Obsah článku:
- Je důležité odpustit sobě nebo ostatním?
- Je důležité to přijmout
- Jak moc ve svém životě toleruješ?
- Proč je důležité si odpustit
- Odpuštění = Vytvoření prostoru pro nové
- Ublížení a očekávání druhých
- Pokud to držíš, ovládá tě to
- Jak si odpustit
- Jak se zbavit výčitek svědomí
- Jak si odpustit životní chybu
- Jak si odpustit minulost
Je důležité odpustit sobě nebo ostatním?
Něco ti řeknu.
Často žijeme životy v roli oběti. Moc dobře víme, kolikrát nám ublížil někdo konkrétní. Ale jak moc jsme ublížili ostatním? To nevíme. Zajdeme však ještě dál.
Lidé nám ubližují, protože jsme jim to dovolili. Není to jejich chyba. Je to v nás. V našem vnitřním nastavení. Uvedu to na jednom příběhu mého známého.
Vždy měl ženy za to, že jsou to zlatokopky. Že jim jde jen o peníze. Častokrát se zamiloval až po uši a byl ženami vždy zneužit po finanční stránce. A je jedno, jak moc byla ta pravá. Vždy se to stalo. Proč?
Protože měl přesvědčení, že ženám jde jen o jedno. Naše mysl vždy vyhledává vnější potvrzení pro naše přesvědčení. Do oka mu zkrátka vždy padnou ženy, co ho nenápadně oberou. Do hry ale vstupuje ještě jedna věc – sebevědomí.
Kdyby věřil, že za něco stojí, vypadalo by to také jinak.
Když si nevážíme sebe, nikdo si nás vážit nebude.
Když si nevěříme, nikdo nám nebude věřit.
Naši nedůvěru vycítí ostatní a zneužijí toho. Často se na takové lidi nalepí podvodníci, narcisti, psychopati. A není to kvůli tomu, že jsou všichni takoví.
Ne.
Jsou to jen naše problémy, které se nám projektují v životě. Ale v těch problémech lze nalézt poklad. Protože když prožijeme například vztah s toxickým člověkem, uvědomíme si, že my jsme mu dali příležitost.
On nám přišel jen ukázat naše vnitřní přesvědčení a nastavení o sobě samých, ale také špatně nastavené hranice i problémy v oblasti sebelásky a sebevědomí.
Vím, že teď naštvu spoustu z vás a řeknete si, jak si to můžu vůbec dovolit – Že si za to můžeš ty?
Přeci jsi jen oběť!
Fajn, klidně se tak ohraň, ale to TY si opět najdeš člověka, který bude dělat podobné věci. Můžeš si hrát celý život na oběť, ale kam se dostaneš?
A kam se dostane člověk, který si to uvědomí?
Který si uvědomí, že on je tvůrce, vybuduje si sebevědomí a pak ukáže i své standardy, své hranice, svou důvěru? Ze svého vnitřního světa bude vyzařovat úplně jinou energii.
A to je další věc. Lidé, co žijí v roli oběti, mají už určitou energii, chůzi, určitý postoj, maskování, hlas i řeč. Ostatní lidé cítí, jakým způsobem se můžou chovat k určitým lidem.
Odráží se jejich sebevědomí a lidé to zachytí. Lidé to vždy nevědomě zachycují.
Není to slabost, když si uvědomíš, že to tak je. Je to krok k sebepoznání a razantní proměně. Ale záleží, jak se k tomu postavíš.
Takže ano, je důležité si odpustit sám sobě. Protože ostatní jsou jen projektem našeho vnitřního světa. Je totiž jedno, zda ti někdo říká, že za to fakt stojíš. Tvoje víra je nejsilnější. Čemu věříš o sobě, to se bude ve tvém světě dít.
Je důležité to přijmout
Jak moc ve svém životě toleruješ?
Lidé nám nevědomě ubližují, protože to tolerujeme.
To, co tolerujeme, učíme druhé, jak s námi zacházet.
Tím se myslí, že když opakovaně dovolíme, aby s námi někdo špatně zacházel, vlastně ho učíme, že je to přijatelné a že může v takovém chování pokračovat.
Tolerujeme také, jak sami se sebou zacházíme. Proč něco tolerujeme? Protože věříme, že si to zasloužíme. Alespoň jsme o tom vnitřně přesvědčeni.
Jak moc budeš tolerovat chudobu?
Jak moc budeš tolerovat toxické chování k sobě?
Takže kolik toho ve svém životě toleruješ, co tě vlastně poškozuje?
Za to vše může naše sebeláska, sebevědomí a sebedůvěra. Protože, jak píši – cítíme, že si to zasloužíme.
A proč?
Protože uvnitř nás žije spousta negativních přesvědčení, že si to zasloužíme. Také za tím stojí pocity viny, které pramení často z nevyřešených situací, nezpracovaných traumat, neodpuštění a opět z našeho sebevědomí a sebelásky.
Nevíme, kdo jsme a tedy nemáme žádné standardy, hodnoty, cíle, sebeuvědomění.
Člověk, který má tohle vše, ví, kam směřuje.
Bude se soustředit.
Bude žít podle svých nejvyšších hodnot.
Opustí vše, co mu neslouží a přivítá do svého života vše, co mu naopak slouží.
Proč je důležité si odpustit
Myslíš si, že neodpuštění nemá na člověka vliv? Omyl. A to dost razantní. Není to jen o tom, něco cítit v sobě, co tě užírá. Má to dopady na naše fyzické tělo, ale i náš celý život.
Vše, co se děje uvnitř tebe, se krásně odráží do vnějšího světa.
Protože tvé myšlení a přesvědčení, které máš uvnitř sebe, tě nutí na svět reagovat určitým způsobem.
Přetrvávající pocit viny a neodpuštění může zvýšit hladinu stresu a napětí ve tvém těle. To negativně ovlivňuje tvé fyzické tělo.
Studie z roku 2013 ukazuje, jak odpuštění pomáhá mozku léčit emoční zátěž z minulosti a zlepšit celkový stav. Další vědecké studie a obecně věda ukazuje, jaké jsou výhody odpuštění na naše zdraví.
Zde jsou další důvody, proč je důležité si odpustit:
- Snižuje ti to sebevědomí – Pokud se stále kritizuješ a cítíš pocit viny, pak to může vést k pocitům méněcennosti a nízkému sebevědomí. Můžeš začít cítit, že nejsi dobrý člověk. To také může ovlivnit tvůj život a zavést tě do situace, kde se začneš trestat.
- Dochází k sebepoškozování – Když neodpustíme, začneme se pitvat v těch zákeřných situacích a v pocitu viny. Díky tomu budeme vnitřně cítit, že nejsme něčeho hodni. Nejsme hodni si něco užít, něco mít, cítit. I taková, dá se říci, maličkost nás může dovést k masochismu. Budeme cítit, že se potřebujeme trestat. A je jedno, jestli to bude fyzickým nebo psychickým způsobem. Můžeme se sabotovat.
- Narušuje vztahy – Jestliže nejsme schopni odpouštět, pak začneme stavět bariéry mezi námi a dalšími lidmi.
- Strach z opakování – Budeme uvnitř vystrašení z toho, že se to bude opakovat. A tak budeme vyčerpávat naší energii a zaměřovat pozornost, aby se to již nikdy nestalo. Začneme si budovat obranné mechanismy proti světu. Nejen, že nám to brání v osobním růstu a žít kvalitnější život. Brání nám to také být v režimu tvůrce a neuvidíme příležitosti a nové perspektivy.
- Člověk si svým neodpuštěním vytváří vyhýbavé chování – Říkáš životu ne. Třeba to, že jsi po nechutně hnusném rozchodu s toxickým člověkem a ty ses na celý život zavázal, že už v životě s nikým být nechceš. Uzavíráš se. Samozřejmě je důležité, když nás něco trápí, se na to podívat z pohledu režimu tvůrce. Jak se z toho poučit, proč se to stalo, jak z toho můžeš těžit, jaké negativní přesvědčení to vytvářelo, aby se ti to nestalo znova. Uzavíráš se tak před pozitivní hojností. Říkáme ne lásce, přitom jsme to my, kteří potřebujeme milovat jako první.
- Budeš utíkat od bolesti – útěk od reality za pomocí seriálů, hraní her, porna, masturbace, alkoholu, drog, televize, sociálních sítí…
- Bere ti to energii a život – Když si to představíš, jako malé myšlenkové bublinky, které v tobě žijí a poletují a uvědomíš si, kolik jich tam je. Jak v tobě žijí a ovlivňují tvůj život mnoha způsoby. Jen se zastav a uvědom si, jak ti to ovlivňuje nevědomě tvůj život. A také jak často si vzpomeneš na to, co sis udělal špatně?
Odpuštění = Vytvoření prostoru pro nové
Důvod, proč si odpustit, je ten, že si uvědomíme naše přesvědčení, naši toleranci a uvědomíme si také, že to chceme nechat odejít. Víme, že když něco opustíme, uděláme prostor pro nové.
Uvolníš své přesvědčení a vytvoříš prostor pro nové.
Navyšuješ svou hodnotu.
Učíš se, jak si odpustit víc a víc.
Pouštíš a zvyšuješ svou hodnotu.
Po tomhle už nemůžeš nechat tolerovat, že si neodpustíš, když si teď uvědomíš, jak moc tě to ovlivňuje v životě.
Ublížení a očekávání druhých
Když jsme moc připoutáni k lidem, jsme na nich závislí. Visíme na nich a čekáme, až nám uspokojí naše potřeby.
To často uvidíš na seznamkách: Hledám někoho, kdo mi dá lásku a něhu. Nebo hledám někoho, kdo mi již neublíží. Někoho, kdy se konečně zase můj život rozzáří. Hledám někoho, kdo mi ukáže lásku. Kdo mě bude milovat. Láskou zklamaná….
U připoutanosti nečekáme jen na to, že uspokojí potřeby.
Jsme také ti, kteří očekávají určité chování od lidí.
A když se tak nechovají, jsme zklamáni.
Doslova naše spokojenost visí na chování druhého člověka.
Stáváme se otrokem toho člověka, na kterém jsme závislí.
Necháváme se jím manipulovat a ovládat jen kvůli své připoutanosti a závislosti.
Ovládá nám to celý život a ničí vztahy našim očekáváním.
Brzdíme se od hojnosti, protože tímto chováním vytváříme nedostatek.
Pokud to držíš, ovládá tě to
Když si neodpustíme, necháváme moc tomu, co nás trápí.
Předáváme moc tomu, co nás chce opustit.
To, co po nás řve a žádá nás o konečnou svobodu.
Když nás minulé zkušenosti ovládají, můžeme začít vidět svět skrze filtr těchto zkušeností.
I když budeme v nových situacích, stále uvidíme situaci skrze tento filtr. Tato perspektiva ti tedy nenápadně mění život.
Co se stane, když nebudeš zadržovat situace, emoce, lidi ve své mysli?
Začneš být otevřený, začneš proudit. Uvidíš jinou perspektivu a díky tomu budeš jinak reagovat. Nebude to ovládat negativně tvůj život.
Porosteš.
Jen si teď polož otázku: Jak mě to, co nechci opustit, ovládá můj život?
Vidíš, že svým neodpuštěním netrestáš ostatní, ale ve skutečnosti sám sebe.
Představ si, že ti někdo ublížil a ty se proti tomu ohradíš a vytvoříš si tento vyhýbavý mechanismus.
Tomu dotyčnému, kdo ti ublížil, je často úplně jedno, že ti ublížil. Často nám někdo ublíží nevědomě. A pokud zajdeme dál, pochopíme, že i v těch druhých botách se nežije lépe.
Že i on má své vnitřní zrcadlo a projektuje svůj vnitřní svět. Komu to ale nemá být jedno, jsi TY. Protože si tím nevědomě ničíš život.
Proto je učení a praxe o tom, jak si odpustit, neocenitelným darem sobě samému.
Jak si odpustit
Vytvořila jsem pro tebe meditaci na odpuštění samému sobě. Používám ji pravidelně i já. Je těžké zavřít oči a začít odpouštět. Často se totiž někde zasekneme, pak se ztratíme a znovu nalezneme a uvědomíme si, že jsme moc nikam nedošli.
Proto jsem vytvořila nahrávku, která tě tím provede. Najdeš ji v našem členství. A nejenom to. Nalezneš tam i systém pro duševní očistu.
Odpuštění není jednorázová technika. Je to spíše o životním stylu – když víš, jak tě to ovlivňuje a chceš zlepšovat svůj život, proč si tu techniku neosvojit a nepoužívat ji pravidelně?
Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů. Včetně meditace na odpuštění sobě, proto klikni na tlačítko níže a připoj se k nám a začni tvořit svůj život.
Jak se zbavit výčitek svědomí
Je to o vnitřní práci a změně perspektiv, jak se na to, co jsme udělali, dívat. Nauč se dívat na to, co nedokážeš odpustit, jako na růst.
Co ses naučil?
Co by se stalo jinak, kdybys to neprožil?
Jak se zbavit výčitek svědomí? Uvědomit si, pochopit situaci a pustit.
Jak si odpustit životní chybu
Máš dvě možnosti – být v roli tvůrce nebo v roli oběti. Buď vytěžíš ze své životní chyby maximum, nebo se budeš celý život trápit, že jsi to mohl udělat jinak.
Pokud sis vybral režim tvůrce, pak přijmi situaci tak, jak ve skutečnosti dopadla. Možná by to dopadlo podle tvých představ, ale zničilo by tě to. Možná by ti třeba vysněná kariéra ničila tvůj osobní život. Nebo možná jsi nezbohatl v té pravé chvíli.
Kdybys zbohatl, možná by tě to zničilo, protože bys nevěděl, co dělat s penězi, a tak bys utrácel, abys se cítil šťastně a nakonec zjistíš, že jsi chudý a uvědomíš si, že ani ta nejdražší věc ti nezaplnila tvou díru v tobě dlouhodobě.
Pohlížej na to, že možná jsi teď tam, kde potřebuješ být, abys se něco naučil.
Vždycky je co se z našich situací učit. Možná rychlé zbohatnutí není tak dobré, jako to pomalé. Možná kariéra u skvělé značky není tak dobrá, jako podnikání. Možná budeš šťastnější, když budeš žít pomaleji.
Na svůj život jsem se dívala jako na výčet svých životních chyb. Ale pak jsem zjistila, že vše do sebe zapadá.
Formuje mě to.
Kdybych neprožila určitou zkušenost, nemohla bych být tím, kým jsem teď. Nemohla bych vytvořit určitý systém, který pomůže s určitou situací ostatním lidem.
Ano, možná je tvá životní chyba, že jsi skončil v toxickém vztahu. Ale co když to není chyba? Co když je to jen nádherná ukázka toho, že tě to někam posunulo nebo že tě to chce posunout? Že máš začít pracovat na svém sebevědomí?
Jak si odpustit minulost
Doporučuji ti vytvořit systém. Pravidelně si odpouštěj. Pro mne je to základ pro lepší zdraví, vzhled, duševní pohodu a zvyšování kvality svého života. Odpouštěj nejen sobě, ale i ostatním.
Vytvořila jsem pro tebe meditaci na odpuštění sám sobě. Používám ji pravidelně i já. Je těžké zavřít oči a začít odpouštět. Často se totiž někde zasekneme, pak se ztratíme a znovu nalezneme a uvědomíme si, že jsme moc nikam nedošli. Proto jsem vytvořila nahrávku, která tě tím provede. Najdeš ji v našem členství. A nejenom to. Nalezneš tam i systém pro duševní očistu.
Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů. Včetně meditace na odpuštění sobě, proto klikni na tlačítko níže a připoj se k nám a začni tvořit svůj život.
Odpuštění není jednorázová technika. Je to spíše o životním stylu – když víš, jak tě to ovlivňuje a chceš zlepšovat svůj život, proč si tu techniku neosvojit a nepoužívat ji pravidelně? Je to také o umění plynout, být ve flow, nedržet se a důvěřovat proudu a cyklu života.
Pomohl ti tento článek? Připoj se k našemu členství, sdílej, komentuj, dej mi zpětnou vazbu nebo tvůj příběh. Budu se těšit.
Členství – Klub Cesta relaxace
Stáhni si nás v mobilní aplikaci a získej přístup k prémiovému obsahu, který nikde jinde sdílet nebudeme. Hloubkové webináře, koučovací videa, společné podcasty, vedené meditace, relaxační a meditační hudba, programování mysli a podprahové nahrávky, živé vysílání a mnoho dalšího… Vše na jednom místě bez reklam a rušivých vlivů.
Lenka Heczková
Terapeutka a koučka
Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.
0 komentářů