V tomto článku ti ukážu pravdu, co způsobuje celodenní úzkost a návaly úzkosti a jak se toho zbavit. Podíváme se na psychologický model, který vytváří celodenní úzkost i návaly úzkosti, ale také na fyziologické faktory, které ve většině případů za tím stojí. Samozřejmě, vše dokládáme i studiemi i výzkumy a hlavně zkušenostmi z naší dlouholeté celostní praxe.

Jsme první a zároveň jediná Česká společnost, která používá celostní přístup pro léčbu duševních poruch a prevence v oblasti duševního zdraví. To je důvod, proč máme tak vysokou úspěšnost při léčbě duševních a psychických poruch.

Budu s tebou sdílet poznatky a zkušenosti ze své celostní praxe v oblasti duševního zdraví a léčby duševních poruch, včetně úzkosti a úzkostných poruch, které pomáhají mnoha mým klientům a rozhodně pomohou i tobě. Proto nezapomeň číst až do konce.

Co znamená celodenní úzkost?

Představ si, že celodenní úzkost, kterou pociťuješ, ti může ukázat něco daleko zajímavějšího, než bys čekal. Možná to vůbec není tvoje psychika (emoce, pocity a myšlenky), která je na vině, ale tvé tělo (fyziologie), které nefunguje tak, jak by mělo. A to je ta důležitá informace, kterou bys měl vzít v potaz.

Tvůj problém není jen v tvých myšlenkách a pocitech, ale může mít hlubší kořeny ve tvé fyziologii. Hormony, nervový systém, biochemie mozku, strava, životní styl, dokonce i bakteriální a virové infekce, to všechno a mnoho dalšího může hrát důležitou roli.

Nemusíš se tedy zoufat, že žádná terapie a psychologie nezabírá a nefunguje. Možná bys měl hledat hlubší procesy, které spojují tělo a mysl do jednoho celku. To je přesně to, co my děláme – nabízíme ti celostní přístup k léčbě úzkosti a úzkostných poruch, který může být klíčem k tvému uzdravení.

Všechny ty obavy, strachy, pochybnosti, chaos v mysli, negativní myšlenky, emoce a pocity, které požíváš jsou jen následkem a nikoliv příčinou. Příčinou je problém ve fyziologii, ale POZOR přesto všechno je zde jeden psychologický faktor a jev, který může také způsobit návaly úzkosti a celodenní úzkost.

Jak vznika celodenní úzkost

Celodenní úzkost velice často vzniká na základě velmi špatných informací na internetu, jak zvládat stres, obavy, strach, úzkost, negativní myšlenky a pocity. Jde o rady tohoto typu – začněte něco dělat. Najděte si něco, díky čemu nebudete myslet na své obavy, problémy a úzkost. Najděte si nějaké rozptýlení a zaměstnejte svou mysl, abyste nemysleli na své obavy, strachy a úzkost. Přesměrujte svou pozornost na něco jiného – nějakou činnost. Nemyslete na to a mnohé další nesmyslné a nebezpečné rady…

Lidé se tohoto chytají a tím si ubližují mnohem více než si myslí a často tyto rady vidím i u psychologů… A není divu, když víme, co za tím vším je že? Potom se nedivím, že člověk uvízne v celodenní úzkosti nebo kruhu negativních myšlenek a pocitů. Nezapomeň, že svým pocitům, emocím, myšlenkám, problémům a minulosti neutečeš. Vždycky tě to dožene. V tomto stavu nefunguje pozitivní myšlení a slouží pouze jako útěk před nepříjemnými pocity, emocemi a myšlenkami. Ono pozitivní myšlení obecně může být velmi nebezpečné a může ti hodně poškodit život.

Jak to ve skutečnosti funguje?

Tvůj mozek je jako telefon, který potřebuje udělat aktualizace softwaru. Jsi celou dobu zaneprázdněn prací, po celý den – děláš důležité úkoly, voláš, kontroluješ sociální sítě, hraješ hry – a každých pár hodin tě vyzve, musíš provést aktualizaci. Chceš to udělat teď? Samozřejmě, že ne, že? Nikdo nechce, aby jeho telefon nefungoval, když ho potřebuje.

Takže to samozřejmě odkládáš. Aktualizaci softwaru odložíš na později. Hraješ další hry, odpovíš na další e-maily, posíláš další textové zprávy, kontroluješ sociální sítě, fotografuješ, natáčíš videa a odesíláš je.

A výzvy k aktualizaci softwaru trvají tak dlouho, že si jich už skoro ani nevšímáš, dokud ti telefon nepřestane fungovat nebo si nevynutí aktualizaci, v ten nejhorší možný čas.

Stejně to funguje s viry v našem telefonu nebo počítači (notebooku). Antivirový program hlásí, že je potřeba provést kontrolu, ale my nemáme čas, jsme zaneprázdnění, neustálým hraním her, kontrolou sociálních sítí, prací, odpovídáním na emaily, koukáním na porno, filmy až se nakonec náš počítač (telefon) začne zpomalovat. Zpomalování probírá tak dlouho, dokud nám nepřestanou některé softwary fungovat, nebo dokud nepřestane počítač (telefon) fungovat úplně a to často v tu nejhorší možnou dobu. Proč? Protože jsme ignorovali červené vlajky a nevěnovali pozornost odstranění problémů (škodlivé softwary, viry a trojské koně).

Co to pro tebe znamená?

Naše obavy, stresy a úzkost jsou jako aktualizace softwaru nebo viry v našem počítači (telefonu). Náš mozek nás neustále žádá, abychom jim čelili a vyřešili je. Když během dne neřešíme problémy, překážky, obavy, negativní emoce, myšlenky a úzkost, protože se rozptylujeme, jsme zaneprázdněni, odkládáme věci, prokrastinujeme, místo abychom čelili problému, náš mozek to jen tak nenechá. Snaží se různými způsoby nás donutit, abychom řešili své obavy, úzkosti a snažili se je vyřešit. Nakonec nemá jinou možnost, než velice intenzivně a agresivně skrze silné emoční projevy a naše tělo – fyzické příznaky (třes, pocení, sucho v ústech, návaly horka, zvýšenou srdeční frekvenci, zrychlené a mělké dýchání, bolest na hrudi…) přinutit to řešit. Zde už často léky nepomáhají a je potřeba jít mnohem hlouběji. Často k tomu ještě léky svými vedlejšími účinky přispívají a vytvářejí začarovaný kruh, který lze prolomit pomocí celostního přístupu.

Vše může dojít až do stavu, kdy je to vše v nás potlačené do takové míry, že jsme jako natlakovaná nádoba, která je před výbuchem. Tento tlak z potlačování, vyhýbání se a ignorování často způsobuje celodenní úzkost. Náš mozek se vždy postará o to, aby všechny naše starosti vyvolal a vynořil na povrch a donutil nás je řešit. Tělo je velice inteligentní a samo nám ukazuje, co potřebujeme a navádí nás k vyřešení problémů a uzdravení.

Co to způsobuje?

Tento způsob vyhýbání se problémům, negativním emocím, myšlenkám a vlivům způsobuje disociaci (oddělenost). Dochází k odloučení od okolí až po závažnější odloučení od fyzických či emočních prožitků. Nejtypičtějším znakem všech disociativních jevů je odloučení od reality, ale můžeme se také odloučit od dalších lidí a blízkých osob, což způsobuje pocit samoty a izolace. Tento pocit má velice tenkou hranici k depresi.

Jinými slovy to znamená následující. Pokud se začneš vyhýbat tomu, co ti nedělá dobře a způsobuje bolest, problémy a nepohodlí, vytváříš si tímto podvědomý únikový vzorec. To vede k tomu, že se naučíš vyhýbat čím dál více podnětům, situacím, lidem a místům, až přestáváš vidět příležitosti a začínáš žít ve strachu, ve kterém se uzavíráš, přicházíš o příležitosti k růstu a začínáš vytvářet začarovaný kruh a hlavně úzkostný styl myšlení a vnímání světa… Nakonec můžeš vnímat nebezpečí a hrozby všude kolem sebe a uzavřít se do sebe natolik, že nejsi schopen opustit svůj domov.

Tento vyhýbavý podvědomý vzorec v konečném důsledku způsobuje mnohem větší úzkost a začarovaný kruh. Nedokážeš fungovat v reálném světě, překonávat překážky a problémy, což se projevuje na tvém sebevědomí a stáváš se slabým. Přicházíš o přátele, stáváš se osamělým a vzniká prostor pro rozvoj a vznik dalších duševních a psychických poruch.

Studie z roku 2018 potvrzuje, že vyhýbání se strachu, negativním emocím, nebezpečím, hrozbám a starostem způsobuje rozvoj úzkosti a zvyšuje začarovaný kruh u lidí, kteří už trpí úzkostí. Existuje celá řada dalších studií, které potvrzují tento vyhýbavý model.

Řešení pro celodenní úzkost

Řešení může být jednoduché. Stačí pochopit základní principy a naučit se správně uvolňovat emoce, trauma, stres a uvíznutou energii z těla, ale také z emocionální roviny. Dále je nutné naučit se čelit problémům a překážkám. Nezbytnou součástí uzdravení celodenní úzkosti nebo jakékoliv úzkosti a úzkostných stavů je změna podvědomého vyhýbavého vzorce, aby nedocházelo k dalšímu potlačování, ignorování a vyhýbání se negativním aspektům. Vše máme velmi jednoduše, ale zároveň do hloubky a efektivně zpracované v našem online programu, který už pomohl mnoha našim klientům k trvalému uzdravení z úzkosti a úzkostných poruch. Pokud se chceš přidat k nim, neváhej využít našeho neváhej využít našeho celostního online programu harmonie života a získej dva online programy, které řeší tuto problematiku za cenu jednoho.

stavy-uzkosti

Jak se zbavit celodenní úzkosti?

Z velké časti je problém celodenní úzkosti spojen s přetížením nervového systému, což způsobuje změny v hormonech a biochemii mozku. Když je naše nervová soustava přetížena, může to způsobit mnoho problémů, včetně obtížného zpracování podnětů, které působí na náš organismus a psychiku. Zatížení nervového systému může způsobit opožděné, špatné, intenzivní nebo nedostačující reakce a také rozhodit hormony v našem těle i biochemii v mozku.

Přetížení nervového systému může být způsobeno mnoha různými faktory, ale většinou jde kombinaci vícero faktorů, které problém umocňuji. Může jít o nevyřešené traumata z minulosti, virové a bakteriální infekce, patogeny, plísně, záněty, parazity, špatnou stravu a obecně životní styl, nefunkční trávení, syndrom propustného střeva a problém se střevní mikroflórou, dlouhodobý chronický stres, špatné okysličení těla i mozku a mnoho dalších faktorů.

To může vést k tomu, že vnímáme situace mnohem intenzivněji než obvykle. To znamená, že se můžeme rychleji stresovat a stres bude trvat déle, bude silnější a obtížněji se ho zbavit nebo zmírnit. Stejně tak mohou být negativní myšlenky intenzivnější až tak, že se stávají duševním problémem v podobě OCD. Mohou se také vyskytovat intenzivnější emoce, jako jsou strach, obavy a další emoce které mohou vést k úzkostným stavům, celodenní úzkosti, způsobit návaly úzkosti, ale také přerůst v panickou poruchu a panické záchvaty. Tyto faktory mohou vést k rozvoji mnoha různých dalších duševních poruch. To vše potvrzuje i výzkum z roku 2020.

V této fázi může být obtížné dosáhnout účinného zmírnění příznaků úzkosti pomocí tradičních metod, jako je meditace, různé formy relaxace, dechová cvičení, progresivní svalová relaxace a další. Tyto metody mohou být použity k dočasnému zmírnění příznaků, ale nemusí být účinné při řešení hlubších kořenů úzkosti.

Léky – antidepresiva a skutečná pravda

Mnoho studií potvrzuje negativní vliv dlouhodobého užívání antidepresiv na náš střevní mikrobiom. To vede k vzniku propustného střeva a následně k přetížení nervového systému prostřednictvím unikajících bakterií, virů, plísní a dalších patogenů, které se dostávají z tlustého střeva do krevního řečiště a dále do nervového systému a dalších částí našeho organismu, což způsobuje další zdravotní, psychické i fyzické problémy.

Studie z roku 2020 potvrzuje, že chronické užívání antidepresiv souvisí s rozvojem adaptivních změn střevní mikroflóry s potenciálními škodlivými účinky. Nesmíme také opomenout, že antibiotika a další některé léky mají stejně ne-li horší vliv na střevní mikroflóru a způsobují také další problémy. To také potvrzují mnohé studie a výzkumy. A nemluvě o dalších vedlejších účincích dlouhodobého užívání antidepresiv.

Stejný vliv má špatná strava na náš střevní mikrobiom a následně přetížení nervového systému. Více se tomuto tématu věnuji ve videu níže. Existuje celá řada faktorů, které mají podobný vliv na střevní mikrobiom, ale také přímý vliv na přetížení nervového systému.

Jak se toho zbavit?

Důležité je propojit tyto faktory a vytvořit funkční model, který skládá fyziologické příčiny do komplexního systému, který vede k jedné hlavní příčině, od které se odvíjí vše výše zmíněné a mnohé další. To vše najdeš v našem celostním online programu harmonie života.

Klíčové je nejen pochopit příčiny, ale i souvislosti, které vedou k jejich vzniku a zejména porozumět celkovému fungování a propojení naší fyziologie a psychologie. Jedno bez druhého bude jen těžko fungovat. Pokud chceš jednou provždy ukončit začarovaný kruh úzkosti a zbavit se celodenní úzkosti a návalů úzkosti, využij náš celostní online program harmonie života a získej dva online programy za jednu cenu, kde se jdeme skutečně do hloubky, ale zároveň všechno zpracováváme do jednoduché a přehledné formy.

navaly-uzkosti
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares