Trauma z dětství je událost, kterou dítě prožije, a která vyvolává strach, hrozbu, nebezpečí a je násilná, nebezpečná nebo život ohrožující.

Existuje mnoho různých zážitků, které mohou vést k traumatu. Bohužel, je to všechno příliš běžné. Podle průzkumů se odhaduje, že 46 % dětí zažije trauma v určité fázi svého mladého života.

I když jsou děti odolné, nejsou z kamene.

Dospělí často říkají věci jako: „Byli tak mladí, když se to stalo, že si to jako dospělí ani nebudou pamatovat.“

Je důležité si uvědomit, že trauma z dětství může mít celoživotní následky.

Jak se mozek dětí vyvíjí, učí se, jak bezpečný nebo nebezpečný je svět prostřednictvím svých zážitků.

Dítě si musí vyvinout způsob, jak se chránit před tím, co považuje za nebezpečné.

Způsoby, kterými se dítě chrání, formují jeho dospělou osobnost.

Z tohoto důvodu je důležité rozpoznat, kdy může dítě potřebovat odbornou pomoc, aby se vyrovnalo se svým traumatem.

Včasná intervence může také zabránit přetrvávajícím následkům traumatu do dospělosti, což potvrzuje také výzkum.

Co je trauma z dětství?

Trauma z dětství je událost, kterou dítě prožije, a která vyvolává strach, hrozbu, nebezpečí a je násilná, nebezpečná nebo život ohrožující.

Je to prožitek události dítěte, která je emocionálně bolestivá nebo stresující a vede k trvalým duševním a fyzickým následkům.

Trauma z dětství může vypadat velmi odlišně v závislosti na situaci a jednotlivci.

Trauma obecně nastává, když děti zažijí, jsou svědky nebo slyší o ohrožujících nebo nebezpečných situacích.

Tyto události mohou být izolované nebo se vyskytují v sériích, ale mají dopad na člověka do dospělosti.

Traumatické události v dětství způsobují různé reakce, jako je traumatický šok a mohou vést k posttraumatické stresové poruše (PTSD). Přesto ne u každého dítěte se vyvine PTSD.

Trvání a vnímaná závažnost traumatu ve spojení s ochrannými faktory hrají velkou roli v tom, jak se děti s těmito událostmi vyrovnávají.

Dětské trauma zahrnuje následující složky:

  • Událost: Událost je samotný traumatický zážitek, ke kterému dochází během dětství a může mít mnoho různých podob.
  • Zážitek: Zážitek traumatu z dětství obvykle zahrnuje pocity bezmoci, strachu a nedostatku bezpečí nebo stability.
  • Reakce a důsledek: Důsledek traumatu z dětství je to, jak dítě na událost reaguje. Někteří se mohou naučit vyrovnat se s traumatem, zatímco jiní se mohou vyvinout v dětství PTSD, úzkost, deprese nebo sebedestruktivní chování jako je sebepoškozování, ale také poruchy příjmu potravy a další.

Často si dítě vytváří různé obranné mechanismy, které ho mají chránit před samotným prožitkem traumatu a jeho následky.

Ačkoli tyto obranné mechanismy (strategie) mohou být krátkodobě účinné pro zvládání bolesti a stresu, v dlouhodobém horizontu a hlavně v dospělosti mohou způsobovat další problémy ve vztazích, emocionálním vývoji a schopnosti řešit stres.

Často si pak držíme lidi od těla, podvědomě se bojíme se znovu zamilovat, otevřít se lásce, důvěřovat druhým lidem, protože se nevědomě bojíme emoční bolesti a zranění, které je spojené s traumatem z dětství.

Co se považuje za trauma z dětství?

Například fyzické nebo sexuální zneužívání nebo znásilnění může být pro děti traumatizující.

Jednorázové události, jako je autonehoda, přírodní katastrofa, ztráta blízké osoby nebo velký zdravotní incident, mohou způsobit u dětí trauma a vybrat si na nich svou psychickou daň.

Pokračující stres, jako je život v nebezpečné části města nebo být terčem šikany, může být pro dítě také silně traumatizující, i když to dospělému připadá jako každodenní život, což potvrzuje i věda.

Trauma z dětství ani nemusí zahrnovat zážitky, které se vyskytnou přímo u dítěte.

Například pozorování blízkého nebo milovaného člověka, který snáší závažný zdravotní problém, může být pro děti extrémně traumatizující.

Tento účinek mohou mít i násilná média podle studie z roku 2016.

Pozor, jen proto, že je zážitek znepokojivý, neznamená to, že je traumatický. Například rozchod nebo rozvod rodičů pravděpodobně výrazně ovlivní dítě, ale nemusí být nutně traumatizující.

Trauma z dětství a riziko budoucího traumatu

I když se traumatické události mohou stát komukoli, je pravděpodobnější, že budeš traumatizován nějakou událostí, pokud jsi už pod velkým stresem, nedávno jsi utrpěl sérii ztrát, nebo jsi byl traumatizován dříve – zvláště pokud došlo k dřívějšímu traumatu v dětství.

Trauma z dětství může být důsledkem čehokoli, co narušuje pocit bezpečí dítěte, včetně:

  • Nestabilního nebo nebezpečného prostředí
  • Odloučení od rodiče
  • Úmrtí nebo ztráty rodiče nebo blízkého člověka
  • Rozchodu nebo rozvodu rodičů
  • Vážné nemoci
  • Intruzivních lékařských procedur
  • Sexuálního, fyzického nebo verbálního zneužívání, v horším případě znásilnění
  • Domácího násilí
  • Šikany ve školce nebo škole
  • Zanedbání

Prožití traumatu v dětství může mít za následek závažný a dlouhodobý účinek.

Když se trauma z dětství nevyřeší, pocit strachu a bezmoci se přenese do dospělosti a připraví půdu pro další trauma.

Nicméně, i když se tvé trauma stalo před mnoha lety, existují kroky, které můžeš podniknout, abys překonal bolest, naučil se znovu důvěřovat druhým, napojil se na ně a znovu získal pocit emocionální rovnováhy.

Jak trauma z dětství ovlivňuje dospělý život

Pojďme se nyní podívat, jaké jsou dopady traumatu z dětství na tvůj aktuální dospělý život. Dopady traumatu z dětství se mohou lišit v závislosti na situaci, ale také na samotném jedinci.

Často stejné trauma se stejným nebo podobným průběhem má zcela jiné důsledky u různých lidí na jejich život.

Podíváme se a rozebereme si nejčastější dopady traumatu z dětství a to, jak ovlivňuje dospělý život.

Pokud se neřeší, trauma z dětství může mít trvalé dopady na různé aspekty života, včetně vztahů, duševního zdraví, fyzického zdraví a výkonu, sebevědomí, produktivity, pozornosti, paměti a dalších důležitých aspektů života.

Některé děti mohou mít problémy s důvěrou v ostatní, což vede k neschopnosti vytvářet a rozvíjet zdravé vztahy.

Jiní mohou mít potíže se soustředěním, což má dopad na studium a budoucí kariérní úspěch.

Trauma z dětství se může projevit i fyzicky a zvýšit riziko rakoviny, cukrovky, autoimunitních onemocnění a dalších nemocí.

Dopady na duševní zdraví

Trauma z dětství v průběhu času významně ovlivňuje duševní zdraví.

Člověk, který prožil trauma v dětství, je vystaven vyššímu riziku rozvoje deprese, úzkosti a obecně úzkostných poruch, PTSD a užívání návykových látek.

Mimo to může mít také potíže s emoční regulací, kontrolou impulzů a vytvářením bezpečných vazeb s ostatními.

Trauma z dětství má hluboký a dlouhodobý dopad na duševní zdraví člověka.

Tyto dopady mohou být rozmanité a projevovat se v mnoha aspektech života, často přetrvávají až do dospělosti a značně ovlivňují kvalitu života.

Mezi hlavní dopady v této oblasti patří:

  • Poruchy úzkosti a panické stavy – Lidé, kteří zažili traumata v dětství, jsou častěji vystaveni úzkostným poruchám, včetně generalizované úzkostné poruchy, panické poruchy a fobií, jako je agorafobie nebo sociální fobie.
  • Deprese – Vysoké riziko vzniku depresivních stavů je dalším běžným důsledkem dětského traumatu. Deprese může být akutní nebo chronická a značně omezuje schopnost člověka fungovat v každodenním životě. Deprese v tomto kontextu funguje jako obranný mechanismus, který nás má chránit před několika důležitými faktory, ale to si brzy rozebereme v našem novém webináři, kde se tomuto budeme věnovat do hloubky.
  • Posttraumatická stresová porucha (PTSD) – PTSD je jednou z nejvíce rozpoznaných duševních poruch spojených s traumatem. Lidé s PTSD mohou prožívat flashbacky, noční můry, intenzivní stres při expozici připomínkám (spouštěčům) traumatu, ale také vyhýbavé chování.
  • Poruchy příjmu potravy – Trauma může vést k rozvoji poruch příjmu potravy, jako je anorexie, bulimie nebo přejídání. Tyto poruchy mohou být pokusem o kontrolu nebo potlačení bolestivých emocí spojených s traumatem.
  • Nízké sebevědomí a sebehodnocení – Dětské trauma často zanechává dlouhotrvající stopy na obrazu sebe sama, což vede k nízkému sebevědomí a pocitům méněcennosti.
  • Problémy ve vztazích – Důvěra a blízkost mohou být pro ty, kteří prošli traumatem v dětství, velkou výzvou. Mohou mít tendenci k vyhýbavému nebo příliš závislému chování ve vztazích.
  • Závislosti – Mnoho lidí, kteří zažili trauma, se uchyluje k alkoholu, drogám nebo jiným formám závislosti jako způsobu, jak se vyrovnat s bolestí, úzkostí nebo depresí.
  • Sebepoškozování – Sebepoškozování je další častou reakcí na trauma, kdy si člověk může úmyslně způsobovat bolest sobě jako formu „úlevy“ od emocionální bolesti.

Studie z roku 2023 spojuje vystavení psychickému (emočnímu) traumatu se vznikem a rozvojem PTSD a deprese.

Řada nedávných studií přináší další důkazy o tom, že traumatické události zvyšují zranitelnost vůči řadě psychiatrických poruch, včetně rozvoje úzkostných a depresivních poruch. Přibývá také důkazů o tom, že role traumatického zážitku u pacientů hraje významnou roli i u jiných diagnóz než je posttraumatická stresová porucha.

Pokud se tvé problémy odrážejí na duševní rovině jako deprese, stres, úzkost a obecně úzkostné poruchy a problémy v oblasti duševního zdraví a pohody, nebo jsou psychosomatické, využij našeho celostního online kurz Harmonie života.

Získáš dva online programy za jednu cenu pro komplexní (celostní) přístup.

Kurz je navržen tak, aby tě provedl krok za krokem cestou k hlubšímu porozumění, zpracování a vyřešení traumat na emoční i fyzické rovině, práce s emocemi, negativními myšlenkami, stresem + optimalizace fyziologických faktorů jako je správná regulace nervového systému, vyladění životního stylu, stravy a trávení, hormonů, biochemie mozku a mnoho dalších důležitých faktorů.

Najdeš tam i podpůrné nástroje, vedené meditace, nahrávky a mnoho dalšího opět s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Vše si můžeš na míru personalizovat pomocí společné konzultace, kde ti pomohu vytvořit plán (strategii) krok za krokem přímo pro řešení tvých problémů a potřeb.

Vztahové problémy

Trauma z dětství bude mít hluboký dopad na schopnost vytvářet a udržovat zdravé vztahy.

Trauma týkající se blízkého milovaného člověka, kde máme velkou důvěru, jako je pečovatel nebo člen rodiny, může rozbít pocity důvěry, bezpečí a jistoty, což znamená, že děti v pozdějším životě s menší pravděpodobností vyhledávají spojení s ostatními.

To často vytváří odpoutanost a vyhýbavý styl, kdy se budeš nevědomě vyhýbat hlubší intimitě, mít problémy důvěřovat druhým a mít strach ze zranění a zrady.

Navíc trauma z dětství v tomto kontextu může vytvářet hluboké obavy ze zranitelnosti a intimity.

Jinými slovy to znamená, že budeš automaticky očekávat, že tě ostatní zradí nebo opustí, což vede k tendenci odhánět lidi jako ochranný mechanismus.

Jinými slovy si nevědomě drží lidi od těla, jsou uzavření, mají tendenci se vyhýbat větší blízkosti, hlubší intimitě, mají problém druhým důvěřovat, bojí se zranění, zrady, emoční bolesti.

Často je to na nevědomé úrovni a mnoho lidí si to ani neuvědomuje, že se takto chová a jedná. Natož aby věděli, že to může být spojené s traumaty a zraněním z dětství nebo dřívějších vztahů.

Na druhé straně mohou některé traumata vést k opaku.

Traumata z dětství ovlivňují vztahy v dospělosti různými způsoby, včetně vytváření stavů nadměrné připoutanosti, jako je závislost na partnerovi nebo jiných lidech.

Tento vzorec může vzniknout jako obranný mechanismus, kdy člověk hledá vnější potvrzení a bezpečí, které mu v dětství chybělo.

Člověk s tímto zraněním se může cítit intenzivně závislý na potvrzení a lásce od druhých, což může vést k nezdravým až toxickým vztahům charakterizovaným nedostatkem hranic, vysokou mírou závislosti a strachem z opuštění.

Tento vzorec závislosti často pramení z hlubokého pocitu nejistoty a nízkého sebevědomí, kde se člověk snaží vyplnit vnitřní prázdnotu prostřednictvím druhých.

To může vést k tomu, že takový člověk zůstává v toxických vztazích, protože se bojí samoty nebo protože si myslí, že bez daného vztahu nemůže být šťastný nebo se cítit kompletní.

Tyto vzorce chování mají hodně negativní dopad na vztahy, kde nedostatek nezávislosti a přílišná závislost jsou zdrojem napětí a konfliktů.

Klíčem k překonání těchto výzev je práce na sebepoznání, rozvoji sebevědomí, nezávislosti a naučení se budovat zdravé vztahy s jasně stanovenými hranicemi.

Důležité je také zaměřit se na sebelásku a budovat hlavně zdravý vztah k sobě.

A samozřejmě komplexně vyřešit traumata, včetně jejich následků a obranných mechanismů. Dále změnit vzorce chování a myšlení a vytvářet novou identitu.

To vše a mnoho dalšího tě naučíme krok za krokem v našem online kurzu Cesta sebelásky, kde najdeš i podpůrné nástroje a mnoho dalšího s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Vše si můžeš na míru personalizovat pomocí společné konzultace, kde ti pomohu vytvořit plán (strategii) krok za krokem přímo pro řešení tvých problémů a potřeb.

Terapie způsobuje závislost na cizí pomoci a okrádá tě o nezávislost a tím ti narušuje sebevědomí a brání v jeho rozvíjení.

To rozhodně v tomto případě není řešení, proto už tímto způsobem s klienty nepracujeme, protože to způsobilo více problémů než užitku a takové zpětné vazby máme i od jiných terapeutů a forem terapie.

Dalším skvělým řešením může být individuální koučink, kde se ti budeme také rádi věnovat.

Fyzické příznaky a nemoci

Dlouhodobé účinky traumatu na tělo mohou narušit systém reakce na stres, deregulaci nervového systému, přetížení nervového systému a jeho vyšší citlivosti na hrozby, rizika a nebezpečí, což vede k oslabení imunitního systému, narušení střevní mikroflóry (mikrobiomu), rozvoji propustného střeva, přetrvávajícímu zánětu a větší zranitelnosti vůči fyzickým nemocem.

Traumata z dětství se mohou somatizovat do fyzické roviny. Somatizace jsou fyzické projevy, které vznikají jako reakce na nevyřešené emoční konflikty a traumata.

Je to psychosomatika, která nám ukazuje směr, jakým se tělo a mysl propojují a ovlivňují navzájem a ukazuje, že nevyřešené emocionální trauma má bezprostřední dopad na fyzické zdraví.

Rostoucí množství důkazů ukazuje, jak je zvýšená emoční zátěž – trauma, stres, emoce – spojena s vážnými fyzickými problémy, jako jsou chronické bolesti svalů a kostí, vysoký krevní tlak, trávicí potíže, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krvi, obezita a nemoci srdce a cév.

Lidé, kteří zažili trauma v dětství, jsou jednoznačně náchylnější k onemocněním, jako jsou srdeční choroby, hypertenze, cukrovka, chronická bolest a autoimunitní onemocnění, rakovina a další.

Návykové látky a závislosti

Trauma může zvýšit užívání návykových látek jako mechanismus zvládání, který otupí emoční bolest a vede ke znovu získání pocitu kontroly.

Mnoho lidí s traumatem z dětství se obrací na alkohol nebo drogy, aby dočasně zmírnili úzkostné pocity, vnitřní bolest a vzpomínky.

Užívání návykových látek ale dále zhoršuje problémy duševního zdraví a vytváří cyklus závislosti.

Špatné budoucí výsledky ve škole, studiu, práci a podnikání

Trauma prožité v dětství může hluboce ovlivnit tvou schopnost dosahovat dobrých výsledků ve škole, ve studiu, v práci nebo při podnikání.

Tento dopad je způsoben narušením kognitivních funkcí, jako jsou paměť, pozornost a koncentrace, což přímo ovlivňuje schopnost učení a plnění úkolů.

Navíc, problémy s emoční regulací, které jsou častým důsledkem traumatu, mohou vést k problémům ve vztazích s kolegy nebo v akademickém prostředí.

Nedostatek sebevědomí a sebeúcty, který často provází ty, kteří prošli traumatem, dále snižuje jejich výkonnost a omezuje jejich schopnost dosahovat cílů.

Tyto faktory společně vytvářejí bariéry, které člověka značně omezují v dosahování jeho plného potenciálu ve vzdělávání a kariéře.

To všechno má negativní důsledky pro finanční stabilitu v životě a úspěch.

Pořád chceš dále pokračovat v tomto modu a poškozovat si svůj krátký život?

Nebo už konečně nastal čas se traumatu jednou provždy zbavit a osvobodit se?

Jak vyléčit trauma z dětství

Trauma je komplexní problém, který negativně ovlivňuje tvou psychiku, fyziologii (tělo) a sociální vazby a interakce.

Traumatické zážitky na tebe mají hluboký a dlouhotrvající negativní dopad, zasahující do různých aspektů tvého života.

Tyto negativní dopady se mohou projevit ve formě emocionálních, psychologických a fyzických problémů, stejně jako problémy v mezilidských vztazích a sociálních interakcích.

V průběhu času to posiluje tvé nervové dráhy v mozku a vytváří se z toho navyklý podvědomý vzorec. Tento komplexní negativní stav způsobený traumatem negativně ovlivňuje a formuje tvou osobnost a stává se součástí tvé identity.

Ty jsi svůj mozek, nervový systém, mysl, tělo, podvědomí a přesvědčení, myšlenkové vzorce, vzorce chování a hlavně způsob, jakým způsobem vnímáš sebe, druhé i svět kolem a jaké perspektivy používáš – naučil nevědomě fungovat tímto novým negativním způsobem.

Vytvořil si z toho navyklý podvědomý vzorec.

Neoddělitelnou součást tvé osobnosti a identity.

Postupně prorůstá do všech sfér a oblasti tvého života a pomalu polehoučku je poškozuje.

POZOR, proto ani, i když důsledně vyléčíš své traumata, tvoje osobnost, tvá identita i tvůj život bude následky traumatu i nadále ovlivněn.

Vyvinuli jsme velice funkční, efektivní, přehledný a jednoduchý systém, aby sis dokázal všechny výše uvedené aspekty měnit víceméně najednou a přizpůsobovat nové verzi své identity, osobnosti a svého života, který chceš skutečně žít.

Porozumění komplexnosti traumatu a jeho důsledků je klíčové pro efektivní a hlavně trvalou léčbu.

Léčbá traumatu

Deset let aktivní celostní terapeutické a koučovací praxe s klienty s traumaty, celostního vzdělávání, zkušenosti z vlastního života v práci s traumaty, certifikované terapeutické kurzy a výcviky, tvoření online programů a kurzů, materiálů pro sportovce, neziskové organizace a další projekty, návštěvy bezpočtu různých workshopů, seminářů, kurzů, vzdělávání a přečtení několika klíčových knih a nespočet hodin sledování videomateriálů, podcastů, čtení článků, studií, vědeckých prací a studování různých přístupů a metod mi umožnilo vytvořit velice funkční, efektivní, přehledný a jednoduchý systém.

Trvalo to 10 dlouhých let, mnoho pokusů a omylů, bolesti, utrpení, naříkání, chyb, problémů a těžkých zkoušek, ale povedlo se to.

Pořád je, co zlepšovat, ale to bude vždycky.

Důležité je, že to funguje, ale není to pro každého.

Budu zcela upřímný, většina lidí to nezvládne a nemá na to.

Proč?

Pohodlnost, krátkodobé a fixní myšlení, neschopnost na sobě pracovat, nedostatek konzistence a vůle, neschopnost čelit svým vnitřním emocím, bolestem, problémům a démonům, neschopnost přijmout změnu a pustit to, co jim neslouží a stále se toho drží – to jsou ty typické překážky, které brání lidem ve změně a posunu svého života.

Náš systém není žádná „rychlá oprava“ nebo rychlé řešení, protože rychlá řešení jsou povrchní, dočasná a nedokážou se dostat ke kořenům problémů.

V souvislosti s duševním zdravím a traumatem jsou rychlá řešení často vykreslována jako magická řešení, která mohou okamžitě zmírnit příznaky spojené s těmito poruchami duševního zdraví a traumaty.

Realita je však výrazně jiná.

Záležitosti duševního zdraví jsou složité a vyžadují promyšlený a trvalý přístup pro efektivní řízení, zpracování a vyřešení.

Náš systém řeší každý důležitý aspekt i souvislosti, které jsou spojené s traumatem. Jde opravdu do hloubky, proto vyžaduje čas, trpělivost a důslednost. Navíc funguje v kombinaci se změnami životního stylu.

Půvab rychlých řešení je často zakořeněn v touze po okamžité úlevě od úzkostných příznaků. To ale vede k nerealistickým očekáváním, dalším potenciálním problémům a zklamání, když se ukáže, že výsledky nejsou trvalé a problémy se znovu objevují.

Řešení pro léčbu traumatu pomocí celostního přístupu

Můžeš využít jednoho z našich online kurzů v závislosti na oblasti, kde se tvá traumata odrážejí a projevují.

Pokud máš problém ve vztazích, se sebevědomím a sebeláskou, využij našeho online kurzu Cesta sebelásky, kde tě vše naučíme používat v praxi hezký krok po kroku, včetně podpůrných nástrojů a mnoho dalšího s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Vše si můžeš na míru personalizovat pomocí společné konzultace, kde ti pomohu vytvořit plán (strategii) krok za krokem přímo pro řešení tvých problémů a potřeb.

Pokud se tvé problémy odrážejí na duševní rovině jako deprese, stres, úzkost a obecně úzkostné poruchy a problémy v oblasti duševního zdraví a pohody, nebo jsou psychosomatické, využij našeho celostního online kurz Harmonie života.

Získáš dva online programy za jednu cenu pro komplexní (celostní) přístup.

Kurz je navržen tak, aby tě provedl krok za krokem cestou k hlubšímu porozumění, zpracování a vyřešení traumat na emoční i fyzické rovině, práce s emocemi, negativními myšlenkami, stresem + optimalizace fyziologických faktorů jako je správná regulace nervového systému, vyladění životního stylu, stravy a trávení, hormonů, biochemie mozku a mnoho dalších důležitých faktorů.

Najdeš tam i podpůrné nástroje, vedené meditace, nahrávky a mnoho dalšího opět s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Opět si můžeš vše na míru personalizovat pomocí společné konzultace, kde ti pomohu vytvořit plán (strategii) krok za krokem přímo pro řešení tvých problémů a potřeb.

V průběhu obou programů získáš hloubkové informace a souvislosti, ale také praktické nástroje a techniky, které ti umožní lépe porozumět a vyřešit dané problémy, které kurzy řeší, a spravovat je pro zdravější a plnější život.

Alternativou k online kurzům můžeš využít našeho individuálního koučinku nebo celostního koučovacího programu, kde se ti budeme plně a individuálně věnovat přímo na míru pro tvé problémy a potřeby.

detske-trauma

Celostní online program Harmonie života

Získej celostní online program Harmonie života + další online program ZDARMA v ceně a získej kontrolu nad svou myslí i emocemi. Vyřeš všechny příčiny, traumata, potlačené emoce a souvislosti, které ti brání žít život podle svých představ. Vše s celoživotními aktualizacemi a celoživotním přístupem.

Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní případové studie a výzkumy z oblasti duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares