurotransmitery, jako jsou serotonin dopamin a další v takové míře jaké by měl. Je potřeba mozek stimulovat a pobořit produkci hormonů, které jsou spojený s duševní pohodou, protože mozek celou dobu spoléhal na to, že antidepresiva to dělají na něj syntetický (uměle) a ztratil svou schopnost. Je nutné změnit biochemii mozku a upravit fyziologii v těle. Dále tam může být zatížený nervový systém, který má přímý dopad na psychiku a vyplavování hormonů. A mnoho dalších faktorů zde hraje důležitou roli. Více do hloubky se těmto tématům věnujeme v našem online kurzu harmonie života zde: https://cestarelaxace.cz/harmonie-zivota/ Doporučují online kurz, jelikož Vás povede krok za krokem a jsme první a jediní v ČR a SR, kdo používá celostní přístup k duševnímu zdraví.

        Odpovědět
  14. Mandarinka

    Konečně někdo kdo se vyzna a vi o čem piše. Děkuji za takove informace protože přesně tohle jsem potřebovala.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkujeme za zpětnou vazbu. Tak tyto informace použijte co nejlépe:)

      Odpovědět
  15. Pavol

    Super článok ďakujem.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Rádo se stalo a děkujeme za zpětnou vazbu 🙂

      Odpovědět
  16. Idol

    paradni clanek

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Děkujeme za zpětnou vazbu a jsme rádi, že se článek líbí.

      Odpovědět
  17. Natalie Tichá

    Děkuji za článek. Jsou to bombové informace. Toto vědět dřív, tak neskončím tak, jak jsem skončila.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Rádo se děje. A děkuji za zpětnou vazbu jsem rád, že se článek líbí 🙂 To by mohl říct každý, kdyby něco věděl dřív vše by dopadlo úplně jinak, ale na druhou stranu by člověk tím nezískal určitou zkušenost, která ho něco naučí, někam přivede a posune. Člověk by měl být vděčný za tyto okolnosti a brát je jako vyzvu a příležitost růst. Pak se změní jeho postoj a to následně vede k výsledkům.

      Odpovědět
  18. Martin Potucek

    To s tema lekami si vystihl opravdu velmi dobre. Jsem rad, ze se tyto informace dostavaji k lidem a ukazuji jim, ze je mozne opravdu vse. Ja hledam reseni jak se zbavit uzkosti, ale i tady jsem se v hodne vecech nasel. Takze diky za skvely clanek.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj, děkuji. článek na téma úzkosti také d budoucna chystáme, ale v hodně aspektech jsou všechny psychické poruchy stejné a mají hodně společného, minimálně všechno co se tyká antidepresiv. Ano možné je vše a zaleží jen na našem stavu mysli, který lze kdykoliv změnit. Jinak není problém se domluvit a mužů vám s úzkosti pomoct. Stačí nás kontaktovat 🙂

      Odpovědět
  19. Pavla

    Tento článek mi opravdu otevřel oči. Děkuji moc?

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Rádo se stálo a děkujeme za zpětnou vazbu 🙂

      Odpovědět
  20. Jakub Mareš

    Dobrý den, mám takovou otázku. Lze se z deprese dostat i přes antidepresiva? S tím, že je budu postupně vysazovat, protože mezi tím budu procházet vnitřní transformaci? Děkuji za odpověď.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj, ano lze, ale je to o mnoho složitější. Stojí více úsilí, energie, času i peněz. Vysazování těchto nebezpečných léku není sranda a proto doporučuji vše vždy konzultovat s doktorem, který vám tyto léky napsat, protože je za to zodpovědný. Jinak je třeba léky postupně vysazovat (po konzultaci s doktorem) a po přitom a sobě pracovat. Pokud máte s tím problém, neváhejte se objednat na koučink a terapii a můžeme to vyřešit spolu 🙂

      Odpovědět
  21. Mato

    Wow dakujem za clanok velmi pekne.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Rádo se děje 🙂

      Odpovědět
    • Petra

      Krasny clanek, dekuji za nej. Vyjadrujete to, co intuitivne citim a co se mi chvilema i dari. Ted zrovna prochazim temnejsi obdobim, Vase povidani mi moc pomohlo.

      Odpovědět
      • Cesta Relaxace

        Děkujeme za zpětnou vazbu Petro. To jsme rádi a přejeme hodně štěstí a úspěchů pro vyřešení situace 🙂

        Odpovědět
  22. Terapie

    Dobrý deň, kde je možné vás navštíviť prosím ?

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Zdravím, naše služby terapie a koučink jsou pouze online. Ale klidně mě kontaktujte na email, nebo telefonicky a můžeme se domluvit 🙂

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares