Toto je kompletní a největší průvodce, který ti odhalí, jak psychosomatika funguje a pomůže ti s vyléčením všech nemocí, které existují.

Pochopíš skutečné příčiny nemocí a vzájemné propojení těla, mysli a duše. Budu s tebou sdílet mé poznatky z celoživotní praxe s klienty, kde psychosomatiku používám velice často.

Také se s tebou podělím o poznatky ze svého osobního života a mých psychosomatických problémů i toho, jak jsem se jich zbavil.

Čeká tě vzrušující cesta plná zdraví a vitality. Všechno, samozřejmě, jako vždy dokládáme relevantními studiemi a výzkumy. Proto nezapomeň číst až do konce.

Co je to psychosomatika?

Rozděluje se na dvě slova: psyché – duše a soma – tělo. Psychosomatika zkoumá vazby mezi těmito dvěma složkami, tedy mezi tělem a duší. To znamená vliv lidského myšlení, psychiky a emocí na tělo.

Psychosomatika vnímá člověka jako celek, skládající se z těla, mysli a duše. Tyto tři složky propojuje a zkoumá jejich vzájemné vazby. Ukazuje nám také, jak velký vliv má naše mysl a způsob myšlení na naše tělo.

A nejde jen o myšlení, ale také o pocity. Všechny buňky v našem těle reagují na každou emoci i myšlenku, což nám dává možnost ovlivnit nejen své zdraví, ale i kvalitu života.

Všechny nemoci přicházejí z nějakého důvodu – mají tě na něco upozornit, aby si něco pochopil, přijal a změnil.

Nemoc je pouze informace, která vzniká nejprve na energetické rovině (mysl, duše) a její poslední fází je projev na fyzickém těle. Tato informace je zpětnou vazbou tvé duše, která se projevuje prostřednictvím fyzického těla ve formě zdravotních obtíží, neboli nemoci.

Důvodem psychosomatických potíží a nemocí mohou být například konflikty ve vztazích, potlačování emocí, naše vnitřní přesvědčení, podvědomé bloky a traumata, nedostatek lásky a pozornosti, pracovní problémy, stres a mnoho dalšího…

Z toho vyplývá, že pokud se skutečně chceš vyléčit, nesmíš ignorovat volání tvé duše, která ti dává najevo, že něco není v pořádku. Je čas to pochopit, přijmout a změnit.

K vyléčení ti nepomohou žádné zázračné léky, bylinky ani jiné přírodní přípravky. Pro úplné vyléčení musíš najít příčinu, pochopit ji, přijmout ji a odstranit ji.

Tím uzdravíš svoji duši a následně se zbavíš jakýchkoliv zdravotních problémů a nemocí i na fyzické rovině. Psychosomatika ti v tomto procesu pomáhá a ukazuje směr, kde a v jaké oblasti leží příčina tvé nemoci.

Propojení mysli a těla – Psychosomatika v praxi

Pokud nevěříš v propojení mysli a těla a jejich vzájemnou interakci, mám pro tebe dva experimenty, které tě přimějí zamyslet se nad tím a změnit úhel pohledu.

Zavři si oči. Pokud jsi žena, představ si ve své mysli dokonalého muže, který je nahý, s pěkně svalnatým tělem velký pinďour, krásné oči, prostě dokonalý.

Představ si ho co nejživěji, se všemi detaily. Nyní si představ, jak tě začne svádět, jak tě bude hladit a líbat po celém těle a pak…

Pravděpodobně nyní můžeš vnímat fyzické projevy na svém těle. U každé ženy se mohou projevy lišit, protože každá žena je jedinečná

Pokud jsi muž, zavři si oči a představ si před sebou dokonalou nahou ženu. Velké prsa, velký zadek, krásné oči, vlasy, rty.

Představ si ji co nejživěji se všemi detaily. Nyní tato žena ve tvé představě s tebou začne flirtovat a svádět tě. Bude tě líbat a pak spolu začnete…

Pravděpodobně nyní budeš vnímat fyzické projevy na svém těle. U každého muže budou jiné, jelikož každý muž je jedinečný.

U dalšího pokusu je jedno, zda jsi muž nebo žena. Počkej, až budeš mít opravdu velký hlad. Ve své mysli si představ obraz svého nejoblíbenějšího jídla. Nebo si jen představ, jak koušeš do citronu. Určitě ve své puse začneš vnímat, jak se ti sbíhají sliny a v případě citronu i chuť kyselosti. 

A právě takto nějak funguje psychosomatika, protože všechny naše myšlenky, emoce a představy se zhmotňují. Každá buňka v těle a zároveň celé tělo, vnímá každou změnu emocí a každou myšlenku a patřičně na ni reaguje.

Jak se projevuje psychosomatika?

Psychosomatika se projevuje různými způsoby a to závisí na konkrétním jednotlivci, jeho emocionálním stavu a životních okolnostech. Obvykle spočívá v tom, že fyzické symptomy nebo nemoci jsou přímým nebo nepřímým důsledkem psychických a emocionálních faktorů.

Některé běžné projevy psychosomatiky jsou následující:

 • Bolesti a napětí v svalové soustavě: Například bolesti v zádech, krční páteři a  bolesti hlavy.
 • Poruchy trávení: Jako je syndrom dráždivého tračníku, nadýmání a žaludeční vředy.
 • Kardiovaskulární problémy: Například vysoký krevní tlak a určité formy arytmie.
 • Dermatologické problémy: Ekzémy, lupénka a akné mohou být spojeny s emocionálním stresem a traumaty.
 • Respirační problémy: Jako je astma nebo chronický kašel.
 • Autoimunitní onemocnění: Například revmatoidní artritida, crohnova choroba nebo lupus. 
 • Chronická únava a malátnost: Nejasné pocity slabosti, únava a vyčerpání.
 • Sexuální dysfunkce: Erektilní dysfunkce, bolestivá menstruace a podobně.
 • Emocionální symptomy: Úzkost, depresivní stavy a náhlé změny nálady, které se projevují fyzicky.
 • Poruchy spánku: Nespavost, nebo naopak nadměrná spavost.

Důležité je podotknout, že psychosomatika není „jen ve tvé hlavě“. Je to skutečný fyzický projev emocionálního nebo psychického stavu. Jde o komplexní problém a je potřeba k němu také komplexně přistupovat. Proto ve své praxi používáme celostní přístup, kde psychosomatika je jen jednou malou částí většího celku.

Nejčastější psychosomatické onemocnění

Psychosomatická onemocnění jsou takové, které mají původ ve stresu, emocích nebo psychickém stavu, ale projevují se jako fyzické symptomy. Je to somatizace stresu, úzkosti, traumat a psychického stavu, které se promítají do fyzické roviny a způsobují skutečné fyzické příznaky.

Jaké jsou příklady nejčastějších psychosomatických onemocnění:

 1. Hypertenze (vysoký krevní tlak)
 2. Chronické bolesti (hlavy, břicha, zad, migréna)
 3. Gastrointestinální problémy (syndrom dráždivého střeva, kolitida, žaludeční vředy)
 4. Dermatologické problémy (ekzémy, psoriáza)
 5. Respirační problémy (astma)
 6. Alergie
 7. Kardiovaskulární onemocnění (arytmie a tachykardie)
 8. Autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida)
 9. Metabolické problémy (obezita)
 10. Úzkostné a depresivní poruchy (mohou mít fyzické symptomy jako bolest na hrudi, závratě atd.)
 11. Fibromyalgie (bolesti svalů a kloubů, únavový syndrom)
 12. Únava může být také spojená s psychosomatikou

Je důležité poznamenat, že přestože psychosomatika může být součástí onemocnění, nelze je léčit pouze psychologicky.

Vyžaduje to komplexní přístup, který zahrnuje také fyziologické aspekty jako změny životního stylu, bakteriální a virové infekce, přetížení nervového systému, správnou funkci trávicího systému, stav střevního mikrobiomu, syndrom propustného střeva a mnoho dalšího.

Podvědomí a cesta k uzdravení

Podvědomí ovládá 95 % tvého života, včetně všech procesů ve tvém těle, jako jsou například dýchání, tlukot srdce, vyplavování konkrétních hormonů do těla, okysličení organismu a mnohé další funkce.

Všechno to za tebe zajišťuje tvé podvědomí. Co se ale stane, když se do tvého podvědomí dostanou programy, víry a přesvědčení, které znesnadňují, nebo dokonce znemožňují uzdravení tvého těla?

Často nás ovlivňují programy, přesvědčení a víry, jako například přesvědčení, že určitá nemoc je nevyléčitelná, je vážná a potenciálně smrtelná, strach ze smrti, nebo názor, že nějaká nemoc je dědičná. Tyto negativní myšlenkové vzory a programy mohou zásadně ovlivnit až dokonce znemožnit naše zdraví a celkový proces uzdravení.

Toto podvědomé nastavení může vést k tomu, že i když využijeme nejlepší léčebné metody, bylinné přípravky, konzultujeme s odbornými lékaři a léčiteli, nebo dokonce radikálně změníme životní styl, stále nemusíme dosáhnout žádné změny nebo výrazného zlepšení.

Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že na podvědomé úrovni nemáme dostatečnou víru v možnost uzdravení. Věříme, že naše nemoc je těžko vyléčitelná, nebo dokonce nevyléčitelná a smrtelná. A naše buňky reagují a jednají v souladu s těmito podvědomými programy.

Podvědomí je klíčem k uzdravení

Naše podvědomí ovládá naše tělo, buňky i všechny další procesy v těle. Proto klíčem k uzdravení je přeprogramování podvědomí. Možná jsi už zkusil vše a nic nefunguje, nedospěl si k žádnému, nebo minimálnímu čí krátkodobému zlepšení, ale nakonec jsi zase tam, kde jsi začal, nebo hůř. Pravděpodobně tě sabotuje tvé podvědomí a proto doporučuji naši afirmační podprahovou nahrávku níže, která přeprogramuje tvé podvědomí na cestu k uzdravení.

Tvé podvědomí ovládá tvé tělo, fyziologii, buňky i všechny další procesy v těle. Proto klíčem k uzdravení je přeprogramování podvědomí. Možná jsi už vyzkoušel vše a nic nefunguje, nedošel jsi k žádnému, nebo jen k minimálnímu či krátkodobému zlepšení, ale nakonec jsi zase tam, kde jsi začal, nebo dokonce hůř.

Pravděpodobně tě sabotuje tvé podvědomí, a proto doporučuji naši afirmační podprahovou nahrávku níže, která přeprogramuje tvé podvědomí na cestu k uzdravení.

Důležité informace, včetně návodu, jak s nahrávkou pracovat, včetně použitých afirmací k této nahrávce, najdeš v popisku videa na YouTube (je nutno se překliknout na YouTube).

Pokud chceš dosáhnout nejlepších a hlavně trvalých změn a uzdravit své tělo, mysl a duši, doporučuji náš celostní přístup. Ten obsahuje vše od terapie, koučinku, změny myšlení, životního stylu, vytvoření nahrávek na míru přímo pro tebe a mnoha dalších nástrojů. Součástí je i psychosomatika, epigenetika a další celostní přístupy. Náš systém celostního přístupu funguje i na „nevyléčitelné nemoci“ jako je například rakovina. Proto využij našich služeb zde pod názvem CELOSTNÍ PŘÍSTUP.

Psychosomatika a skutečná příčina nemoci

Musíš pochopit jednu skutečnost, pokud chceš dosáhnout skutečného zdraví a uzdravení. Tím faktem je, že všichni si sami vytváříme nemoci a jedině my sami je můžeme vyléčit.

Nikdo jiný to za nás neudělá. Musíme přijmout 100 % zodpovědnost za svůj život. To znamená přijmout fakt, že jsem původcem všeho, co se v mém životě děje – toho dobrého i zlého, ve všech oblastech života, včetně zdraví.

Ano, opravdu každý si své nemoci způsobuje, vytváří a přitahuje sám. Nemůže za to žádná vnější síla ani žádný vnější faktor – jen my sami.

Jako lidé máme plnou zodpovědnost za všechny naše činy, které učiníme ve svém životě. Stejně tak máme plnou zodpovědnost za své myšlenky a pocity, které vedou k akcím a činům.

Většina z nás má tendenci svádět vinu na druhé a za své zdraví obviňovat různé faktory – například zdravotní systém, doktory, sestřičky, práci, vzduch, jídlo, vodu, léky, bylinky a další. Člověk má však kontrolu jen nad třemi faktory života, pomocí kterých si vytváří svůj život a svou realitu.

 • Mysl: Tím se rozumí způsob našeho myšlení – jak myslíme, jaké myšlenky v naší mysli dominují, a kterým dáváme přednost. Je to o tom, jaké myšlenky „živíme“ a umožňujeme jim, aby ovlivnily naše rozhodování a pohled na svět.
 • Emoce: To zahrnuje naše pocity a to, jak se cítíme v daný moment. Emoce také ukazují, jak umíme pracovat s našimi vlastními emocemi, jak je chápeme, a jak je transformujeme v pozitivní nebo negativní energii.
 • Činy: Jsou to naše činy, veškeré rozhodnutí, která učiníme, a vše, co děláme v průběhu dne. Tyto činy mohou být jak velké, tak malé, ale každý z nich má svůj dopad na tvůj život a na životy lidí kolem tebe.

Na základě těchto tří klíčových faktorů – mysli, emocí a činů – si každý z nás vytváří svou vlastní budoucnost a realitu. Tyto faktory nejsou jen abstraktními pojmy. Mají bezprostřední dopad na to, jak se cítíme, jaké rozhodnutí činíme a jaký život žijeme.

Psychosomatika, která se zabývá spojením mezi psychikou a tělesnými projevy, vychází právě z tohoto pochopení. Ve svém životě si tedy přitahujeme, zhmotňujeme a vytváříme různé situace, zkoušky, problémy, prostředí a dokonce i lidi, s nimiž přicházíme do styku. A to vše je důsledkem toho, jak myslíme, jak se cítíme a jaké činy podnikáme.

Stejně tak naše zdraví či nemoci nejsou náhodné nebo způsobené osudem. Jsou to spíše výsledky našich vlastních rozhodnutí, myšlenek a emocí. Máme nad nimi úplnou kontrolu a můžeme je ovlivnit. Tím, že přijmeme 100% zodpovědnost za tyto tři klíčové aspekty svého života, otevíráme si cestu k hlubšímu porozumění, k léčbě a ke zlepšení celkové kvality našeho života.

Omezený pohled na člověka a jeho zdraví

Dnešní pohled společnosti a zdravotnictví na zdraví člověka je velmi zjednodušený, omezený a nedostačující. Současný zdravotní systém vnímá člověka pouze jako fyzické tělo z masa a kostí, ale ve skutečnosti jsme mnohem více než jen to – na tomto je založena psychosomatika.

V našem fyzickém těle sídlí vědomí i duše a společně tyto složky tvoří naše celkové bytí. Chápat zdraví pouze na základě naší fyzické složky je velmi omezený pohled. Ve skutečnosti je potřeba jít mnohem hlouběji a brát člověka jako celek se všemi jeho složkami.

Nemoci lze vyléčit pouze jedním způsobem, a to tím, že vyléčíme všechny tři složky našeho bytí – fyzickou, mentální a duševní. Jakékoliv jiné přístupy vedou pouze k částečnému uzdravení, potlačení nebo „uspání“ nemoci a odstranění pouze symptomů a projevů nemoci. Pokud se neuzdravíme na všech úrovních našeho bytí, nemoci se nám budou neustále vracet jako zrcadlo našeho vědomí a duše.

Zdraví v pravém slova smyslu znamená, že všechny tři složky – fyzická, mentální a duševní – jsou ve vzájemné rovnováze. Pokud dojde k porušení rovnováhy, byť jen v jedné z těchto složek, člověk se stává nemocným, často aniž by si to vědomě uvědomoval. Tělo nemůže být zdravé, pokud je nemocná mysl nebo duše. Skutečná příčina psychosomatických onemocnění je vždy spojena s naší myslí a emocemi a je zakořeněna v naší hlavě.

Řešení nemocí pouze na fyzické úrovni tvoří jen třetinu celého problému a nikdy nevede ke skutečnému a trvalému vyléčení. Léčba zaměřená jen na fyzickou stránku je nezodpovědná a představuje určitou formu byznysu. Jasným důkazem toho je farmaceutický průmysl a zdravotnictví. Psychosomatika představuje cestu k uzdravení, protože nabízí komplexní přístup a propojuje všechno do jednoho velkého celku.

Faktory ovlivňující tvou fyzickou složku:

 • Strava: Co jíme, má přímý dopad na naše fyzické zdraví. Jak se stravuješ? Jakým potravinám dáváš přednost a jak kvalitní jsou? Přejídáš se? To všechno ovlivňuje tvé zdraví. Kvalitní a vyvážená strava je základem pro tvé celkové zdraví.
 • Pitný režim: Dodržuješ pitný režim? Kolik tekutin vypiješ denně? A jaké tekutiny piješ? To vše má vliv na tvé zdraví a odvádění toxinu z tvého těla. 
 • Pohyb a sport: Kolik se pohybuješ? Jak často sportuješ? Žiješ sedavým životním stylem? To vše ovlivňuje tvé celkové zdraví a životní styl.
 • Životní prostředí: Kvalita ovzduší, vody a celkového prostředí, ve kterém žijeme, má přímý vliv na naše zdraví.
 • Spánek a odpočinek: Dopřáváš tělu dostatečnou regeneraci a odpočinek? Máš kvalitní spánek? Podívej se na studie, které ukazují, že nedostatek spánku a nekvalitní spánek ovlivňují tělo i mysl. V tomto případě doporučuji přečíst náš článek na téma, jak zdravě spát a dobře se vyspat, kde najdeš 11 tipů, jak zlepšit kvalitu tvého spánku.
 • Obecně životní styl: Celková kvalita životního stylu má neuvěřitelný vliv na naše zdraví.
 • Návyky: Tvé návyky a rutiny ovlivňují tvé zdraví přímým způsobem, protože se stáváš tím, co děláš opakovaně.
 • Hormonální rovnováha: Vlivy jako menopauza, biochemie mozku, hormonální rovnováha v těle a další související faktory ovlivňují tvé celkové zdraví.
 • Hygiena: Osobní hygiena a hygiena prostředí také mají značný vliv na tvé fyzické zdraví.
 • Dýchání: Schopnost správně dýchat a celkové okysličení těla mají významný vliv na tvé duševní i fyzické zdraví.
 • Trávení a trávicí systém:  Schopnost správně trávit a zajistit funkčnost trávicího systému je klíčovým faktorem, který ovlivňuje tvé celkové zdraví. Jde také o kvalitu tvého střevního mikrobiomu a míru propustnosti tlustého střeva.
 • Imunitní systém: Silný imunitní systém je první linií obrany proti bakteriím, virům a jiným patogenům. Oslabená imunita vede k častějším a závažnějším nemocem, protože oslabuje imunitní reakce. Doporučujeme ti náš článek, jak posílit imunitu, kde najdeš 15 zaručených způsobů, které skutečně fungují. Ale nezapomeň, vždy je to o komplexním propojení.
 • Přetížení nervového systému: Přetížení nervového systému má vliv na jeho správnou funkci, což ovlivňuje tvou duševní pohodu, psychické zdraví i celkové fyzické zdraví. Vliv na přetížení nervového systému má mnoho faktorů, jako jsou stres, traumata, strava, životní styl, emoční inteligence, stav trávicího systému a tvého mikrobiomu, propustnost tlustého střeva a mnoho dalších faktorů.
 • Dysregulace nervového systému: Dysregulace nervového systému označuje narušení jeho normálního fungování, což může mít vážné důsledky na celkovou duševní a fyzickou pohodu. Tento stav může být způsoben různými faktory (stres, traumata a další).

Faktory ovlivňující tvou mentální složku:

 • Mysl a myšlenky: Jak myslíme, ovlivňuje kvalitu celého našeho života i naše zdraví. Které myšlenky dominují tvé mysli a neustále se k nim vracíš? Jaká jsou tvá podvědomá přesvědčení a vzorce myšlení? To vše má přímý vliv na tvoje celkové zdraví.
 • Emoce a emoční inteligence: Tvé pocity a schopnost vyjadřovat a zvládat své emoce mají obrovský vliv na tvé zdraví. Umíš správně řídit své emoce? Ovládají emoce tebe, nebo je ovládáš ty? Pozor na potlačování emocí a emoční otupělost.
 • Stres: Ten samozřejmě ovlivňuje jak fyzickou, tak mentální složku. Umíš zvládat a odbourávat stres? Zjisti 13 způsobů, jak se zbavit stresu, které ti pomohou v průběhu několika sekund. Pozor, zbavit se stresu nestačí. Musíš se naučit správně a dlouhodobě regulovat svůj nervový systém, řešit jeho přetížení a mnoho dalších faktorů, které mají přímý vliv na stres, včetně stravy, dýchání a mnoho dalších faktorů.
 • Sebevědomí: Jak vidíš a vnímáš sám sebe, ovlivňuje tvé mentální zdraví. Sebevědomí je klíčový faktor, který ovlivňuje celý tvůj život, tvou celkovou duševní pohodu a zdraví. Pokud chceš zvýšit své sebevědomí a vybudovat si pevnou a stabilní sebejistotu a sebedůvěru, doporučujeme ti přečíst si náš článek, jak si zvýšit sebevědomí, kde najdeš 7 + 2 základních pilířů, na kterých celé sebevědomí stojí.
 • Sociální vazby: Kvalitní mezilidské vztahy mají pozitivní vliv na duševní pohodu a zdraví.

Faktory ovlivňující tvou duševní složku:

 • Práce vs. životní poslání (smysl života): Děláš opravdu práci, která tě baví, naplňuje, dělá tě šťastným a dodává ti energii a pocit naplnění? Nebo v práci trpíš, děláš ji s odporem nebo jen pro peníze? Znáš svůj smysl života a dokážeš žít šťastný a naplněný život plný radosti a štěstí díky hlubšímu účelu, který ti dává smysl a pocit naplnění?
 • Osobní růst: Stagnuješ dlouhodobě? Zvládáš životní zkoušky a překážky jako cestu k tvému růstu? Schopnost růst, učit se novým věcem, rozvíjet své silné stránky, získávat nové zkušenosti a dovednosti je klíčová pro tvůj celkový rozvoj a také pro tvé zdraví.
 • Štěstí: Jsi opravdu šťastný? Žiješ naplněný a šťastný život, nebo jen trpíš a přežíváš? Štěstí a spokojenost se sebou a vlastním životem je další faktor, který ovlivňuje tvé zdraví prostřednictvím duševní složky.
 • Empatie a soucit: Tyto hodnoty, jako jsou empatie a soucit, nás spojují s ostatními lidmi na hlubší úrovni. Pomáhají nám budovat sociální vazby, zlepšují kvalitu života, štěstí a spokojenost, což se přímo odráží na naší duševní pohodě a zdraví.
 • Přijetí a sebeláska: Sebeláska a sebepřijetí mají své místo v oblasti zdraví. Učení se přijímat a milovat sebe sama a lidi kolem sebe se všemi jejich nedokonalostmi ovlivňuje naše zdraví a duševní pohodu.
 • Odpuštění: Schopnost odpustit sobě i ostatním může mít hluboký léčebný efekt a vliv na tvé zdraví. Odpuštění pomáhá uvolnit potlačené emoce, traumata a změnit tvůj pohled na sebe, lidi kolem sebe a celkově na svět.
 • Vnímání reality: Tvůj pohled na svět a jeho interpretace mohou mít dalekosáhlé důsledky na tvou duševní pohodu a celkové zdraví. Jak vnímáš sebe, lidi kolem tebe a obecně svět určuje kvalitu tvého života, což se odráží na tvém zdraví.

Jak se v tom vyznat?

Nyní tě možná napadá, že je to mnoho faktorů na různých úrovních, které ovlivňují tvé celkové zdraví a způsobují nemoci. Mnoho různých faktorů, které musíš řešit a mít nad nimi kontrolu. Hodně různých faktorů, které bys měl řešit, aby ses uzdravil. Možná v tom máš zmatek, nebo si říkáš, zda to má vůbec smysl řešit, když toho je tolik?

Pokud ano, mám pro tebe dobrou zprávu. Není to až tak složité. Vytvořili jsme komplexní celostní model napříč všemi různými příčinami, které ovlivňují celkové zdraví a způsobují nemoci.

Tento model vychází ze zkušeností z více než 10 let naší celostní praxe, celoživotního vzdělávání, našich osobních zkušeností i zkušeností s tisíci našich klientů. Našli jsme něco, co vše zjednodušuje a umožňuje lepší a rychlejší orientaci a rychlejší výsledky v co nejkratším čase.

Vytvořili jsme dva modely ve formě dvou pyramid. První model (schéma) popisuje propojenost psychologických příčin, zatímco druhý model se zaměřuje na propojenost fyziologických příčin.

Oba tyto modely, tedy obě pyramidy, směřují k absolutním vrcholům, kde se nacházejí nejdůležitější příčiny nemoci na psychologické a fyziologické rovině. Tyto klíčové příčiny ovlivňují všechny ostatní aspekty našeho zdraví.

To umožňuje hlubší pochopení těchto složitých procesů. Je to skvělá metoda, jak vytvořit srozumitelný a přehledný systém, který může pomoci lidem lépe chápat a řešit své zdravotní problémy.

Vše s tebou budeme sdílet v našem celostním online programu Harmonie života, jehož součástí je také online program Vědomě žít – vědomě tvořit zcela zdarma. Získáváš tedy dva online programy za jednu cenu, a to s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Druhou možností je individuální koučink nebo celostní individuální koučovací program, kde se tomuto budeme věnovat do hloubky přímo na míru pro tebe a tvé individuální potřeby v závislosti na tvém zdravotním problému.

psychosomatika-epigenetika-telo-mysl-a-duse

Na světě neexistují žádné nevyléčitelné nemoci

Přijde ti toto tvrzení kontroverzní? Záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na to díváš. Z tvého úhlu pohledu ti to tak možná může připadat. Ale když se na to podívám já ze svého úhlu pohledu, založeného na komplexním celostním přístupu, mých zkušenostech, příbězích mých klientů i lidí po celém světě, zjišťuji, že neexistují žádné limity a každou nemoc lze uzdravit.

To, že ty neznáš cestu, způsob, jakým něco udělat, nebo že si myslíš, že něco není možné, ještě neznamená, že to je pravda. Ano, pravda tu v tuto chvíli je, ale je to tvá pravda, tvá realita.

Tuto svou pravdu a svou realitu můžeš změnit, protože někdo jiný ti může ukázat směr, cestu nebo způsob, jak to změnit, vyřešit, uzdravit a dosáhnout úspěchů.

Možná nemáš potřebné informace, uvědomění, nástroje, techniky, strategie, postupy, dovednosti, abys se dokázal uzdravit, ale věř, že to neznamená, že to nejde. Tím si jen uzavíráš své možnosti a omezuješ svůj život na limity, kterým věříš a které jsi si sám určil.

Já jsem zde proto, abych ti tyto limity pomohl změnit a překonat.

Často se setkávám s tvrzením, že určitá nemoc je „nevyléčitelná“ – většinou jde o nemoci jako rakovina, cukrovka, Parkinsonova nemoc, Crohnova choroba, Roztroušená skleróza, Revmatoidní artritida a podobně. Ale přesto se mi podařilo některé z těchto nemocí u svých klientů dovést k uzdravení.

Psychosomatika nám však ukazuje, že každá nemoc je vyléčitelná a žádné hranice neexistují. Jediné hranice, které existují, jsou v naší mysli. Svou myslí můžeš ovlivnit celé své tělo a všechny jeho funkce!

Nevyléčitelné nemoci neexistují – existují jen a pouze nevyléčitelní klienti a to potvrzuje i naše studie a výzkum. Všechno je to o přístupu. Omezující přesvědčení jsou jen a pouze v naší hlavě. Je potřeba se těchto přesvědčení jednou provždy zbavit, jinak nás mohou dokonce i zabít. Dalším problémem a tichým zabijákem je strach a stres, který znemožňuje proces léčení tvého těla a prodlužují, nebo dokonce zcela znemožňují rekonvalescenci a celkové uzdravení.

Každá nemoc je vyléčitelná, pokud k ní člověk zaujme správný úhel pohledu a je ochotný pracovat na svém sebepoznání, přijetí, pochopení a odstranění příčin, změně životního stylu a myšlení.

Je důležité také pracovat se strachy, které mohou komplikovat léčbu a potenciálně vést ke smrti. Například pokud člověk trpící rakovinou má strach ze smrti, tento strach může výrazně ovlivnit směr, jakým se bude jeho léčba vyvíjet. Strach ze smrti je velmi důležitý faktor, který je nutné zpracovat, zejména při léčbě onkologických a smrtelných nemocí.

Stres narušuje prakticky všechny správné funkce v našem těle. Narušuje funkci imunitního systému, trávicího systému, nervového systému, endokrinního (hormonálního) systému, oběhového systému a mnoho dalšího. Navíc stres negativně ovlivňuje procesy hojení a celkově prodlužuje, až znemožňuje, rekonvalescenci a celkové uzdravení.

Studie-a-vyzkum-jiri-capovec nevylecitelne-a-smrtelne-nemoci

Výsledky naší studie a výzkumu potvrzují, že žádné nevyléčitelné, dědičné a smrtelné nemoci neexistují. Existují jen nevyléčitelní klienti. V naší studii najdeš tři důležité faktory, které způsobují smrtelnost, dědičnost a nevyléčitelnost nemocí.

Pokud jsou tyto tři faktory odstraněny, lze se uzdravit z každé nemoci. Samozřejmě za pomocí celostního komplexního přístupu. 

Psychosomatika zkušenosti

Pojďme se nyní podívat na téma, které je v centru zájmu mnoha lidí hledajících odpovědi na své zdravotní problémy. Mluvím tady o psychosomatice a chci se s tebou podělit o mé zkušenosti a zkušenosti mých klientů, s nimiž jsem na této fascinující cestě spolupracoval. Společně jsme se pokusili proniknout do jádra svých problémů a najít cesty k uzdravení. Odhalím ti, k jakým výsledkům jsme společně došli.

Přestože je běžná představa, že psychosomatika nám otevře dveře k porozumění skutečným příčinám nemocí, musím tě trochu zklamat. Bohužel, nebo spíše naštěstí, to tak jednoduché není. Proč naštěstí? Protože příčiny nemocí jsou často mnohem komplexnější a skýtají nám neocenitelnou šanci k sebepoznání, osobnímu růstu a hlubšímu pochopení sebe sama.

V praxi jsem zjistil, že psychosomatika je pouze jednou, byť velmi důležitou, součástí komplexní mozaiky, která tvoří naše zdraví. Je to jen vrchol ledovce, ukazatel, který nás může směřovat k hlubším odpovědím. Ale pokud se zaměříme pouze na něj, riskujeme, že přehlédneme další klíčové aspekty, které by nám mohly pomoci dosáhnout trvalého uzdravení.

Proto v naší praxi věnujeme pozornost celostnímu přístupu, který zahrnuje nejen psychosomatickou analýzu, ale také další metody a nástroje. Protože pravda je, že cesta k uzdravení je složitá, ale také nesmírně obohacující. Dává nám příležitost růst a objevovat nové stránky sebe sama, které bychom jinak možná nikdy neobjevili.

Psychosomatika – uzdravení jako cesta

Za poslední roky jsem v oblasti zdraví získal mnoho informací a zkušeností s klienty, kteří řešili různé druhy nemocí. Od běžných nemocí jako je cukrovka, problémy s páteří a klouby, přes autoimunitní onemocnění až po rakovinu, úzkostné poruchy a deprese.

Velké uvědomění přišlo před několika lety, když jsem pochopil, že cesta ke zdraví není o dosažení cíle – být zdravý, ale že je to právě cesta. Jde o proces, který vyžaduje čas a úsilí. Každý, kdo se chce skutečně uzdravit na všech úrovních, musí projít několika fázemi.

Tyto mé zkušenosti a tato cesta, po níž vedu své klienty, vedou k úžasným úspěchům a uzdravení i u takzvaných „nevyléčitelných“ nemocí. V mé praxi má psychosomatika velmi důležitou a nezbytnou roli. Samozřejmě používám i další metody, jako je psychologie, epigenetika, práce s emocemi, stresem, traumaty a obecně s psychikou, nervovým systém, komplexní změna životního stylu, včetně stravy, práce s podvědomím a další přístupy pro komplexní proces uzdravení svých klientů. Podívejte se, jak epigenetika ovlivňuje tvé tělo, zdraví i celý váš život.

První fáze uzdravení

První fáze je o přijetí nemoci. Každá nemoc je naším nastaveným zrcadlem, a k ní bychom měli také tak přistupovat. Přijetí je stav, kdy si klient uvědomí, že si nemoc způsobil sám svým myšlením, pocity a činy.

Přijímá 100% zodpovědnost za svůj stav a ví, že jedině on sám může tento stav změnit. Nic a nikdo jiný to za něj neudělá – žádný doktor, léčitel, léky, bylinky, nic a nikdo. Já jsem pouze průvodce a provádím klienta uzdravujícím procesem. Ukazuji a otevírám dveře, které vedou k uzdravení na všech úrovních, ale klient musí těmito dveřmi projít sám.

V momentě, kdy klient takto přijme svou nemoc, přestává proti ní bojovat a vytvářet odpor na jakékoli úrovni. Dochází k tomu, že získává moc a kontrolu nad svou nemocí.

Druhá fáze léčení

Druhá fáze je pochopení příčiny své nemoci. Ano, toto je další nezbytný krok, bez kterého se nelze vyléčit na všech úrovních. Klient musí dojít k uvědomění, proč nemoc vznikla a co ji způsobilo.

Jde o rozkódování zrcadla duše. Pokud nepochopí příčinu své nemoci, nemůže se poučit, posunout se vpřed a podporovat růst své duše a celkově svého života. To je důvod, proč všechny metody, jako léčitelství, reiki, práce s energiemi, bylinky, léky a zdravotnictví, nefungují.

Nemoc je cestou do vlastního nitra a procesem sebepoznání. Všechny tyto výše zmíněné metody, které nefungují, neumožňují toto sebepoznání a nevedou klienta k sobě. Což nepřispívá k pochopení nemoci a zrcadla duše. Výsledkem je možná zdravé tělo, ale mysl a duše zůstávají nemocné.

Jde o pochopení, proč nemoc vznikla a za jakých okolností. Psychosomatika nám pomáhá určit, v jaké oblasti je problém a co toto vnější zrcadlo v podobě nemoci symbolizuje. Také jde o rozpoznání svých toxických myšlenek a emocí, které nemoc způsobují a udržují. Emoce jsou nejdůležitější složkou v procesu uzdravení.

Proto vedu své klienty k tomu, aby pochopili svou příčinu nemoci. Konec konců, je to jejich nemoc, jejich zrcadlo a jejich cesta. Já jsem jen průvodce v celém léčebném procesu. Sám se podívej, jaký mají emoce vliv na lidské tělo, mozek, buňky a celé lidské tělo z pohledu vědy.

Třetí fáze uzdravení

Třetí fáze je odstranění příčin nemoci. V této fázi jde o odstranění škodlivých a negativních přesvědčení a vír, které brání v uzdravení. Jedním z takových smrtelných přesvědčení může být například názor, že konkrétní nemoc je nevyléčitelná. Pokud klient podvědomě tomu věří, pak je předurčen k neúspěchu ve vyléčení, možná i ke smrti, pokud tento postoj nezmění.

Práce se zde také soustředí na strach ze smrti, který může následně předurčit klientovu cestu. Pokud někdo trpí vážnou nemocí, je kritické zpracovat a překonat strach ze smrti. Nakonec, strach zmizí skrze přijetí smrti a cesta k uzdravení se stává jasnější.

Samozřejmě, nejde jen o přesvědčení a emoce. Důležité je i odstranění škodlivých vzorců chování a myšlení, které podporují nemoc. Pracuje se s traumaty, bloky v podvědomí, potlačenými emocemi a na odpuštění. Dále se uzdravují vztahy na vnitřní úrovni, jak vztah k sobě, tak vztahy k rodičům a ostatním lidem. Každý člověk je jedinečný, a proto je důležité k němu také jedinečně přistupovat.

A jelikož psychosomatika zahrnuje i fyzické tělo, je nezbytné odstranit faktory, které fyzické tělo poškozují. To může zahrnovat špatnou stravu, nedostatek pohybu, nedostatečný pitný režim, nízkou kvalitu spánku a vysokou úroveň stresu, ale také trávení, nervový systém, hormony a mnohé další faktory.

Vědecké studie ukazují, jak stres může negativně ovlivňovat zdraví, až ke zmenšení mozku a zhoršení paměti. Další vědecká studie se zabývají tím, jak může stres poškozovat zdraví a ovlivňovat účinnost léčebných postupů.

Čtvrtá fáze léčení

Čtvrtá fáze je komplexní změna životního stylu a návyku. Tato fáze je stejně důležitá jako všechny tři předchozí fáze, a přesto je tak opomíjena.

V psychosomatice hraje rovnováha mezi tělem, myslí a duší klíčovou roli, protože bude podporovat vnitřní klid, duševní zdraví a rovnováhu. Tato rovnováha se nemůže udržet, pokud nezměníme svůj životní styl tak, aby byl v souladu s nově nabytými postoji, přesvědčeními, emocionálními i fyzickými návyky. Například, nahrazení škodlivých návyků, jako je kouření, závislososti nebo přejídání se, pozitivními návyky, jako jsou meditace, procházky v přírodě nebo zdravá strava, je nezbytné.

Emoční inteligence a schopnost ovládat svou mysl jsou dalšími aspekty, na které bychom neměli zapomínat. Psychosomatika zahrnuje také to, jak správně zpracovávat emoce a jak je náležitě vyjádřit, aniž bychom je potlačovali. Změna životního stylu je také o nových způsobech myšlení a chování, které podporují duševní pohodu a rovnováhu.

Jde o celkový proces sebelásky a péči o sebe, která je důležitá na všech úrovních – fyzické, emocionální i duševní. Když se naučíme milovat a přijímat sebe takový, jací jsme, dáváme tím prostor pro harmonii a rovnováhu v našem životě. 

Pokud náš nový životní styl nebude v souladu s dosaženými poznatky a změnami, které jsme v předchozích třech fázích dosáhli, riziko návratu nemoci je velmi vysoké. Nemoc se může vrátit v ještě těžší formě, což je něco, čemu bychom všichni rádi předešli.

Měj na paměti, že změna životního stylu je cesta, ne cíl. Je to proces, který vyžaduje čas, trpělivost a laskavost k sobě samému. Ale jakmile se ti podaří najít harmonii a rovnováhu, oceníš, jak je život plnější a zdravější.

Podívej se, jaká je duchovní příčina nadváhy z pohledu psychosomatiky, a jak zhubnout velmi efektivní metodou. Najdeš zde návod krok za krokem pro hubnutí a změnu životní stylu a mnoho bonusu ZDARMA.

Propojení psychosomatiky a čaker

Pokud jdeme ještě o krok dále, můžeme objevit další směr, kterým se můžeme ubírat a který prohlubuje psychosomatiku a náš pohled na člověka a jeho zdraví.

Čakry jsou dalším velmi důležitým faktorem v psychosomatice. Psychosomatika, jak jsme si už řekli, je o propojení těla, mysli a duše, a čakry jsou náš vnitřní energetický systém, který se dotýká našeho zdraví možná více, než si myslíš.

Podívej se na náš největší a nejkompletnější průvodce pro čakry, kde najdeš vše krok za krokem, jako například jak s nimi pracovat, jak je aktivovat, s jakými nemocemi jsou konkrétní čakry spojené a mnohem více.

Každá část těla, stejně jako každá nemoc nebo zdravotní problém, je spojena s konkrétní čakrou. To nám může pomoci objevit hlubší příčiny a také, na co se můžeme zaměřit, abychom se vyléčili na všech úrovních a dosáhli trvalých změn.

Já ve své celostní terapeutické terapeutické a koučovací také  často propojuji čakry a další systémy člověka, jako jsou meridiány a další pohledy, pro komplexní pohled na zdraví člověka.

15 Komentářů
 1. Pavla

  No to je fakt dokonalé vysvětleno. Tohle pochopí snad už každý. Konečně pořádné čtení a pořádný web v Česku. Děkuji sem se budu ráda vracet.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Děkuji Pavlo. To jsme rádi, že se sem budete vracet 🙂 Děkujeme 🙂

   Odpovědět
 2. Magda

  Už se těším na ty videa o příčinách všech nemoci. Myslím ty duchovní příčiny.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   To je super a bude se na co těšit 🙂 Nezapomeňte dát odběr našemu youtube kanálu a zvoneček, aby jste a každé video dostála upozornění 🙂

   Odpovědět
   • Hana

    Dobrý den jde se k Vám objednat na psychosomatiku ?děkuji Štedronska⁹

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

     Ahoj Hano, ano určitě není problém se domluvit. neřešíme jen psychosomatiku, ale zaměřujeme se na celostní přistup, který obsahuje psychosomatiku a mnoho dalšího. Kontaktujte nás emailem, nebo přes kontaktní formulář a domluvíme se na podrobnostech Přejeme hezký den 🙂

     Odpovědět
  • Cooper

   Pokud se mi zhmotnil celoživotní strach a úzkosti vlivem velkých traumatu v životě již od narození, jako somatoformní porucha – třes tela, lze to také odstranit? Dekuji

   Odpovědět
   • Cesta Relaxace

    Ahoj, ano lze a není to ani tak složité. Na toto téma máme článek o úzkosti, kde je více info zde: https://cestarelaxace.cz/uzkost/ Pokud budete chtít to řešit, tak doporučuji náš online kurz harmonie života, nebo koučink. Rádo se stalo a přejeme hezký den 🙂

    Odpovědět
    • Aleš

     Zajímavé a smysluplné čtení, dekuji, zase jsem se neco dozvedel..

     Odpovědět
     • Cesta Relaxace

      Ahoj Aleši,

      děkujeme ti za tvou zpětnou vazbu. Jsme rádi, že ti jsou naše informace užitečné. Přejeme ti hodně úspěchů a pokud bys potřeboval další pomoc nebo rady, neváhej se na nás obrátit.

      S pozdravem,

      Jirka a Lenka

 3. Karla

  Skvely clanek dekuji mockrat. O psychosomatiku se zajimam uz dlouho a fascinuje me propojeni lidske mysli a jeji vliv na nase telo. Budu se tesit na dalsi cteni.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Není za co Karlo 🙂 Ano tato vazba mysli a těla je úžasná.

   Odpovědět
  • Martin charvat

   Dobry den preji,krasne napsáno vše začíná u sebe,mít se rad za všech okolnosti,bez podmínek …..u mě začíná den kouknuti do zrcadla a říct si mám se rad,miluji Té Martine a každý den poslouchám Vaše meditace a sklidnujici hudbu,je mi velice dobre ,den je hezčí a člověk přitahuje lidi který potřebuje potkat ,aby předal něco pěkného ze sebe….díky za každé meditacni rano s hudbou je mi velice dobre s pozdravem Martin Charvat

   Odpovědět
 4. psychosomatika

  Jsem též psychoterapeut a potvrzuji, že veškeré nemoci jsou z psychosomatiky. Kdy člověk nepracuje vůbec na sobě psychicky a ani fyzicky. Tak se dostane do nemoci. Počínaje strachem, stresem, ničemností…Celá řada lidí ani neví, co znamená práce na sobě a vůbec se neznají !!! Znají hlavně berličky alkohol, drogy, cigarety , sex……

  Odpovědět
 5. Martin charvat

  Dobry den preji,krasne napsáno vše začíná u sebe,mít se rad za všech okolnosti,bez podmínek …..u mě začíná den kouknuti do zrcadla a říct si mám se rad,miluji Té Martine a každý den poslouchám Vaše meditace a sklidnujici hudbu,je mi velice dobre ,den je hezčí a člověk přitahuje lidi který potřebuje potkat ,aby předal něco pěkného ze sebe….díky za každé meditacni rano s hudbou je mi velice dobre s pozdravem Martin Charvat

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares