V tomto článku se podíváme na hormon lásky oxytocin. Řekneme si, jak zvýšit hladinu oxytocinu a jaké důležité funkce tento hormon lásky zástava v našem životě.

Tento článek ti pomůže zlepšit kvalitu tvého duševního i fyzického zdraví, kvalitu vztahu a celkovou kvalitu života. Proto nezapomeň číst až dokonce a samozřejmě jako vždy zde najdeš i studie.

Co je to oxytocin?

Oxytocin je hormon, který působí jako neurotransmiter. Oxytocin také označován jako hormon lásky, hormon důvěry, hormon věrnosti, hormon mazlení se produkuje v hypotalamu a uvolňuje se v zadní hypofýze během fyzického dotyku a během těhotenství, porodu a kojení. Hraje důležitou roli v reprodukci. U žen hormon spouští porod a uvolňuje mateřské mléko. U mužů pomáhá při pohybu spermií a reprodukci.

Oxytocin, dopamin a serotonin jsou často označovány jako naše hormony štěstí. Když nás přitahuje jiná osoba, náš mozek uvolňuje dopamin, naše hladiny serotoninu se zvyšují a vzniká oxytocin. To způsobí, že pocítíme nával pozitivních emocí.

Oxytocin je neurohormon u všech savců, jehož hlavní funkcí je stimulace kontrakcí dělohy během porodu, ke stimulaci vypouštění mléka během laktace a také má za úkol podporovat chování matek pro výchovu potomků. Oxytocin navíc ovlivňuje řadu dalších fyziologických a behaviorálních procesů, zejména sexuální a sociální chování u mužů i žen. U obou pohlaví produkuje oxytocin hypotalamus a uloženy a vylučovány do krevního oběhu ze zadní hypofýzy. Je také syntetizován a vylučován v jiných tkáních, včetně mozku, dělohy, placenty, vaječníků a varlat.

Oxytocin a duševní zdraví

Oxytocin patří do kategorie hormonů štěstí stejně jako serotonin, dopamin, endorfiny a tím podporuje naši psychiku, duševní pohodu a celkové zdraví. Navíc také snižuje úzkost, stres, zmírňuje příznaky deprese a reguluje naše společenské vazby a chování, zlepšuje paměť, emoční spojení a dokonce pomáhá s rozpoznáváním emocí. Je to důležitý hormon, který výrazně podporuje naši emocionální pohodu a duševní zdraví.

Tento silný hormon lásky zvyšuje naši motivaci k tomu, abychom budovali a udržovali společenské a sociální vazby a vtahy. Ty jsou potřebné k tomu, aby jsme se naučili a osvojili si sociální dovednosti. Podle vědců je oxytocin klíčovým hormonem v hormonálním systému, který uklidňuje tělo. Má přesně opačný efekt oproti účinkům stresových hormonů jako je adrenalin a kortizol. Pomáhá tělu k hluboké relaxaci a navíc podporuje silné pouto a vazby mezi dvěma lidmi.

 • Podporuje psychiku a duševní zdraví
 • Vyvolává pocity spokojenosti a štěstí
 • Zvyšuje důvěru
 • Zvyšuje sebevědomí a pomáhá k navazování nových vztahu a sociálních vazeb
 • Zlepšuje empatii
 • Má velmi silné antidepresivní účinky
 • Redukuje stres
 • Utlumuje centra v mozku, které jsou spojené s chuti k jídlu a tím nám pomáhá k udržení stabilní váhy a také je to výborný způsob jak zhubnout
 • Snižuje krevní tlak a pomáhá předcházet infarktu
 • Navozuje pocity klidu a bezpečí, máme-li vedle sebe partnera/partnerku
 • zvyšuje naši štědrost
 • Zlepšuje kvalitu sexu a propojení obou partneru a také pomáhá zlepšit orgasmus
 • Snižuje riziko pro vznik drogových i jiných závislosti
 • Zlepšuje paměť a schopnost učení – platí pro společenské znalostí a dovedností
 • Podporuje oční kontakt a vzájemné propojení

Psychika a duševní zdraví – výhody a studie

Oxytocin zlepšuje naši náladu a to tím, že potlačuje aktivitu centra strachu našeho mozku a zvyšuje pocit klidu, spokojenosti a bezpečí. Je také považován za protilátku proti depresivním pocitům a navíc v určitých situacích brání uvolňování stresového hormonu, kortizolu. Kromě toho oxytocin pomáhá vymazat nebo spíše zbavit se všech pocitu samoty, opuštění a smutku. Snižuje naši úzkost stimulací sekrece serotoninu a dopaminu. Je také spojený se vznikem a rozvojem sociální fobie a sociálně úzkostných poruch, proto je důležitá jeho rovnováha v našem těle.

Pomáhá překonávat drogovou závislost Podle jedné studie může oxytocin léčit závislé a snižovat pravděpodobnost relapsu. Inhibuje toleranci k různým návykovým drogám včetně alkoholu, opiátů, kokainu atd.

Nejen, že tento hormon lásky má vliv na snížení stresové reakce, ale také na snížení projevů úzkosti a to včetně panické poruchy.

Hormon byl podle tohoto výzkumu označen jako velice důležitá součást komplexního neurochemického systému, který umožňuje tělu přizpůsobit se vysoce emocionálním a stresově náročným situacím.

hormonalni-rovnovaha-serotonin

Oxytocin a vztahy

Tento hormon lásky nám pomáhá ve všech případech utužovat a prohlubovat mezilidské a partnerské vztahy, ale také vztah matky a dítěte. Pomáhá nám cítit lásku, důvěru a s nimi spojené pocity štěstí, proto se také řadí mezi hormony štěstí.

Tento hormon lásky má významnou roli v sociálních interakcích a sexuální reprodukcí. Studie z roku 2012 ukázala, že lidé v raných fázích romantického vztahu měli vyšší hladiny oxytocinu a to s úrovněmi, které trvají po dobu nejméně šesti měsíců. Stejně tak je hormon stimulován během sexuální aktivity a orgasmu.

Když je hormon uvolněn do určitých částí mozku, může ovlivnit emoce a kognitivní a sociální chování. Oxytocin spouští pocity lásky a ochrany, k čemuž přirozeně dochází, když se rodiče a děti navzájem hledí do očí nebo když se objímají. Mezi další efekty zlepšující vztahy patří také empatie, důvěra a vzájemné spojování.

Hormon lásky a sociální vazby

Oxytocin hraje obrovskou roli při navazování vztahů, budování vazeb, sociálního chování ale také při mazlení i sexu.

Výsledky studie oxytocinu uvádí, že vliv hormonů na sociální chování a emoční reakce přispívá k relaxaci, zlepšení duševního zdraví a hlavně důvěře a psychologické stabilitě. Obecně podporuje naši duševní pohodu, kvalitu vztahu a celkově zlepšuje náš život.

Oxytocin jakožto hormon lásky je přítomen také u mužů. Hraje roli v pohybu spermií a produkci testosteronu. Hladina oxytocinu se výrazně zvyšuje při sexuálním vzrušení a je základním faktorem pro dosažení orgasmu u žen i u mužů.

Pomáhá ženám vytvářet pouto se svým partnerem během sexuální aktivity.
Tím, že je oxytocin spojen se sociálním chováním, pokrývá jak sexuální chování, tak pouto mezi páry. Studie zjistila, že oxytocin produkován v mozku ženy během sexuální aktivity hraje roli při formování monogamního pouta se svým sexuálním partnerem.

Pokud chceš zlepšit kvalitu svých vztahů, zvýšit své sebevědomí, uzdravit svůj vztah k sobě, najít pro sebe ideálního partnera/ku, tak využij náš online kurz cesta sebelásky, který ti pomůže také v odpuštění, které opět pomáhá zvýšit hladinu oxytocinu.

laska-a-spriznene-duse

Jak zvýšit hladinu oxytocinu

Všechny způsoby, jak zvýšit hladinu oxytocinu se točí kolem fyzické náklonosti a fyzického kontaktu. Hladiny oxytocinu se obecně zvyšují s fyzičkou náklonností, jako je objímání, líbání, mazlení a sex.

Ale existují i jiné možnosti, jak podpořit tvorbu tohoto hormonu lásky, na které se společně podíváme, proto nezapomeň číst až do konce.

Dokonce to jde i když nemáš žádný vztah, partnera a dokonce ani žádné přátelé, nebo rodinu. Existují způsoby, jak zvýšit hladinu tohoto hormonu štěstí, aniž by jsi musel mít nějaký fyzický kontakt, nebo s někým fyzický trávit čas.

Meditace a oxytocin

Pravidelná meditace může pomoci snížit stres a úzkost, zlepšit naši náladu a pomůže mám cítit více lásky, soucitu, empatie se sebou i s ostatními. Navíc tyto účinky mohou jít ruku v ruce ke zvýšení našeho pocitu spojení a posílení našich vztahů se sebou i ostatními.

Zaměřuje se také na produkci oxytocinu tím, že svou meditaci zaměřujeme na někoho, na kom nám záleží, koho milujeme a máme rádi. Meditace soucitu zahrnuje nasměrování myšlenek a pocitů lásky, soucitu a pozitivní energie na někoho v našem životě a posílání myšlenek, pocitů a pozitivní láskyplné (léčivé) energie, mír a pohodu směrem k této osobě. To spustí lavinu oxytocinů a změní to naše pocity. Jen to zkus a uvidíš ty úžasné pocity a propojení s druhou osobu. A samozřejmě odpuštění a také havajská metoda ho’oponopono pomáhá k uvolňování oxytocinu. V našich článcích o odpuštění a ho’oponopono najdeš dvě vedené meditace, které ti velice doporučujeme.

Meditace a obecně práce se srdeční čakrou je spojená s uvolňováním tohoto hormonu lásky. Srdeční čakra je spojená s láskou, účinná nás milovat a být milování a to mění naši chemii v těle i mozku, kde opět hraje důležitou roli oxytocin. K tomuto doporučujeme využít naši podprahové afirmační nahrávky na otevření srdce a srdeční čakry. Mimo to tato nahrávka také pomáhá ke zlepšení vztahů a přitáhnuti ideálního partnera.

Čas strávený s přáteli

Silné přátelství může mít velký vliv na naši emoční pohodu. Když trávíme čas se svými kamarády, může nám to pomoci cítit se lépe, vnímat sociální podporu a pohodu a pomáhá nám to před pocity samoty, smutku a dalších negativních pocitů.

To je přesně síla oxytocinu v praxi. Dobré pocity, které zažíváme se svými přáteli, nám mohou pomoci cítit se pozitivněji a lépe z našich interakcích, takže budeme chtít trávit více času společně. Důvěra a náklonnost, kterou k nim máme, se také zvyšuje, když častěji trávíme čas v jejich společnosti.

Ať už spolu trávíte čas aktivně jako například sport, nebo naopak si jen tak užíváte lenošení, čím více času spolu strávíte, tím silnější bude vaše pouto. A samozřejmě tím lépe se budeš cítit i ty.

Másaž a oxytocin

Máš rád dobrou masáž? Tak to se máš na co těšit, protože taková masáž má mnoho výhod a účinku. Pomáhá k relaxací, pomáhá zmírnit stres a napětí, uvolňuje svaly, zlepšuje pohybový aparát, ale také pomáhá ke zvýšení oxytocinu a dalších hormonů štěstí.

Studie z roku 2012 u 95 dospělých našli důkazy, které naznačují, že 15minutová masáž může lidem nejen pomoci uvolnit se, ale může také zvýšit hladinu oxytocinu.

Výzkum z roku 2015 toto zjištění podporuje a rozšiřuje, protože bylo zjištěno, že u osoby provádějící masáž se také zvyšuje hladina oxytocinu.

Co ve skutečnosti oxytocin dělá? Po masáži lidé často hlásí méně bolesti, stresu a úzkosti. Mnozí také zaznamenávají zlepšenou náladu a větší pocity pohody.

A nyní důležité informace pro získání těchto výhod, si nemusíš nechat udělat ani profesionální masáž. Výzkum naznačuje, že masáž od partnera nebo jiného blízkého může fungovat stejně dobře a dokonce o mnoho lépe. Je to způsobené blízkým a intimním vztahem obou osob.

Jóga

Jóga je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu svého života a to hlavně v oblasti fyzického a duševního zdraví jako například:

 • Snižuje úzkosti a stres
 • Snižuje příznaky deprese a dalších poruch nálad
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Zlepšení kvality života

Ale výzkum z roku 2013 potvrzuje, že jóga může také pomoci zvýšit produkci oxytocinu.

Tato malá studie měla za cíl zjistit, zda by jóga mohla pomoci zvýšit oxytocin u lidí se schizofrenií, což je duševní porucha, která je často spojená s nedostatek tohoto i dalších hormonů.

Podle výsledků studie u 15 účastníků, kteří cvičili jógu po dobu 1 měsíce, došlo ke zlepšení jejich schopnosti rozpoznávat emoce a také se zlepšila jejich schopnost sociálně-profesního fungování. Měli také vyšší hladiny oxytocinu. Vědci potvrzují, že mezi těmito nálezy může existovat souvislost.

Když jóga pomůže zvýšit hladinu oxytocinu u lidí, kteří trpí schizofrenií, tak co teprve i zdravých jedinců? Stejné a možná i lepší účinky má také čínské cvičení čchi-kung, které pomáhá zlepšit celkové zdraví ať už duševní, fyzické, nebo obecně kvalitu života. Pozor správné cvičení jógy zahrnuje pohybové cvičení v kombinaci s práci dechem a meditacemi.

Poslech hudby

Přestože se hudební vkus může lišit od člověka k člověku, protože každý člověk rád poslouchá jiný druh hudby, tak může mít poslech oblíbené hudby pozitivní vliv na naše zdraví i psychiku.

Hudbu pravděpodobně posloucháš, protože se ti líbí, ale možná jsi si všiml, že má i další výhody, jako je zlepšení nálady, soustředění a motivace. Zdá se také, že pomáhá zlepšit schopnost vytvářet sociální vazby, účinek také spojený s oxytocinem.

Výzkum v tomto směru je stále ještě omezený a v začátku, ale několik malých studií našlo důkazy, které potvrzují, že hudba může pomoci zvýšit hladinu oxytocinu v našem těle.

Studie z roku 2015 požádala čtyři jazzové zpěváky, aby zahráli dvě různé písně. Jednu improvizovanou a druhou složenou. Když zpěváci improvizovali, zvýšila se jim hladina oxytocinu. Autoři studie naznačují, že se to stalo, protože improvizovaný výkon vyžaduje silné sociální chování, jako je spolupráce, důvěra a komunikace.

Podle studie z roku 2009 20 pacientů na chirurgii po operaci srdce, kteří poslouchali hudbu na lůžku, měli vyšší hladiny oxytocinu a cítili se uvolněněji než pacienti, kteří hudbu neposlouchali.

Ve studii z roku 2003 ze 16 zpěváků se po hodině zpěvu zvýšila hladina oxytocinu u všech účastníků. Účastníci studie také uvedli, že se cítí energičtější a uvolněnější.

Vhodnou metodou poslechu hudby, která podporuje psychiku, duševní pohodu, redukuje stres, pomáhá zvyšovat produkci hormonů, včetně oxytocinu, dopaminu, serotoninu je naše relaxační a meditační hudba. Má v sobě zakomponované frekvence, které podporují duševní pohodu, zdraví, redukují stres, podporují regeneraci a mnoho dalšího. Jen si vyzkoušej naši hudbu a posuď sám. Zpětná vazba od našich posluchačů a klientů je neskutečná a jsou to tisíce zpětných vazeb a příběhů, které jsou fenomenální.

Objímání

Objímání často vytváří pocit klidu a relaxace. Je to kvůli oxytocinu, kterému se někdy říká mazlivý hormon. Oxytocin se uvolňuje, když se lidé nebo domácí zvířata (interakce s domácími mazlíčky) přitulí, objímají a mazlí. Toto uvolňování může mít dominový efekt v celém těle a navíc bylo zjištěno, že snižuje zánět a také posiluje imunitní systém, zlepšuje psychiku, normalizuje krevní tlak, zmírňuje stres, jak potvrzuje studie a mnoho dalšího. Vše je zdravotně a vědecký potvrzeno. Dokonce objetí pomáhá chránit naše srdce, snižovat strach a redukovat bolest.

Možná by jsi ani nevěřil, jak moc může být objímání zdravé. Vyšší hladiny oxytocinu byly spojeny s rychlým usínáním a usínáním. Oxytocin je jedním z několika hormonů souvisejících s chutí k jídlu. Když jsme plní, tak mozek vysílá signál našemu tělu, že jsme plní a my přestali jíst. Když je hormon lásky vyplavován objímáním, líbáním a držením za ruce, má stejné účinky jako oxytocin spojený s dobrým jídlem, to znamená, že máme pocit, že jsme jedli, a proto je menší pravděpodobné, že budeme jíst nebo alespoň konzumovat více potravy. Oxytocin je spojený s hubnutím a proto jeho zvýšená produkce je důležitý faktor k jednoduššímu způsobu, jak zhubnout a podpořit i svou psychiku a celkové zdraví.

Líbání

Líbání je zdravé a nejen to, má příznivé účinky na mnoha dalších oblastí našeho života. Může za to právě oxytocin podle studie. Můžeš poděkovat mnoha nervovým zakončením ve svých rtech za jejich podíl na tom, aby jsi líbání cítil tak intenzivně a vyvolávalo to v tobě ty ony příjemné pocity a pocity vzrušení.

Naše rty mají více nervových zakončení než kterákoli jiná část našeho těla. Když je přitiskněte k jiným rtům nebo dokonce k pokožce někoho dalšího, můžeme se cítit příjemně a také cítit vzrušení. Navíc když se to spojí s chemickým koktejlem (hormony) uvolněným během líbání, tak máme recept, který nám zaručeně poskytne všechny příjemné pocity rozkoše, vzrušení a další.

Spolu s oxytocinem a dopaminem, které v nás vyvolávají náklonnost a euforii, tak líbání uvolňuje serotonin a další hormony, která nám pomáhají v duševní pohodě a cítit je jednoduše příjemně. Navíc líbání snižuje hladiny kortizolu a tím se redukuje stres. Líbání by rozhodně nemělo chybět v každém zdravém vztahu a to několikrát denně.

Mazlení

Když se mazlíme s někým, na kom nám záleží, naše tělo uvolňuje hormon oxytocin, který nás uklidňuje a zvyšuje tím naši odolnost, že se lépe vyrovnáme se stresem. Navíc to může také snížit krevní tlak a snížit hladiny kortizolu (stresového hormonu), což také může pomoci redukovat stres a zlepšit zdraví.

Časté mazlení nám může poskytnout mnoho dalších výhod. Oxytocin, který se uvolňuje během mazlení, může pomoci blokovat signály bolesti. Funguje to tak dobře, že se lékaři snaží přijít na to, jak pracovat s lidmi tímto způsobem.

Oxytocinu se někdy říká hormon lásky a často ho máme v krvi, pokud svého partnera hodně objímáme. Páry, které se často mazlí a líbají, bývají šťastnější, zdravější a prožívají méně ve stresu podle mnoha výzkumů.

Oxytocin je kouzelnou přísadou, pravděpodobně kvůli svým uklidňujícím účinkům. Někteří lidé používají večerní mazlení, nebo usínání v objetí jako účinnou formu pro zlepšení kvality spánku a pomáhá jim to rychleji usnout.

Mazlení také podporuje a stimuluje imunitu. Pravidelné mazlení a fyzický kontakt, včetně objímání, sexu je skvělý způsob, jak posílit imunitu a zlepšit tak své zdraví.

Sex

Sexuální intimita obecně a zejména orgasmus je jedním z klíčových způsobů, jak zvýšit hladinu oxytocinu a prohloubit náklonnost a propojení mezi dvěma lidmi.

Sex s milujícím partnerem ti může pomoci cítit silné a hluboké propojení, ale také můžeš vidět tento nárůst oxytocinu u sexu bez vztahu a lásky. Sex bez lásky nám stále může zlepšit náladu a můžeme se cítit skvěle, ale rozhodně pokud v tom jsou city a láska, tak efekt bude daleko silnější, lepší a něco nepopsatelného.

A samozřejmě oba ty a tvůj partner si zvýšíte svou hladinu oxytocinu a pomůže vám to ke sblížení, propojení, lepší náladě a mnoha dalších výhodám.

Domácí mazliček podporuje oxytocin

Pokud jsi milovník psů a zvířátek stejně jako my, máme pro tebe super tip. Pokud můžeš, tak přestaň s tím, co právě děláš a běž si pohladit psa. Cítíš se lépe? Tvůj pes se pravděpodobně bude taký cítit lépe. Výzkum skutečné potvrzuje, že psi i lidé zaznamenávají nárůst oxytocinu z fyzického kontaktu, včetně poplácávání a hlazení.

Proto může být tak uklidňující mazlit se se svým zvířecím přítelem, když se cítíš rozrušený. Oxytocin produkovaný tvou interakcí s pejskem nebo jiným zvířátkem ti pomůže cítit se trochu lépe.

Ačkoli se tento výzkum zabýval pouze interakcemi člověka a psa, je docela bezpečné říci, že mazlení s kočkou nebo jakýmkoliv jiným zvířátkem bude mít pravděpodobně stejný nebo podobný účinek. Já osobně se vždy cítím dobře, pokud se mazlím s jakýmkoliv zvířecím kamarádem. Navíc sám u sebe zjišťují, že pokud vidím zvířátka si spolu hrát, nebo se mazlit, zažívám taký nárůst oxytocinu a cítím se lépe. Někdy člověk ani nemusí být součástí fyzického kontaktu a stačí ho jenom vidět a udělá mu to dobře na srdci.

Navíc máme s Lenkou pejska huskyho, který je úžasný canisterapeut a všude kolem sebe rozdává jen bezpodmínečnou lásku a pomáhá lidem s duševním zdravím.

Lenka-Heczkova-terapeutka
Oxytocin-hormon-lasky
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

2 Komentářů
 1. Karel

  Skvělý článek a musím říct, že meditace s vaší nahrávkou na srdeční čakru je opravdu síla. Moc mi to pomohlo a mohu jen doporučit. Člověk se hned cítí lépe. Děkuji.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Děkujeme Karle za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že ti článek i nahrávka funguje a pomáhá se cítit lépe. Přejeme mnoho úspěchů a štěstí 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares