Někteří lidé sabotují své vztahy, aniž by si toho byli vědomi. Všímají si toho, že jejich románky nevydrží, i když jsou na začátku velice slibné. Možná si nevšimli, že oni sami jsou těmi, kdo se vyhýbají tomu, aby byli šťastní. Taková sebesabotáž může nenápadně poškozovat vztah až ho úplně zničí.

A vím, o čem mluvím, protože jsem kdysi k těmto lidem také patřil. Já sám jsem se bál lásky. Bál jsem se znovu zamilovat, protože jsem měl strach, že mi bude znovu ublíženo.

Podvědomě jsem usoudil, že láska je nebezpečná a způsobuje bolest.

Dnes už je tomu jinak.

Jsem sám sebou, šťastný, spokojený ve vztahu s Lenkou, se kterou společně budujeme naše společné impérium a navzájem se podporujeme a sdílíme spolu radosti i starosti života.

Nezapomeň číst až do konce, protože se dozvíš, jak podvědomě sabotujeme své vztahy a ničíme si tímto svůj život.

Proč většina nevědomě sabotuje své vztahy (sebesabotáž)

Někteří lidé sabotují své vztahy a nechápou proč. Ve skutečnosti si někdy ani neuvědomují, že to udělali. Z

e svých neúspěchů v lásce obviňují náhodu, druhého nebo jakoukoli vnější okolnost, aniž by si uvědomovali, že jsou to oni, kdo má na starosti vkládání překážek a problémů, aby láska vzkvétala a byla zachována harmonie.

Proč by si někdo chtěl zničit vlastní štěstí?

Někteří lidé sabotují své vztahy, protože se rozhodli chránit se před láskou. Tak skončila studie řízená Dr. Raquel Peel a publikovaná v Journal of Couple and Relationship Therapy.

Všechny lidské bytosti potřebují navázat intimní pouta s ostatními lidmi, ale chráníme se také, když očekáváme emocionální bolest. Pokud někdo věří, že milovat je nebezpečné, může si vytvořit ochranné hradby – chování, které nakonec sabotuje jeho vztahy. A teď se pojďme podívat na to, jak přesně to dělají?

1. Obranný postoj založený na protiútoku a sebe-sabotáž

Někteří lidé sabotují své vztahy defenzivou – obranným postojem. Obvykle v sobě nesou nevyřešené a nezpracované traumata nebo konflikty, někdy pocházející z minulých vztahů a zážitků – jako je zlomené srdce, nevěra, bolestivý rozchod a jindy z konfliktů v dětství od svých rodičů.

Nechtějí znovu procházet citovým utrpením, ale zároveň chtějí okusit štěstí, které dává láska.

Jejich srdce je uzavřené, plné strachu a vnitřní emocionální bolesti, která jim brání v prožívání lásky, radosti a štěstí.

To bohužel způsobuje problémy, kdy nemohou a nedokážou budovat, vytvářet zdravé vztahy a už vůbec si tyto vztahy nemohou udržet. Jejich vztahy se stávají toxickými a jsou odsouzené k zániku.

Tento rozpor a sebesabotáž vytváří složitou situaci. Začnou vztah jako pár a dají do toho všechno, aby to fungovalo. Při jakékoli kritice nebo vyjádření odstupu od partnera propadají panice.

Jejich vnitřní strach, nejistota a emocionální bolest způsobuje problémy – žárlivost, časté hádky ve vztahu, nátlak, manipulace, vydírání a mnoho dalšího. Také, pokud se objeví problém, který narušuje harmonii, neúměrně reagují a jdou hned do protiútoku, který slouží jako obranný mechanismus.

V důsledku toho je běžné, že reagují vytvářením emočních hradeb.

Vzdálí se od svého partnera a začnou na něj útočit.

Jde o strach, který se promítá do agrese a slouží jako útok a prostředek obrany.

V tomto případě je pravděpodobné, že se vztah bude neustále zhoršovat až dojde k úplnému zničení. Můžeš tomu zabránit, když se přihlásíš do našeho online programu Cesta sebelásky, který ti pomůže uzdravit rány na tvé duši a znovu otevřít své srdce.

zavislost-a-sebelaska

2. Nedůvěra jako faktor, který sabotuje vztahy

Někdy mají lidé o sobě velmi negativní mínění, ale nejsou si toho vědomi.

Tento negativní postoj k sobě je často skrytý a plně se projeví a vynoří na povrch, až když nám partner/ka nastaví zrcadlo ve vztahu. Zrcadlení ve vztahu nám odhaluje naše skryté problémy, které nám brání v prožívání lásky, radosti a štěstí. Pokud se tak stane, aktivuje se velmi silný stav nedůvěry.

Je to, jako by takový člověk měl zásadní pochybnosti tváří v tvář každému, kdo tvrdí, že ho miluje. Proč mě miluješ? Co máš za lubem? Budeš si chtít hrát s mými city?

V hloubi duše nevěří, že ho někdo může skutečně milovat a spíše má pocit, že padá do pasti. Nebo že časem do ní spadne. Je nedůvěřivý, má strach, že s ním bude manipulováno, že naletí a bude využitý.

Tak si osvojuje ostražitý a podezíravý postoj, který jen těžko opouští.

Tato skrytá sebesabotáž mu brání, aby si pustil kohokoliv k tělu a drží si odstup, je chladný a podvědomě se brání lásce.

Zabraňuje tak hlubokému spojení s druhým – neotevírá se, ani nedovoluje, aby ho někdo skutečně poznal a miloval. Sabotuje své vztahy a pak to bere jako důkaz, že měl pravdu.

Takového člověka ovládá strach – kde je strach, tam je také absence lásky. Oboje najednou být nemůže. Vyber si, chceš žít v lásce nebo ve strachu? Pokud chceš žít v lásce a zbavit se strachu, kontaktuj nás a my ti s tím rádi pomůžeme.

3. Nedostatek dovedností k udržení vztahu a sebesabotáž

Mnohokrát si myslíme, že k udržení vztahů není potřeba žádná dovednost. Vychází to z myšlenky, že se o tom není co učit, protože vše se bude dít přirozeně.

Bohužel to není pravda.

Vše je závislé na tvých dovednostech, které máš a umíš je využívat, nebo nemáš a neumíš je využívat.

Věř tomu nebo ne, drtivá většina lidí, zhruba přes 80 %, nemá tyto klíčové dovednosti, které vedou k navazování a udržení si zdravých vztahů.

Pokud měl člověk během svého dětství nebo života pozitivní vztahové modely, které převzal od svých rodičů a z dřívějších vztahů, je velmi pravděpodobné, že ve skutečnosti má přirozený talent navazovat a udržovat zdravé vztahy.

Bohužel těchto jedinců moc není.

Na druhou stranu, pokud ti tyto modely chybí, nemáš vyvinuté zdravé komunikační vzorce, nemáš zdravé sebevědomí, nemáš nastavené zdravé a pevné hranice, chybí ti emoční inteligence a schopnost efektivně řešit problémy a překážky ve vztahu, máš v sobě zakořeněné traumata, může být obtížné navázat zdravé vztahy a nebo hůř si je udržet.

Někdy sebesabotáž ve vztahu pochází z nedostatku dovedností udržet si vztah. Někteří lidé se potřebují naučit vyjadřovat náklonnost, rozumět druhému, formulovat zdravé očekávání, naučit se empatie a naslouchání, správně komunikovat, postavit sebe na první místo, nastavit si zdravé a pevné hranice, naučit se emoční inteligenci, řešit problémy a překážky ve vztahu a mnoho dalšího.

V opačném případě může vztah selhat a také dříve nebo později selže.

Jak na sebe-sabotáž?

Pokud patříš k lidem, kteří mají opakované problémy s navazováním nebo udržováním vztahů, přestože bys si přál lásku a štěstí, je možné, že se dopouštíš sebesabotujícího chování.

V tomto případě doporučuji náš online program Cesta sebelásky, který tě povede krok za krokem k uzdravení traumat a emočních bolestí a také se naučíš využívat všechny potřebné dovednosti v praxi, které potřebuješ pro budování, navazování a udržení si zdravých vztahů. Všechno s celoživotním přístupem a celoživotními aktualizacemi.

Pamatuj, že pokud nejsi v harmonii sám se sebou, těžko budeš v harmonii s někým jiným. Tvůj vztah k sobě se odráží ve vztahu k druhým, o tom je sebeláska, která je číslo jedna pro zdravé, šťastné a spokojené vztahy.

Bez sebelásky nelze budovat, navazovat a udržet si zdravé vztahy. Absence sebelásky vždy vede k toxickému vztahu.

sebe-sabotaz
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

2 Komentářů
 1. Jarmila B.

  No parada… Ja sem se našla ve všech třech bodech tohoto članku. Myslite že je nějaka možnost to zmenit a připadne by jste mi dokazal pomoct? Rada bych se zbavila sebesabotaže ktera mi zničila už 4 vztah v řadě.
  Děkuji s pozdravem Jarmila.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Jarmilo, i to se může stát, že člověk sabotuje své vztahy z vícero různých důvodů, což je časté, protože vše je se vším propojené. Určitě Vám dokážeme pomoci a rozhodně ta šance to změnit tu je. Otázkou je, zda jste schopná se ji chytit a využít ji a samozřejmě na sobě intenzivně, konzistentně a vytrvale pracovat. Doporučuji náš online kurz cesta sebelásky odkaz zde: https://cestarelaxace.cz/cesta-sebelasky/, kde vás kurz povede krok za krokem. Přejeme hezký den Jarmilo s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares