Nespěchej do žádného dalšího vztahu. Pracujte na sobě. Vnímej sám sebe a nauč se milovat sám sebe takového jaký jsi. Udělej to jako první věc a brzy přitáhneš do svého života ideální a milující partnerku. Čeká na tebe návod, jak najít lásku a tu správnou osobu pro život, proto nezapomeň číst až do konce.

Tento článek ti pomůže také odhalit, jak poznat, že jsi připravený na další vztah po rozchodu. Často se touláme od jednoho partnera k druhému, z jednoho vztahu do druhého a končí to téměř vždy stejně nebo alespoň podobně. Neuvědomujeme si, že tím zraňujeme nejen sebe, ale také protější stranu. Možná se ptáš sám sebe, proč nemůžu najít lásku? V tomto článku najdeš odpověď.

Být zamilovaný je úžasné. Sdílet svůj život s někým výjimečným, kdo tě zbožňuje a miluje takového, jaký jsi, je to nejlepší, co tě může kdy potkat. Někdy ale musíme na sobě pracovat, než jsme připraveni přitáhnout takovou pravou lásku a ideálního partnera do svého života.

Raději než skákat do dalšího romantického dobrodružství bez přemýšlení, doporučuji ti odpovědět na těchto pár otázek. Mě osobně v době mého hledání lásky a ideální partnerky velmi pomohly.

V době než jsem došel k takovému uvědomění a položil si tyto otázky, jsem místo toho strávil deset let randěním s každou, která aspoň trochu připomínala ideální partnerku a v mnoha případech jsem si zlomil srdce a ztrácel spoustu času. Měl jsem několikrát zlomené srdce a prožil si mnoho vnitřní bolesti a zklamání. Také jsem hodně rostl a učil se, ale pokud se můžeš vyhnout zbytečné bolesti, proč si nezvolit lepší cestu že?

Nakonec to všechno stálo za to, ale pokud chceš proces urychlit a najít tu nejlepší cestu ke správné osobě, pak věřím, že ti tyto otázky mohou velice pomoci. Proto nezapomeň číst až do konce.

1. Jsem připraven?

Jak poznám, že jsem připravený na vztah, toto je velice dobrá a hlavně důležitá otázka, kterou čas od času slýchávám od svých klientů. Připravenost není jen o připravenosti vzdát se věcí, jako je svoboda a nezávislost, nebo schopnost se plně věnovat svému partnerovi, péči o tvůj vztah a sdílet svůj život s jinou osobou. Připravenost je také do značné míry o tom, žít naplněný život jako svobodná osoba, i když jsi ve vztahu. Jde o to partnera nepotřebovat, ale chtít, to znamená svobodně se rozhodnout, že chceš svůj život (takový jaký je), sdílet s další osobou.

Potřeba mít vedle sebe někoho, plyne z nedostatku z toho, že ve skutečnosti nejsme celiství. To vede k závislosti a tvorbě nezdravých a toxických vztahů. Závislost na partnerovi a také žárlivost je rakovinou vztahů a vede vždy k toxických vztahům, domácímu násilí, nevěře, ale také k k rozchodu. Možná se cítíš osaměle, smutný a chybí ti někdo, kdo by zaplnit tu mezeru, ale v tomto případě nepotřebuješ partnera, ale sebelásku a uzdravit svůj vztah k sobě.

Připravenost znamená absenci zoufalství. Připravenost znamená žít naplno, cílevědomě, plnit si své cíle a sny a být plně autentický. Být připraven znamená být spokojen se svým životem tak, jak je právě teď. Být připraven neznamená vyplnit mezeru ve tvém životě partnerem, ale vytvořit si takový život, jaký skutečně chceš a následně ho můžeš s partnerem sdílet. Když jsi takto připraveny, přitahuješ šťastné partnery a vytváříš tímto zdravé, šťastné a trvalé vztahy.

2. Jsem šťastný?

Vnitřní štěstí je jeden z nejdůležitějších aspektů, jak najít lásku a ideálního partnera pro život. Musíš být šťastný, než si najdeš správného partnera a vytvoříš si s ním šťastný vztah. Štěstí je vnitřní stav mysli. Ve vnějším světě štěstí opravdu nenajdeš. Žádná věc ani osoba tě neudělá plně a dlouhodobě šťastným. Štěstí se pěstuje zevnitř směrem ven, musí jít z tvého nitra. Existuje několik osvědčených tipů, jak být šťastný a budovat své vnitřní štěstí.

Trvalo mi roky, než jsem pochopil a hlavně přeprogramoval program, že až někoho potkám, budu šťastný a převezmu zodpovědnost za své vlastní štěstí. Teď už vím, že štěstí se zázračně neobjeví ve chvíli, kdy potkám lásku svého života. Své vnitřní štěstí musíš v sobě pěstovat, když jsi sám a nemáš nikoho po svém boku. Jednoduše štěstí už musí být v tobě, než někoho najdeš a navážeš s ním vztah. Nikdo není zodpovědný za tvé štěstí, kromě tebe. Musíš se napojit na své štěstí uvnitř sebe.

Jak najít lásku – začni u sebe a buduj své vnitřní štěstí

Jak to můžeš udělat? Chceš-li začít, změň svůj úhel pohledu a buď vděčný za to, co už máš, spíše než se zaměřovat na to, co by jsi měl, kdyby jsi byl ve vztahu. A mým nástrojem číslo jedna, jak využít vnitřního štěstí, je pravidelná meditace. To ti pomůže být více v přítomnosti ve svém životě, takže se můžeš naladit na všechny další aspekty tvého života, které vedou ke štěstí.

Dále se zaměř na své sebepoznání, osobní růst, dělej, co tě baví a vyživuje. Najdi si práci, která tě bude bavit, naplňovat dávat ti smysl. Věnuj se svým koníčkům, obklop se lidmi, kteří tě budou podporovat, motivovat a inspirovat. Nezapomeň stáváme se průměrem 5 lidí, se kterými trávíme nejvíce času. Nauč se žít v přítomnosti tady a teď. Jednoduše začni žít takový život, jaký si vždycky chtěl a uvidíš, jak vypěstuješ své vnitřní štěstí, i když jsi single. V tu chvíli budeš šťastný se sebou i svým životem a tuto nádhernou a pozitivní energii budeš vyzařovat do prostoru kolem sebe. Tímto způsobem si přitáhneš ty správné lidi do svého života, kteří s touto energií budou rezonovat a nakonec si najdeš pro sebe ideálního partnera.

Čím šťastnější jsi právě teď, jako single, tím šťastnější vztah si budeš moci vytvořit. Čím jsi šťastnější, tím více k tobě budou ostatní přitahováni. Funguje to jako magnet a nakonec k sobě budeš přitahovat ty správné lidi, se kterými můžeš navazovat zdravé vztahy.

sebelaska-kurz

3. Jsou moje hranice zdravé?

Je hezké si představit, že láska nemá žádné hranice, a když najdeš toho úžasného člověka, život s ním bude hezký a snadný. Promiň, že ti nabourám tvé iluze o dokonalém vztahu a partnerovi, ale to je opravdu jen iluze, které chceme věřit. Ve skutečnosti to funguje úplně jinak.

Bez pevných hranic se ztratíš v jakémkoli vztahu, ve kterém se ocitneš. Ztratíš se v potěšování svého partnera, vstřícnosti a kompromisech do bodu, kdy si nebudeš pamatovat, kdo jsi a co potřebuješ. Nezdravé hranice mohou způsobit, že ztratíš sebe, svou tvář, svou svou autentičnost, své vnitřní hodnoty a přestaneš žít svůj život podle sebe, ale budeš žít více život podle partnera. A to asi předpokládám nechceš?

Zdravé hranice ti pomohou budovat zdravé vztahy. Zdravé hranice ti pomohou udržet si své autentické já a pocit sebe sama. Zdravé hranice dávají ostatním vědět, co jsme ochotni učinit, a co ne, co se nám líbí, co nikoli, jak blízko jsme schopni pustit si ostatní k tělu a co se od nich očekává. Zdravé hranice dávají ostatním jasno a zjednodušují věci. Potřebuješ je v randění, ve vztazích a rozhodně v manželství a partnerství. Raději si ty hranice nastav hned a držte se jich, než přijdeš o to nejdůležitější – o sebe a svůj život.

Můj osobní příběh a zkušenosti – jak najít lásku

Žít život někoho jiného je asi to nejhorší, co se ti může stát. A věř mi, že to vím, protože jsem v minulosti, byl několik let ve vztahu, kdy jsem své hranice neměl a ve jménu závislosti na partnerce, jsem ztratil své přátele, své koníčky, své hodnoty, sám sebe a nakonec i celý svůj život. I když cesta zpět k sobě byla dlouhá, složitá a trnitá, tak nakonec stála za to. Ale doporučuji si nastavit hned zdravé hranice, aby jsi nemusel ztrácet zbytečně dlouhé roky mrháním svého omezeného času. Mimo to mnohokrát s klienty řeším zdravotní problémy, které jsou poměrně často způsobené tím, že jsou špatně nastavené hranice nebo nejsou žádné. To vše může vést dokonce i k autoimunitním onemocněním, rakovině a dalším chronickým i duševním problémům. To je něco, čemu se chceš rozhodně vyvarovat.

Zde je několik příkladů hranic, které ti pomohou zachovat si sebevědomí a respektovat své vlastní potřeby:

 • Nevzdávej se věcí, které máš rád a rád děláš na úkor svého partnera
 • Vyjadřuj svůj názor, stůj si za nim a řekni ne, když je to potřeba a cítíš to tak
 • Dělej věci pravidelně sám nebo jen se svými přáteli
 • Měj své vlastní cíle a sny
 • Měj své vlastní vášně a touhy
 • Respektuj své vlastní hodnoty
 • Nauč se trávit kvalitní čas pouze ve vlastní společnosti – sám se sebou

Pokud se budeš držet těchto pravidel, budeš se v raných fázích randění a vztahů cítit lépe. Získáš také více respektu od lidí, protože tím, že máš hranice, ukazuješ svému okolí, že máš zdravou sebeúctu a sebevědomí.

4. Miluji sám sebe?

To, kolik lásky máš k sobě samému, bude určovat tvé rozhodnutí a tvůj život ve vztahu. Pokud nemáš zdravou sebelásku, sebevědomí a neznáš svou vnitřní hodnotu, pak budeš dělat kompromisy, které by ti mohou ublížit. Když se nepřijímáš a nemáš se rád takový jaký jsi, nemůžeš čekat, že se ti toho dostane od jiné osoby. Pokud nemáš pocit, že jsi to nejlepší, co můžeš partnerovi nebo partnerce nabídnout, pak musíš na sebelásce ještě zapracovat.

Sebeláska znamená, že bez ohledu na to kdo jsi, nebo co děláš, tak se budeš vždy milovat a přijímat se stejnou mírou. Sebeláska je o objevení své velikosti a jedinečnosti, která je někde v tobě hluboko ukrytá. Sebeláska je o prosazování svých tužeb. Sebeláska je o tom vědět, co si zasloužíš a jít za tím bez omlouvání. Sebeláska znamená, že jsi plně autenticky a svobodny i přesto, že jsi ve vztahu s další osobou. Jen když miluješ sám sebe, nebudeš sabotovat své rozhodnutí, svůj život, své vztahy a své štěstí.

Chceš-li jít hlouběji a začít budovat svou sebelásku, poznat a prohloubit svou vlastní vnitřní hodnotu, můžeš si vytvořit seznam 100 věcí, které na sobě miluješ, obdivuješ, oceňuješ a respektuješ. Věci, díky kterým se cítíš hrdý na to, kdo jsi a kým jsi!

Také si můžeš vytvořit malý rituál sebelásky. Ráno si můžeš říct – miluji tě a proto jsem se dnes rozhodl… jíst zdravé jídlo, cvičit, chodit brzy spát, meditovat, číst knihu, vzdělávat se atd. A večer, než půjdeš spát, můžeš být vděčný, ocenit se a říct – miluji tě, protože… jsi úžasný člověk, jsi velmi nápomocný, je s tebou legrace, jsi sexy, dnes si pomohl staré babičce odnést nákup do schodů, pomohl si slepci přejít bezpečně přes semafor, pomohl si svým klientům v práci, uklidil jsi celý byt atd.

Sebeláska jako klíč k šťastnému a spokojenému životu

Nejlepší a jediná cesta, jak najít lásku, je najít lásku uvnitř sebe a začít se plně milovat a přijímat takový, jaký skutečně jsi. Protože tvůj vnitřní svět se zrcadlí do vnějšího světa. Pokud se nemiluješ a nepřijímáš, bojíš se plně se otevřít a být zranitelný, máš strach ze zklamání, budeš si do svého života přitahovat partnerky, které ti přesně tohle budou ukazovat. Budou narážet na tvé nízké sebevědomí, traumata a emocionální bolesti z minulosti (minulé vztahy, rodiče a výchova), budou ti překračovat tvé hranice, využívat tě, ubližovat ti, podvádět tě, ponižovat tě a mnoho dalšího. Proto musíš prvně uzdravit sám sebe, svou minulost, traumata, získat zpět své ztracené sebevědomí, poznat a objevit svou vnitřní hodnotu, než začneš vytvářet zdravé a harmonické vztahy.

Proto neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky, který pomohl už stovkám až tisícům našich klientů změnit život, získat sebevědomí, zbavit se žárlivosti a toxických vztahů, naučit se milovat a přijímat takový jací jsou, objevit sovu vnitřní hodnotu, nastavit si pevné a zdravé hranice, najít si ideálního partnera – lásku pro život, práci a mnoho dalšího. Online kurz tě povede krok za krokem a najdeš tam mnoho užitečných nástrojů, meditace, vizualizace, terapeutické techniky, nahrávky, videa, materiály ke stažení a mnoho dalšího s celoživotním přístupem.

RECENZE NĚKTERÝCH NAŠICH KLIENTŮ NA NAŠ ONLINE KURZ CESTA SEBELÁSKY

 

Nevím jak to funguje, ale funguje to. Poslechem nahrávek a vnitřní práce na sobě, se najednou mění způsob, jakým vnímám realitu kolem sebe. Vytváří se nové modely myšlení, to vede k určitým pocitům, které pozitivně ovlivňují mé chování a reakce, které vytváří novou a lepší realitu. Více si vážím sama sebe, přijímám své nedokonalosti a umím se prodat a to nejen v práci, ale i v životě. Oblevila jsem své silné stránky a přednosti, které jsem se naučila rozvíjet a tím dosahovat svých životních snů. Nejen, že to funguje, ale mění to pozitivně osobnost člověka.{
5
marketa-vodickova
Markéta Vodičková
Co mi dal online kurz? Hlavně to, že rozumím sobě a umím navigovat své emoce a myšlenky, tak jako nikdy předtím. Pokud se chcete přijmout, naučit se milovat a vědomě si tvořit svůj život, tento kurz je pro vás. Během tohoto kurzu jsem cítila velký posun ve způsobu, jakým jsem se na sebe dívala, jak jsem o sobě mluvila a způsob, jakým jsem se starala o svou mysl a tělo. Získala jsem zcela nový pohled pro sebe… o tom, o kterém jsem jen snila. Dekuji ze dna mého srdce. Je to úžasný kurz.{
5
Tereza Němcová
Jsem opravdu fascinován, že Lenka s Jirkou vytvořili funkční systém, který funguje jednoduše a účinně. Pochopil jsem více sám sebe, svůj účel a smysl mého života. Přineslo mi to lepší práci, novou partnerku a hlavně sebevědomí, které nyní ze mě vyzařuje jako slunce. Více se usmívám, jsem pozitivní, šťastnější, mám lepší vztahy a v práci jsem se plně realizoval, což bylo dříve nemožné. Moje reakce jsou nyní již jiné, protože jsem vyrovnanější a našel jsem vnitřní klid, který jsem tak dlouho hledal. Děkuji za vše a mohu jen a jen doporučit.{
5
tomas-minarik
Tomáš Minařík
Online kurz je úžasný. Nejvíce na kurzu miluji nahrávky, za které chci moc pochválit a poděkovat, protože mi pomohly změnit pohled na sebe a získat sebevědomí. Kurz mi pomohl si uvědomit a najít svou vnitřní hodnotu, kterou jsem dlouhé roky neviděla. Oceňuji velmi dobře zpracovaný obsah, videa, techniky a nahrávky, které fungují doslova jako kouzlo. Jsem více pozitivnější, šťastnější a spokojenější. Musím říct, že se úplně změnila má energie, kterou ze sebe vyzařují a mé okolí si toho všimlo. Lidé okolo mě mají více rádi, více mě přijímají a celkově na mě reagují daleko pozitivnějším způsobem. Děkuji mockrát.{
5
lenka-vesela
Lenka Veselá
sebelaska-kurz

5. Vím, co od vztahu chci?

Nestačí vědět, že chceš vztah. Nestačí vědět, že jsi skončil se svobodou. Nestačí vědět, že ti chybí společnost partnera. Nestačí vědět, že jsi osamělý, smutný a chybí ti láska.

Musíš vědět, s jakým typem člověka chceš sdílet svůj život? Musíš vědět, jak se chceš ve vztahu cítit? Jakmile jsi ve vztahu, musíš vědět, jak chceš žít svůj život? Především musíš znát typ člověka, kterým chceš v tomto vztahu být?

Vezmi si kus papíru nebo svůj deník a odpověz si na výše zmíněné otázky. Ujasni si, jaký druh vztahu chceš vytvořit a nezapomeň určit své nesmlouvavé požadavky! Uvědomit si to – ti pomůže ušetřit mnoho času, peněz a úsilí. Můžeš se díky tomu vyhnout bolesti a chybám s lidmi, kteří ti nemohou dát to, co chceš a potřebuješ. A k tomu musíš v první řadě vědět, co chceš, že?

Při odpovídání na tyto otázky k sobě buď upřímný a neodsuzuj se za to, že si jdeš za tím, co chceš. Neboj se toho, že jsi až moc náročný, to je v pořádku, prostě chceš to nejlepší a máš na to právo. Vědět, co chceš, ti může ušetřit spoustu bolesti a času. Pokud chceš, aby tvůj další vztah byl s někým, kdo je pro tebe ten pravý, aby vaše společná láska vydržela a prosperovala, je důležité věnovat čas nejprve poznávání sebe sama. Sebepoznání je nejdůležitější aspekt, který vede k hlubokému štěstí a navazování zdravých smysluplných vztahů.

Pokud některé z tvých odpovědí ukazují, že ještě nejsi připravený na hledání lásky, neboj se udělat si volno a pracovat na svém vztahu k sobě samému. Nejlepší investice, kterou můžeš udělat, je investovat do sebe. Proto neváhej využít našeho online kurzu cesta sebelásky a začni žít naplno.

jak-najit-pravou-lasku
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

4 Komentářů
 1. Eva

  Děkuji, jsem nadšená a budu na sobě makat, abych si zasloužila to nejlepší 🌹♥️

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Evo, rádo se děje a jsem rád, že si k tomuto došla. Ano, zasloužíš si to nejlepší a všechno, co jen budeš chtít. Pracuj na sobě, užívej si život a my ti přejeme hodně štěstí a úspěchů na tvé další cestě. Kdyby jsi potřebovala pomoci, neváhej se na nás obrátit a radostí ti pomůžeme s pozdravem Lenka a Jirka 🙂

   Odpovědět
 2. Pavla

  To je tak krásný článek. Děkuji moc

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Pavlo, moc děkujeme za zpětnou vazbu! Ať ti článek slouží a pomůže tě nasměrovat ke šťastnému vztahu a životu. Rádo se děje, a přejeme hodně štěstí a úspěchu, s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares