V toto článku si ukážeme, jak se zbavit agorafobie krok za krokem a také jaké jsou její příznaky, příčiny a možnosti léčby. Řekneme si, kdy je sociální úzkostná porucha problémem duševního zdraví, jak moc a v jakých oblastech negativně ovlivňuje život člověku, který jí trpí a co s tím lze dělat.

Jsme první a zároveň jediná Česká a Slovenská společnost, která používá celostní přístup pro léčbu duševních poruch a prevence v oblasti duševního zdraví. To je důvod, proč máme tak vysokou úspěšnost při léčbě duševních a psychických poruch.

Nakonec zde najdeš poznatky z mé celostní terapeutické a koučovací praxe a také příběhy našich klientů s agorafobií. Toto je největší konečný průvodce, který kdy byl vytvořený. Najdeš zde všechny důležité informace a otázky na odpovědi, které hledáš, proto nezapomeň číst až do konce.

Co je to agorafobie?

Agorafobie patří mezi úzkostné poruchy, při které se člověk bojí a vyhýbá se místům nebo situacím, které by v něm mohly způsobit paniku a díky nimž se cítí v pasti, bezmocný nebo v rozpacích. Takový člověk se bojí skutečné nebo očekávané situace, jako je například používání veřejné dopravy, použít výtah, pobyt v otevřených nebo uzavřených prostorách, stání ve frontě nebo v davu a podobně.

Úzkost a panika je způsobena strachem, že neexistuje žádný snadný způsob, jak uniknout nebo získat pomoc, pokud se úzkost a panika zesílí. U většiny lidí, kteří trpí agorafobií, se rozvine po jednom nebo více záchvatech paniky, což jim bohužel způsobí obavy z dalšího záchvatu a vyhýbají se místům, kde se to může opakovat. To často vede do začarovaného kruhu, kdy tento strach z dalšího záchvatu, způsobuje strach a paniku a nakonec se může k agorafobii ještě přidat panická ataka (panický záchvat). Naštěstí to lze řešit a řešení není tak obtížné, jak se může zdát.

Lidé s agorafobií se často jen těžko cítí bezpečně na jakémkoli veřejném místě, zvláště tam, kde se shromažďují davy. Mohou mít pocit, že potřebuji společníka, například příbuzného nebo přítele, který by s nimi šel na veřejná místa. Strach může být tak zdrcující, že v nejhorších případech se mohou cítit neschopní opustit svůj domov.

Mnoho naších klientů s agorafobií se cítilo nepříjemně na neznámých místech nebo v přeplněných či otevřených prostorách, jako jsou obchody, trhy, restaurace a divadla, kde se mohou dostat do situací, které jsou mimo jejich kontrolu. A zde mohou vznikat záchvaty paniky, projevy úzkosti a silné strachy, které člověka až paralyzují.

Léčba fobie

Léčba agorafobie může být náročná, protože je nutné konfrontovat své obavy a nejhorší strachy. Ale s celostním přístupem, kde se zaměřujeme na stimulaci mozku, změnu hormonální rovnováhy a biochemie mozku, uzdravení traumatu, vzpomínek, flashbacků, které jsou spojený se vznikem agorafobie, změna životní stylu, změna vzorců myšlení, chování, přeprogramování podvědomí, úprava chování a návyků a mnoho dalšího, což vede k uzdravení a nápravě života, kdy je člověk schopný plně fungovat v práci, vztazích, škole, osobní životě a kdekoliv jinde.

Příznaky agorafobie

Agorafobie může být charakterizovaná na základě konkrétních strachů, které jsou:

  • Strach opustit svůj domov na delší dobu
  • Strach ze samoty ve společenské situaci
  • Strach ze ztráty kontroly na veřejném místě
  • Strach z pobytu v místech, odkud by bylo obtížné uniknout, jako je například auto nebo výtah
  • Pocit oddělenosti nebo odcizenost od ostatních
  • Úzkostné a panické stavy nebo rozrušenost

Agorafobie se často shoduje se záchvaty paniky. Záchvaty paniky jsou řadou příznaků, které se někdy vyskytují u lidí s úzkostí a jinými poruchami duševního zdraví. Záchvaty paniky i agorafobie mohou zahrnovat širokou škálu závažných fyzických příznaků, jako jsou:

  • Bolest na hrudi
  • Zrychlená srdeční a tepová frekvence
  • Dušnost
  • Dušení
  • Zimnice
  • Průjem
  • Necitlivost v prstech a končetinách
  • Zrychlený puls – bušení srdce
  • Zrychlené dýchání
  • Závratě
  • Křeče v břiše
  • Návaly horka či chladu
  • Nadměrné pocení
  • Mravenčení v prstech a končetinách
  • Silná úzkost, psychické napětí a panická ataka
  • Sucho v ústech
  • Nevolnost a zvracení
  • Třes nebo silné chvění
  • Potíže se spánkem

Kdy se agorafobie stává problém duševního zdraví?

  • Pokud strach, úzkost a panika jsou téměř vždy výsledkem vystavení se určitým situacím nebo místům
  • Pokud tvůj strach nebo úzkost jsou neúměrné skutečnému nebezpečí situace
  • Pokud se vyhýbáš situacím, místům, potřebuješ společníka, který by šel s tebou, nebo situace snášíš, ale jsi extrémně vyčerpaný, zoufalý a psychický zničený
  • Pokud zažíváš značné strádání nebo problémy v sociálních situacích – práce, škola, osobní život, narušuje to tvé vztahy nebo jiné oblasti tvého života kvůli strachu, úzkosti nebo vyhýbání se
  • Pokud tvoje fobie a vyhýbání se trvá několik týdnů až měsíců nebo déle

V tomto případě by jsi měl svůj stav určitě řešit, protože to dramatický narušuje kvalitu tvého života. Tento stav může dokonce poškodit tvé zdraví způsobem, kdy dlouhodobý stres, úzkosti, panické ataky vyčerpají tvé tělo a způsobí fyzické zdravotní problémy, nebo jiné vážně problémy. V tomto případě využij našich služeb. Doporučujeme také náš online kurz harmonie života, kde na tebe čeká celostní přístup pro léčbu agorafobie krok za krokem.

agora-fobie

Příčina agorafobie

Přesná příčina této fobie není známa. V podstatě vznik této fobie je závislý na mnoha faktorech a u každé osoby může mít zcela jiné příčiny. Zcela odlišné faktory mohou mít vliv na její vznik a rozvoj. Existuje však několik faktorů, o kterých je známo, že zvyšují riziko rozvoje agorafobie. Pojďme se na ně podívat:

  • Deprese
  • Jiné fobie, jako je klaustrofobie a sociální fobie
  • Jiný typ úzkostné poruchy, jako je generalizovaná úzkostná porucha nebo obsedantně kompulzivní porucha
  • Fyzické nebo sexuální zneužívání
  • Problém se zneužíváním návykových látek jako alkohol a drogy
  • Nezpracovaná traumatická událost nebo situace
  • Závislost
  • Obecně trauma a nezpracovaná minulost (zneužívání, znásilnění, šikana a další…)
  • Špatná funkce mozku  nadměrná nebo nedostatečná aktivita v určitých částech mozku související s hormony a vznikem úzkosti a deprese
  • Vliv špatné výchovy a také přejaté vzorce chování, myšlení a podvědomé programy od rodinných příslušníků, které agorafobie zasáhla a ovlivnila

    Agorafobie je také častější u žen než u mužů. Obvykle začíná v ranné dospělosti, přičemž průměrný věk propuknutí je 20 let. Příznaky tohoto stavu se však mohou objevit v jakémkoli věku.

    Následky agorafobie

    Následky mohou být velice různorodé a mohou se lišit člověk od člověka. Mezi nejčastější a zároveň nejhorší následky agorafobie patří nízké sebevědomí. Člověk si přestává věřit, omezuje sociální vazby, jelikož se vyhýbá místům, kde se jeho fobie může projevovat a nakonec dochází k úplnému uzamčení se doma nebo na bezpečném místě. Žít ve vztahu s člověkem, který trpí touto fobií nemusí být vůbec lehké a nezvládne to každý. To stejně platí pro navázání nových vztahů, kdy to může způsobovat problémy, na které druzí lidé nemusí chápat a dle toho jednat unáhleně nebo jinak jednoduše utéct do ústraní. To vše a mnoho dalšího má devastující vliv na psychiku a sebevědomí člověka.

    Určité omezení sociálních vazeb může vést až ke vzniku sociální fobie. Člověk ztrácí důvěru v sebe, své sociální dovednosti, uzavírá se do sebe, jelikož málo kdo chápe, čím si prohází a co se děje uvnitř něj.

    Další následky, které doprovázejí agorafobii a mají vliv na kvalitu života mohou být neustálá tenze, napětí, frustrace, strach a hlavně stres z toho, kdy dojde k dalšímu záchvatu a podobně. To způsobuje postupné vyčerpání těla, zatížení nervového systému, změnu biochemie mozku a fyziologie těla, špatné trávení, oslabení imunity, vzniku syndromu propustného střeva, ideální prostředí pro záněty a vznik zdravotních problémů a nemocí.

    Jak z toho ven

    Jednoduše život a agorafobií není lehký a mohou se na něj nabalovat další problémy, včetně těch zdravotních a výrazně snižuje kvalitu života. Ale máme pro tebe dobrou zprávu. Agorafobie je léčitelná a lze se poměrně snadno uzdravit. Chce to jen čas, změnit určité aspekty života (jako je například životní styl a další) a úsilí na sobě pracovat. My ti s tím rádi pomůžeme. Náš celostní online kurz harmonie života je zaměřený právě na duševní poruchy a duševní zdraví. V kurzu tě povedeme krok za krokem, najdeš tam videa, nahrávky, meditace, vizualizace, materiály ke stažení a noho dalšího. Online kurz prošel lékařskou kontrolou naším týmem specialistů z oblasti psychologie, psychiatrie, medicíny a dalších oborů.

    Léčba agorafobie – jak se zbavit agorafobie

    Léčba agorafobie by měla obsahovat několik klíčových aspektů, aby došlo k trvalému uzdravení. Celostní přístup je velmi důležitý, protože jedině tak můžeme dosáhnout skutečně trvalých výsledků. Proto se s tebou podělím o ty nejdůležitější aspekty, jak se zbavit agorafobie, které ti pomohou k uzdravení.

    Samozřejmě, že existuje celá další řada faktorů, které je potřeba řešit, ale to vše probíráme v našem online kurzu, nebo individuálním kočinku. Níže nalezneš ty nejdůležitější faktory, které ti pomohou v uzdravení a cestě, jak se bavit agorafobie. Proto nezapomeň číst až do konce.

    Ovládnutí mysli – strach

    Každá fobie, včetně agorafobie je v podstatě strach. Jsou to strachy, které nás mohou paralyzovat, bránit nám vykonávat určité věci, navštěvovat konkrétní místa a dosahovat určitých cílů. Pokud dokážeme ovládnout svou mysl – zbavit se svého strachu a překonat tyto limity ve své mysli, můžeme se osvobodit od těchto neviditelných pout, které nás brzdí a brání nám ve štěstí.

    Strach je to, co stojí vždy za tím vysněným životem, který chceš žít a tím vysněným člověkem, kterým chceš být. Strach je to, co nám brání jednat a vydat se na cestu ke splnění našich snů a cílů. Jediná cesta, která vede k úspěchů a trvalé léčbě je překonat, zpracovat tyto strachy a limity, které tě brzdí a brání ti žít takový život jaký chceš.

    Samozřejmě to není jen o strachu, ale také je důležité naučit se pracovat se svou myslí, zbavit se stresu a hlavně toho dlouhodobého (chronického) stresu, zbavit se negativních myšlenek a ovládnutí pocitů a emocí, které jsou spojené se samotnou fobii.

    Stres a strach

    Stres může nejen způsobovat samotnou agorafobií, ale také ji výrazně prohlubovat a zhoršovat její příznaky a dokonce vést až k panické poruše. K odstranění stresu a snížení stresových hormonů v těle (kortizol a adrenalin) nám může pomoci například meditace, všímavost, dechové techniky, sport a pohybové aktivity, relaxační a meditační hudba, progresivní svalová relaxace a mnoho dalšího. Neváhej využít našeho průvodce – jak se uklidnit a zklidnit svou mysl, kde najdeš skutečné a funkční tipy pro uvolnění těla a zklidnění mysli. Důležité je také najít zdroj chronického stresu a vytvořit strategii pro vyřešení. Nelze jen řešit samotný stres, jelikož je to jen následek nějakého hlubšího problému. Proto je potřeba vyřešit samotný problém, který stres způsobuje.

    Strach může být dokonce i tak zacyklený, že samotných strach z dalšího záchvatu paniky (agorafobie), může způsobit samotnou panickou ataku, nebo zhoršit příznaky samotné fobie. Dále to mohou být strachy ze samotných příznaků a mnoho dalšího. Toto vše vyplívá dokonce ze samotné vědecko-lékařské studie. To bývá velmi častý jev a proto je nutné se naučit ovládat své strachy a jeden po druhém zpracovat.

    TVŮRCE SVÉ VLASTNÍ REALITY

    Pokud chceš ovládnout svůj život a stát se vědomým tvůrcem své vlastní reality, musíš nejprve ovládnout svou mysl. To znamená identifikovat své strachy, obavy a pochybnosti. Vezmi si tužku a papír a sepiš si všechny své strachy. Napiš čeho se skutečně bojíš a proč? Dej si na to čas klidně i týden. Dalším způsobem, jak zjistit čeho se bojíš a identifikovat své vnitřní démony a strachy, je vědomě se vystavovat situacím, které nejsou příjemné a vyvolávají tvé strachy a úzkosti. V tu chvíli se obrať do sebe a snaž se identifikovat čeho se skutečně bojíš a proč? A vše si napiš. Někdy se mohou pod těmi strachy, které si zapíšeš a identifikuješ, skrývat další hlubší strachy, které je potřeba odhalit a zpracovat.

    Nyní už zbývá jen najít si vhodnou metodu, jak se zbavit těchto strachů. Tímto procesem tě provedeme krok za krokem v našem online kurzu harmonie života, kde najdeš mnoho různých jednoduchých a funkčních technik a nástrojů. Tyto metody ti pomohou nejen zbavit se strachu a stresu, ale také naučit se pracovat s negativními myšlenkami a pocity, které doprovázejí agorafobii.

    agora-fobie

    Trauma a minulost

    Traumatické události jsou ty, které zahlcují a přetěžují nervový systém a ohrožují naši schopnost vyrovnat se se stresem. Stresující životní události, jako je rozvod rodičů v dětství, svědek domácího násilí nebo oběť domácího násilí, různé zneužívání v dětství, znásilnění, šikana a další vedou k chronickému stresu a přemáhají naši schopnost se s tím vyrovnat. Předpokládejme, že osoba prošla jednou nebo více traumatickými událostmi. V takovém případě se u ní pravděpodobně rozvine porucha související s traumatem, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD), nebo poruchy související s úzkostí, jako je generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, ale i agorafobie a někdy i sociální fobie.

    Když žijeme s traumatem, jsme citliví na spouštěče, které nám naše trauma připomínají. Spouštěčem může být osoba, místo, zvuk nebo věc, která vyvolává naše traumatické vzpomínky. Záchvaty paniky mohou vzniknout v důsledku traumatu. Mohou být také traumatizující. Pokud člověk zažil traumatickou událost nebo měl záchvat paniky ve veřejném, uzavřeném, přeplněném prostoru, může být znovu v takovém prostoru vyvolat jeho traumatické vzpomínky. Tímto může vzniknout agorafobie, ale ve skutečnosti nejde o fobii, ale následek hlubšího traumatu, který musí být vnitřně emocionálně uzdraven, aby mohlo dojít k vyléčení agorafobie – jakožto následku samotného trauma.

    V tomto případě uzdravení všech traumat, které s tímto souvisí, je nejlepší a nejrychlejší cestou, jak se zbavit agorafobie. Do hloubky toto téma opět rozebíráme v našem online kurzu harmonie života, kde najdeš i jednoduché a efektivní terapeutické techniky a nástroje, jak tyto traumata uzdravit.

    Psychologické výzkumy prokazují, že trauma skutečně patří mezi příčiny u některých pacientů, kteří trpí agorafobií.

    Stimulace mozku a hormony

    Správná funkce mozku a receptorů (biochemie mozku) a s ní spojené hormony patří mezi další složku, kterou je potřeba řešit pro trvalé uzdravení z fobie. Mezi hlavní hormony, které jsou spojený s agorafobii patří zejména serotonin, což bylo potvrzeno i studiemi. Samozřejmě zde hrají důležitou roli i další hormony, které jsou spojený se vznikem rozvojem této fobie.

    Nedostatečná rovnováha serotoninu, ale i další hormony a to hlavně hormony štěstí a neurotransmitery, které ovlivňují naši náladu, kognitivní funkce a mnoho dalšího, jsou spojený se vznikem a rozvojem duševních poruch jako jsou deprese, úzkosti, agorafobie, sociální fobie, obecně další fobie a úzkostné poruchy a mnoho dalších.

    Problém však spočívá v tom, že je narušená funkce mozku k produkci hormonů jako je serotonin a další hormony. Nervová buňka, která vysílá signály pomocí serotoninu, nejprve uvolňuje serotonin do prostoru mezi nervovými buňkami. Nervový signál vzniká, když se serotonin naváže na receptorovou buňku. Serotonin je pak uvolněn z receptorů a pumpován zpět do původní buňky. U lidí, kteří trpí duševními poruchami je tento systém v mozku narušen a dochází k mnoha problémům, jako jsou výkyvy nálad, ztráta motivace, zhoršené kognitivní funkce a mnoho dalšího.

    ANTIDEPRESIVA A STIMULACE MOZKU

    Léčba antidepresivy a dalšími farmakologickými léky se může na jednu stránku jevit jako úspěšná, ale v podstatě to vede k ještě hlubším a větším problémům. Problém spočívá v tom, že mozek funguje jako sval a svaly je nutné trénovat, aby nedošlo k ochabnutí a v tomto případě i zlenivění funkce mozku.

    Velká část antidepresiv způsobuje, že uměle vytváří a produkují hormony jako je serotonin a další neurotransmitery, které jsou zodpovědné za naši náladu a duševní pohodu. Tím, že jsou produkované hormony synteticky (uměle), tak dochází k ochabnutí mozku. Jinými slovy mozek a ostatní části jednoduše zleniví, protože spoléhají na to, že tyto hormony za něj budou produkovat léky synteticky a nemusí se tolik „namáhat“.

    Ke stejnému jevu dochází, pokud člověk, který nabral svalovou hmotu přestane cvičit a vykonávat fyzickou aktivitu. Svaly také ochabnou, ztratí svou pevnost a objem, pokud necvičíme a stejně je to i u mozku, který funguje jako sval a je nutné ho trénovat stejně jako svaly. Stejně důležité je i trénovat svou mysl.

    Proto je třeba začít stimulovat mozek k tomu, aby si opět začal v hojné míře sám produkovat tyto konkrétní hormony a neurotransmitery začali fungovat správně. Tomuto tématu se dopodrobna věnujeme v našem online kurzu harmonie života, který je zaměřen na duševní poruchy a duševní zdraví, kde tomuto tématu věnujeme celou jednu obsáhlou lekci.

    PROČ SE NEDOKÁŽEŠ ZBAVIT LÉKU A PLNĚ SE UZDRAVIT?

    Obzvláště důležité je stimulovat mozek, pokud se chceme zbavit antidepresiv a začít je postupně vysazovat. Většina lidí začne postupně vysazovat antidepresiva, ale nakonec se dostanou do stavu, že léky už neprodukují dostatek hormonů, jako je serotonin a další hormony zodpovědné za naši náladu a duševní pohodu a zároveň mozek už je ochablý a lenivý si tyto hormony vytvářet sám. Pak dochází k takzvaným „vedlejším účinkům antidepresiv při vysazování“ – dochází k dramatickému zhoršení psychiky a projevů úzkosti, deprese, fobií a dalších duševních poruch. To je důvod proč lidé často vrací zpět k antidepresivům a dostávají se do začarovaného kruhu, který se neustále opakuje a nemohou se zbavit antidepresiv a uzdravit se. Přitom je to tak jednoduché. Metody, techniky, nástroje a strategie, jak stimulovat mozek a změnit svou biochemii mozku během pár minut najdeš v našem online kurzu harmonie života.

    duchovni-priciny-nemoci

    Přetížení nervového systému

    Pokud je nervový systém přetížen, tak dochází k mnoha problémům a to včetně k problematickému zpracování podnětů, které působí na náš organismus a psychiku. Zatížení nervového systému může způsobit opožděné, špatné, intenzivní nebo nedostačující reakce a také rozhodit hormony v našem těle. Taková zátěž nervové soustavy může být způsobená různými viry, patogeny, plísněmi, zánětem, parazity, mikroby a podobně. Dále je také oslabená imunita a hlavně endokrinní systém (hormonální systém) nefunguje správně, jelikož dostává signály od nervového systému, jaké hormony a v jakém poměru je má produkovat.

    To vše může vést ke skutečnosti, kdy můžeme vnímat určité situace daleko intenzivněji než obvykle. V praxi to znamená, že se daleko rychleji vystresujeme. Stres bude trvat delší dobu, bude intenzivnější a bude obtížné a v některých případech až zcela nemožné se ho zbavit nebo zmírnit. To stejné platí i pro další podněty jako je například negativní myšlenky, které mohou být tak intenzivní, až se stanou problémem duševního zdraví v podobě OCD – obsedantně kompulzivní poruchy. Dále to mohou být intenzivnější emoce a to i strach, který může přejít až do úzkosti a způsobit úzkostné stavy, zintenzivnit různé úzkostné poruchy i fobie a to včetně agorafobie a může to vést až k panickým atakům. A tak bychom mohli pokračovat, ale jednoduše řečeno to může vést k rozvoji a vzniku mnoha různých duševních poruch.

    Studie a další zdravotní rizika

    Toto bylo několikrát prokázáno lékařským a neurovědeckým výzkumem a také i ve studii z roku 2018, která potvrzuje, že přetížení nervového systému způsobuje tyto problémy a patří mezi příčiny vzniku agorafobie a dalších úzkostných poruch.

    Více dopodrobna k tomuto tématu hovořím ve videu níže, kde rozebírám tuto problematiku do hloubky a to včetně toho, jak vzniká a jak ji řešit.

    Mimo jiné to může způsobit i další zdravotní problémy a to zejména pak i autoimunitní onemocnění, jako je například roztroušená skleróza a v horších případech další degenerativní onemocnění, jako je alzheimerova a parkinsonova choroba. V mírnější podobě se to pak projevuje například různými alergiemi, intolerancemi na potraviny a nebo záněty v těle.

    Komplexní postup krok za krokem k úpravě stravy, životního stylu, nástrojů a technik pro celostní a hlavně trvalé uzdravení najdeš v našem online kurzu harmonie života.

    Změna životního stylu a stravy

    Ano i změna životního stylu a to včetně stravy je důležitou součástí léčby této fobie. Jelikož jde o úzkostnou poruchu, je důležité pomocí stravy a změny životního stylu upravit hormony v těle, samotnou psychiku, střevní mikrobiom a případně uzdravit syndrom propustného střeva. Jelikož syndrom propustného střeva může vést k zatížení nervového systému.

    Tlusté střevo, nervový systém a mozek jsou spolu napřímo propojené a proto je potřeba se zaměřit právě na stav střevního mikrobiomu. Mimo jiné nejvíce serotoninu v těle se vytváří právě v tlustém střevě a to díky potravinám, které obsahují tryptofan. Serotonin je důležitý pro naši psychickou a duševní pohodu a je spojen se vznikem deprese, úzkostných poruch i agorafobie.

    Mezi další součástí patří posílení imunity, odstranění chronického (dlouhodobého) stresu, dostatek vitamínu D, který je důležitý pro tvorbu hormonů a naši psychiku a duševní pohodu, dostatek kvalitního spánku, kvalitní zdravá strava, pitný režim, kvalitní a vhodné přírodní doplňky stravy, dostatek pohybu a mnoho dalšího. Vše do detailu rozebíráme v našem online kurzu harmonie života, který tě povede krok za krokem.

    Studie a čemu se vyhnout

    POZOR je potřeba se vyhnout pití kávy, jelikož káva v těle zvedá hladiny adrenalinu, což je stresový hormon, který je zodpovědný za úzkosti, stres, panické ataky i negativní projev samotné fobie. To potvrzuje tato studie z roku 2018, ale i další studie z roku 2019 to potvrzuje, že kofein pomáhá vyvolávat vyšší míru stresu, úzkostí, panických ataků. To stejné platí i o cukru, kdy i skrytý cukr zvyšuje příznaky úzkosti a úzkostných poruch, což potvrzuje i harvardská studie. To stejné platí také pro tuky, kdy vyšší míra nezdravých tuků v těle zvedá adrenalin a zhoršuje naše fyzické i duševní zdraví.

    Dále je nutné vyhnout se alkoholu, kouření, návykovým látkám (drogy a další…) A nesmíme také zapomenout na závislosti, které mohou být spojené také se vznikem agorafobie a je potřeba je vyřešit.

    Sebevědomí a agorafobie

    Nízké sebevědomí a nedostatek schopností zvládat běžný stres mohou také hrát roli u lidí, kteří trpí agorafobií. U lidí, kteří mají sklon k obavám, perfekcionistům a kteří se jen těžko vyrovnávají s malými chybami, je pravděpodobnější, že se u nich vyvine nějaká duševní porucha, včetně této nebo i jiné fobie. Jistě, že biologické a chemické procesy v mozku hrají klíčovou roli, ale i toto je faktor, který k nim může přispět, nebo sloužit jako spouštěč.

    Pokud žiješ s agorafobií, pravděpodobně o sobě můžeš mít negativní přesvědčení. Jako například – nemohu ovládat svou úzkost – nemám dostatečné dovednosti, abych se vyrovnal se záchvaty na veřejnosti – mám strach, jak to budou vnímat ostatní lidé kolem mě, co si o mě budou myslet, jako například, že jsem divný a podobně. Jak vidíš, tato základní přesvědčení pomáhají udržovat tvou úzkost a mohou mít kořeny v nízkém sebevědomí.

    Nakonec se takový člověk začne bát chodit mezi lidi, na veřejnost, protože se bojí, že ho okolí nepřijme, bude ho mít za podivína, nepochopí ho, nepomohu mu, budou se na něj divné koukat a podobně. To může vést k ještě větší ztrátě sebevědomí a úplnému uzavření se, kdy vzniká prostor pro vznik sociální fobie.

    Jak se zbavit agorafobie – léčba

    Jako celostní terapeut a kouč pomáhám svým klientům, kteří trpí agorafobií, rozvinout určité dovednosti zvládání stresu, strachů, negativních myšlenek, aby zvládli svůj strach a úzkost. To v praxi znamená pochopení a úpravu myšlenek, emocí a přesvědčení, které pomáhají vytvářet úzkost, učení a procvičování specifických behaviorálních sociálních dovedností ke zvýšení sebevědomí a poté pomalé a postupné procvičování těchto dovedností v reálných situacích.

    Nízké sebevědomí může být, jak jednou z mnoha příčin vzniku této fobie, ale také jejím následkem. Výzkum z roku 2016 ukazuje, že nízké sebevědomí je skutečně spojeno se vznikem agorafobie, ale i sociální fobie a obecně úzkostných poruch.

    Sebeláska a sebevědomí je důležitým aspektem u léčby agorafobie a nemělo by se na něj nikdy zapomínat. Někdy může může dokonce k nízkému sebevědomí a zároveň vzniku této fobie a dalších úzkostných poruch a fobií přispět nějaké trauma, které může opět mít negativní vliv na sebevědomí. Přijetí sebe, svých negativních stránek, odhalení svých silných stránek a jejich rozvíjení, uzdravení minulosti, vztahu k sobě, získání sebevědomí a mnoho dalšího patří neoddělitelně k léčbě agorafobie.

    Přeprogramování podvědomí

    Naše podvědomé nastavení může hrát obrovskou roli v léčbě této fobie, ale v podstatě v léčbě jakéhokoliv onemocnění duševního i fyzického. Podvědomí ovlivňuje 95% našeho života, zatímco naše vědomí jen 5%. To znamená, že naše podvědomí řídí vše, jak myslíme, jak se cítíme i to, jak reagujeme a jednáme (naše chování). Naše návyky jsou výsledem našeho podvědomí.

    Pokud se chceme trvale uzdravit, musíme změnit model našeho podvědomí, který vedl ke vzniku agorafobie. Někdy můžeme mít ve své podvědomí dokonce i negativní sabotující víry, programy a přesvědčení, které nám mohou bránit v uzdravení. Může jít o programy jako například – to nezvládnu, nemám na to, agorafobie je neléčitelná, musím brát celoživotně léky, nelze se jí zbavit, léčba je náročná, složitá, těžká a podobně.

    Po spolupráci s klienty, kteří trpěli touto fobií jsme došli do bodu, kdy jsme dokázali vytvořit správně nástroje, metody, techniky a postupy pro změnu programu v podvědomé mysli, která upravuje myšlení, cítění a chování způsobem, který je spojený se zdravým sebevědomím člověkem.

    PŘEPROGRAMOVÁNÍ PODVĚDOMÍ A NAŠE SPECIÁLNÍ NAHRÁVKY

    Pro tyto účely jsme vytvořili speciální podprahové hypnoterapeutické sugestivní nahrávky a programování mysli. Výsledky jsou vskutku pozoruhodné a fascinující. Došlo k relativně rychlé a hlavně trvalé úpravě chování a cítění v mnoha situacích a interakcích, kde dříve docházelo k panickým atakům, projevům stresu, úzkosti a samotné fobie, dále zlepšení celkových dovedností pro zvládání těchto stavů, stresu a zmírnění samotného strachu. Tyto nahrávky si budeš moci brzy koupit. Všechny tyto nahrávky jsou už nyní součástí online kurzu harmonie života, kde jsou i další sady nahrávek na překonání a zbavení se strachu, úzkosti, deprese a mnoho dalšího. Kromě nahrávek tam najdeš mnoho videí, které tě provedou krok za krokem k uzdravení, včetně ovládnutí mysli (emoce, strach, negativní myšlenky, stres), práce s hormony a stimulace mozku, úpravou životní stylu i stravy, sadou vizualizačních a terapeutických technik a nástrojů pro úpravu chování, změnu reakcí, vzorců myšlení a chování, návyků a mnoho dalšího.

    Přeprogramování podvědomí slouží k úpravě chování. Jinak řečeno to znamená, že se změní vzorce myšlení a chování, které způsobují problémy v této oblasti a způsobují strachy a samotnou agorafobií. Spolu s tím se vytvoří nové přesvědčení, programy vzorce myšlení a chování, které pomáhají vytvářet zdravé reakce, zbavují strachu, zlepšují sociální dovednosti i další potřebné dovednosti, zvyšují sebevědomí a mnoho dalšího.

    Stres a agorafobie

    Dlouhodobý (chronický) stres má velmi nepříznivé účinky na naše tělo i mysl. Naše tělo je sice uzpůsobeno zvládat velký stres a zátěž, ale pokud k tomuto dochází pravidelně, ve velké míře nebo často, tak to může mít velmi negativní důsledky. Stres mění naši biochemii mozku a fyziologii těla, což se promítá negativně do oblasti duševního zdraví.

    Stres může být hlavním zdrojem úzkosti. Je známo, že stres přispívá k mnoha fyzickým a duševním zdravotním problémům. Navíc příliš mnoho stresu může potenciálně vyvolat některé z příznaků agorafobie. Pokud chceš snížit příznaky paniky a úzkosti, nauč se některé techniky zvládání stresu, jako je meditace, všímavost, progresivní svalová relaxace, poslech naší relaxační a meditační hudby, dechové techniky a mnoho dalších metod. Stačí si jen vybrat podle toho, co ti bude vyhovovat a hlavně fungovat.

    POZOR stres může být podle studie z roku 2011 jednou z mnoha příčin ke vzniku a rozvoji panické poruchy i agorafobie. Dále může stres ještě zhoršit a prohloubit příznaky samotné panické poruchy a fobie. Stres je významný faktor v léčbě této fobie. Odstranění chronického stresu a získání dovednosti zvládat stres a stresové situace, je naprosto klíčový faktor a cesta, jak se zbavit agorafobie.

    Jak se zbavit agorafobie

    Nejde jen o to naučit se zvládat stres a stresové situace, což je velmi důležitý aspekt a klíčová dovednost, kterou potřebujeme k trvalému uzdravení, ale také je důležité řešit stres do hloubky. Nejde jen o to zbavit se stresu, ale najít jeho příčiny a vytvořit strategii k jejich vyřešení. Každý chronický stres má někde své kořeny a příčiny. Může jít například o problémy ve vztahu, které jsou způsobené špatnou komunikací. Dále to mohou být finanční problémy. Pracovní problémy, kdy jsou na tebe kladeny velké nároky v práci, nebo špatný kolektiv. Mohou to být rodinné problémy, nebo nedostatek času pro sebe, své koníčky a odpočinek. Je potřeba zjistit, co je tvým chronických stresem a co přesně jej způsobuje. Pak je nutné vytvořit strategii a kroky k jeho vyřešení. Nestačí řešit jen důsledek (stres), ale je nutné řešit příčiny stresu do hloubky.

    dusevni-poruchy
    Jiří Čapovec

    Jiří Čapovec

    Celostní terapeut, kouč a mentor

    Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

    4 Komentářů
    1. Honza Vlček

      Konečně někdo, kdo řeší příčiny do hloubky a nezaměřuje se jen na samotné následky fobie. Děkuji za takový článek. Moc přínosné pro mě a určitě pomůže mnoha dalším lidem.

      Odpovědět
      • Cesta Relaxace

        Ahoj Honzo, jsme moc rádi, že článek plní svou roli a pomohl Vám objasnit příčiny fobie a cesta k uzdravení. Ano věříme, že článek pomůže i spoustě lidem najít kořeny svých problémů a cestu k trvalému uzdravení. Kdyby jste potřeboval pomoci, neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám pomůžeme. Přejeme Vám hezký den Jirka a Lenka 🙂

        Odpovědět
        • Hana

          Dobrý den, je mi 67,jsem VŠ a 40let trpím agarofobií po autonehodě.Střídavě např. 10 let pohoda a bum umrtí v rodině a dole a zase nahoru.Jsem z lék. rod. Mám 3 dospělé děti. Kdo mě zná neví o tom. Nejezdím MHD, nechodím do divadla, kina, velkých obchodů. Atd. Měla jsem skvělého psychistra a psychoterapeunta, bohužel zemřel. Posl. 10let 4umrtí v rodině. Posl. před rokem.
          Beru Seropram 6až8kapek denně, Elenium. Nyní jsem měnila léky za Elenium a necítím se dobře. Současně bohužel i betablokátory, sedly až 4.Před 11lety rakov. Vím, řeknete si je stará. Pracuji v atelieru. Učila jsem na SŠ. Ráda bych zbytek života prožila tak abych se zase zvládla radovat z běžných věcí. Cítím se k ničemu, manžel a 1 dcera to absolutně nechápou. Protože zažili, že jsem i létala na dovolené atd. Takže občas dostávám pořádnou sodu.
          Myslíte, že je nějaká naděje to ještě zlepšit. Bratr je lékař, bohužel mám agor. schronizovanou.
          Moc Vám děkuji
          Mgr. Hana Reischigová

          Odpovědět
          • Cesta Relaxace

            Dobrý den Hano, jedna z nejdůležitějších věci u agorafobie je cítit se v bezpečí, aby jste mohla změnit svůj mozek a nervový systém, který pravděpodobně uvízl v sympatiku – stresová reakce a reakce na hrozby a nebezpečí (boj nebo útěk), ale pokud to vaše rodina nechápe, ignoruje a jak říkáte dává vám sodu, tak to bude problém. Pomocí celostního přístupu lze samozřejmě změnit i chronické problémy, které přetrvávají i desítky let. Neříkáme, že je to jednoduché, ale rozhodně to možné je. Máme v tomto směru hodně zkušeností z klienty, kteří se uzdravili z chronických stavů a duševních problémů i horších než je agorafobie. Je to hodně o přístupu a změně celého života. Klidně nás kontaktujte na email: info@cestarelaxace.cz a rádi vám pomůžeme. S pozdravem Jirka a Lenka 🙂

            Odpovědět

    Vložit komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Pin It on Pinterest

    Shares