Emoční otupělost a necitlivost je stav bytí, ve kterém necítíme ani nevyjadřujeme emoce a pocity. To vše může způsobit vznik a rozvoj deprese. O tomto je příběh Jany, která nakonec našla cestu k vnitřní harmonii a klidu.

Emoční otupělost je mentální a emoční proces vypínání pocitů a může být zažíván jako deficit emočních reakcí nebo reaktivity.

Poměrně často je pocit emoční necitlivosti a otupělosti dočasný, ale v posledních letech tento stav dlouhodobě přetrvává u mnoha lidí a způsobuje další problémy duševního zdraví.

Pro některé se však emoční otupělost stává strategií, jak se chránit před další emoční nebo fyzickou bolestí. I když to může poskytnout dočasnou úlevu, naučit se „zvládat“ obtížné pocity tímto způsobem může mít dlouhodobé negativní následky.

Příběh Jany ukazuje, jak může tato emoční necitlivost a otupělost ničit člověku život, komplikovat práci, vztahy, ničit štěstí a celkově způsobovat problémy v mnoha aspektech života.

Jana prožívala více než 10 let utrpení, které jí komplikovalo život natolik, že se u ní rozvinula deprese a začala přemýšlet i o sebevraždě.

Nakonec v sobě našla sílu a touhu to změnit a vydala se na životní pouť plnou transformačních okamžiků, uvědomění, změn až našla v sobě vnitřní klid a stala se plně autentickou pro sebe, svou rodinu, práci i svou životní cestu.

Tento příspěvek je součástí série článků našeho blogu věnované sdílení osobních příběhů, cest a postřehů o duševním zdraví a léčbě duševních poruch naších klientů a členů naší komunity.

Emoční otupělost a necitlivost – Příběh Jany

V mém dětství nebylo povoleno prožívat pocity. Neustále jsem slyšela fráze: „Už jsi velká na to, abys tak vyváděla, brečela, chovala se tak a tak.“

To vše vedlo k tomu, že jsem určitou část mé osobnosti potlačila a začala se chovat, jak se ode mě očekávalo.

Naučila jsem se, jak se otupit, vyhnat emoce do sfér distancování a disociace.

Zmrzlina, čokoláda, čokoládové sušenky, cukr, další sladké a dárky tišily bolest a naplněné slzy. V mé rodině projevit emoce, požádat o pomoc, odpočívat a říkat ne, to bylo bráno jako projev slabosti.

Asi vás to nepřekvapí, ale potlačování takových projevů „slabosti“ nebylo žádoucí a vedlo to k dalším problémům a rozvoji deprese.

Jak můj život pokračoval, stále více a více jsem v sobě potlačovala samu sebe, své pocity, to, kým skutečně jsem a postupně se otupovala.

To vše zašlo tak daleko, že jsem postupně přestala pociťovat radost, štěstí a potěšení z maličkostí a potřebovala jsem stále více, abych byla schopná cítit něco a měla pocit, že jsem naživu.

Cítit se špatně bylo pro mě nepřijatelné, a proto jsem si vyvinula obranné mechanismy a způsoby, jak utíkat od nepříjemných pocitů, emocí a prožitků. Naučila jsem se blokovat i tělesné vjemy a ztratila kontakt se svým tělem.

V případech, kdy se mě někdo zeptal, jak se cítím, je moje odpověď automatická – fajn. Pokud nejdu na pěší túru nebo nejsem v přírodě, pak jsem „šťastná“.

Když se podívám do zrcadla, vidím svou zděděnou neutralitu a emoční otupělost.

Připadám si jako robot.

Jako tělo bez duše.

Jen se na sebe dívám, ale necítím žádný pocit.

Ani jednu emoci.

Prostě nic.

Emoční necitlivost a otupělost mě dohnala až k myšlenkám na sebevraždu

Tehdejší přítel už to nezvládl, odešel ode mě a já necítila naprosto nic, byla jsem úplně prázdná.

Moje práce mi nedávala nic, nebavila mě a už vůbec mi nedávala smysl. Najednou mi nic nedávalo smysl a neměla jsem důvod žít.

Všechno kolem mě i ve mě bylo tak nudné a prázdné.

Přicházely myšlenky na sebevraždu.

Tyto myšlenky mi říkaly, že už to mám konečně skončit.

Nikomu stejně chybět nebudeš. Na ničem už nezáleží. Tvůj život je zbytečný. Nic nedokážeš. Jsi k ničemu.

Úplný pocit prázdnoty a totální beznaděj. Ten pocit, kdy už člověk nemá žádnou vnitřní touhu a motivaci pokračovat.

Alkohol, který alespoň na chvíli zmírňoval tento otupělý emoční stav, ale najednou přestával fungovat a všechny mé „útěky“ od emocí taktéž. Ani jídlo, párty, nezávazné vztahy s muži, nakupování, práce, neustále zaměstnávání mysli a další rafinované útěky jsou k ničemu.

Nic nefunguje.

Jsem ztracená.

Prázdnota a beznaděj pohlcuje mou duši a celý můj život. Myšlenky na sebevraždu jsou zpět a jsou o mnoho silnější.

Mám chuť to už konečně vzdát, ale cosi mě drží, abych to neudělala. Je to má rodina, která se mi snažila pomáhat a za to jsem jim nesmírně vděčná, protože nebýt mé rodiny, asi bych tu už dnes nebyla.

Emoce jsou složité. Vím, že nejsem sama. Se stejným problémem se potýká mnoho z nás a bohužel často nachází stejně jako já cestu v nezdravých způsobech, jak se s tím vyrovnat. To vede k ještě většímu otupění a tato emoční necitlivost se postupem času stupňuje.

Začala jsem pátrat a něco se změnilo

Přečetla jsem velké množství dostupných materiálů a knih, které mají čtenářům „pomoci“ pocítit své pocity a vyléčit jejich zraněnou minulost, ale přesto tu sedím „zaseknutá“ ve své temné minulosti a cítím se na ještě větším dně.

Každá přečtená kniha mě přibližuje o krok blíž, a přesto se vlastně nikdy nedostanu tam, kde skutečně potřebuji – k uzdravení.

Všechny ty žvásty o pozitivním myšlení nefungují.

Jde jen o další útěk před negativními pocity, které se derou na povrch z hlubin mé temné duše.

Navštívila jsem velké množství terapeutů, psychologů a psychiatrů, ale žádné světlo na konci tunelu jsem neviděla.

Mnoho stovek hodin strávených u knih a různých „odborníků“ mě přesvědčilo, že si budu muset pomoci sama.

Nejblíže, k čemu jsem se kdy dostala, je vyřešení mého problému s aktivním, záchvatovitým a emocionálním přejídáním – jakožto porucha příjmu potravy. Porucha jednoduše zmizela, protože jsem navázala spolupráci s jedním terapeutem.

Byl však krátkodobým zázrakem v mém životě. Emoční otupělost u mě pokračovala dále a nakonec se vrátila i porucha příjmu potravy s emočním přejídáním, protože se nevyřešila příčina mých problémů.

Emoční otupělost v mém životě

Emoční otupělost a prázdné prožívání mého života bych popsala asi takto:

„Často se cítím neviditelná, jako bych byla duch.“ Sleduji, jak se moje rodina, partner, přátelé mezi sebou zapojují, ale mám pocit, jako by tam byla neviditelná bariéra, která mi brání se k nim připojit. Jsem jako ponorka, která se nepozorovaně unáší a sbírá emoce ostatních lidí jako sonar. Kdybyste se mě však zeptali, jaké jsou mé vlastní pocity, nemohla bych vám to říct, protože to nevím a vlastně ani nic necítím. Je to jako nicota. Jako robot. Jako prázdná skořápka bez duše. Žádná úzkost, žádný smutek, žádné štěstí, žádné potěšení, žádná motivace, nic. Prostě nic necítíte.“

Přišla na řadu deprese

Byla mi diagnostikována deprese.

Poté, co jsem více než pět let užívala tuny různých léků, zůstala ve mně těžká apatie a otupělost ke všemu v mém životě. Necítila jsem nic, byla jsem naprosto prázdná a bez chutě do života.

Doslova jako tělo bez duše.

Emoční otupělost se ještě zhoršila a začala jsem mít problémy se spánkem.

Uvědomila jsem si, že to byl skutečný problém, když mé babičce, které jsem byla velmi blízká, diagnostikovali rakovinu plic ve 4. stádiu a nasadili silnou chemoterapii. Když jsem ji viděla v nemocnici, byla z ní jen kost a kůže.

Chemo z ní vysálo celý její život. Její zářivě hnědé vlasy se staly křehkými a zšedivělými, její zářivý úsměv se změnil v ducha bez tónu, její svaly neexistující a v tu chvíli žádná schopnost komunikovat nebo si pamatovat, kdo jsou její vnoučata.

Zírala na mě, jako bych byla úplně cizí.

I přes to všechno jsem nic necítila.

Sledovala jsem, jak chemoterapie pomalu vymazává vše, co z ní zbylo, dokud nezbylo nic. I když jsem zírala na její náhrobek, neuronila jsem jedinou slzu. Nikdy na tento okamžik nezapomenu.

Antidepresiva, léky, emoční otupělost a skutečná realita

Ačkoli emocionální otupělost, kterou často způsobují léky – jako antidepresiva, může být často lákavou alternativou k bolestem, kterým musíte čelit s kterýmkoli z těchto dalších problémů, z dlouhodobého hlediska se může stát překážkou budoucího štěstí.

Je to tak jednoduché a pohodlné řešení, které ve skutečnosti vede k ještě větším a hlubším problémům.

Necháme si předepisovat antidepresiva a další léky, které otupují naše smysly, prožitky, emoce a pocity.

Je to všechno moc hezké žít v domnění, že nebudeme konfrontováni se svou vnitřní bolestí, která nás užírá za živa.

Možná se pak cítíme lépe a dokážeme fungovat, ale za jakou cenu?

Za cenu toho, že nedokážeme prožívat skutečně hluboké pocity, ale člověk bez emocí a pocitů je v podstatě jen robot, ne?

Nakonec už necítíme žádné potěšení, štěstí, radost a jsme tolik otupělí, že ztrácíme kontakt se sebou, svým tělem i svými emocemi.

Negativní prožitky a pocity jsou pro nás stejně důležité jako ty pozitivní, ne-li ještě důležitější. Je to z toho důvodu, že se skrze ně můžeme transformovat, posunout a vyrůst.

Bohužel je necítíme a jsme připraveni o tuto možnost. Nakonec přichází stagnace a další propad do ještě větších hlubin temné duše.

Objevila jsem cestu k uzdravení

Pátrala jsem na internetu, hledala informace a bum, narazila jsem na web Cesta relaxace, přečetla pár článků, zhlédla nějaká videa a říkala si, že toto je přesně to, co potřebuji.

Navázala jsem spolupráci s Jirkou.

Jsem vděčná Jirkovi, který mě navedl na tuto cestu plnou sebepoznání a AHA momentů, která mě neustále posouvá kupředu.

Je to báječný člověk, kterému skutečně záleží na svých klientech a na tom, aby jim pomohl. Hlavně moc děkuji, že mi Jirka pomohl a ukázal cestu k bezpečnému vysazování antidepresiv a to bez vedlejších příznaků.

Naštěstí teď, když jsem odstranila psychologické a psychosomatické faktory – příčiny a vyvážila svou biochemii, hormony a fyziologii – mozek a tělo, mohu prožívat celé spektrum emocí a pocitů.

Jsem opět napojena na sebe, své emoční i fyzické tělo a mohu se zase plně radovat ze svého života, cítit štěstí a potěšení z maličkostí. Jakmile jsem se vrátila k tomu, kdo jsem byla – ke svému autentickému já, mohla jsem růst z této zkušenosti a plně se realizovat.

Nikdy se nevzdávejte toho, kým víte, že jste a kým být chcete.

Nedovolte, aby vám někdo řekl, že je to psychologický problém.

Nenechte se onálepkovat psychologem nebo psychiatrem, že trpíte nějakou duševní poruchou, protože neřeší příčinu problémů a jen vám nasadí léky na celý život.

Deprese a všechny další „duševní poruchy“ jsou jen alarm, který se ve vašem těle spustí a který vám říká, že něco není v pořádku.

emocni-necitlivost

Celostní přístup mě zachránil

Nikdo s depresí nemá nedostatek léků na depresi. To, co mají, je nerovnováha ve fyziologii a biochemii, která se odráží v naší psychice.

To ovlivňuje způsob, jakým prožíváte situace kolem sebe, reagujete na ně, jak se chováte, jaké spektrum myšlenek a pocitů prožíváte a v jaké míře.

Hormony, nesprávná fyziologie a biochemie je hlavním problémem duševního zdraví.

Jirka mi ukázal skutečnou hloubku mých problémů, kdy nebyl problém jen v psychologických příčinách, ale také v příčinách fyziologických.

Celostní přístup, který Jirka praktikuje, je o propojení aspektů, které pro mnoho z nás nemají žádnou souvislost a jsou před námi zahalené.

Jsem ráda, že mi bylo odhaleno „tajemství“, které mi pomohlo najít řešení a cestu k obnovení vnitřní rovnováhy a zdraví.

Cením si toho, že Jirka s Lenkou neustále své kurzy aktualizují o nové poznatky, zkušenosti a postupy.

Nebylo to lehké a není to hned, ale ta cesta za to stojí.

Budete muset čelit mnoha temným aspektům sebe sama, bude to bolet, budete to chtít vzdát, budete se cítit vyčerpaní, budete mít pocit, že to nikdy neskončí, ale nakonec přijde úleva a vy se dokážete opět spojit sami se sebou.

Je to postupný proces, kdy začínáte opět cítit své pocity a emoce, mít spojení se svým tělem a uvědomovat si plně, co se děje ve vás i kolem vás.

Jirka mi ukázal mnoho účinných cest, jak pracovat a řídit své emoce a pocity způsobem, který vede k vnitřní transformaci a propojení těla a mysli, kdy dokáží plně a dlouhodobě pociťovat pocity naplnění, štěstí, radosti a potěšení i z maličkostí.

Změnila jsem celý svůj život – dokázala jsem to já a dokážeš to i ty

Toto spojení dnes už dokážu přenést do mnoha aspektů v mém životě.

Našla jsem svou vnitřní cestu a změnila práci, která mě konečně baví, naplňuje a co víc? Dává mi smysl a prostor k sebevyjádření.

Začala jsem si budovat sebevědomí a objevovala hlubší vnitřní hodnoty. Dokážu se spojit se svou dcerou a svým partnerem a prožívat plnohodnotný rodinný život, což dříve bylo nejen nemožné, ale také nemyslitelné.

Pokud chcete zlepšit svůj život, své duševní zdraví, začít konečně žít a ne jen přežívat, je investice do celostního online kurzu Harmonie života tou nejlepší investicí, která se vám rozhodně několikanásobně vrátí.

Děkuji Jirkovi za vše. Jsem mu moc vděčná za čas a péči, kterou mi věnoval v konzultaci a skvěle propracovaný online kurz.

Příběh nebyl nijak upravován, pouze byly vložené nadpisy a upravené odstavce pro lepší přehlednost a čitelnost příběhu, vložené odkazy, úvod a závěr článku. Moc děkujeme Janě za sdílení silného příběhu transformace, který skutečně inspiruje.

Autorem příběhu je Jana Hájková.

celostni-medicina-a-zdravi
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

2 Komentářů
  1. Radka Kostková

    Dobrý den. Příběh popisuje přesně chování mého manžela který od dětství nepocitil žádné pozitivni emoce od svých rodičů, od 17 jen pracuje, hledal vestu u Boha, první manželství bylo katastrofa opustil 2 děti a naše manželství 17 rok se zhrouzilo prozoze on začal vyhledávat milenky ….bez citů žije, uzavřel se do svých traumat, opustil mě i deti a když přijede je jak duchem pryč. Zúžené zornice, vyhranene jen negativní názory i emoce, labilní . Citové úplně otupely. Nadevše ho miluji a všichni si přejeme aby se k nám vrátil. Pokud někdo z nás při jeho návštěvě doma projeví emoce vůči němu, políbí, sáhne…. odjíždí. Utíká. Přestal močit, plno lékařů nikde nenašlo příčinu. 5x denně se cevkuje.

    Chtěla bych svého muže zpět. Prosím, dá se mu pomoci? Rozhodl se zbytek života žít odděleně

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Dobrý den Radko,

      děkujeme vám za sdílení příběhu. Bohužel nikdo mu nemůže pomoc, pokud to on sám chtít nebude. Je nesmírně těžké vidět někoho, koho milujete, trpět takovýmto způsobem. Je pravda, že jakákoli pomoc či změna v této situaci musí vycházet z vlastní vůle vašeho manžela. Nikdo nemůže změnit někoho jiného, pokud ten dotyčný sám neprojevuje snahu a ochotu k pozitivním změnám.

      Je důležité respektovat jeho rozhodnutí a soustředit se na vlastní pohodu a pohodu dětí. Někdy mohou být emocionální vazby, strach a závislost na partnerovi důvodem, proč zůstáváme v obtížných vztazích, i když to není pro nás zdravé. Je důležité hledat podporu a pomoc, pokud to potřebujete, neváhejte nás kontaktovat, pokud budete chtít někdy o těchto věcech mluvit nebo potřebujete radu nebo vedení a vnitřně se uzdravit. Rádi vám s tímto pomůžeme.

      Přejeme vám krásný den s pozdravem Jirka a Lenka. 🙂

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares