V tomto článku se podíváme, jak se mít ráda a najdeš zde konkrétní návod krok za krokem, jak toho dosáhnout. Podíváme se také na to, čemu se vyvarovat na cestě k sebelásce.

Lámeš si hlavu nad tím, jak se mít skutečně ráda? Jak to udělat, aby ses měla skutečně ráda a hlavně trvale? Zde najdeš odpověď na všechny tvé otázky.

Co to znamená mít se ráda?

Možná se ptáš, jak se mít ráda? Jak toho dosáhnout? Co to vlastně znamená mít se ráda? Mít se ráda je skutečně vyjádření naší sebelásky.

Co to znamená vyjádření naší sebelásky? Znamená to, že jsme sami sebou. Jsme 100% autentické a přijímáme se takové jaké jsme. V praxi to znamená, že známe své silné stránky, které neustále rozvíjíme, ale také známe své slabiny a temné stránky, které plně přijímáme. Dokážeme postavit sami sebe na první místo, umíme říkat ne a máme pevně stanovené své hranice.

Jednoduše jsme sami se sebou i svým životem spokojené. Tím myslím, že jsme spokojené, jak se svým zevnějškem (vzhledem), tak i vnitřkem (dovednosti, vlastnosti, kým skutečně jsme). Sebeláska znamená, že se milujeme stejnou mírou nehledě na to, jestli máme akné, nadváhu, nebo jiné „nedokonalosti“.

Jak se mít ráda?

Odpověď na otázku, jak se mít ráda si klade mnoho žen. Na internetu najdeme všechny možné i nemožné rady, jak se mít ráda. Rady typu, aby jsme změnili svůj vzhled, image, styl oblékání a podobně, ale je to opravdu cesta k vnitřnímu přijetí, spokojenosti a sebelásce? Odpověď je rozhodně NE.

Všechny ty vnější změny jako je změna stylu oblékání, image, vzhledu a dalších nám zajistí jen to, že se budeme chvíli cítit lépe, ale nakonec budeme zase se sebou nespokojené. A proč? Protože jde o vnější změnu. Jediná skutečná změna je ta, která vychází zevnitř směrem ven a nikoliv naopak.

Jde o vnitřní práci na sobě jako je změna myšlení, změna úhlu pohledu na sebe a tím je myšleno, jak zevnějšek tak i vnitřek. Naučíš se přijmout se takové jaké jsme i se svými stinnými stránkami. Klíčem je také uzdravení své minulosti. Pokud jsme byli někdy šikanované, slýchávali jsme od rodičů, nebo kohokoliv dalšího, že jsme neschopné, špatné, k ničemu, hnusné, tlusté a podobně, tak to narušilo naše sebevědomí a přestali jsme si věřit.

Možná jsme také vyrůstali v rodině, kde jsme byli učené, aby jsme nejprve se zavděčili druhým a dělali vše pro druhé a tím zapomínáme na sebe. Pokud nejsme sami pro sebe na prvním místě, tak nikdy nemůžeme být vnitřně šťastné ani se mít rády.

Zapoj se do našeho online kurzu Sebeláska cesta k sobě, kde najdeš přes 20 audionahrávek, které přeprogramují tvé podvědomí na sebelásku, sebe-přijetí a pomohou ti zlepšit tvůj vztah k sobě včetně zvýšení sebevědomí. Dále je součástí kurzu 130 videí, kde najdeš různé terapeutické techniky, nástroje a uvědomění, které ti pomohou uzdravit tvé vnitřní dítě i tvou ženu, uzdravit minulost, odpustit, zpracovat traumata, získat sebevědomí, přijmout se takovou jaká jsi a mnoho dalšího včetně materiálů ke stažení.

odpusteni-minulosti

Co chtějí, aby jsi nevěděla

Jednoduše chtějí, aby jsme byli všichni nespokojení. Protože když jsme spokojení, tak většinou nenakupujeme. Kdyby každý byl se sebou spokojený, tak kdo by si pak kupoval tolik kosmetiky? Kdo by měl zájem každý rok vyměňovat šatník kvůli trendům? Nechtějí, aby jsi věděla, jak se mít opravdu skutečně ráda.

Ano je to byznys a marketing. Snaží se útočit na naše nízké sebevědomí, aby mohli vydělávat peníze o tom to celé je. Je jen na tobě, jestli se chytneš do této pasti a podlehneš, nebo začneš na sobě pracovat a přestaneš utrácet za všechny ty zbytečnosti jako je předražená kosmetika, luxusní drahé oblečení a podobně. Ano dává smysl používat DIY přírodní kosmetiku nebo kupovanou a opravdu přírodní kosmetiku. Má smysl kupovat drahé oblečení, které je opravdu kvalitní, nevyjde z módy a dá se kombinovat s dalšími kousky. Bohužel dnešní oblečení v buticích, je jen sezónní trend a proto oblečení není tolik kvalitní. Protože se předpokládá, že za rok, maximálně dva si koupíme další oblečení.

Sociální sítě a iluze

Sociální sítě nám ukazují jen ten nejlepší život. Tu iluzi dokonalého života. Přitom to jsou jen snímky, které většinou dávají zabrat dost času, aby vypadali dokonale, ale nemají s realitou absolutně nic společného. Všechny ty fotky těch „krásných žen“ jsou jen výsledkem, líčení, retuše a kvalitně odvedené práce fotografa včetně nejlepšího možného úhlu. Většinou my ženy trpíme srovnáváním, které nás okrádá o to sebevědomí. Nejen, že se srovnáváme s celebritami a modelkami na instagramu, které nemají s krásou absolutně nic společného a předkládají nám iluzi krásy. Ale také nás manipulují a podsouvají, jak máme chodit oblečené, jak si upravovat vlasy, jak se líčit a podsouvají nám „trendy“, ale to vše vede k tomu, že ztrácíme svou jedinečnost a přestáváme být sami sebou.

Všechny krásné fotky, videa a dokonalé životy na sociálních sítích jsou jen a pouze iluzí, která je nám předkládaná. Ale náš mozek to prostě nevidí. Vidíme zachycení pár určitých okamžiků. Někdo může nafotit třeba přes 200 fotek na dovolené a pak je odesílat průběžně přes celý rok na instagram. A pak to vypadá, že dotyčný nedělá nic jiného, než jen cestuje a fláká se.

Ve svém životě mý známí, kteří fotili na sociální sítě převážně to, jak se mají rádi a nebo si užívají života – to byli jen ti, jejichž vztah upadal, ti kteří si svůj život vůbec neužívají. A to je vlastně důvod, proč na našem facebooku a ani instagramu nepřidáváme fotky – prostě my jsme se svým životem spokojení, nemáme potřebu sdílet. Když právě prožíváme své nejlepší okamžiky – nikdo neřekne počkej musím si to vyfotit. Spokojení lidé prostě tohle většinou nedělají, ale místo toho si ty momenty užívají a hlavně je plně prožívají v přítomnosti. To, co vidíme na sociálních sítích, je převážně jen odrazem opravdové nespokojenosti a nenaplnění.

Vědecké studie

Ano existuje mnoho a mnoho vědeckých studií, které dokládají fakt, že sociální sítě zhoršují kvalitu života. Jednak narušují důvěru a snižují kvalitu vztahu s partnerem, nebo manželem, ale také snižují sebevědomí a způsobují nám určité sociální problémy.

Jedna vědecká studie nám ukazuje, jak používání sociálních sítí může mít negativní vliv na naši sebeúctu a sebevědomí. A to zejména u žen a nejvíce u mladých svobodných žen. Ale samozřejmě toto platí pro všechny ženy, ale také i muže. Ale ženy jsou více citlivější a emočně založené, takže s tímto mají obecně větší problém.

Jiný vědecký výzkum poukazuje na fakt, že používání facebooku má negativní vliv na naše sebevědomí a sebeúctu. A také nám může způsobovat závislost na těchto sociálních signálech. To znamená, že toužíme, aby naše fotky, videa a příspěvky naši přátelé komentovali a získávali jsme like, jinak se cítíme, že nejsme dost dobré.

Obecně se odborníci shodují, že naše sebeúcta a sebevědomí je do velké míry ovlivněna tím, jak se v online médiích prezentují ženy. Problém je v tom, že se na sociálních médiích snažíme vypadat jinak než jaká je skutečná realita.

na řadě jsi ty

Jsme tolik ovlivněni vším možným až zapomínáme, co to vlastně skutečně chceme my. Většinou nejsme se sebou spokojení, protože jsme tolik upřednostnili názory druhých, než názor nás samotných. Když uslyšíme muže, který se nám líbí, jak říká, že má nejraději ženy s velkými prsy a nejlépe blond a my budeme přesný opak, pak nás to pěkně porazí a řekneme si, že nejsme dokonalé. Dokonce některé ženy tohle může dohnat až k plastice. Přitom je to jen názor jednoho člověka.

Problémem je, že to žena sama neví, co si o sobě samé myslet. To žena neví, jaký má názor sama na sebe, jestli je spokojená, jestli dělá to, co chce skutečně dělat. Protože média, sociální sítě, celebrity a další nám ukazují, co by jsme měli dělat, jak se chovat, jak se oblékat, jak vypadat a podobně. Schválně, ohodnoť svůj život od 1-10. Na jaké stupnici jsi spokojená sama se sebou i se životem právě ty? 1 je nejhorší a 10 je nejlepší. Kolik si tedy dáváš? Proměň svůj život přesně tak, jak ho chceš doopravdy právě TY ŽÍT. Ono je to opravdu možné. Stačí převzít zodpovědnost za to, být skutečným tvůrcem svého života a začít svůj život postupně proměňovat tak, jak ho skutečně chceme žít.

Jak se mít ráda – cyklická žena

Náš cyklus hraje klíčovou roli v tom, jak se mít ráda. Jednou se cítíš, že miluješ celý svět, za chvíli naopak cítíš, že ho nenávidíš. Najednou chceš tohle a pak tohle. Pokud se chceš naučit, jak se mít ráda, tak tenhle důležitý bod by neměl chybět ve tvém životě. Tohle je takové velmi důležité uvědomění – uvědomit si, že máme hormonální systém, svůj cyklus.

Musíme se naučit dle toho cyklu pracovat a plánovat si své měsíce, aby jsme mohli využít všechno na maximum. Odhalíš tím své skryté dary a talenty, které nám ženám byli dány. Zařadila jsem pozorování svého cyklu, protože jsem zažívala dobu, kdy jsem byla nespokojená se sebou právě z důvodu své proměnlivosti. Byla jsem zmatená proč se tak rychle měním. A hlavně když člověk cítí, že nemá žádnou energii. Když člověk nechápe, co se to vlastně děje, je velice zmatený. A tak se obává, že určitý stav potrvá celou věčnost.

Ženy častokrát nevědí jaké poklady jsou jimi skryté. Proto doporučuji přečíst si více o své ženské cykličnosti v našem článku cyklická žena a využít tuto svou ženskou energii a neskutečnou sílu, která nám byla skrytá. Pokud začneme žít se svým cyklem a budeme se jím řídit, přestaneme tyto schopnosti a dary odmítat ale plně využívat ve svůj prospěch. Využít své silné stránky a vlastnosti, které jsou v určité fázi přirozeně na vrcholu. Můžeme být kreativnější, produktivnější, sebejistější, uvolněnější. A dokonce se můžeme díky pozorování svého cyklu a využití pro svůj prospěch uzdravit. Až tohle plně pochopíš a uvědomíš si to, budeš velice mocná žena.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:  CYKLICKÁ ŽENA A ŽENSKÁ ENERGIE (KROK ZA KROKEM)

Jak jsem se začala mít ráda – můj příběh

Vždycky jsem se líčila již tak od 5-6 třídy. Pamatuji si ještě doby, kdy jsem se ptala lidí, s kterými jsem venku, jestli ještě stále mám tužku na očích a řasenku. Jako většina puberťaček bych nešla vynést odpadky, bez toho aniž bych se namalovala a hezky oblékla.

Pořád jsem na sebe něco dávala abych přeci byla krásná pro druhé. Abych se zalíbila. O to jde. Nikdo mě nenaučil, jak se mít ráda taková jaká jsem. Bez make upu. Uběhlo pár let a já si něčeho povšimla. Přišlo mi pořád, že nemám dostatek make upu na sobě. Tak jsem si toho ještě přidávala více a více. Bez make upu jsem si přišla jako kluk. Bez ničeho výrazného. Bez make upu už přeci tak hezká nebudu. Odjakživa mě lidé chválili za můj vzhled, za můj povrch. Nikdo mě nikdy nepochválil za můj vnitřek.

Že mám určitou úžasnou dovednost. A díky tomu jsem si myslela, že teda nic neumím. Takže budu k ničemu? Jakmile jsem začala pracovat na sebelásce tak se vše začalo postupně měnit.

Dnes mě většinou potkáte venku bez řasenky a dalších zbytečností. Moc dobře znám své dovednosti, které využívám ve své práci. Když se dnes namaluji, přijdu si hodně nesvá. Dnes se mi to nelíbí ani u jiných žen. Vypadá to, jako by měli další tvář (masku). A ta první je skrytá – a většinou je i krásnější než ta druhá (namalovaná). Přijde mi, že make up říká – nemáš dostatečně krásný svůj obličej, tak si nasadíš jiný (ten druhý).

odpusteni-minulosti

make up a sebeláska

Když je make up pouze jen naší volbou, můžeme cítit a prožít spoustu kreativity. Bude to taková péče o tělo (myslím tím přírodní make up). Bohužel většina žen se líčí jen pro svůj nedostatek sebevědomí. Make up pak posiluje víru, že s make-upem vypadáme lépe a také, že se budeme cítit o mnoho lépe. Spoléhání se na tyto tak zvané posilovače krásy akorát posílí naší nízké sebevědomí, protože nám umožňuje prezentovat se jakýmkoliv způsobem, kterým jsme si vybrali. Díky make-upu se můžeme proměnit v kohokoliv. Make up nám umožňuje schovat se a vymazat naše vnímání slabosti a naše nedostatky. A co je vlastně nejhorší: S touto falešnou realitou jsme velmi spokojení. Tímto se jen odkláníme od své skutečně podstaty a jedinečnosti a ztrácíme svou tvář.

Ženy, které jsou stydlivější, mohou tedy mít tendenci nosit více make-upu. Domnívají se, že jsou s make-upem atraktivnější. Šíjí si na sobě prostě takovou iluzi, protože můžou díky make-upu jednat sebevědoměji. A díky tomu lidé kolem ní cítí její energií (která je pozitivnější, přitažlivější a atraktivnější díky make-upu), a tak na to lidé reagují. A lidé, se kterými se pak tyto ženy setkávají, reagují jinak. Mohou pak na ní reagovat daleko pozitivnějším způsobem, než kdyby žádný make up neměla.

Vytváříme umělou iluzi sebevědomí

A díky této iluzi máme pak dojem, že je to jen díky tomu, jelikož jsme si namalovali obličej. Takže si z toho vezmeme to, že nás ostatní lidé nepřijímají tolik, pokud nebudeme mít namalovaný obličej. Jenže zapomínáme na to, že šlo u vnitřní změny. (Změnili jsme svou energii tím, že jsme si na sebe dali make up, u kterého jsme nabyli dojmem, že nás udělá hezčí). Tyto změny jsou ale krátkodobé, protože se cítíme vnitřně nespokojené a nejen, že nejsme se sebou spokojené, ale také se nepřijímáme se takové, jaké jsme. Jediná skutečná a trvalá změna je budovat si sebevědomí vnitřní cestou. Jak se mít ráda bez make-upu? Jak se cítit bez make-upu atraktivně a přitažlivě?

VÝZVA:

Říkáš si, že make up nenosíš kvůli sebevědomí? Tak schválně si vyzkoušej být 2 týdny bez make-upu. Opravdu celé dva týdny se zkus bez něj obejít. A uvidíš, jaké myšlenky, pocity budeš mít. A zjisti, jak na tebe lidé reagují bez make upu.

Začni hledat to chybějící sebevědomí uvnitř sebe. To sebevědomí, které sis myslela, že ti může poskytnou jen pouze líčení. Oprav svůj negativní obraz tvého těla, nízké sebevědomí a sebeúctu uvnitř sebe. Může ti pomoci náš online kurz Sebeláska cesta k sobě.

Make up může být úžasný nástroj k našemu sebevyjádření, kreativitě. Ale bohužel, většina jej nosí jen, aby se cítili dobře, společnost je více přijímala, aby vypadali lépe atd. Musíme si přestat brát make up jako berličku k nízkému sebevědomí, ale opravdu si své sebevědomí začít budovat.

Se změnou doby přišla nová doba, kdy nezůstane nedotčen ani centimetr našeho těla. Naučili jsme se brát a hlavně jsme přijali fakt, že naše tělo, nebo tvář není dost dobrá. Dříve tomu tak nebylo, ale doba se změnila a jsme nucení se neustále vylepšovat a upravovat svůj vzhled. Neustále jsme se sebou nespokojené.

Opravdová tvář  sebelásky

Když už jsme u toho make-upu. Kolikrát jsi udělala třeba tohle: Tady mám akné, tady taky – musím to ihned zakrýt make-upem. A teď k věci – musíš najít pravou příčinu proč se ti vytváří akné. Proč máš určitý problém. Tyto nedokonalosti je třeba řešit zevnitř. Mít vyváženou zdravou stravu. Doplnit pitný režim, přestat se stresovat. Dlouhé procházky, chodit pravidelně na záchod, vyhnout se bílému cukru, bílé mouky. Nezakrývej své nedokonalosti ale snaž se jim naslouchat. Proč máš akné? Proč se ti objevuje a co ti to chce říct o tvém životním stylu? Většinou je naše tělo něčím rozhozené, něco mu chybí. Tak se podívej pořádně, co tvé tělo skutečně chce a začni mu naslouchat.

Nedokonalost je tvá dokonalost

Dnes se již pomalu svět mění a ukazuje se, jak vlastně nedokonalost je dokonalost. Viděli jsme snímky několika lidí, kteří díky své nemoci měli určité poškození kůže nebo něčeho jiného. A najednou si říkáme – to je krásný. Jak jí to zdobí. To je krásný, jak je spokojená. Proč tedy nejsem spokojená já? Protože jsi dosud nepřijala svou nedokonalost.

Dost často ti lidé můžou říci, že se jim nejvíce na tobě líbí právě určitá část, u které si myslíš, že je naprosto nedokonalá. Buď je to naším zrcadlem a nebo jen tím, že jsme špatně naprogramování. Protože máme určité měřítko – co je krásné a co už přeci není krásné.

Pamatuji si, jak jsem ve hře vytvářela nějakou elfku a většinou vždycky jsem jí dala na tvář nebo na tělo nějakou nedokonalost – a tím je většinou jizva. Té elfce to prostě s ní velmi slušelo. 😀 Bez jizvy byla prostě moc obyčejná. Z toho jsem si vzala taky ponaučení – Většinou je dokonalost velmi nudná. Navíc taky si říkáš, že jsou tak odlišné a přitom vyzařují krásu? Jak to dělají? Jednoduše… mají to uvnitř sebe. Jejich sebevědomí z nich vyzařuje. A to žádný make up neudělá. Pokud se nebudeš cítit spokojeně, budeš to zrcadlit ven. A nezapomeň nejlepším ženským make-upem je úsměv.

Sebepoznání je cesta jak se mít ráda

Poznej sama sebe taková jaká doopravdy jsi uvnitř sebe. Dost častý problém s tím, jak se mít ráda je to, že se dost neznámé. Moc dobře nevíme, co od života vlastně chceme, jaké jsou naše silné stránky, vlastnosti a jaké jsou naše mínusy a temné stránky. Často se bojíme kouknout se, kdo vlastně doopravdy jsme. Dost často jsme vlastně sami zmatené a nevíme náš opravdový směr. Je čas začít se hledat a nalézat své poklady, o kterých zatím ani nevíš, že je máš.

 PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:  ZRCADLENÍ VE VZTAHU JAKO CESTA K SVOBODĚ A HARMONII

Pokud skutečně objevíš samu sebe kým skutečně jsi, tak se tvůj život promění ve štěstí. Najednou budeš znát své silné stránky, které můžeš plné rozvíjet. Najdeš své slabiny a temné stránky, které můžeš přijmout a uzdravit se vnitřně. Naučíš se poznávat sebe samu skrze negativní emoce a zrcadlení, které ti ukazuje cestu rovněž k sebepoznání. To vše ti pomůže stát se nejlepší verzí sebe samé. Důležité je také poznat svůj ženský cyklus a ženskou energii, proto se vrať výše, kde najdeš odkaz na článek cyklická žena.

Sebepoznání je také o tom určit si v životě cíle a to ve všech různých oblastech. Dohromady jich je sedm. Vědět, co od života chceš, kam směřuješ, jaký je tvůj smysl života a životní poslání. Poznat své limity a hranice a naučit se je posouvat a propojit svůj život se svým srdcem. Naučit se žít, tak aby tvůj život, vztahy, práce a vše ostatní vyživovalo tvé srdce láskou, radostí a štěstím. K tomuto doporučujeme si stáhnou naší pracovní knihu, která ti s tímto pomůže a najdeš tam mnohem více a to včetně 50 videí.

sebekoucovaci-otazky

Jak se mít ráda – dopřej si volné dny

Vyhraď si vždycky nějakou volnou hodinku, nebo den, kdy budeš sama se sebou. Kdy se půjdeš třeba sama projít, rozmazlovat se ve vaně. Udělej si takový čas. Je to velice důležité pro tvé tělo, mysl i duši. Pokud si takhle budeš vyhrazovat čas pouze pro sebe, tvá sebeláska se zvyšuje a navíc budeš se cítit velice dobře. Neskutečně mi to pomáhá. Hlavně v dobití nové energie, procítění sebelásky a budování lásky. Tento návyk je úžasné pro ty ženy, které hledají, jak se mít ráda.

Všichni prostě potřebujeme trochu volného času a od všeho si prostě oddechnout. Pokud si kvalitně odpočineme tak začneme podávat lepší výkony, budeme více motivování, šťastnější a budeme se cítit pohodlněji a více spokojenější. Možná nás i něco inspiruje. Bohužel na kvalitní odpočinek a dopřání si být sami se sebou na to nějak zapomínáme a pak dost často končíme vyhořením. Našemu tělu takto dlouhodobý stres a neustálé honění se za něčím prostě neprospívá. Nejsme na to stavění, hlavně ne my ženy. A u žen pak často vidíme velmi bolestivou menstruaci a hormonální nerovnováhu. Nesnaž se pořád někam tlačit. Častokrát slýchávám, že na to mít čas na sebe na to prostě není čas. Čas vždycky je – stačí si ho pro sebe jen vymezit. Ten svět bez nás na pár minut vydrží.

Hýčkej samu sebe, dopřej si masáž, relaxaci a také si udělej čas pro své koníčky a zájmy, kterým by jsi se také měla věnovat. Jednoduše postav samu sebe konečně na první místo.

říkej si o pomoc

Nejhorší, co může žena udělat je přestat si říkat o pomoc. Přece jsme ženy. V dnešní společnosti nám ukazují, že žena musí zvládnout všechno. Musí být odolná a velice produktivní. Musí běžet kupředu a hnát se neznámo kam. A tohle přesně muži na ženách nesnesou. Když se postarají o všechno – nač je tady pak ten muž? Bude se cítit velmi nepotřebně. I muž chce být pro ženu nápomocný. A proto svého partnera žádej o pomoc. Požádej i v práci ostatní o pomoc. Uvidíš, že jim uděláš radost a budou se cítit potřební.

Začni žít srdcem

Koukni se na svůj život, jak vypadá? Cítíš se ve svém životě šťastně? Jací lidé tě obklopují? Povzbuzují tě? Co ti vztah s těmito lidmi dává? Cítíš se s nimi i poté, že tě vysilují? Že tě nějakým způsobem uráží? Podporují tě nebo tě podkopávají? Baví tě tvá práce? Jak se mít ráda a začít poslouchat své srdce?

To, že se nemáš ráda může být převážně o nespokojeností se tvým životem. Co se ti na tvém životě nelíbí? Je čas začít žít úplně jinak. Tak, aby ses cítila totožně. Aby ses cítila, že tvá práce, tvé koníčky, tví přátelé je opravdu autentické v tom, co doopravdy chceš ty. Já se svým životem nebyla spokojená a tak jsem si na papíře napsala, jak chci skutečně žít a dle toho poté i jednala. Vyzkoušej to, napiš si na papír, jak chceš skutečně žít bez jakýchkoliv zábran. Představ si, že peníze jsou neomezené a neexistují žádné limity. Popiš, jak by jsi chtěla, aby tvůj život doopravdy vypadal. Důležité je to cítit svým srdcem, nikoliv egem (hlavou). Pro co ti srdce bije? Co je pro tebe vášeň? Co je pro tebe to WOW? Piš a nešetří 🙂

Jak se mít ráda – vnitřní kritik

Můj milý vnitřní kritiku…

Kritizuješ se ráda? Proč to vlastně děláš? Proč kritizuješ sama sebe? Zeptej se sama sebe na tyto otázky. Najdi ten důvod proč. Je to, protože tě kritizoval někdo v rodině nebo nějací známí, jak jsi byla menší? Většinou najdeme viníka někde v minulosti. Naučili jsme se tento špatný návyk někde tam. Neboj se, tento návyk můžeš hravě odstranit. Sice to bude nějakou chvíli trvat, ale účinek se brzy dostaví. Co pro to musíme udělat? Jak se mít ráda, aby konečně přestalo tohle sebe-kritizování?

 1. Deník vděčnosti

Je čas začít si psát pozitivní věci. Je čas psát si za, co jsme vděční ve svém životě. Můžeme si psát i to, za co jsme vděční na sobě. Co se ti na sobě líbí. Psát si deník vděčnosti přináší několik pozitivních výhod. Jak to, že vděčnost pomáhá se sebevědomím? Otočíme úhel pohledu na sebe a svůj život. Oceňujeme naše kvality, schopnosti, dovednosti a podobně. Můžeme skrze vděčnost uznávat sami sebe. Oceňujeme, co je v našem životě dobré. Co se nám pozitivního přihodilo. Co se nám na sobě líbí, co jsme dokázaly a podobně.

Psaní vděčnosti snižuje závist. Přestaneme litovat toho, co nemáme my a druzí ano. Například peníze, přátelé, úspěch… Prostě začneme být vděční za to, co máme. A čím více jsme vděční za to, co máme, tím více k sobě budeme přitahovat další věcí, za které můžeme být vděční. Vděčnost přesměruje naší pozornost z nedostatku na dostatek a hojnost, z toho negativního na to pozitivní. Začneme se soustředit na svůj život a to nám umožňuje, aby jsme byli šťastní. Podívej se, jak být šťastný a vést spokojený život.

Pokud chceš vědět, jak začít s vděčností, jak jí používat a vést si deník vděčnosti, tak doporučuji si přečíst náš článek na téma vděčnost.

2. Chválit sami sebe

Musíš se naučit chválit sama sebe. Proč čekat na druhé než si všimnou ostatní, jak dobrá jsi? Začni chválit sama sebe. A kašli na to, že samochvála smrdí. Je to nesmyslné přesvědčení. Pokud se ti něco povede, ihned se pochval. Klidně to i někde napiš. Buď na sebe hrdá. I kdyby to byla maličkost, která se ti povedla, pochval se. Přišla jsi někde včas? Pochval se. Uvařila jsi výborné jídlo? Chválit, chválit a zase jen chválit. Určitě tě to nakazí a budeš mít touhu chválit i druhé lidi. Určitě to ocení i oni. Takže nejen, že obohatíš sebe, ale i ostatní. A to je super začátek, jak se mít ráda ne?

3. Nauč se dávat

Jestliže se naučíš dávat, tak brzy zjistíš, že tě to vnitřně obohacuje. A myslím, že je to další důležitý krok k tomu, jak se mít ráda. Když budeme pomáhat ostatním lidem, budeme přidávat hodnotu druhým, tak se nám to začne vracet. A když přidáváme určitou hodnotu naše povědomí samo o sobě bude růst. Budeme myslet o sobě pozitivněji a mít se raději. Protože jsme pomohli tolika lidem, jak se nemůžeme mít rádi, že ano? Tak to zkus. Je to super léčba toho, jak se mít ráda. Pokud tedy propojíš všechny výše uvedené body dohromady, aby léčba byla opravdu komplexní. Dávání je velmi obohacující proces. Dávání má také hned několik dalších pozitivních benefitů.

Například více radosti: Vidět ty rozradostněné úsměvy, vděčnost ve tvářích druhých v nás vyvolá určitou užitečnost dávání a přináší nám to naprostou radost.

Dávání změní tvůj život

Pokud z dávání uděláš návyk, naprosto se ti tvůj život změní. Samozřejmě k lepšímu. Začneš být na dávání závislá, protože ti to dělá radost a začne tě to naplňovat. Dávání má milion dalších důvodů proč je tak super. Ale chtěli jsme si v tomto článku objasnit, jak se mít ráda a dávání je jen dalším bodem k této sebe-léčbě.

Sebelaska-kurz
Lenka Heczková

Lenka Heczková

Terapeutka a koučka

Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares