V tomto článku se s vámi podělíme o naše akční tipy, jak zlepšit vztah, které nám skutečně pomohly i nadále pomáhají zlepšovat a prohlubovat náš vztah. Tyto metody a tipy jsou vhodné i pro způsob, jak oživit vztah, pokud už tvůj vztah skomírá a vytrácí se z něj jiskra.

Budeme s tebou sdílet tipy, které máme na sobě a našem vztahu skutečně ověřené, že fungují a pomáhají nám zlepšit a oživit vztah. Kdo ti může lépe poradit, než dva terapeuti a koučové, kteří spolu tráví čas téměř 24/7 (v osobním i pracovním život) a našli způsob, jak se s tebou podělit o tento návod, který pomůže i tobě a tvému vztahu.

Počáteční zamilovanost netrvá věčně že? Po několika krásných a růžových letech nebo někdy i dokonce měsících a týdnech se může vytratit, vztah zevšední a začíná upadat. Jak jej zase oživit, aby jsi si i po několika letech užíval krásné chvíle, romantiku a spojení se svým partnerem? To ti řekneme v tomto článku, proto nezapomeň číst až do konce.

POZOR, aby došlo ke zlepšení a oživení vztahu, je potřeba, aby oba partneři měli zájem o vztah pečovat, budovat ho a podílet se na společném růstu. Jednoduše řečeno, pokud bude chtít jen jeden a druhý nebude mít zájem, nebo nebude dodržovat určité kroky a tipy, tak to fungovat nebude a vztah bude i přesto dále upadat. Na vztahu musí chtít pracovat oba partneři.

1. Naplánujte si pravidelné rande

Rande mají prohlubovat vztah, nebo alespoň udržovat romantickou jiskru a vášeň ve vztahu. Díky skvělému rande máte šanci zlepšit kvalitu blízkosti a spojení ve vašem vztahu. Existují různé úrovně randění, které prospívají všem vztahům – ať už jste spolu na začátku nového vztahu nebo jste manželé mnoho let. Pravidelné rande je účinným způsobem, jak zlepšit vztah a udržovat silné spojení a pouto mezi partnery.

Mezi vašimi nabitými programy a nepřetržitými povinnostmi je nejspolehlivějším způsobem, jak zaručit, že si na sebe uděláte čas, stanovit si každý týden jeden den nebo noc věnovanou posílení vašeho spojení a opětovnému zažehnutí této jiskry. Ať už chcete svůj vztah okořenit nebo chcete společně podniknout něco, co nezahrnuje netflix, naplánujte si rande – je to jedna noc nebo den v týdnu, ale spojení, které z toho vzejde, bude mít dlouhodobé účinky.

Takové rande nemusí být nějak extra speciální ani drahé. Rande je čas, který společně trávíte aktivním způsobem, takže žádný, film, netflix ani nic podobného. Ve vztahu není důležité, kolik času spolu trávíte, ale jak je tento čas, který spolu trávíte kvalitní. To stejné platí i u času, který jako rodiče trávíte se svými dětmi. Pokud spolu koukáte na film a jen vedle sebe sedíte, tak to nijak vašemu vztahu, spojení ani poutu neprospívá, ale pokud spolu začnete trávit čas aktivně a věnovat se jeden druhému, budete více v přítomnosti a začnou se dít zázraky.

Může jít o jednoduchou aktivitu jako je piknik v přírodě, společná večeře nebo oběd v restauraci, ples nebo taneční akce, výlet do přírody, večerní nahé koupání zakončené sexem a pozorováním hvězd, turistika – klidně i večerní nahá turistika, kterou v létě také rádi praktikujeme, nebo jen doma společně uvařit večeří a dopřát si svíčky, horkou vanu, masáž a mnoho dalšího. Každé rande vyloženě doporučujeme zakončit sexem.

2. Společně usínejte každý večer

Možná jsi už četl, že většině dospělých se nedostává sedm až osm hodin zdravého spánku za noc, který potřebují pro své zdraví a duševní pohodu. Věděl jsi ale, že chození do postele v různou dobu negativně ovlivňuje tebe i tvého partnera a nakonec i váš vztah?

Pro zlepšení a budování zdravějšího vztahu zkuste jít do postele ve stejnou dobu. Jít spát společně ve stejnou dobu jako pár, je cestou k většímu spojení a intimitě. A dokonce doporučují chodit spát nejen ve stejnou dobu, ale také spát úplně nazí. Nejen, že spát nahý napomáhá k lepšímu a zdravějšímu spánku, ale také vám to pomůže k lepší a hlubší intimitě, spojení a také se zvýší intenzita sexu ve vašem vztahu, která je hned dalším tipem, jak zlepšit vztah.

Jak zlepšit vztah společnými večery

Nemusí jít nutně jen o sex, ale také zde vzniká prostor pro mnoho dalších důležitých aktivit jako například – čas pro komunikaci, kdy přes den na to nemusí zbývat mnoho času. Drtivá většina párů, která spolu chodí spát ve stejnou dobu zaznamenala zlepšení jejich vztahu a obecně se cítí spokojenější a šťastnější ve vztahu, než ti, kteří chodí spát v různou dobu. A u nás to platí dvojnásobně, jelikož nám to pomohlo zlepšit vztah.

Věříme, že mít velmi aktivní sexuální život a být k někomu silně přitahován je nejdůležitější faktor pro silný a zdravý vztah a jít spát ve stejnou dobu jen podporuje toto spojení. Jiří Čapovec a Lenka Heczková

Podle nás a zkušenosti z naší praxe, 75 – 80 % párů spolu nechodí do postele ve stejnou dobu, což má negativní dopady. Ti, kteří mají odlišné spánkové vzorce a chodí spát v jinou dobu, mají více konfliktů, hádek, méně konverzací a mají méně sexu než ti, kteří spolu chodí spát.

Úplně to nejhorší, co můžete jako pár udělat, je brát telefon nebo jinou elektroniku (tablet, laptop, notebook…) do postele. Tím se vytváří prostor pro rozptýlení a možnost ponořit se pod peřinu a procházet sociální sítě, youtube, řešit emaily a práci, když jste oba v posteli. Jednoduše vás to rozděluje jako pár a přicházíte o hluboké spojení, intimitu a mnoho dalšího.

3. Pravidelný sex (každý den)

Sex je klíčovou složkou každého vztahu a dokonce si troufnu tvrdit, že jde o absolutně nejdůslednější aspekt každého vztahu. Vnímáme to tak oba a proto sexu věnujeme velkou pozornost. Ale pozor není sex jako sex.

Naše zkušenosti – sex jako nejlepší způsob – jak zlepšit vztah

Pro nás dva je sex o hlubším spojení a prožitků. A v tom je to krásné kouzlo. Milovat se spolu bez cíle a v plné přítomností tady a teď, prožívat a hlavně si užívat tyto nádherné okamžiky skrze celé své tělo. Prostřednictvím tohoto orgastického uvolnění a duchovního spojení spolu zažíváte nejhlubší stav důvěry, lásky a relaxace. Právě z tohoto prostoru můžeme najít opravdový pocit absolutního neotřesitelného vnitřního klidu. Tento stav pomáhá léčit a vyživovat tělo, myls i duši. Rozpouští traumata bloky, pochybnosti, strach, ego a navozuje novou perspektivu života, vnímání a hlavně pochopení hlubší spirituální podstaty. V této blaženosti se zapomíná na důležitost a dosahování plánů nebo úsilí o naplnění zoufalých požadavků, potřeb a cílů ega.

Sex je ve vztahu hodně důležitý. Když začneme vědomě zkoumat dopady sexu na náš život, pak zjistíme, jak moc skvělý sex hraje důležitou roli v našich životech. Při sexu se vyplavuje hormon zvaný oxytocin, který má za důsledek větší propojení se svým partnerem.

Fyzický kontakt, intimita, mazlení, polibky, líbání i sex má neskutečné výhody pro tvé zdraví i tvůj vztah. Nejen, že se snižuje stres a zlepšuje duševní pohodu i zdraví, ale také to zlepšuje pouto, spojení a důvěru mezi partnery.

Pokud je sex praktikován správně a často – každý den a ideálně i několikrát denně, může nás velice silně dobíjet. Cítíme se pak svěží, energičtí, nabití, vitální a plní energie. To ovlivňuje způsob, jakým nás vnímají ostatní i to, co ze sebe vyzařujeme. Dokonce nás takový sex může fyzický i emocionálně léčit a plně uzdravit. Problém je v tom, že přes 90% lidí praktikuje sex úplně špatně. Jednoduše nevědí, o čem je sex a jak si ho plně užít a čerpat všech jeho výhod. Pokud to chceš napravit, neváhej využít našeho koučinku.

Jaké výhody nám přináší sex:

 • Posiluje imunitní systém
 • Snižuje stres
 • Zlepšuje spánek
 • Snižuje pravděpodobnost rakoviny prostaty
 • Snižuje krevní tlak
 • Zvyšuje sebevědomí
 • Zlepšuje náladu
 • Prohlubuje intimitu a spojení mezi partnery
 • Snižuje únavu a zvyšuje energii a vitalitu během dne
 • Sex prodlužuje délku života
 • Pomáhá na deprese, úzkosti a další duševní poruchy
 • Podporuje duševní pohodu, emocionální a duševní zdraví

Sex je bez debaty jednou z nejlepších cest, jak oživit vztah a budovat silné spojení, důvěru a hlubokou intimitu. Pozor na porno a masturbaci, která je velkým zabijákem vztahů. Ale o tomto tématu se budeme bavit v další části tohoto článku.

4. Společné koníčky a strávený volný čas

Na začátku každého vztahů je pro nás často téměř nemožné držet se od sebe daleko. Jak čas plyne, je přirozené se vzdalovat, ale tento proces můžete zastavit tím, že budete ve vztahu cíleně dělat více věcí společně.

Najděte si s partnerem společné zájmy i když se zajímáte o různé věci. Nebo si najděte něco nového, něco, co jste oba ochotni vyzkoušet. Může to být procházka se psem nebo s dětma, společná vyjížďka autem, procházka v přírodě, cestování, dovolená, projížďka na kole, společné bruslení, společné zahradničení, tanec je vynikající činnost pro podporu vztahů a mužsko-ženské energie a mimo to zlepšuje držení těla, což je číslo 1 pro zdraví. Můžete dokonce společně vařit, jít na piknik, společně koukat na hvězdy a cokoliv dalšího.

Jak vidíš můžeš spojit i velmi užitečné činnosti, které vám oběma pomohou zlepšit zdraví, životní styl a zároveň kvalitu vztahu. Já a Lenka společně chodíme bruslit, cestujeme, tancujeme, chodíme spolu na túry, do přírody, meditovat a vizualizovat, někdy spolu vaříme a mnoho dalšího. Trávení společného času aktivním a užitečným způsobem, je bez debaty skvělý způsob, jak zlepšit vztah.

Naše cesta – jak zlepšit vztah

Pro nás to nejsou jen stejné koníčky, zájmy a aktivity, my máme spolu stejného daleko více a to jsou společné cíle, stejné hodnoty a celkově pohled na to, co od života chceme, jaký chceme žít život, jak vnímáme společnost a vše okolo nás. Myslím si, že to je hlavní důvod proč spolu dokážeme být 24/7 jako pracovat spolu, dělat spolu vše společně, usínat, vařit, jíst, cestovat, společně koníčky, zájmy, aktivity a mnoho dalšího. A přesto si nikdy nelezeme na nervy.

Pokud chceš mít hlubší vztah, pak jsou společné koníčky, zájmy a aktivity nezbytné. Je důležité dělat věci společně. Pomůže vám to k vytvoření hlubšího pouta, důvěry a hlavně se naučíte spolu trávit čas kvalitně, což většina párů nedokáže a raději spolu jen koukají na netflix a jejich společný čas je jen o tom, že jsou ve stejné místnosti a tím to končí.

Společné zájmy, koníčky a aktivity posilují vztah. Ano určitě je na místě, také trávit čas odděleně a mít své přátelé, své zájmy, ale nezapomeň si vyhradit dostatek času pro aktivity s partnerem, protože společně strávený čas dává prostor pro budování vztahů. Pokud tento čas není, hrozí nebezpečí, že se členové rodiny a samotní partneři ani pořádně nepoznají. Výsledkem je, že se děti nemají od koho učit.

Bonus – Sebeláska a sebevědomí jako absolutní klíč k harmonii ve vztazích

Téměř všechny tipy, které ti zde předáváme v tomto článku, jsou navázaný na vztah k sobě – sebelásku a míru tvého sebevědomí. Bez tohoto sebepřijetí, sebelásky a sebevědomí vzniká prostor pro závislost na partnerovi, která je opakem lásky, jde o žárlivost, která je rakovinou vztahů, hádky a konflikty a obecně toxický vztah.

Sebeláska a sebevědomí vytváří určitý prostor pro rozvoj a růst jedince a zároveň i obou partnerů jako celku – vztahu. Vytváří se vzájemná spolupráce, láska, spojení, harmonie, důvěra, hluboká intimita, která není narušená minulými zkušenostmi, traumaty, emočními blokádami, uzavřeným srdcem a dalšími hradbami. Nemůžeme zažívat lásku, spojení, hlubokou intimitu, důvěru a spolupráci, pokud máme uzavřené srdce, ovlivňují nás traumata z dětství, výchovy rodičů, negativní zkušenosti z minulých vztahů a nepřijímáme se takový jací jsme. Sebeláska je prvním a nejdůležitějším krokem, jak zachránit vztah a vybudovat hluboké spojení, intimitu a důvěru ve vztahu.

Já i Lenka jsme nejen na začátku našeho vztahu, museli uzdravit své traumata, bloky, otevřít své srdce, aby jsme mohli vytvořit prostor pro společnou spolupráci, budování našeho vztahu i společného života, vzájemnou důvěru, harmonii, spojení, hlubokou intimitu a lásku. Bez toho by nebylo možné, aby všechny tipy z tohoto článku skutečně fungovali a odpařili náš vztah.

Všechny naše osobní zkušenosti z našeho i dřívějších vztahů, celostní terapeutické a koučovací zkušenosti z našimi klienty, z našeho celoživotního vzdělávání a mnoho dalšího s tebou budeme sdílet v našem online kurzu cesta sebelásky, který tě povede krok za krokem k sebepřijetí, sebelásce a sebevědomí. Najdeš tam videa, techniky, nástroje, uvědomění, informace, vedené meditace a vizualizace, audionahrávky, podprahové nahrávky, programování mysli, materiály ke stažení a mnoho dalšího. Neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky a zlepšit tím svůj vztah i svůj život. Staň se nejlepší verzi sám sebe.

sebelaska-kurz

5. Společná spolupráce způsob jak zlepšit vztah

Vztah je o dvou lidech a jejich vzájemné spolupráci. Ve dvou je život mnohem jednodušší, ale jen pokud dokážeme spolupracovat. Problém je v tom, že většina párů postupem času přestává spolupracovat a začíná proti sobě bojovat. Neustálé obviňování, kdo za co může, vyčítání, manipulace k prosazení svého, to vše a ještě mnoho dalšího vytváří válku mezi partnery a odvádí je od vzájemné spolupráce a přichází boj.

Důležité je najít něco, činnost, podnikání, společné cíle, životní cesta, rekonstrukce domu, vychová děti, společný prostor pro vzájemnou spolupráci. U nás je to společné podnikání, životní cíle, životní cesta i společné koníčky, které nás spojují a vytváří prostor pro vzájemnou spolupráci.

Aby vztah fungoval dlouhodobě, potřebujeme společný program, společný cíl nebo vizi společného života. Aby toho bylo dosaženo, musí být dva lidé schopní spolupracovat. Spolupráce je také o schopnosti řešit věci s partnerem a přitom dosahovat vzájemně prospěšných výsledků. Jde o klíčovou dovednost, která je ve vztazích tak důležitá a nás zajímalo s Lenkou, jaký druh emocionální propojenosti pramení ze spolupráce s partnerem. Podle jedné studie muži a ženy spolupracují zcela odlišným způsobem.

Naše osobní zkušenosti – jak oživit vztah

Já a Lenka jsme došli na základě svých vlastních zkušeností k těmto závěrům. Vzájemná spolupráce nám pomáhá k budování důvěry ve vztahu, pomáhá k identifikaci silných stránek a jejich využití v praxi u obou partnerů, podporuje mužské a ženské role a principy, vede k hlubšímu sebepoznání, kdy poznáváme sami sebe i svého partnera, jak reaguje v různých situacích a dokáže zvládat stres i náročné situace. Díky vzájemné spolupráci jsme se naučili efektivně řešit společně konflikty, jak ty v životě, tak i ty mezi námi ve vztahu. Také nám to pomohlo zlepšit empatii a vidět věci z perspektivy svého partnera. Empatie je klíčová a je potřeba ji budovat a rozvíjet, protože zlepšuje komunikaci, řízení vztahu a řešení konfliktů, pomáhá podporovat spolupráci mezi partnery a obecně zlepšuje kvalitu vztahu a emoční inteligence.

Další lekce v tomto pojetí je kompromis v kontextu vztahů je problematický, protože znamená, že se někdo něčeho vzdává a to je špatná cesta, která vede ke konfliktům ve vztazích. Spolupráce na druhé straně posiluje základní strukturu vztahů prostřednictvím vyvážené výměny, otevřené komunikace a vzájemného porozumění. Jedním z hlavních klíčů k rozvoji spolupráce a kooperace ve vztahu je komunikace. Komunikace je základní stavební kámen každého vztahu.

Dokonce i mnohé studie potvrzují fakt, že spolupráce ve vztahu je důležitým předpokladem, jak budovat a rozvíjet svůj vztah s partnerem a také se naučit řešit konflikty a společně efektivně komunikovat. Což ovšem také potvrzuje Calhounův experiment, který ukazuje stav naší společnosti, ale také jak důležitá je spolupráce ve vztahu i v naší společnosti mezi lidmi.

6. Vytváření nových zažítků a zkoušení nových věcí

Stereotyp a nuda je nedílnou součástí většiny dnešních vztahů a zároveň je to velký zabiják vztahů. Proto na nic nečekej a obohať si svůj život i vztah a začni zkoušet nové věci, zážitky, aktivity, koníčky a jednoduše zažívej něco úplně nového. Co všechno ti může přinést zkoušení nových věcí, koníčků a aktivit? Udrží tě v lepším duševním rozpoložení a duševní pohodě, budeš schopnější reagovat na změny a nenadálé situace, budeš také spokojenější ve vztazích a dokonce to i podpoří tvé sebevědomí. Zkus vaření, ochutnávání nových jídel, nových kuchyní, poznávání nových kultur, cestování do jiných koutů světa nebo ČR, cizí jazyk, začni se věnovat novému sportu nebo umění? Je to jen na tobě.

Zkoušením nových věcí můžeme také u sebe i u partnera oživit chuť na sex a tím zvýšit jeho frekvenci. Ano častější sex díky zkoušení nových věcí i to může být recept na zlepšení vztahů. Můžeš s partnerem zkoušet nové polohy, nové jiné praktiky (BDSM, tantra…), různé pomůcky, zkoušet to na různých místech (příroda, ve vodě, vodopády…) jednoduše záleží na tvé fantazii.

I když jíst svou oblíbenou pizzu každou sobotu večer a začlenit do svého života rituály posiluje vztahy, nuda a stereotyp se vkrádá dovnitř a postupně narušuje dynamiku vztahu. Celý vesmír se mění, vyvíjí a rozpíná a stejně tak i celá naše společnost a každý z nás a vztahy nejsou výjimkou. Každý vztah by se měl vyvíjet, růst a posouvat se, pokud ne, může postupem času takový vztah skončit. Je zde velká pravděpodobnost konce. Proto by jsi se měl zaměřit a spontánnost, zařadit nepředvídatelné rande do svého vztahu, zařadit různé aktivity, smyslnost a chvíle zábavy.

Náš způsob a zkušenosti – jak oživit vztah

Podle nás je spontánnost důležitým faktorem ve vztahu a pokračovat ve spontánnosti po mnoho dalších let vztahu je klíčem k udržení pružnosti a dynamiky vztahů. Mnohé studie a výzkumy ukazují, že nuda a stereotyp jim poškozují vztah. Jednoduše tyto studie a výzkumy zjistily, že mnoho partnerů se cítí jako ve vyjetých kolejích. Pořád to stejné dokola.

Pokud aktuálně dobrodružné rande jako lezení po skalách, nahá turistika, skok z letadla padákem, nebo učení se nového jazyka nyní nepřipadají v úvahu, můžeš s partnerkou začít chodit na lekce tance, koupit si trampolínu na zahradu nebo udělat něco neočekávaného. Možná najdeš i jiné způsoby, jak do svého vztahu přinést vzrušení.

Já i Lenka říkáme, že zaměřit na novost, rozmanitost a překvapení je klíčem, aby se znovu vzbudila láska ve vztahu a partneři se cítily blíž a ve větším spojení. Jděte spolu zkoušet nové věci. Dokonce doporučují zkoušet i šílené věci (skok padákem z letadla, let balónem, přežití v přírodě – survival a mnoho dalšího). Šílené zážitky vám pomohou se více poznat a to, jak sami sebe, tak i svého partnera, více vás to spojí a podpoří to váš vztah. Může být něco snadnějšího, jak zlepšit vztah, než zkoušet nové věci?

7. Projevování si vzájemné náklonnosti

Polibky, objetí, pusa, mazlení a obecně fyzická náklonnost jsou ty nejlepší způsoby, jak se s partnerem emocionálně a mentálně spojit, protože zvyšují intimitu mezi partnery. Tento jednoduchý fyzický akt může zažehnout okamžiky intimity a hlubokého spojení mezi vámi oběma. To ti také umožňuje posílit tvé pouto s partnerem a být navzájem zranitelnější a intimnější na hlubší úrovni.

Pokud jsi ve vztahu, jistě víš, že mezi hlavní priority vztahů patří udržování pevného pouta. Mít bezpečný a pozitivní vztah může tebe i tvého partnera udržet šťastnými a veselými po většinu vašeho života a polibky, mazlení, objetí a další fyzický kontakt jen podporují více takové radosti ve vašem vztahu. Pokud hledáš způsoby, jak svého partnera více poznat a sblížit se s ním, začni tím, že ho budeš trochu více líbat, objímat, mazlit se s ním a říkat mu, že ti na něm záleží, že ho miluješ.

Důvěra a náklonnost jako způsob jak zlepšit a oživit vztah

Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak budovat důvěru. Důvěra je jedním z hlavních pilířů vztahu, ale může být také nejtěžší si ji vybudovat. Líbání, mazlení, objímání tvého partnera mu může dát ujištění, že jsi zde, aby jsi ho podporoval, pečoval o něj a miloval ho každý den. Maximální důvěra je známkou opravdového, upřímného vztahu, který může být ještě posílen polibky, mazlením a obecně fyzickou náklonnosti.

Je to jednoduché a přesto tak důležité. Od chytnutí partnera za ruku až po společné nahé spaní na konci každého dne – víš, co ke svému partnerovi cítíš, ale on by to měl cítit a vědět také. Říct mu, že ti na něm záleží, že ho miluješ, dát mu to najevo nějakým hezkým gestem a obecně fyzický dotek vede dlouhou cestu k udržení romantiky a spojení v dlouhodobých vztazích.

Snaž se vyhnout rutinám fyzického doteku, což znamená, že jediným fyzickým dotykem ve tvém každodenním životě je polibek na rozloučenou nebo objetí a ahoj (ačkoli to jsou také důležitá gesta). Kromě pozdravů a ​​loučení svého partnera nečekaně obejmi, drž ho za ruku v autě nebo při sledování televize, nebo ho dokonce jen poplácej po rameni, aby cítil blízkost a tvou přítomnost i to, jak mu na tobě záleží. Nezapomeň, že fyzická blízkost se může jednoduše překlenout do citové blízkosti.

5 jazyků lásky a způsob jak zlepšit vztah

POZOR na jazyk lásky, protože každý z partnerů může mít jiný jazyk lásky, nebo-li způsob jakým vyjadřuje a přijímá lásku svého partnera. Zde je pět jazyků lásku, které jsou detailně popsaný ve stejnojmenné knize:

 • Slova ujištění
 • Pozornost
 • Přijímání darů
 • Skutky a služby
 • Fyzický kontakt

8. Udělejte si každý čas jen pro sebe

To, jaký máme vztah k sobě, míra našeho sebevědomí a sebelásky, je to, jak se budeme chovat ve vztahu se svým partnerem. Pokud ti například chybí důvěra v sebe (sebevědomí), budeš hledat jistotu ve svém vztahu, nebo pokud nerad zůstáváš sám se sebou, budeš muset být se svou drahou polovičkou 24/7 a zde vzniká prostor pro závislost, žárlivost a další toxické chování, které může zničit vztah. Aby jsi předešel jakémukoli toxickému chování, je nezbytné mít silné sebevědomí.

Obecně sebevědomí a míra sebelásky je něco, co ovlivňuje vztah na mnoha úrovních. Je to klíčem a zároveň nejdůležitější faktor, který ovlivňuje, jestli se bude vztah vyvíjet nebo upadat a nakonec zanikne. Pokud chceš zlepšit a oživit svůj vztah, doporučuje pracovat na sebevědomí, sebe přijetí a sebelásce. Neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky, který ti pomůže v mnoha směrech zlepšit tvůj život. Sebeláska se odráží nejen ve tvých vztazích, ale také ve tvém zdraví, práci, finanční stránce a osobním životě i štěstí. V kurzu s tebou budeme sdílet nástroje, techniky, uvědomění a informace, které nám pomohly zlepšit vztah i život. Navíc tam najdeš i vedené meditace i podprahové nahrávky, které ti naprogramují podvědomí k sebepřijetí a sebevědomí.

sebelaska-kurz

Nevíš, jak trávit čas o samotě bez partnera? Investuj do nového koníčku, naplánuj si s přáteli výlet, běž se bavit se svými přáteli, nebo výraž za sportem. Můžeš také podniknout kroky k odhalení toho, kdo jsi, kým chceš být a kam chceš směřovat. Sebepoznání je důležitou součástí každého vztahu. A také můžeš investovat do svého růstu a zvýšení své vnitřní hodnoty a sebevědomí. Tím, že se zamiluješ do sebe, budeš přirozeně svou vlastní nejlepší verzí, budeš pro svého partnera více přitažlivější a věř, že se do tebe znovu zamiluje a to ještě silněji než kdy dříve.

Naše zkušenost – jak zlepšit vztah

Zní to možná neintuitivně jako způsob, jak zlepšit vztah, ale dej si občas pauzu od partnera. Každý potřebuje svůj vlastní prostor a kvalitní čas mimo vztah. Prostor pro svůj osobní růst, rozvoj svých silných stránek, prostor pro přemýšlení, pro své koníčky a mnoho dalšího. Jednoduše si to zasloužíš, tak si to jednoduše dopřej čas od času a uvidíš, jak to tvému vztahu prospěje. Občasné oddělení může posílit tvé pouto s partnerem a je ideálním způsobem, jak oživit vztah.

Já i Lenka víme a vyloženě zdůrazňuje, jak důležitý je prostor ve vztazích. Je to tím, že jednotlivci potřebují čas sami pro sebe pro osobní růst a pro udržení nezávislosti v mezích vztahu. Zatímco jednotlivci vzkvétají a rostou, samotný vztah prospívá. Ve skutečnosti je to také klíčem k úspěšnému vztahu i manželství.

Ať už to znamená číst knihu o samotě, jít si ven zaběhat, jít na brusle, kolo, do fitka, sednout si někde s přátelí, nebo se projít v parku, udělej to. Ten čas, kdy jsi jen tak sám se sebou, se svými myšlenými a pocity je důležitou součástí tvého růstu.

Mezi další výhody může patřit zamezení nudy a stereotypu ve vztahu. Pravidelným odstupováním zabráníš tomu, aby váš společný čas s partnerem zevšedněl a stal se nudným a stereotypním. Místo toho umožňuje zvědavost a odloučení, zajímavější konverzace a růst. Ve skutečnosti to, že si oddělíš čas, oživí dynamiku tvého vztahu.

9. Dopamin zabiják vztahu pozor na něj

Dopamin může být skvělý sluha, ale tak stejně i zlý pán. Dopamin je neurotransmiter, který bývá označován také jako hormon štěstí. Většina lidí si ve vztahu ani neuvědomuje, že právě dopamin odvádí jejich pozornost od vztahu a celkově od jejích cílů v životě a životní cesty. Nechávají se strhnout na nesprávnou cestu plnou falešných hodnot a ega. Dopamin v podstatě rozděluje partnery i jejich společné cíle a vytváří falešnou iluzi, která je odvádí od skutečné cesty lásky, růstu, spojení, harmonie a srdce.

Ze všech směrů se na nás valí laviny dopaminu, které jsou zdarma, snadno dostupné a způsobují potěšení, pro které v podstatě nemusíme ani hnout prstem. To způsobuje určité uspokojení a potěšení, které nás odvádí od toho důležitého a podstatného – cíle, životní cesta, práce na sobě, práce na vztahu, sex a intimita, spojení s partnerem, budování vztahu, zdravý životní styl, zdravá strava, sport a pohyb, procházky v přírodě, meditace, zdravé návyky, pracovní cíle, budování byznysu a mnoho dalšího.

Porno, sociální sítě, seznamky, aplikace, počítačové hry, nakupování, televize, netflix, seriály, cukr, nezdravá strava, masturbace, alkohol, drogy a mnoho dalšího zajišťuje příval dopaminu, který jak je zmíněno výše, je zdarma, snadno dostupný a způsobuje potěšení a uspokojení, na kterém jsme si vybudovali závislost ,tak proč se snažit to změnit ze? Dopamin je tím absolutně největším zabijákem většiny vztahů, obírá lidi o zdraví, skutečný život, vnitřní hodnoty, štěstí, cíle, spokojenost, naplnění a harmonii v životě i všech dalších životních oblastech.

Porno a dopamin vs. vztahy a láska

Pornografie je často prosazována jako způsob, jak zlepšit a prohloubit sexuální život, naučit se nové praktiky a sexuální výchově. Ale pravda je ve skutečnosti úplně jiná. Pravdou je, že sledování porna ve skutečnosti časem snižuje radost ze sexu a může zničit vztahy. Navíc také může způsobit předčasnou ejakulaci, poruchy erekce, snižuje citlivost, která se může až téměř vytratit a mnoho dalších problémů.

Pornografie zaplavuje mozek dopaminem chemickou látkou (neurotransmiterem), který v mozku způsobuje pocity potěšení. Ale časem se začne měnit mozek a chceme čím dál větší dávku dopaminu tak, že další aspekty jako rodina, vztahy, cíle, zdravý životní styl, zdravá strava, sport a jiné hodnoty, tě neučiní šťastným a spokojeným jako dříve. Dopamin způsobuje, že lidé, kteří sledují porno, jsou často nuceny vyhledávat těžší, extrémnější a perverznější formy pornografie. Nebo jsou nuceny ji vyhledávat častěji, aby dosáhli stejné hladiny dopaminu, na kterou jsou zvyklí. Porno je jednoduše návykové a může způsobit vážné problémy se závislostí, která může člověka přeprogramovat i k extrémům jako je homosexualita, změna pohlaví a mnohé další hrůzy.

Navíc sledování porna způsobuje, že ti, kteří ho pravidelně sledují, jsou méně přitahováni svými skutečnými sexuálními partnery. Studie potvrzují, že i občasné sledování porna může způsobit, že je dotyčný méně spokojený s tím, jak on sám i jeho partner/ka, jeho postava, velikost přirození vypadá a dokonce je takový člověk i méně spokojeny se svým sexuálním výkonem. Porno ničí skutečný sex a samotný prožitek i celou intimitu mezi partnery. Více než 60% jedinců závislých na pornografii ztratilo zájem o sexuální styk.

Porno a závislost ničí vztahy a lásku

Sledování pornografie, způsobuje, že skutečný pohlavní styk už člověka nevzrušuje, ztrácí vzrušivost, citlivost a přichází problém s erektilní dysfunkcí, předčasnou ejakulaci, problém dosáhnout orgasmus, vaginální suchost a mnoho dalších problémů. Porno, jak v agresivní, tak i v nenásilné formě, také oslabuje tvou schopnost navázat a udržet si skutečný vztah. Ovlivňuje to, jak vnímáš ostatní i jak se s nimi seznamuješ a sbližuješ. Navíc porno negativně ovlivňuje i to, jak ostatní vnímají tebe. Když jeden z partnerů sleduje porno, má tendenci se ze vztahu emocionálně stáhnout. Nakonec to může zajít až daleko, že takový člověk ztratí důvěru, začíná trpět pocity deprese, úzkosti a někdy se může z toho rozvinout i sociální fobie.

Pornografie poškozuje schopnost člověka těšit se z normálního citového, milostného, emočního a duchovního vztahu s osobou opačného pohlaví. S tím, jak svědomí ztrácí citlivost, to vede k realizováni toho, na co se člověk díval, bez ohledu na to, jaké to bude mít důsledky pro jeho život i vztah a život i vztah druhých. Porno často i podprahově, což je ještě horší, zobrazuje agresivní a vulgární chování, které propaguje kruté zacházení s druhými (přesně s ženami) za účelem vlastního potěšení, které je až příliš často kopírováno ve skutečných sexuálních zkušenostech.

Pravdou je, že porno způsobuje větší pravděpodobnost, že partner, který jej sleduje, bude nevěrný. Krutou pravdou je, že pornografie ničí lásku, místo toho, aby ji podporovala. Ještě pořád máš chuť se koukat na porno? Podobně jako u porna, to funguje v případě počítačových her, sociálních sítích, seznamek, televize, seriálů, filmů, netflixu, nezdravě starým, cukru, alkoholu, drog, nakupování a dalších nezdravých návyků a závislostí.

Jak z toho ven a zlepšit vztah?

Je to jednoduché. Udělej to stejně jako my. Televizi vůbec nemáme, na porno nikdy nekoukáme, sociální sítě nepoužíváme jen kvůli byznysu, seznamky nemáme a obecně s nikým online nekomunikujeme – od toho máme reálný život a reálné přátele. Mobilní aplikace nepoužíváme až na ty, které nám pomáhají v dosažení našich cílů, nebo lepšího života, zdraví a podobně. Netflix nemáme, na seriály a filmy koukáme jen přes projektor a to na inspirativní filmy, které nás nějakým způsobem někam posunou nebo inspirují. Hry nehrajeme a hazardu neholdujeme. Cukr a nezdravé potraviny jsme zcela vyřadili ze svého jídelníčku a kupujeme si jen věci, které nám pomáhají vyloženě zlepšit kvalitu našeho vztahu, zdraví a života, nebo nám pomohou vydělat více peněz a někam se posunout (prostě minimalizmus). Alkohol pijeme jen zcela výjimečně a drogy vůbec žádné nebereme.

Neboj se náš život je bohatý a rozmanitý, ale jen jiným způsobem. Rádi trávíme čas v přírodě a na cestách s naší dodávkou a huskym (psem). Cestujeme, meditujeme, sportujeme, rádi poznáváme nové věci, zážitky, chutě, kuchyně, lidí, kultury a možnosti, které sám život nabízí. Neustále se vzděláváme, posouváme své limity a hranice nemožného. Plníme si své cíle a životní sny. Rosteme společně a posouváme se vpřed. Snažíme se žít přítomností tady a teď. Užívat si přítomnost jeden druhého, každodenně se spolu spojovat a prožívat život i náš vztah všemi smysly. Žijeme sexem, přítomným okamžikem, přírodou a jednoduše smyslnosti, o které bude řeč v další kapitole tohoto článku.

10. Smyslnost jako způsob – jak oživit vztah

Vybuduj si v sobě smyslnost. Pokud se začneš zajímat o smyslnost, automaticky to bude druhé přitahovat. Není nic lepšího než vidět člověka, který skutečně žije, je svěží, vitální, citlivý, srší energií. Když je žena smyslná, začnou být k ní lidé přitahování. Bude z ní vyzařovat něco, co se v dnešní společnosti jen tak nevidí. Bude vyzařovat hodně ženské energie. Smyslnost je nádherné kouzlo života. Jestliže budou partneři oba dva budovat smyslnost a tím pádem se zaměří na smyslné rozmazlování a smyslný sex, pak zažijí nádherné prožitky plné extáze. Tito partneři budou mít mezi sebou něco, co se jen těžko hledá někde jinde. Budou mít hodně hluboký vztah. A budou do sebe čím dál více zamilovaní. Se smyslností zamilovanost mezi partnery prostě roste.

Co je tedy smyslnost? Je to schopnost plně si užít všechny naše smysly včetně čichu, hmatu, chuti, zraku, sluchu a to v plné přítomnosti a uvědomovat si je. Je to v podstatě všímavost. Smyslnost nemusí být vždy spojena s jinou osobou – můžeme být smyslní sami k sobě a také s ostatními. Také to není vždy spojeno s intimitou nebo sexualitou, ale je to nejčastěji způsob, jak projevit smyslnost.

Smyslnost je jednou z nejlepších cest, jak zlepšit vztah a obecně kvalitu svého života. Největší problém dnešní společnosti je emoční otupělost a právě smyslnost je způsob, jak tento problém vyřešit. Neschopnost plně prožívat své emoce, uživovat si života, radovat se a těšit se maličkosti a užívat si přítomného okamžiku je největší problém dnešní společnosti. Tato emoční otupělost patří mezi hlavní příčiny pro vznik a rozvoj duševních poruch (deprese, úzkosti a další…).

Život je o smyslnosti

Život je sám o sobě smyslný a my všichni jsme smyslné bytosti. Smyslnost je způsob, jak prožívat plné potěšení tady a teď se zaměřením na naše smysly a jejich plné uvědomění, což může zahrnovat pobyt v přírodě, poslouchání hudby, aromaterapie, jedení čokolády, lahodné jídla, opalování, koupele nebo sprchy, masáže, líbání, doteky, sex a milování, péči o tělo, tanec, čtení a mnoho dalšího. Smyslnost obohacuje duši stejně jako obohacuje tělo a mysl.

Dobrou zprávou je, že existují věci, které můžeme udělat, abychom podnítili naší smyslnost, která je důležitým aspektem našeho zdraví a pohody. Být smyslný je mocná životní síla, která pomáhá vytvářet hlubší spojení, jak se sebou samými, tak s ostatními. Ano smyslnost ve vztahu pomáhá k lepšímu a silnějšímu spojení mezi partnery. Jde o to vymezit si čas na smyslné hrátky. A nemusí to být vždy jen intimní a sexuální. Pokud dokážeš být smyslný pravidelně, může to proniknout do mnoha aspektů tvého života tím, že se budeš cítit živější a hravější a hlavně budeš méně vystresovaná a depresivní. Ano smyslnost pomáhá snižovat stres a pomáhá na deprese. Obecně podporuje duševní zdraví.

Ve vztahu pomáhá k lepšímu a hlubšímu spojení, hlubší intimitě, zlepšuje důvěru a prohlubuje intenzitu zážitků. Být smyslný je posilující. Pokud se sama věnuješ smyslným aktivitám, je pravděpodobné, že až přijde správný čas být smyslný s ostatními, ať už na intimní nebo sexuální úrovni – přijde to přirozeněji. Smyslnost je důležitou součástí intimity a sexuality, ale jak již bylo zmíněno výše, nemusí to s ní nutně souviset.

Závěr

Na závěr budeme rádi, když se i ty podělíš o své zkušenosti a tipy, jak zlepšit vztah a pomůžeš tím inspirovat další naše čtenáře. Máš nějaké tipy, rady a zkušenosti, jak oživit vztah? Tak zanechej komentář níže. Pokud bys rád změnil svou situaci ve vztahu s partnerem/kou a hledáte pomoc, neváhej využít naší párové terapie a koučinku.

nemám-se-rada-kurz
8 Komentářů
 1. Honza

  Nejlepší článek o vztazích, který jsem kdy četl. Jdu si přečíst všechny vaše články, protože tohle mě hodně inspirovalo. Přítelkyně je hodně nadšená a rozhodně nám to pomůže. Děkujeme moc. Jste pro okolí zdrojem neuvěřitelné inspirace. Jen tak dále.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Honzo, moc děkujeme za zpětnou vazbu a jsme rádi, že se článek líbí tobě i tvé přítelkyní. A pevně věříme, že vám oběma pomůže zlepšit vztah a dosáhnout toho, čeho chcete. Přejeme hodně štěstí a úspěchů na vaši cestě s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

   Odpovědět
   • Karel

    Ahoj děkuji za velice poučný a inspirativní článek ke kterému sem se dostal náhodou,pro lepší porozumění chemie vztahu.jelikož se partnerka přiznala k pokušení zažít sex s jiným mužem,což po 20 letech vztahu chàpu,ale nejsem s chopný to akceptovat.doufám že vaše rady na oživení vztahu budou platné.měj te se fajn.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

     Ahoj Karle, moc děkujeme za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že se článek líbí a snad i pomůže vašemu vztahu vyřešit vaše problémy. Ono to někdy může být těžké tyto problémy řešit, protože někdy může být problém v samotné partnerce. Důležitá je upřímná a otevřená komunikace a zjistit, co ji k tomu vede, jaká je její motivace k tomuto pokušení. Dále je vhodné se podívat na hloubkovou analýzu vašeho vztahu a identifikovat problémy, které vztah má a zaměřit se na jejich vyřešení pomocí vhodné strategie. Tento článek je spíše pro lidí, kteří chtějí svůj vztah posunout a vyvíjet, ale pokud je ve vztahu nějaký problém, tak nějaké tipy na zlepšení vztahu nemusí tak úplně fungovat, protože se nevyřeší kořen a příčiny toho, proč vztah nefunguje. Pro lepší sex a navázaní hluboké, smyslné intimity a budovaní spojení a důvěry v této oblasti doporučuji náš článek na téma sex, který najdete na našem blogu, kde najdete mnoho dalších tipu a celkový koncept, jak sex a intimitu uchopit mnohem hlubším způsobem a ne jen tím povrchovým. Pokud by jste potřebovali ve vztahu pomoc, neváhejte se na nás obrátit a rádi vám pomůžeme. Přejeme hezký den s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

     Odpovědět
   • Petra

    Perfektní článek. Děkuji. S partnerem jsme 25 let a i přesto nebo právě proto inspiraci využijeme. 😉

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

     Ahoj Petro, moc děkujeme za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že se ti článek líbí a doufám, že ti pomůže v partnerem zlepšit vztah. Přejeme hodně štěstí a úspěchů s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

     Odpovědět
 2. Aleš

  Děkuji za radu 🙂

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Aleši, rádo se stalo, ať ti článek a tyto rady pomáhají zlepšit vztah. Přejeme hodně štěstí a úspěchu s pozdravem Lenka a Jirka 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares