Tvůj vztah je pro tebe cenný a důležitý. Možná však procházíte společně se svým partnerem obtížným obdobím, kdy se zdá, že se vzájemné citové pouto a propojení vytrácí a váš vztah ztrácí jiskru. Nezoufej! Existují způsoby, jak obnovit lásku, porozumění a harmonii ve vztahu. V tomto článku najdeš návod, jak zachránit vztah krok za krokem, který už přestává fungovat.

Možná teď cítíš řadu emocí a pocitů, včetně lásky, a možná i strach a nejistotu. Pokud bojuješ s pochybnostmi o tom, zda tvůj vztah stojí vůbec za záchranu, nebo cítíš i přesto všechno silnou touhou pracovat přes všechny ty výzvy, aby jsi zachoval spojení, které máš s partnerem, prosím, přečti si tento článek. Napsala jsem přímo pro tebe tento článek. Pojďme společně zachránit tvůj vztah, na kterém ti tolik záleží.

Já i Jirka oba pracujeme jako terapeuti a koučové, ale zároveň žijeme v partnerském vztahu a společně podnikáme, přičemž budujeme své velkolepé impérium. Naše zkušenosti a poznatky z našeho vztahu, stejně jako z koučovací a terapeutické praxe s našimi klienty, najdeš částečně v tomto článku a především v našich online programech a dalších souvisejících produktech a službách.

Je důležité si také uvědomit, že obnovení lásky a znovu nalezení štěstí a harmonie ve vztahu vyžaduje čas, úsilí a otevřenost. Ale s naším průvodcem budeš mít nástroje a informace potřebné k tomu, aby si zachránil vztah, na kterém ti tolik záleží. Připrav se na cestu sebeobjevování, porozumění a obnovy emocionálního spojení. Získej znovu tu sílu a vášeň, které vás původně přitahovala k sobě. Jsme tu, abychom tě nasměrovali k vytouženému výsledku. Tak pojďme společně zachránit tvůj vztah.

Jak zachránit vztah

Možná máš teď pochybnosti, zda vůbec lze ještě váš vztah zachránit. Zachránit vztah lze, pokud jsou splněny určité podmínky. S úsilím a odhodláním je možné překonat všechny výzvy a obnovit vztah. Pokud je pro nás vztah důležitý, pak určitě stojí za to stále investovat čas a úsilí do záchrany vztahu. Není to vždy snadné a na cestě budou vzestupy i pády. Ale odměna za láskyplné a podporující partnerství stojí za to.

Jak znovu obnovit vztah s partnerem?

Klíčovými kroky k obnovení vztahu zahrnuje především otevřenou komunikaci, vzájemné porozumění, odpuštění, investování do společných aktivit, vzájemnou podporu, mít dostatek času sám pro sebe a to nejdůležitější – oba partneři musí chtít pracovat na sobě i na vztahu, protože bez toho to nejde a vztah vždycky skončí neúspěchem. V tomto článku se dozvíš více, o tom, jak znovu obnovit vztah s partnerem. S trpělivostí, láskou a respektem můžeš obnovit a posílit svůj vztah. 

Kdy má smysl zachraňovat vztah?

Zachraňovat vztah má smysl pouze tehdy, pokud existuje vzájemná láska, touha a ochota obou partnerů pracovat na společném vztahu. I když vztah občas prochází obtížným obdobím a konfrontuje nás s výzvami. Je naprosto důležité si uvědomit, že žádný vztah není dokonalý a občas vyžaduje úsilí a vzájemnou empatii. Zachování vztahu může být cenné, pokud existuje hluboké propojení mezi partnery, vzájemný respekt a podpora. Pokud je vztah založen na vzájemném porozumění, pak určitě stojí za to bojovat a hledat způsoby, jak ho zachránit, obnovit a posílit ho. Při zachraňování vztahu je důležité být otevřený, komunikovat, hledat podporu a pracovat na řešení problémů společně. Pamatuj však, že každý vztah je jedinečný a rozhodnutí o jeho zachování je individuální volbou.

Jak zachránit vztah když druhý nechce?

Zaměř se sám na sebe, na individuální práci na sobě (vědomý život, vědomý vztah, sebeláska, sebevědomí, práce s emocemi, uzdravení traumat, odpuštění, nastavení hranic…), protože pouze tehdy můžeš růst jako jednotlivec, a to nakopne i tvého partnera, aby na sobě také pracoval, nebo zjistíš, že ti tento partner za to nestojí a nechceš mít vedle sebe někoho, kdo nechce růst, společně něco tvořit, budovat společné impérium a prosperovat.

V obou případech můžeš jedině získat. Možná se tvůj partner chytne a začne také na sobě pracovat, když uvidí výsledky u tebe, budete spolu budovat silný a zdravý vztah. V opačném případě se rozejdete a ty najdeš někoho, kdo bude rezonovat s tvými hodnotami, cíli a cestou, kde můžete společně sdílet, tvořit, budovat a růst. V obou případech ti velmi rádi pomůžeme – pracovat na sobě jako jednotlivec, ale také, abyste mohli společně růst jako pár. Nejlepší a v podstatě jedinou možností, jak zachránit vztah, když druhý nechce, je zaměřit se na sebe a na individuální práci na sobě.

Jak zachránit vztah když mě nemiluje?

Vztah nelze zachraňovat, pokud tě partner už nemiluje. Vím, že to může být pro tebe neuvěřitelné, ale je to tak. V tomto případě je na místě položit si otázku, proč chceme zachraňovat vztah, když nás partner nemiluje? Jaký je ten důvod? Většinou je za tím sobectví, touha druhého vlastnit, závislost na partnerovi, strach z odpuštění, strach ze samoty a další obavy.

Láska je svobodná a pokud člověk opravdu miluje druhého, chce pro něj to nejlepší, i když by to znamenalo konec vztahu. Jak zachránit vztah, když mě nemiluje? Tím, že osvobodíš sebe i svého partnera. Přeci nebudeš trápit někoho, kdo tě už nemiluje, a nebudeš trápit ani sebe tím, že budeš svého partnera nutit být s tebou, když sám nechce nebo už necítí lásku. Stejně se k tobě nebude cítit, bude k tobě chladný a toto povede jen k toxickému vztahu, který bude pod vlivem závislosti.

Nejlepší způsob, jak zachránit lásku, je osvobodit se, protože láska znamená svobodu. Pokud jsou vztahu přítomny podmínky, pouta, omezení a tlak, nejde o lásku, ale o sobeckost, závislost a využívání. To vede pouze k toxicitě ve vztahu.

Sečteno a podtrženo – vztah má smysl zachraňovat pouze tehdy, když jsou splněny následující podmínky:

  • Na vztahu chtějí pracovat oba partneři – Vztah je vždy o dvou lidech, a proto je potřeba, aby oba partneři přiložili ruku k dílu při zachraňování vztahu. Nejčastějším problémem, proč záchrana vztahu nefunguje, je, že jeden z partnerů není ochoten pracovat na sobě nebo na vztahu. Každý z partnerů je zodpovědný za 50% vztahu a 50% všech problémů. Nikdy není na vině jen jeden z partnerů, ale vždy oba. Bohužel, pro 90 až 95% všech párů není záchrana vztahu možná. Je často příliš časté, že jeden z partnerů by chtěl něco změnit a pracovat na sobě a na vztahu, zatímco druhý nechce. Pokud opravdu nechtějí oba podstoupit změnu a pracovat na sobě a na vztahu, nemá smysl investovat peníze, úsilí ani čas, protože to vždy nakonec končí rozchodem. Někdy může partner souhlasit se záchranou vztahu jen proto, že se bojí ztratit toho druhého – strach ze samoty, závislost na partnerovi, pohodlí, jistota a další důvody. V drtivé většině (90 %) je druhý partner dotlačen k záchraně vztahu svým partnerem, ale ve skutečnosti to dělá jen proto, aby ho neztratil. Může to být také jen proto, že nemá jinou možnost. Skutečně do toho ale nechce jít. Musel jsem odmítnout 90 % párů, protože vztah nelze zachraňovat, pokud si to oba partneři nechtějí. Pokud jeden z partnerů není opravdu ochoten pracovat na sobě a něco změnit, vztah se neposune vpřed a druhý partner, který se snaží něco změnit a pracovat na sobě, bude táhnut dolů pasivním partnerem, který bude sabotovat celý vztah. V takovém případě je lepší pracovat na sobě individuálně. Proto neváhej a využij náš online kurz Cesta sebelásky.
  • Oba partneři jsou ochotní akceptovat změny – Vztah nelze zachránit bez určitých změn. Nelze očekávat, že ty a tvůj partner budete dělat vše stejně a dosáhnete jiného výsledku. Bez změn to prostě nejde. Změny mohou zahrnovat například role ve vztahu, vzorce chování, práci s emocemi (emoční inteligence), změnu v mužské a ženské energii, která může způsobovat problémy, uzdravování emočních ran a traumat, zbavení se strachu, žárlivost a závislost na partnerovi, která jde spolu ruku v ruce, uzdravení vztahu k sobě, budování sebevědomí a vnitřní hodnoty, postavení se na první místo, mít dostatek času pro sebe, své koníčky a aktivity i své přátelé, nastavení pevných hranic, změnu v komunikaci a přístupu k řešení problémů a konfliktů a mnoho dalšího… Pokud jeden z partnerů není ochoten změnit se nebo přijmout změnu, nemá smysl zachraňovat vztah, protože by to byla ztráta času a zbytečné úsilí ze strany druhého partnera.
  • Oba partneři jsou ochotní otevřeně a upřímně komunikovat – Aby vztah mohl plně fungovat a rozvíjet se, je potřeba správně, otevřeně a upřímně komunikovat. Bez této dovednosti to nejde. Otevřená a upřímná komunikace je klíčová pro zachování a zachránění vztahu. Důležitá je schopnost vyjádřit své pocity, potřeby a obavy bez strachu z odsouzení nebo konfliktu. Komunikace umožňuje porozumění, respekt a vzájemnou podporu mezi partnery, což vede ke vzájemnému růstu a posílení vztahu. Mimo to správná komunikace pomáhá předcházet mnoha zbytečným problémům a konfliktům ve vztahu a najít vhodné řešení pro vyřešení již vzniklých problémů a konfliktů.

Pokud nejsou splněny všechny tyto podmínky, nemá smysl investovat do záchrany vztahu, protože to bude ztráta času, peněz a úsilí. Naše mnoholeté zkušenosti s minulými vztahy nám to jen potvrzují, stejně jako naše praxe s klienty. Pokud jsi ten jediný, kdo chce na vztahu pracovat, zatímco tvůj partner ne, doporučujeme využít online program Cesta sebelásky pro individuální práci na sobě, protože tě čeká stejná nebo podobná lekce v dalších vztazích s jinými partnery. Tento program ti pomůže osvobodit se od okovů minulosti, posílit tvé sebevědomí, uzdravit traumata a obnovit zdravý vztah k sobě samému a najít vhodného partnera, se kterým budeš moci sdílet svůj život, spolupracovat a budovat společné impérium.

jak-zachranit-vztah-v krizi

Proč chceš zachránit vztah

Pojďme učinit to nejlepší rozhodnutí pro tebe a tvého partnera. Začneme tím, že si uvědomíme důvod PROČ. Proč chceš tento vztah zachránit? Ne každému jde o to, aby měl kvalitnější vztah. Je důležité si uvědomit, o co ti ve vztahu konkrétně jde. Chceš jen zůstat se svým partnerem? Nebo mít kvalitnější vztah? Mít v něm více porozumění? Zachránit vztah po nevěře? Zachárnit vztah po rozchodu? Mít z vyhořelého vztahu vášnivý vztah? Uvědom si jaký je tvůj konkrétní cíl a podle toho začni jednat.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé chtějí zachránit vztah, je to, že jsou stále zamilovaní do svého partnera. Mohou také mít spojení a pouto, které mají se svým partnerem a chtějí pracovat přes všechny výzvy, aby toto spojení zachovali. Nebo cítíme konkrétní závazky. Také někdo už nechce začít znovu nový vztah. Nechce začínat opět znovu. Někdy nás také drží společné vzpomínky. Některé drží společné cíle a plány. Jindy nás ve vztahu drží společné závazky – dítě, peníze, majetek, hypotéka, podnikaní a další… A nakonec existují lidé, kteří milují výzvy ve svých vztazích a vidí je jako příležitost k osobnímu růstu. Jaký je tvůj důvod? Zeptej se sám sebe. Bez svého důvodu proč, nemá cenu nic zachraňovat.

Nezdravé důvody k záchraně vztahu

Na druhé straně existují také důvody, které nejsou vhodné k zachraňování vztahu. V praxi se často setkáváme s lidmi, kteří chtějí za každou cenu udržet svůj vztah, protože je to pro ně pohodlné. Často nechtějí nic měnit, ale na druhé straně chtějí zachránit svůj vztah z různých důvodů. Nemusí jít jen o pohodlnost, ale také o strach. Strach ze samoty a opuštění může člověka držet ve vztahu zuby nehty, i když je tento vztah toxický. Někdy je za tím závislost na partnerovi, která člověka udržuje ve vztahu. Někdy jde o zvyk a neschopnost něco změnit.

Pokud se najdeš v níže uvedených bodech, které využíváš jako důvody k záchraně vztahu, pak bys se měl zaměřit na sebe. Zaměřit se na své sebepoznání, seberozvoj, naučit se řídit své emoce, postavit se na první místo, nastavit si zdravé hranice, vyřešit své strachy a vztah k sobě – sebeláska, budování sebevědomí a vnitřní hodnoty. Neboj, v tomto případě máme pro tebe skvěle zpracovaný online program Cesta sebelásky, který tě povede krok za krokem k vyřešení všech zmíněných i mnoha dalších problémů. Doporučujeme kombinovat tento online program s online programem Vědomě žít – vědomě tvořit, kde můžeš získat akční cenu se slevou a případně využít i možnost konzultace za akční cenu.

Důvody, které nejsou vhodné pro záchranu vztahu, jsou následující:

  • Pohodlnost a zvyk
  • Strach (bojíš ze samoty, osamělosti, být sám, že nenajdeš nikoho nového, stejného nebo lepšího a další strachy…)
  • Společenský tlak nebo tlak ze strany rodiny
  • Finanční závislost
  • Nedokážeš být sám a být s tím v pohodě
  • Závislost na partnerovi a tvoje zoufala potřeba mít někoho (partnera)
  • Nenaplněné potřeby – chceš, aby ti někdo (partner) naplňoval tvé potřeby

Závislost na partnerovi jako nezdravý důvod, jak zahranit vztah

Závislost na partnerovi by neměl být důvodem pro zachování vztahu. Zdravý a šťastný vztah by měl být založen na vzájemné lásce, respektu, komunikaci a společných hodnotách. Závislost na partnerovi může vést k nerovnováze vztahu a omezení vlastního osobního růstu.

Závislost na partnerovi je stav, kdy se jedna osoba plně spoléhá na druhou osobu pro svou emocionální, fyzickou nebo existenční pohodu. Tato závislost může být výsledkem nízké sebeúcty, nedostatečného sebeprosazování nebo strachu z osamělosti. Osoba se závislostí na partnerovi může pociťovat nedostatek sebejistoty a nedokáže se cítit šťastná nebo plně naplněná bez přítomnosti partnera.

Zachování vztahu pouze z důvodu závislosti může vést k nezdravému a toxickému vztahu, ve kterém se jedna strana stává zdrojem emocionálního, fyzického nebo finančního zabezpečení druhé strany. To může vést k pocitu odcizení, frustrace a neštěstí.

Místo toho je důležité pracovat na vlastním sebevědomí a nezávislosti. Každý jednotlivec by měl mít vlastní zájmy, cíle a život mimo vztah. Je důležité rozvíjet své vlastní dovednosti, zájmy a vztahy s ostatními lidmi. Tímto způsobem se buduje silná základna vlastní identity a sebeúcty.

Když se jednotlivec cítí silný a nezávislý, může vstupovat do vztahu s vědomím, že je schopen být šťastný a naplněný i bez partnera. Tím se vytváří rovnocenný vztah, ve kterém obě strany přispívají ke společnému štěstí a růstu.

Zachování vztahu by mělo být motivováno láskou, vzájemným respektem a snahou o vzájemné šťastné a zdravé soužití. Závislost na partnerovi by neměla být základem pro takový vztah.

Strach jako nezdravý důvod, jak zachránit vztah

Strach ze samoty, osamělosti nebo být sám by neměl být důvodem k zachování vztahu. I když je přirozené cítit obavy z osamělosti, je důležité se zaměřit na štěstí každého jednotlivce.

Zachování vztahu pouze z obav z osamělosti může vést k nezdravému vztahu, ve kterém jsou obě strany nešťastné a nepřináší si vzájemnou radost a podporu. Je důležité rozlišovat mezi opravdovou láskou a touhou po společnosti za každou cenu.

Kvalitní vztah by měl být založen na vzájemné lásce, respektu, komunikaci a společných hodnotách. Je důležité, aby obě strany vztahu byly schopny rozvíjet sebeúctu, nezávislost a osobní růst. Pokud je vztah nevyhovující nebo nezdravý, je důležité se zaměřit na sebe.

Strach ze samoty nebo osamělosti by měl sloužit jako impuls k sebepoznání a kultivaci vztahu se sebou samým. Je to příležitost pro rozvoj svých vlastních zájmů, cílů a vztahů s ostatními lidmi. Samota může být pozitivním prostředím pro seberozvoj, sebepoznání a nalezení své vlastní hodnoty a identity.

Pokud se obáváme osamělosti nebo strachu ze samoty, můžeme využít tuto příležitost k rozvoji sebevědomí, sebeúcty a zvládání svých emocí. Můžeme se zapojit do aktivit, které nás naplňují, dávají nám radost a hledat podporu a společnost ve zdravých vztazích s rodinou, přáteli a komunitou.

Neměli bychom se spoléhat na druhou osobu jako jediný zdroj štěstí a spokojenosti. Každý jedinec by měl mít svou vlastní identitu, nezávislost a sebeúctu. Ačkoli partnerský vztah může být zdrojem podpory a lásky, neměl by sloužit jako jediný způsob vyrovnání se s obavami ze samoty nebo strachem být sám. To samé platí, pokud nedokážeš být sám a to z jakéhokoli důvodu.

Pohodlnost a zvyk jako nezdravý důvod, jak zachránit vztah

Pohodlnost a zvyk by neměly být důvodem k zachraňování vztahu. I když se často spoléháme na pohodlnost a zvyk, není to dostatečný důvod pro setrvání ve vztahu, který nedodává šťastné a naplňující zážitky. Zůstávání ve vztahu jen z pohodlnosti může vést k pocitu stagnace a nedostatku osobního rozvoje.

Pokud jsme ve vztahu pouze proto, že je to pohodlné, můžeme se připravit o možnost objevovat nové a lepší vztahy, které by nám mohly přinést větší radost a spokojenost. Je důležité si uvědomit, že změna a růst vyžadují občasné opuštění pohodlí a překročení zóny komfortu. Zachovávání vztahu jen kvůli zvyku může být překážkou na cestě k nalezení skutečného štěstí a uspokojení. Měli bychom si dát prostor a odvahu vydat se na nové cesty a otevřít se novým zkušenostem a možnostem, které by mohly přinést větší radost a naplnění do našeho života.

Společenský tlak jako nezdravý důvod, jak zachránit vztah

Někdy může vnější tlak, očekávání rodiny, přátel nebo společnosti, být důvodem, proč se snažíme zachránit vztah, i když už není zdravý. Je důležité poslouchat své vnitřní pocity a potřeby a nepoddávat se tlaku okolí.

Finanční závislost jako nezdravý důvod, jak zachránit vztah

Finanční závislost může být považována za nezdravý důvod pro zachování vztahu z několika důvodů.

Za prvé, finanční závislost může vést k nerovnováze moci ve vztahu. Pokud je jedna osoba závislá na druhé v finanční oblasti, může se vytvořit nerovný až toxický vztah, ve kterém závislá strana nemá dostatečnou kontrolu nad svým životem. To může vést k pocitu bezmoci, nedůvěře, manipulaci a ztrátě sebeúcty.

Za druhé, finanční závislost může bránit individuálnímu růstu a rozvoji. Když se osoba spoléhá na partnera nebo společné finance, může ztratit motivaci a schopnost se rozvíjet ve své kariéře nebo dosahovat svých vlastních finančních cílů. Tím se omezují možnosti osobního rozvoje a nezávislosti.

Za třetí, finanční závislost může vytvářet napětí a stres ve vztahu. Pokud je jedna osoba závislá na druhé finančně, může se vytvořit tlak na zabezpečení finanční stability a naplnění potřeb obou stran. To může vést k neustálému stresu, hádkám a narušení harmonie ve vztahu.

Je důležité, aby oba partneři byli schopni nést odpovědnost za své finanční záležitosti a měli svou vlastní nezávislost. Finanční závislost by neměla být hlavním motivačním faktorem pro zachování vztahu. Je důležité, aby vztah byl založen na vzájemné lásce, podpoře, důvěře a respektu, a aby obě strany měly možnost plně se rozvíjet a prosazovat své vlastní cíle a potřeby.

Jak zachránit manželství

Možná se ptáš, jak zachránit manželství, kde jsou děti, majetek a závazky. Je to naprosto jednoduché. Nemá smysl zachraňovat manželství jen kvůli dětem, závazkům, majetku a penězům. Určitě nechceš v manželství setrvávat jen kvůli dětem a tím si ničit vlastní život, šlapat si po štěstí a navíc předat dětem nesprávný vzor lásky, manželství a vztahu, který si dítě z toho vztahu podvědomě odnese, pokud manželé spolu setrvají jen z tohoto důvodu, a ve skutečnosti by jinak už dávno šli od sebe.

Nechceš určitě majetek, peníze a závazky postavit nad své osobní štěstí a duševní pohodu, abys setrval v manželství kvůli těmto finančním a materiálním výhodám, a tím si podřezávat pod sebou větev v podobě duševního i fyzického zdraví, vlivem stresu, neštěstí, nenaplnění a toxicity ve vztahu. Raději toto manželství ukonči a postav své potřeby a štěstí na první místo, a tím předáš dětem mnohem cennější vzor, který si ponesou do života a mohou z něj čerpat a růst.

Stojí vůbec tvůj vztah za záchranu?

Polož si ruku na srdce a upřímně se zeptej zda tvůj vztah stojí za záchranu:

  • Stále miluješ svého partnera? (Dobře naslouchej, někdy láska může být utlumená nánosem vašich problémů)
  • Umíš si představit žít život se svým partnerem za 10,20,30 let? Jak bude asi vypadat?
  • Jsi ty i tvůj partner ochoten pracovat na vztahu a provést změny? (Někdy stačí začít dělat změny u sebe a až uvidí změny partner u tebe, tak se může přidat)
  • Jste schopni efektivně, otevřeně a upřímně komunikovat a řešit konflikty zdravým způsobem?
  • Jste schopni si důvěřovat a cítit se ve vztahu bezpečně?
  • Máte ve vztahu k sobě vzájemnou úctu a respekt?
  • Máš se svým partnerem společné hodnoty a cíle do budoucna?
  • Jste spolu ve vztahu celkově šťastní a spokojení?
  • Máš o své partnera skutečný zájem?
  • Zůstáváš s partnerem jen proto, aby jsi nezůstal sám?
  • Zůstáváš s partnerem, protože máš strach být sám? Bojíš se samoty, nejistoty a osamělosti? Jsi závislý na svém partnerovi?
  • Máš svého partnera vedle sebe, aby jen naplňoval tvé potřeby?
  • Od 1 do 10, jak moc zůstáváš se svým partnerem jen kvůli společným závazkům – majetku, dětem nebo jeho silným stránkám, finanční závislosti a podobně?

Je také důležité zvážit, zda tvůj partnerský vztah může ovlivnit nějaké vnější faktory, jako je pracovní nebo rodinný stres. Rozhodnutí, zda tvůj vztah stojí za záchranu, je nakonec tvoje osobní volba. Je důležité si uvědomit zda opravdu chceme v tomto vztahu zůstat. Někdy se jen bojíme zůstat sami. Najdi si čas a uvědom si, zda tento vztah opravdu stojí za záchranu.

jak-zachranit-vztah-v krizi

Proč vztah nefunguje?

Je důležité přijít na to, proč vztah nefunguje. Může existovat celá řada důvodů, proč vztah může přestat fungovat. Mezi nejčastějšími důvody jsou:

  • Nedostatek komunikace: Pokud ty a tvůj partner nejste schopni efektivně komunikovat a sdílet své myšlenky a pocity, může to vést k nedorozuměním a hádkám.

  • Nedostatek důvěry: Důvěra je základem zdravého vztahu. Pokud jeden partner narušil důvěru druhého, může být obtížné se znovu postavit, posunout se vpřed a znovu důvěřovat.

  • Nedostatek intimity: Emocionální i fyzická intimita jsou důležité pro zdraví vztahu. Pokud je ve vztahu nedostatek intimity, může to vést k pocitům odpojení a vzdálenosti.

  • Nedostatek úsilí: Vztah vyžaduje úsilí a odhodlání od obou partnerů. Pokud jeden nebo oba partneři nevynakládají úsilí na udržení vztahu, může se vztah začít zhoršovat.

  • Různé hodnoty a cíle: Pokud ty a tvůj partner máte různé hodnoty nebo cíle pro budoucnost, může to ve vztahu vytvářet konflikty a výzvy.

  • Vnější faktory: Vnější faktory, jako je pracovní nebo rodinný stres, může zatěžovat vztah.

  • Nevěra: Pokud jeden z partnerů podváděl, může být obtížné obnovit důvěru a posunout se vpřed. Může to však vztah posílit.

  • Nedostatek kompatibility: Někdy lidé prostě nejsou kompatibilní v partnerských romantických vztazích. Nedokážou spolu fungovat i přesto, že se snaží.

  • Trauma a negativní přesvědčení: Občas nás ve vztazích odděluje trauma nebo negativní přesvědčení, kterým sabotujeme náš vztah.

Je důležité si uvědomit, že každý vztah je jiný. Důvody, proč vztah přestal fungovat jsou jedinečné. Toto jsou nejčastější důvody, proč lidem vztah nefunguje.

Mimo to je důležité pochopit, že upřímná a otevřená komunikace ve vztahu nefunguje a je zbytečná, pokud nejsou splněny následující podmínky, které najdeš ve videu níže.

Doporučuji video shlédnout, abys pochopil, kde možná právě ty, tvůj partner nebo oba děláte chybu a proč vám vztah a komunikace nefunguje. Ušetří vám to s partnerem spoustu času a zbytečných konfliktů.

Chce tvůj partner vůbec pokračovat?

Můžeme zachraňovat, co chceme, pokud však partner nechce ve vztahu dál pokračovat, pak máme minimální šanci něco vůbec zachránit. V partnerském vztahu je potřeba být dva. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda tvůj partner chce pokračovat ve vztahu:

  • Otevřený rozhovor: Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak zjistit pocity a rozhodnutí tvého partnera, je otevřeně a upřímně s ním komunikovat. Zeptej se svého partnera, jak se skutečně cítí ve vztahu a poslouchej, co má na srdci. Otevřený a upřímný rozhovor ti pomůže porozumět pocitům tvého partnera a najít spolupráci v určení společné budoucnosti.

  • Jeho pozornost: Dívej se na akce tvého partnera. Snaží se s tebou trávit čas, projevovat ti náklonnost a podporovat tě? Nebo se zda být odtažitý a bez zájmu?

  • Změny v chování: Všimni si jakýchkoli změn v chování tvého partnera. Pokud se náhle začne odtahovat nebo se chovat jinak, může to být znamení, že uvažuje o ukončení vztahu. Nevytvářej si však domněnky. Tvůj partner může právě prožívat stresující období.

  • Nedostatek úsilí: Pokud se tvůj partner již nesnaží udržet vztah, mohlo by to znamenat, že nemá zájem v něm pokračovat.

  • Intuice: Důvěřuj svým vnitřním pocitům. Pokud máš pocit, že tvůj partner nemá zájem o váš společný vztah, je pak důležité řešit tyto obavy se svým partnerem.

Pozor na manipulace

Stává se, že lidé svého partnera přemluví na to, aby s nimi pokračovali. Bohužel, ten vztah často nevydrží. Už je hodně přechozený a partner necítil, že chce pokračovat, ale nechal se do toho přemluvit. Často pak je s námi sice partner, ale je nám oddálený, už to není ono a brzy se tento pár stejně rozejde. Náš život má jen omezený čas a je na nás, zda opravdu chceme někoho, kdo nás už nechce. Hodiny tikají a myslím, že je škoda být s někým, kdo nestojí o to, být s námi. Kdo nestojí o to sdílení a užívání si života společně. Je lepší takového člověka nechat jít, než jej držet u sebe za každou cenu.

Jak zachránit vztah?

Pokud nyní víme, zda chceme skutečně 100% zůstat se svým partnerem a pravděpodobně známe příčinu, můžeme se podívat na vyřešení problému. Níže jsem shrnula několik principů, které pomohou zachránit vztah.

Pokud jsou splněné výše uvedené podmínky, tyto principy ti pomohou ukázat cestu, jak opravit nefunkční vztah a znovu se do sebe s partnerem zamilovat.

1. Osobní rozvoj, práce na sobě a úsilí

Je třeba říct, že důležitým bodem pro záchranu vztahu je začít na sobě pracovat. Pokud by jsme nedělali osobní rozvoj, náš vztah by byl pravděpodobně tam, kde ho má většina. Díky osobnímu rozvoji člověk pochopí spoustu principů a fungování. Osobní rozvoj nás naučil řešit problémy včas, být odpovědní za to, co se ve vztahu děje, mít oboustranný zájem o vztah, pravidelně zalévat, hnojit a trhat plevele v naší společné zahradě.

Pokud člověk chce zachránit vztah a mít v něm vášeň, jiskru, pak musí do vztahu vložit svou energii. A také by měli být partneři ve vědomém vztahu. Hodně lidí v něm žije automaticky. Žijí v něm na autopilota a poté nevnímají ve vztahu problémy včas, nýbrž až když se něco ve vztahu stane. Třeba nevěra nebo náhlé odstěhování partnera.

I když ti to se tvým partnerem nevyjde, stále se můžeš zabývat svým osobním rozvojem. Prospěje ti to a další partnerský vztah bude lepší. Ne vždy chce druhý partner pracovat na sobě nebo na vztahu. Ale mnohdy stačí začít pracovat na sobě a změny se brzy dostaví. Často se tato situace stává našim klientům, že jejich partneři nechtějí pracovat na vztahu. Ale jakmile jejich partneři vidí změny, často se nakonec přidají také a začnou na sobě společně pracovat. Na vztahu nemusí pracovat oba dva partneři. Stačí, když jeden partner začne u sebe a začnou se skutečně dít změny i ve vztahu. Žádný kouzelný lektvar neexistuje. Vše chce cíl, zaměření, práci a úsilí.

Začněte každý u sebe jinak to nemá smysl

Osobní rozvoj a práce na sobě začíná u absolutních základů. Nejlepší je začít každý sám u sebe. Nejprve je důležité poznat sám sebe, ale to nelze, pokud člověk není napojený na své emoce, pocity, své tělo a smysl života. Propojení sám se sebou přináší i hlubší propojení s partnerem, dětmi, rodinou, štěstím, smyslem života, radostí a dalšími klíčovými faktory. V tomto případě doporučujeme začít svou cestu naším nejúspěšnějším online programem Vědom žít – vědomě tvořit, kde si můžeš zvolit i variantu s akční cenou s online programem Cesta sebelásky, který je více zaměřený na vztahy, sebelásku a sebevědomí. Oba tyto online programy jsou vhodné a také doporučené pro páry (stačí jeden přístup pro oba v páru).

2. Nejprve jsou důležité základy

Pojďme se konečně podívat na tipy a techniky, jak zachránit vztah a znovu se zamilovat. Nyní je čas položit základy. Pokud chceme položit základy ve svém vztahu, je potřeba začít každý u sebe. Pro mnohé to zní jako paradox, ale pokud nebudeme spokojení sami se sebou a se svou sebeláskou, pak nebudeme nikdy šťastní ve vztazích. Vztahy krásně a rychle zrcadlí naše nedostatky, temnotu a věci, které si neseme z dřívějších vztahů a vzorců od naší rodiny. Je důležité si tedy i uvědomit své nefunkční vzorce chování v našem vztahu.

Sebeláska jako základ

Sebeláska je ve vztahu důležitá, protože ti umožňuje nastavit zdravé hranice, efektivně komunikovat a činit rozhodnutí, která jsou v souladu se tvými hodnotami a potřebami.

Když máš zdravé kořeny sebelásky, je pravděpodobnější, že budeš schopen sdělit své potřeby a hranice svému partnerovi, což může pomoci vytvořit zdravější a více naplňující vztah. Když jsi schopen upřednostnit své vlastní blaho, je méně pravděpodobné, že se budeš cítit ohromen nebo využíván svým partnerem. Samozřejmě tím teď nemyslím stát se narcisem, ale je důležité a zdravé pečovat o své potřeby ať se cítíme každičký den blaženě.

Sebeláska ti také umožňuje být upřímnější k sobě a ke svému partnerovi. Dokážeš díky tomu sdělit, co chceš a potřebuješ od vztahu. Když jsi schopen být upřímný k sobě a svému partnerovi, můžeš vytvořit autentičtější a opravdovější spojení. Kromě toho ti sebeláska může pomoci orientovat se ve výzvách a konfliktech ve vztahu. Když máš silný pocit sebeúcty a sebehodnoty, je pravděpodobnější, že se budeš cítit sebejistě ve své schopnosti zvládat výzvy a otevřeně a upřímně komunikovat se svým partnerem.

Celkově je sebeláska nezbytnou součástí zdravého a naplňujícího vztahu, protože ti umožňuje být upřímný, efektivně komunikovat a upřednostňovat svou vlastní pohodu. Uděláme ze sebe prioritu. Pokud máme zdravou sebelásku, pak jsme my prioritní a náš vztah je jen doplňkem. Často se stává, že lidé jsou ve vztahu, kde jsou na sobě spoluzávislí. Nedokážou být sami bez partnera a cítí potřebu, aby jejich partner byl všude, kam se hnou. Takový vztah však končí vyhořením. Pokud je toto tvůj problém, doporučujeme využit náš online program Cesta sebelásky, který tě povede krok za krokem.

jak-opravit-vztah

3. Pojďme si otevřít naší pandořinu skříňku

Zachraňujeme vztah a to znamená, že jsme měli určité návyky a dělali každodenní možnosti volby, které v našem vztahu neprospívaly. Každý den si vybíráme. Nemusíme ženě nosit každý den květiny a brát jí na drahé večeře, a co se týče mužů, nemusíš být každodenní postelová Bohyně s dokonalým vzhledem.

Vztahy jsou o maličkostech i obyčejných okamžicích. Pokud jsi měl vztah tzv. v paži, a nestaral jsi se o něj, tak určitě můžu říct, že další budoucí vztah skončí stejně, pokud nezačneš dělat něco jinak. Samozřejmě záleží na souvislostech. Často však lidé přestávají mít o svůj protějšek zájem a začnou se cítit spíše jako spolubydlící. Takže proč tvůj vztah visí na vlásku? Protože jsi jej nechal přerůst plevelem, přestal jej hnojit a pravidelně zalévat. Na další zahradě se stane to samé, pokud s tím něco sám neuděláš. Očekáváme nejkrásnější zahradu s feng shui prvky, ale často nejsme schopni pro to nic udělat. Jen chceme, ale to nestačí.

Pojďme si otevřít tu naší pandořinu skříňku. Naše pandořina skříňka vykazuje nedostatek. Nemáme dostatek lásky, úcty, něhy, důvěry… naše vztahy se pak snadno přetáčí do zoufalosti. Proč je tady ten nedostatek? Protože jsme si své potřeby sami nedali.

Závislost, připoutanost, sebeláska a můj příběh

Kdysi jsem byla závislá na mužích. Chtěla jsem se jim strašně zalíbit, doslova jsem na nich visela, nedokázala bych mít svobodnější vztah. Často péče o sebe vycházela jen z toho, abych se zalíbila, veškeré změny byly, jen abych se opět zalíbila. Jít někam sama bez partnera nebo kamarádky by bylo nepředstavitelné. Měla jsem úzkostnou připoutanost. A dnes? Dnes si klidně jdu ven sama, těším se na to trávit čas sama se sebou, užívám si péči o sebe, protože jsem do sebe zamilovaná a chci si dopřát pro své tělo to nejlepší. Má strava se změnila, protože vím, co mi dělá dobře a také chci, aby mé tělo skvěle fungovalo a já se s v něm cítila v pohodě. Nechci svému tělu ubližovat.

Když člověk zapracuje na své sebelásce, pak všechny změny jsou lehčí a rychlejší. I hubnutí. Ano je velice těžké si uvědomit: Přestaň na tom vztahu tak lpět a začni dělat něco u sebe. A ono to nejde, protože je snazší dělat změny někde venku než uvnitř u sebe. Je těžké to přepnout, protože si s námi hraje naše mysl, a my musíme postupně vědomými kroky to měnit. Každopádně to, co bylo pro mě dříve nemyslitelné (skončit sama, bydlet sama, cestovat sama), je pro mě nyní naprosto normální a dokonce vyhledávané. Je to zábava být sám, věnovat se sám sobě a dělat si, na co mám chuť. Těžím ze samoty hodně. Samozřejmě ve zdravé míře. Není dobré být moc sám a není zase dobré mít pořád někoho u sebe – pokud se chceme vyvíjet a žít plnohodnotný život musíme být někde mezi.

4. Vědomý život 

Vědomý život přináší do partnerského života nádherné poklady. Vědomý život spouští šťastné hormony. Pokud děláme tedy vědomý život společně, postupně se vztah prohlubuje. Oba dva se budou ponořovat jeden do druhého čím dál hlouběji. Začnou zažívat spoustu extáze i v sexu. Budou se schopni milovat celý den. Vědomý život lidi spojuje a propojuje. Samozřejmě není to pro každého. Je to však určitá forma, jak zachránit vztah. Vědomý život přidá do partnerského života miliardy krásných intenzivně prožitých chvil.

Je to o tom být také aktivní a uvědomělý ve svém každodenním životě. Vědomý život zahrnuje důkladné uvědomování si vlastních emocí, potřeb a hodnot, stejně jako projevování úcty a ohleduplnosti vůči partnerovi. Tím, že se zaměříš na své vlastní sebeuvědomění a sebepoznání, budeš lépe schopen pochopit a komunikovat své potřeby a očekávání ve vztahu. Zároveň to také umožňuje partnerovi lépe tě poznat a lépe porozumět tvým motivacím a přáním. Vědomý život také podporuje schopnost být přítomný a plně se angažovat ve vztahu, což vytváří nádherné hluboké spojení a porozumění mezi partnery. Celkově lze říct, že dělat vědomý život pro záchranu vztahu pomáhá posílit tvůj osobní i partnerský růst, a tím vytváří pevnější a harmoničtější vztah.

vedomy-vztah

5. Začít se starat o sebe

Často zachráníme vztah tím, že se začneme soustředit na sebe. Říkáš si, jak zachránit vztah tím, že se zaměříš na vlastní blaho a projevíš se více nezávisle? Sice to vypadá kontraproduktivně, ale pojďme si vysvětlit, proč to zabere. Stává se často a to hlavně u žen, že zapomeneme na sebe. A když na sebe zapomeneme, začneme být více závislejší na druhých. Žijeme pro ně a dýcháme pro ně. Zapomínáme žít pro sebe.

Postav samu sebe na první místo

S tímto se potýkají hlavně ženy a nejčastěji matky. Žena je často natolik zaměřena na své dítě, až na sebe zapomene. Zapomene na své potřeby a nebo si také myslí, že její potřeby nejsou důležité. Ale ony jsou, protože jedině tak budeme šťastní a zářit, mít energii a být pozitivnější. A díky tomu dáme dětem i svému partnerovi mnohem více, než když budeme mít 100% zaměření na své děti nebo partnera a na sebe nikoliv. Často se stává, že žena je vyhořelá, bez zájmu o sex, o sebe, začíná být protivná a to jen kvůli tomu, že na sebe zapomněla. My ženy to děláme hodně často, máme k tomu predispozice. Proto doporučuji každé ženě, aby si každý měsíc na chvíli sedla a uvědomila si, zda na sebe nezapomněla.

Muži tohle doslova na ženách nesnáší, když se o sebe nestará, nemá své koníčky a jen visí na manželovi a dětech. Bez svého života. Muži milují vidět své ženy, jak dělají své koníčky a jsou v nich šťastné. Muže přitahuje vidět ženu, jak projevuje své emoce (pozitivní) a jsou moc rádi tohle vidět. Samozřejmě určitě se nezaměřuj na sebe, jen kvůli tomu, protože se to mužům líbí. Musíš cítit, že to chceš ty sama. Ze začátku se ti to možná nebude zdát, že ti to prospěje. Ale věř, že při pravidelné péči o sebe, o své koníčky bude z tebe úplně jiný člověk. Uvědomíš si, jak čas pro sebe je pro tebe životně důležitý.

6. Smiř se s nedokonalostí

V dnešní době očekáváme od vztahu mnohem daleko víc než naší předci. Vztah nikdy nebude dokonalý, nebude úplně podle našich představ a náš partner se taky nebude chovat každý den růžově. Vztah by měl být svobodný, dobrovolný a měl by sloužit ke sdílení zážitků a života. Ke tvoření nových, krásných a užitečných věcí pro tento svět. Dnes bohužel lidé vzali vztah jako něco, co jim vyplní jejich prázdnotu, jejich nelásku, že je konečně někdo bude milovat a nejlépe navždy. Tyto potřeby si však musíme vyplnit každý sám, jinak vztah nebude pořádně fungovat a hlavně v něm nebudeme volně dýchat. Protože když necítíme lásku k sobě, pak se ptáme proč by nás miloval náš partner a končí to u žárlivosti, kontrolováním, ovládáním a podezíráním.

7. Řešení konfliktů a odpuštění

Vztahy jsou plné různých výzev a jednou z nich může být situace, kdy se partneři zdánlivě neustále hádají o stejných věcech a tyto konflikty se neustále opakují. Je to jako začarovaný kruh, kde se nám tak nějak zdá, že se nic nezmění a problémy se jen hromadí. Proč se to vlastně děje? Spoustu lidí nedokáže moc dobře řešit konflikty. Ve vztahu se řeší jedna a ta samá věc pořád dokola a na to se nabalují další věci. Jedním důvodem může být nedostatek efektivní komunikace a porozumění. Nejlepší způsob, jak zachránit vztah v krizi, je naučit se otevřeně a upřímně komunikovat. Tím odhalíte, proč je krize ve vztahu a jaké jsou problémy a konflikty, které tuto krizi způsobují.

Když se jedna situace stále vrací, může to znamenat, že partneři nejsou schopni se dohodnout na společném řešení, nebo že si navzájem nerozumí. Nepřesnosti a nedorozumění ve vzájemném dorozumívání může způsobit, že se původní problém stává stále větší a komplikovanější. Často taková komunikace nemá žádnou osnovu, směr kam se ubírat a tak se často takový partneři hádají dokola o tom samém. I když se zdá, že hádka odstartovalo neuklízené nádobí, skutečná příčina rozpoutané hádky je úplně někde jinde. Proto ti doporučujeme si stáhnout náš plánovač pro řešení konfliktů. Je to efektivní pomůcka a je zdarma (Pozor, z technických důvodů bude brzy přístupna ke stažení.).

Odpuštění v praxi

V dlouhodobém vztahu existuje spoustu konfliktů, nesoulad a křivd. Žádný vztah není bez nějaké poskvrnky. Moje rada zní: Pravidelně si odpouštějte. Vytvoř si rituál, který bude buď 1x za měsíc, půl roku nebo rok. Udělej si z toho posvátné posezení a vždy se snaž odpustit věci svému partnerovi. Vztah je velice silné zrcadlo a nejvíce nás vždy zraní nejbližší člověk. Tak tomu prostě je a pokud v sobě něco držíme, poškozujeme tím hlavně sebe, své zdraví a pak tím ovlivňujeme a sabotujeme náš vztah. Zrcadlení nám pomáhá vidět to špatné a nedořešené v nás samotných, abychom to mohli využit pro náš následný růst a rozvoj. Takže odpuštění děláme hlavně pro sebe a pro naše blaho a poté to půjde poznat i na našem vztahu. Odpuštění neznamená zapomnění, ale přijetí minulosti a rozhodnutí dát šanci novému začátku.

Pracuj na tom, aby jsi pravidelně uvolnil negativní emocionální zátěž spojenou s minulými konflikty a nechali prostor pro nové možnosti a růst ve vztahu. To samé můžeš navrhnout partnerovi, aby odpuštění pravidelně praktikoval a vy tak z toho vytěžily maximum. Samozřejmě partner tohle bude muset chtít dělat dobrovolně, jinak to nemá smysl, aby dělal něco, co sám ve skutečnosti nechce. Odpuštění člověka hodně proměňuje a to pozitivním způsobem. Partner si může tedy povšimnout pozitivních změn a začne se ptát, co si udělal, že se to tak vše změnilo a pravděpodobně to vyzkouší také. V těchto věcech se můžeme stát jen inspirací pro druhé.

8. Seznam se se čtyřmi typy připoutanosti

V dnešní době očekáváme od vztahu mnohem daleko víc než naší předci. Vztah nikdy nebude dokonalý, nebude úplně podle našich představ a náš partner se taky nebude chovat každý den růžově. Vztah by měl být svobodný, dobrovolný a měl by sloužit ke sdílení zážitků a života. Ke tvoření nových, krásných a užitečných věcí pro tento svět.

Dnes bohužel lidé vzali vztah jako něco, co jim vyplní jejich prázdnotu, jejich nelásku, že je konečně někdo bude milovat a nejlépe navždy. Tyto potřeby si však musíme vyplnit každý sám, jinak vztah nebude pořádně fungovat a hlavně v něm nebudeme volně dýchat. Protože když necítíme lásku k sobě, pak se ptáme proč by nás miloval náš partner a končí to u žárlivosti, kontrolování, ovládání, manipulace a podezírání. Dalším klíčovým faktorem, jak zachránit vztah je rozšíření si povědomí o teorii typů připoutanosti. Umožňuje to hlouběji porozumět sobě samému a také svému partnerovi. Když si uvědomíme, jaké vzorce připoutanosti jsou v našem vztahu přítomné, můžeme lépe pochopit naše reakce, emoce a chování ve vztahu. Díky tomu pochopíme lépe sebe i partnera. To nám umožní lépe komunikovat a lépe se navzájem podporovat.

1. Bezpečná připoutanost:

Lidé s bezpečnou připoutaností se cítí jistí a důvěřují ve své vztahy. Mají schopnost vyjádřit své potřeby a očekávají, že budou uspokojeny. Jsou schopni vybudovat zdravé, důvěrné a podporující vztahy s ostatními. Vzniká v důsledku konzistentní a citlivé péče od rodičů. Dítě se naučí, že může spoléhat na své rodiče, že jsou dostupní a reagují na jeho potřeby. Tím vzniká pocit jistoty, důvěry a bezpečí ve vztahu.

2. Závislá připoutanost:

Osoby s závislou připoutaností se silně spoléhají na svého partnera a potřebují jeho přítomnost a schválení. Jde v podstatě o závislost na partnerovi. Mají tendenci se obětovat ve prospěch vztahu a často se obávají ztráty a opuštění. Mohou vykazovat nedostatek sebejistoty a potřebovat neustálou péči a potvrzení od svého partnera. Tento typ připoutanosti často vzniká v důsledku nedostatečné nebo nespojitě poskytované péče. Dítě se naučí, že musí být velmi závislé na rodičích a jejich potvrzení, aby se cítilo bezpečně. Nedostatek péče a emocionální nedostupnost rodičů může vést k pocitu nejistoty a obavy z opuštění

3. Vyhýbavá připoutanost:

Osoby s vyhýbavou připoutaností mají tendenci se vyhýbat intimitě a blízkosti ve vztazích. Mají obavy z odcizení a nezávislosti a často preferují samostatnost. Může se projevovat nedostatkem důvěry a potřebou udržovat emocionální vzdálenost od svého partnera. Jinými slovy, bojí se emocionálního zranění, a proto si nevědomě vytvářejí odstup a vyhýbají se blízkosti, intimitě a spojení. To je způsobeno negativním emočním šokem či traumatem, které dosud nebylo uzdravené, a které vytváří tento styl připoutanosti. Vzniká v důsledku nedostatečného kontaktu a nedostatečného přijímání emocí od rodičů. Dítě se naučí, že jeho emoční potřeby nejsou respektovány nebo jsou potlačovány. Tím se vytváří obranný mechanismus, ve kterém se vyhýbá blízkosti a vztahové intimitě.

4. Úzkostlivě vyhýbavá připoutanost:

Lidé s ambivalentní/znepokojenou připoutaností prožívají intenzivní výkyvy ve svých emocích a chování ve vztazích. Jde o kombinaci závislé připoutanosti a vyhýbavé připoutanosti. Jsou často nejistí a mají obavy z opuštění. Mohou vykazovat silnou potřebu blízkosti, ale současně se mohou obávat odmítnutí. Jejich vztahy mohou být náročné a plné dramatických situací. Tento typ připoutanosti může vzniknout v důsledku nekonzistentní péče od rodičů. Dítě se ocitá ve stavu zmatku, kdy péče je občas dostupná a občas nedostupná. Tím se vyvíjí silné emocionální výkyvy a obavy z opuštění.

Pokud se potýkáš s jedním ze 3 nezdravých typů připoutanosti, máme pro tebe dobrou zprávu – pomůžeme ti na cestě, jak se s tím naučit pracovat a uzdravit se, abys mohl budovat zdravý a vědomý vztah. Pro tyto účely využij kombinaci dvou online programu za akční cenu – online kurzu Cesta sebelásky a online programu Vědomě žít – vědomě tvořit.

jak-opravit-vztah

Jak zachránit vztah po nevěře

Pokud se ve tvém vztahu objevila nevěra, může to být období velkého zmatku, bolesti a nejistoty. I po takovém velkém zklamání existuje naděje na obnovu a zachování vztahu. Klíčem k tomu je porozumění, komunikace a ochota pracovat na obnovení důvěry a vzájemného porozumění. Je to proces, který však bude mít vzestupy i pády, ale pokud je mezi vámi stále láska a ochota pracovat na obnově, můžete společně překonat tento těžký okamžik a posílit váš vztah ještě více. Doporučuji si dát trochu odstup a začít se věnovat sám sobě. Dát si čas pro sebe. Začít na sobě pracovat. Kouknout se na nevěru z více stran. Je dost možné, že si uvědomíme, že vztah už nemá dál smysl držet. Nebo si můžeme uvědomit, že má stále smysl v něm pokračovat a uvědomit si skutečnou příčinu nevěry. Je to také fáze, kdy máme možnost odhodit růžové brýle a podívat se na skutečnou realitu.

Můžeme si uvědomit, že náš partner je toxický, ulhaný, narcistický. Pokud vnímáme, že je náš partner takový, je čas si od něj dát na chvíli odstup, začít na sobě pracovat a postupně si uvědomovat skutečnou realitu. Pokud budeme na sobě pracovat, začneme cítit více sebelásky, budeme si sami sebe více vážit a také uvidíme svého partnera v pravém světle. Když na sobě budeme pracovat, přestaneme snášet, aby s námi někdo špatně zacházel a nastavíme si pevné a zdravé hranice.

Nevěra a zrcadlení vs. emoční bolest a její následky

Někdy nám může nevěra ve vztahu nastavit tvrdé zrcadlo, aby nám ukázala, co ve vztahu nefunguje. Můžeme v něm najít mnoho klíčových informací o nás samotných a našem vztahu. Někdy to může vést k posílení vztahu a jeho napravení, jindy to může i přesto vést k rozchodu. V obou případech je podstatné se zpětně ohlédnout a pochopit, proč! Proč nevěra vznikla? Jak jsem k ní přispěl? Co mi nevěra zrcadlí? Proč se například opakuje ve většině mých vztahů? A využít to jako možnost pro svůj individuální rozvoj, případně pro rozvoj celého vztahu. I když se rozhodneš ve vztahu nesetrvat a chceš jej z důvodu nevěry ukončit, je důležité brát nevěru jako možnost pro individuální růst a vyřešit příčiny nevěry, aby k ní nedocházelo v dalších tvých vztazích.

Mimo jiné nevěra a následná emocionální bolest, kterou v člověku zanechá, je důležité uzdravit na fyzické rovině (trauma na fyziologické rovině) i emocionální rovině (trauma na emoční rovině), protože často právě nezpracovaná nevěra způsobuje psychické poruchy a problémy, rakovinu a další zdravotní problémy. Stejné nebo minimálně podobné principy platí pro případ, jak zachránit vztah po rozchodu.

Kolik času investovat do záchrany vztahu

Kdy má smysl zachraňovat vztah? Signálů, kdy nemá smysl zachraňovat vztah je hodně. Jsou to opakované nerespektování hranic a potřeb. Pokud se tvoje potřeby neustále přehlížejí, nebo se necítíš být vyslyšen, respektován. Také i nepřetržité konflikty a neschopnost najít konstruktivní řešení problémů jsou dalšími znaky, že vztah může být v krizi. Pokud se stále opakují stejné hádky a problémy zůstávají nedořešené, může to vyčerpávat energii partnerů a snižovat spokojenost ve vztahu. Tím dojde k vyhoření a také k nevěře nebo rozchodu.

Pokud se ve vztahu cítíš být nešťastný, nepříjemně a je obtížné už najít radost a vzájemnou podporu, může to naznačovat, že vztah nemá už smysl. Je však důležité poslouchat své vnitřní pocity a dát si prostor k uvědomění.

V konečném důsledku rozhodnutí, zda vztah má smysl pokračovat nebo ne, je tvé rozhodnutí a závisí na individuálních okolnostech. Je důležité naslouchat svému srdci a myslet na své vlastní blaho a štěstí.

Změny se nedějí přes noc. Dej tomu čas. Doporučuji tomu dát 6 měsíců času, než si uvědomíte se svým partnerem, co změnit, jak se zachovat jinak a dalších 6 měsíců investujte k nápravě vztahu. Tedy dohromady jeden rok. Tam můžeme zjistit zda se něco zlepšilo a jestli to má ještě smysl. Samozřejmě jen za předpokladu, že oba chcete na vztahu pracovat.

10 tipů, jak se znovu zamilovat

Na závěr přidávám hned několik tipů, jak se znovu zamilovat do svého partnera. Je to takový malý tahák. Často zapomínáme na tyto maličkosti a přitom jsou tak důležité. Mimo jiné, těchto 10 principů slouží jako vhodná cesta, jak zachránit vztah po rozchodu nebo jak zachránit vztah po nevěře a obnovit opět lásku a zamilovanost.

1. Snažte se trávit kvalitní čas společně

Choďte společně na rande, mějte smysluplné konverzace a dělejte aktivity, které vás oba baví. Klíčem je netrávit spolu čas jen pasivně a „být spolu“, ale být spolu aktivně a v plné přítomnosti. Užívat si přítomnost jeden druhého a trávit spolu kvalitní čas aktivitami, které vás oba baví, naplňují a posouvají vpřed, a zároveň prohlubují vaše pouto a spojení. Například tancování, koníčky, praktikování vědomé intimity, smysluplné konverzace, pravidelné rande, řešení konfliktů a problémů a podobné aktivity.

2. Vědomá intimita – vědomý vztah a vědomý život

Asi nejdůležitějším faktorem ve vztahu pro prohloubení a navázání skutečné a hluboké intimity s partnerem je zapojení vědomé intimity a budování vědomého vztahu a života ve dvou. Smyslnost a přítomný okamžik v kombinaci s vědomým propojením k vlastnímu tělu, pocitům a intimitě jsou klíčem k nejvyššímu aktu lásky, intimity a propojení.

Tohoto stavu však nelze nikdy dosáhnout, pokud je člověk od sebe, svých emocí a pocitů, svého těla a své intimity odpojený a otupělý. Emoční otupělost je problém, který se týká minimálně 95% celé populace, a proto v dnešní době vztahy upadají. Lidé čím dál více odvrací od vědomé složky života a nacházejí útěchu v laciném dopaminu (technologie, internet, telefon, pornografie, televize, filmy a seriály, hry, sociální sítě, alkohol, drogy, cukr, sladké, slané, tučné a obecně zpracované potraviny, hazard, nakupování a mnoho dalších aktivit), které člověka otupují a odpojují od sebe. Čím dál více lidí v tomto směru hledá útěchu nebo, ještě hůře, útěk od svých negativních pocitů a problémů, které neumí nebo nechtějí řešit.

Dále nelze žít ve vědomém vztahu a budovat vědomou intimitu, pokud člověk neumí vědomě přistupovat k negativním a stinným stránkám své osobnosti, negativním pocitům, emoční bolesti, traumatu a konfliktům ve vztahu i v životě. Mě s Jirkou osobně vědomá intimita, vědomý život a vědomý vztah prohloubilo naše spojení a pouto ve vztahu, ale také posunuly život na nové úrovně. Jsou to tak silné prožitky, jako by se člověk doslova znovu narodil. Pokud s tímto souhlasíte, pak neváhejte využít našeho nejúspěšnějšího online programu Vědomě žít – vědomě tvořit a začněte budovat vědomý vztah i vědomý život.

vedomy-vztah

3. Procvičujte si vděčnost a ocenění

Oceňuj pravidelně svého partnera. Buď vděčný za to, co dělá, pro vás i pro tebe tvůj partner. Proč procvičovat vděčnost za partnera? Protože často jsme nastaveni na mód, kdy hledáme chyby a nedokonalosti na partnerovi. Pravidelným oceňováním a vděčností si toto vnímání přehodíme. Ono, je už na nás, zda budeme hledat chyby a být nešťastní, a nebo se koukat na věci jiným způsobem a mít tak šťastnější život. Tím však nemyslím to, aby jsi popřel, když vztah je toxický. Chci jen říct, že jsme v módu, kdy často hledáme samé sebemenší chybičky na partnerovi a tím vytváříme konflikty a problémy.

4. Vytvářej malé skutky lásky

Překvapuj svého partnera malými gesty lásky a náklonnosti. Vyjeďte ze starých kolejí a začněte se překvapovat Jeden z největších zabijáků vztahu je stereotyp. Nemusíš utrácet za dárky, nemusí to vůbec nic stát.

5. Komunikuj otevřeně a upřímně

Otevřená a upřímná komunikace vám může pomoci do sebe zamilovat se tím, že umožňuje hlubší porozumění a propojení. Když dva lidé sdílí své myšlenky, pocity, sny a obavy bez strachu z odsouzení, vytváří se mezi nimi důvěra a intimita. Tím se vztah posiluje a může se rozvíjet do lásky. Otevřená komunikace umožňuje partnerům poznat se navzájem a vybudovat silné pouto založené na vzájemném porozumění a respektu. Skrze otevřenou komunikaci můžete lépe poznat partnera, porozumět jeho nitru a cítit se více spojeni. Díky sdílení svých emocí a hledání společných řešení se může ve vztahu rozvíjet hlubší a autentická láska.

6. Praktikuj odpuštění

Držení zášti může být pro vztah toxické. Snažte se zbavit jakékoli zášti a zaměřte se na pohyb vpřed. Praktikování odpuštění je pro vztah důležité, protože uvolňuje nahromaděnou negativní energii a odpor, který v sobě dusíš ke svému partnerovi. To postupem času vytváří odstup, zábrany a vede k zbytečným konfliktům a toxicitě ve vztahu. Pro tyto účely můžeš vyzkoušet naše vedené meditace na odpuštění nebo vedenou meditaci a techniku Ho’oponopono, kterou jsem pro vás namluvila a zpracovala.

7. Vyhledej podporu

Pokud se snažíte znovu zamilovat do svého partnera, zvažte spolu s partnerem vyhledání pomoci kouče nebo vztahového poradce. Můžete se obrátit na nás a rádi vám pomůžeme. Poskytneme vám cenné rady, strategie, vedení a podporu pro vyřešení vašich požadavků a problémů. V případě zajmu náš neváhejte kontaktovat

8. Vzpomeň si, proč ses zamiloval

Vrať se ke kořenům a vzpomeň si, co tě ke tvému partnerovi na začátku tak přitahovalo. Zamysli se nad kvalitami, které tě původně přitahovali ke tvému partnerovi a zkus se na tyto věci zaměřit. Připomínej si pravidelně kvality tvého partnera. Často se totiž díváme více na nedostatky než na klady. A když si je budeme pravidelně připomínat, budeme vděční za svého partnera a díky tomu spokojenější ve vztahu.

9. Vyzkoušejte společně nové věci

Zavedení nových věci a vzrušení do vašeho vztahu může pomoci znovu zažehnout jiskru. Ale pozor, tento koncept může být velice toxický, protože je velice návykový a nebezpečný. Často, když se začnete ve vztahu zaměřovat na nové věci a vzrušení, může to vést k fenoménu, který může vztah poškodit a dokonce i úplně zničit. Jde o dopamin a návykové chování, kdy se neustále snažíte zažívat nové věci a aktivity, hledat nové a nové způsoby vzrušení a neustále posouvat laťku, až se jednoho dne můžete ocitnout v lepším případě na swingers party, protože už vás nic jiného nevzrušuje. Proto je vždy potřeba vyvážit toto chování vědomým životem, vědomou intimitou a vědomým přístupem k životu. Proto neváhejte a využijte našeho nejúspěšnějšího online programu Vědomě žít – vědomě tvořit.

10. Najděte si aktivity, kde spolu budete spolupracovat a tvořit

Lidé v páru by měli mít aktivity, kde se učí spolu spolupracovat, protože to přináší mnoho výhod pro jejich vztah. Spolupráce ve společných aktivitách posiluje důvěru, komunikaci a porozumění mezi partnery. Když se lidé učí spolupracovat, rozvíjejí schopnost efektivně komunikovat, řešit problémy a nalézat společné cíle. Tím se vytváří pevný základ pro stabilitu a harmonii ve vztahu. Spolupráce také podporuje pocit jednoty a týmového ducha mezi partnery, což vede k většímu propojení a radosti z trávení času spolu. Aktivity, kde se lidé učí spolupracovat, také mohou přinést nové zážitky, vzrušení a příležitosti pro osobní růst a vzájemné posilování. Celkově lze říci, že společná spolupráce ve vztahu přispívá k většímu blahu a spokojenosti obou partnerů. Může jít o společný projekt, koníčky, podnikání a mnoho dalšího…

jak-obnovit-vztah
Lenka Heczková

Lenka Heczková

Terapeutka a koučka

Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.

9 Komentářů
  1. Nikola

    Mým problémem je, že můj partner není ochotný udělat pro změnu vůbec nic. Díky článku jsem si začala uvědomovat svoji závislost na něm a zároveň strach ze samoty a opuštění. Náš vztah mě skutečně unavuje a vyčerpává energii, ale nemám odvahu odejít. Nicméně článek je opravdu úžasný a přinesl mi mnoho aha momentů, které musím v sobě zpracovat. Případně bych se ozvala ohledně spolupráce.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Nikol, moc děkujeme za zpětnou vazbu, a jsme moc rádi, že ti článek pomohl. V tomto případě doporučujeme začít pracovat na sobě individuálně, abys překonala svou závislost, vyřešila své strachy a mohla se v životě posunout tím správným směrem. Dokud tě ovládá strach a závislost, není možné žít vědomě a dělat vědomé volby. Veškerá tvá rozhodnutí nyní vycházejí ze strachu a závislosti a pravděpodobně i nízkého sebevědomí, které tyto problémy odráží na hlubší úrovni. Pokud bys potřebovala pomoc, neváhej se na nás obrátit, a my ti rádi pomůžeme. 🙂

      Odpovědět
  2. Aleš

    Konečně poradny smysluplný článek,který není jen snuzka všeobecných blábolu. Musím uznat,že najít v dnešní době kvalitní informace na internetu je čím dál těžší. Proto jsem moc rád,že jsem narazil na tento web.Konecne jsem zjistil,kde je můj problém a proč se mi ve vztahu s manželkou nedaří nic změnit. Mohu se s vámi domluvit na nějaké konzultaci s pomocí alespoň nasměrovat směrem,abych se ve svém vztahu a hlavně zivote posunul dal? Budu moc vděčný s pozdravem Aleš.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Aleši, moc děkujeme za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že se ti článek líbí. Na kvalitě si zakládáme a je pro nás na prvním místě. K tvé otázce určitě tu ta možnost je a budeme rádi s tebou spolupracovat. Existuje několik možností spolupráce, ale nejlepší bude, když nám napíšeš na email:: info@cestarelaxace.cz. Dej nám vědět, co potřebuješ řešit a s čím máš problém, a společně najdeme vhodné řešení přímo pro tebe a tvoje potřeby. Přejeme ti krásný den! S pozdravem, Jirka a Lenka 🙂

      Odpovědět
  3. Pavol

    Super článok. Ďakujem za veľa aha momentov. Musím povedať, že vďaka článku som si uvedomil, že nemôžem urobiť viac pre záchranu vzťahu, keďže manželka nič robiť nechce. Respektíve tvrdí, že chce, ale nie je ochotná prijať zmeny, ktoré taká zmena so sebou prináša. Komunikácia z jej strany tiež vázne a nie je úprimná. Ďakujem za článok.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Pavole, děkujeme za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že se ti článek líbí a hlavně, že ti pomohl dojít k tomuto, i když možná nepříjemnému a bolestivému uvědomění. Pomůže ti to adekvátně jednat a správně se rozhodnout. Slova partnera mohou často klamat, proto je důležité se dívat na akce a činy partnera, protože ty ti vždy řeknou pravdu. Každopádně je teď na místě pracovat na sobě individuálně a využít tuto situaci pro svůj růst a rozvoj. Kdybys potřeboval s čímkoliv pomoci, neváhej se na nás obrátit a my ti velice rádi pomůžeme. Přejeme hodně štěstí a úspěchů do budoucna. S pozdravem Jirka a Lenka 🙂

      Odpovědět
  4. Veronika

    Dobrý den, váš článek jsem přečetla jedním dechem. Vzala jsem si k srdci mnohé. Však nevím zda se dá zachránit manželství kde se vyskytla 23leta slečna. Manželovi je 38 mě 40 a máme tři děti (1,9,11) 13 let spolu 11 v manželství. Vím že ho miluji a že i za cenu nevěry chci naše manželství zachránit.

    Odpovědět
    • Jiří Čapovec

      Ahoj Veroniko, děkuji za tvou důvěru a za to, že ses podělila o svůj příběh. Moc si toho vážím. Situace, kterou popisuješ, musí být velmi bolestivá a náročná, a chápu, jak moc ti záleží na tom, aby se tvé manželství zachránilo. Nakonec bude vše záležet na manželovi – zda je ochoten uznat svou chybu, přijmout zodpovědnost a napravit to, co se stalo. Jeho činy a chování v následujících dnech, týdnech a měsících ti ukážou, jak vážně to myslí. Slova mohou být prázdná, ale jeho skutky odhalí pravou upřímnost a jeho záměr.

      Je obdivuhodné, že i přes bolest, kterou nyní prožíváš, chceš najít cestu k záchraně vztahu. Prvním krokem je otevřený a upřímný rozhovor s manželem o pocitech a o tom, co pro vás oba váš vztah znamená a kam spolu chcete mířit.

      Nejdůležitějším, a zároveň nejnáročnějším úkolem pro tebe bude zpracovat toto trauma. Je nezbytné prožít a uvolnit všechny emoce, které s tím souvisí, abys mohla najít vnitřní svobodu a klid. Odpuštění bude dalším krokem. Chápu, že je to nesmírně těžké – po tolika letech a s třemi dětmi zjistit, že manžel byl nevěrný, musí být hodně bolestivé. Ale právě teď je důležité věnovat se sama sobě, dát si prostor pro zpracování bolesti a hledání nové cesty vpřed. Protože jinak ty potlačené emoce, traumata a bolest budou negativně ovlivňovat nejen tvůj vztah s manželem, ale i tvůj přístup k němu, děti i celou rodinu. Nebude možné znovu vybudovat důvěru, respekt a harmonii, které jsou pro zdravé manželství nezbytné. Je důležité dát si čas a prostor pro uzdravení, abyste společně mohli najít novou rovnováhu a pokračovat dál.

      Důležité je to trauma, emoce a bolest, které v tobě vznikly touto situací, zpracovat skrze tělo, protože to vše je uložené v těle. Doporučuji si případně pročíst nějaké naše články na blogu o traumatech, tam vše pochopíš.

      Pamatuj, že obnova důvěry a vztahu je proces, který vyžaduje čas, trpělivost a úsilí od obou partnerů. Jsme tu pro tebe, pokud budeš potřebovat podporu nebo další rady či budeš na tom chtít společně pracovat.

      Přejeme ti hodně síly a odvahy na této cestě.

      S pozdravem,
      Jirka a Lenka 🙂

      Odpovědět
  5. Terezka

    Děkuji, článek mi pomohl pochopit a rozhodnout se, že vztah nemá cenu zachraňovat, protože můj milej nesplňuje ani jednu ze tří podmínek. Jen slibuje, ale skutky chybí.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares