Tyto potraviny na posílení imunity by se měli stát součástí tvého jídelníčku, pokud chceš přirozeně posílit imunitní systém. Strava je pro nás palivo. Co, do svého těla vkládáš, to si také po nějaké době i sklidíš. Nejhorší věc, kterou můžeš pro své zdraví udělat je, začít šetřit na jídle. Nekupuj to nejlevnější jídlo. Protože nejlevnější jídlo, je ve skutečnosti to nejdražší. Zaplatíš za něj obrovskou daň. Vyhýbáme se potravin, které jsou jedovaté ihned po jejich pozření. Ale s radostí si nakupujeme jedovaté potraviny, které nás pomalu zabíjí. Je čas na změnu, je čas se posunout.

Strava a imunitní systém

Člověk se chce cítit dobře. Když jíme nezdravě, tak to ani moc nemusíme vnímat, jak nám to škodí. Pokud jíme nezdravě, dost často to znamená, že jsme od svého těla odpojení, neznáme ho a neumíme s ním zacházet.

Když ale začneme jíst alespoň 14 dní zdravěji a poznáme jaké to je vyživovat své tělo, jak nám je najednou dobře, lehce, máme více energie, více se smějeme a pak se znovu vrátíme k naší původní stravě. Najednou cítíme, že pečivo již nechceme pozřít. Z masa je nám strašně těžko a z knedlíků také. Až pak si uvědomíme, jak jsme své těla trýznily těmito jídly. Protože je ti najednou těžko a cítíš, jak si najednou unavený. Přestaneš chodit pravidelně na záchod a za chvíli se cítíš více vystresovaně. Cítíš, že nejsi odolný vůči stresu atd.

Vyzkoušej se stravovat zdravěji jen na pár týdnů a poté se vrať ke svému jídelníčku, aby jsi viděl, jaký to má neskutečný vliv. Pokud neuvidíš vliv kvality stravy na tvé tělo a život, pak se ti nebude chtít něco měnit a ještě k tomu se ti nebude chtít utrácet více peněz za stravu, protože neuvidíš tu hodnotu. A pokud v jídle neuvidíš hodnotu, pak své stravovací návyky nikdy nezměníš. Potraviny na imunitu jsou úžasné dost často i chuťově výborné. My si však ukážeme ty nejdůležitější, které jsou potřeba pro snížení oxidačního stresu, posilnění střevní výstelky (mikrobiom), snížení zánětu v těle, na opravu a regeneraci buněk, pro zlepšení trávení a mnoho dalšího.

Posílení imunity

Pokud budeš jíst nezdravě a přidáš tyto potraviny na posílení imunity, pak se toho moc nezmění. Pro to, aby jsme měli silnou imunitu tak se musíme vyhýbat jídlu, které poškozuje nás i naše zdraví. Máme tady úžasné tipy, jak posílit imunitu a to nejen stravou, ale změnou celého životního stylu.

Silnou imunitu lze vybudovat jedině dlouhodobým návykem. Samozřejmě, je dobré začít i s tak malým krokem jako zařadit tyto potraviny pro posílení imunity do tvého jídelníčku. Ale pokud chceme opravdu silnou imunitu, musíme mít návyk člověka, který tak silnou imunitu má. Nejdůležitějším krokem k silné imunitě je samozřejmě být v duševní rovnováze. Když jsme v duševní nerovnováze, pak i naše tělo je v nepořádku. Vyplavují se nám do těla stresové hormony a jsme v pozici: boj nebo útěk. To znamená, že naše tělo přejde do úsporného režimu a bude tzv. “udržovat“ jen ty nejdůležitější orgány. Sníží se tedy přísun kyslíku do celého těla, stahují se cévy, trávení nefunguje dobře, nervový systém je zatížený a mnoho dalšího.

Více do hloubky se tématu stravy, životního stylu, stresu, duševní pohody a dalším tématům věnujeme v našem online kurzu harmonie života. Jde o celostní přístup v online kurzu, který tě provede krok za krokem. Pomůže ti nejen v oblasti duševního zdraví, ale také k zdravení mnoha fyzických zdravotních problémů a to včetně autoimunitních onemocnění a mnoho dalšího. Řešíme tam také posílení imunity, syndrom propustného střeva a další důležité témata, které s tímto souvisí.

Proč zrovna tyto potraviny?

Protože mají vysoký obsah vitamínu C, vitamínu D, vitamínu A, zinek a kalcium, esenciální mastné kyseliny. Tohle je základ vitamínů a minerálů, které mají významný vliv na náš imunitní systém. Potraviny jsou protizánětlivé, které podporují přátelské bakterie. Některé potraviny na posílení imunity pomáhají opravovat poškozené DNA a také dokážou DNA posilnit.

V dnešním světě lidé převážně jí vysoce zpracované potraviny, které ničí lidské tělo. Takové jídlo vyvolává ve střevě při dlouhodobém stravování zánět. Naše střevo se díky tomu stává propustné (syndrom propustného střeva), a to vyvolává opět zánět. A zánět v těle spouští autoimunní onemocnění, ale i další zdravotní problémy včetně rakoviny, jelikož se překyseluje naše pH v organismu. Pokud tento zánět přetrvává dlouhou dobu pak se jedná o chronický zánět. Tělo je tak pod neustálým útokem. Imunitní systém tedy bojuje, ale nemá moc šanci, protože do našeho těla nadále pouštíme nevhodné potraviny. Bílé krvinky nakonec napadnou blízké zdravé tkáně i orgány.

Imunitní systém může tyto buňky vidět jako hrozbu a napadnout je bílými krvinkami. Chronický zánět je spojen se srdečními chorobami, cukrovkou, rakovinou, artritidou a onemocněním střev, jako je crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Neměli by jsme samozřejmě dávat veškerou pozornost pro potraviny na imunitu. Náš jídelníček musí být pestrý a vyvážený. Je ale potřeba upozornit na to, co je ve tvé stravě pro posílení imunity vhodné jíst. Pojďme se teď podívat na nejlepší potraviny pro posílení imunity.

Kurkuma

Je protizánětlivá a má spoustu antioxidantů. Pomáhá zvyšovat obranyschopnost. Může pomoci léčit zánětlivé onemocnění střev, artritidu a pankreatitidu. Kurkuma je doslova v kuchyni zlato. Snižuje také pravděpodobnost vzniku srdečního onemocnění. Toto zlato je i úžasné antidepresivum, protože zvyšuje hladinu BDNF. Díky tomu, že zvyšuje BDNF, tak může oddálit i Alzheimerovou chorobu.

Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti polyfenolu mohou také pomoci při prevenci nebo snižování příznaků jiných neurodegenerativních onemocnění, jako je demence, Huntingtonova choroba, roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba. Zlepšuje stav pokožky a začíná se ukazovat, že je skvělá na akné, ekzémů, psoriázy a fotostárnutí. Je zní úžasná maska na pleť. Má spoustu antioxidantů, takže kurkuma chrání tělo před poškozením volnými radikály.

Měli by jsme jí jíst společně s pepřem, jelikož kurkuma sama o sobě se špatně absorbuje do krevního oběhu. Černý pepř obsahuje látku piperin, který pomáhá zvyšovat absorpci kurkumy až o 2 000%. Doporučuji kvalitní pepř.

Červená Paprika

Je vynikajícím zdrojem vitamínu A a C. Kombinované účinky vitamínu A a C vytvářejí velkou antioxidační kapacitu a s lykopenem ve směsi se červená paprika stává špičkovou superpotravinou. Lykopen je to, co dělá rajčata a papriky červené. Červené papriky jsou jednou z nejvyšších vegetariánů v lykopenu, u kterého bylo prokázáno, že pomáhá předcházet mnoha druhům rakoviny včetně prostaty a plic. Některé studie naznačují, že konzumace potravin obsahujících lykopen by mohla snížit riziko rakoviny prostaty, pankreatu a děložního čípku. Je to skvělá potravina na posílení imunity.

Jsou také ideální pro doplnění vašeho obchodu dvou dalších karotenoidů, luteinu a zeaxantinu, které se přirozeně nacházejí v sítnici. Některé výzkumy naznačují, že konzumace potravin bohatých na tyto pigmenty může pomoci zabránit makulární degenerací, což je stav, který může zhoršit vidění starších lidí.

Červené papriky mají pozoruhodné hladiny pyridoxinu (vitamín B6), který hraje důležitou roli ve funkci mozku, a má také antioxidační vitamíny C a A. Obsahuje také další vitamíny a minerály jako je vápník, železo, draslík, hořčík, vitamín e, beta-karoten, vitamín b6, vitamín M, niacin, vitamín K, riboflavin.

Brokolice

Obsahuje spoustu vitamínu C. Zelenina má také vysoký obsah beta-karotenu, draslíku, hořčíku, zinku a železa. Brokolice dodává řadu vitamínů B (B1, B2, B3 a B6). Společně tyto vitamíny a minerály pomáhají imunitnímu systému být ve skvělé formě. Další zdravá sloučenina v brokolici je glutathion. Je to hlavní antioxidant v těle.

Brokolice má vysoké hladiny glukorafaninu, sloučeniny, která se během trávení přeměňuje na silný antioxidant nazývaný sulforafan. obsahuje různé bioaktivní sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že snižují zánět v tkáních vašeho těla. Brokolice je také skvělým zdrojem vlákniny. Některé výzkumy naznačují, že vyšší příjem vlákniny je spojen s nižší hladinou cukru v krvi a zlepšenou kontrolou diabetu.

Zázvor

Je silně protizánětlivý. Zázvor sice neobsahuje moc vitamínů, ale za to je plný gingerolů, paradolů, seskviterpenů, shogaolů a zingeronu, z nichž všechny mají silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Zázvor je antivirový a ve studii bylo prokázáno, že stimuluje imunitní systém k zabíjení virů, včetně respiračních virů. Kromě toho gingerol podporuje dlouhověkost, protože je známo, že bojuje proti buněčnému stresu, který způsobuje stárnutí. Doporučuji užívat zázvor a kurkumu současně. Určitě patří mezi top potraviny na posílení imunity. Maximální denní dávka zázvoru je 4 g. Pro diabetiky je doporučené se zázvoru vyhnout. Zázvor také není vhodný pro děti do 2 let.

Česnek

Mezi další potraviny pro posílení imunity určitě zařaď do svého pravidelného jídelníčku česnek. Chrání nás před oxidačním stresem. Obsahuje vysoký obsah sloučenin síry, které pomáhají zvyšovat hladinu glutathionu. Tento antioxidant je součástí první linie obrany tvého těla proti stresu. Česnek je jedna potravina, která je plná antioxidantů, které neutralizují volné radikály v těle. česnek posiluje imunitní systém tím, že stimuluje imunitní buňky, jako jsou makrofágy, lymfocyty a přirozené zabijácké buňky. Česnek může také pomoci odvrátit nachlazení a chřipku kvůli antimikrobiálním a antibiotickým vlastnostem rostliny, říká Brigman, což by zastavilo růst virů, bakterií a dalších nežádoucích organismů.

Česnek je] také dobrým zdrojem fytochemikálií, které pomáhají poskytovat ochranu před poškozením buněk a snižují riziko některých druhů rakoviny,“ říká Brigman.

Dýňová semínka

Obsahuje vysoký obsah antioxidantů. Antioxidanty snižují v těle zánět a chrání buňky před škodlivými volnými radikály. Snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny jako třeba rakovinu žaludku, tlustého střeva, prostaty, prsu. Dýňová semínka jsou taktéž skvělým zdrojem hořčíku. Snižuje hladiny cukru v krvi, cholesterol a také snižuje krevní tlak.

Tato semínka jsou bohatým zdrojem zinku, základního stopového minerálu, který hraje zásadní roli při ochraně imunitního systému a chrání vlákna DNA před zlomením.

Tato superpotravina má také vysoký obsah antioxidačních minerálů mědi, manganu a selenu. Také obsahuje enzym superoxid dismutáz, což je nejsilnější antioxidant v těle, který hraje kritickou roli při snižování oxidačního poškození a zánětů.

Lněný olej

Je skvělý zdroj omega 3 a omega 6 ve správném poměru. Jedna polévková lžíce (15 ml) obsahuje působivých 7 196 mg omega-3 mastných kyselin. Snižuje zánět, zlepšuje stav srdce a chrání mozek před stárnutím. Zlepšuje frekvenci pohybů střev a zlepšuje konzistenci stolice. Je ideální tedy pro lidi, kteří trpí zácpou. Denní příjem lněného oleje zlepšuje hladinu cukru v krvi. Proteiny, které se v něm nacházejí, mohou být snadno stravitelné a obsahují kompletní aminokyseliny, které tělo potřebuje k optimalizaci imunitního systému a provedení nezbytných oprav.

Lněné semínko i olej také poskytuje látky nazývané lignany, které se zdají mít příznivé účinky na různé hormony a mohou pomoci v boji proti rakovině, bakteriím, virům a houbám. Len také pracuje na snížení cholesterolu, a tak chrání před srdečními chorobami. Stačí jedna polévka lžíce denně. Lněný olej by měl být bio a hlavně za studena lisovaný.

Nakládané zelí

Zelí je skvělým zdrojem probiotik a živin podporujících imunitu. Probiotické potraviny zlepšují zdraví střev a ovlivňují nejen trávení, ale i naše celkové zdraví. Probiotika v zelí může pomoci zlepšit rovnováhu bakterií ve střevě, což pomáhá udržet střevní výstelku zdravou. Silnější střevní výstelka pomáhá předcházet úniku nežádoucích látek do těla, které pak vyvolávají imunitní reakci.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, bakterie a kvasinky, které přirozeně žijí v našem těle. Naše tělo obsahuje směs prospěšných bakterií a škodlivých bakterií, které vytvářejí mikrobiom. Probiotika mají v našem těle několik různých užitečných účelů. Posiluje imunitní systém, podporuje zdravý metabolismus a zlepšuje trávení. Bylo vědecky zjištěno, že probiotika pomáhají zlepšit paměť a snížit příznaky úzkosti, deprese, autismu a dokonce obsedantně kompulzivní poruchy. Tyto probiotika můžou také snížit krevní tlak. Pravidelná konzumace zelí může snížit cholesterol, protože obsahuje spoustu vlákniny a také prospěšné probiotika.

Obsahuje také antioxidanty a další prospěšné sloučeniny, které mohou pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. Obsahuje také vzácný vitamín k2 (menachinon), který pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že zabraňuje  hromadění usazenin vápníku v tepnách.

Špenát

Ve špenátu najdeme spoustu živin. Jedním z nich je folát, který pomáhá tělu vytvářet nové buňky a opravovat DNA. Může se také pochlubit bohatou vlákninou, antioxidanty, jako je vitamín C a dalšími. Jez špenát syrový nebo lehce vařený, aby jsi z něj získal, co největší užitek. Špenát je skvělým zdrojem živin, které snižují zánět a urychlují zotavení těla. 

Také má naprosto ohromujících 987% vitamínu K doporučené denní dávky. Tento vitamín K podporuje zdravou krev a krevní oběh. Tento vitamín je také užitečný pro modifikaci bílkovin a hraje roli při ochraně kostí před osteoporózou. Špenát je jeden z potravin nejbohatších na antioxidanty – vitamíny A, C a E – což z něj dělá skvělého přítele v boji proti stárnutí. Je taky skvělý pro oči kvůli vitamínu A. Snižuje riziko makulární degenerace, katarakty a retinitidy. Špenát je bohatým zdrojem železa. Hemoglobin, proteinová molekula v červených krvinkách, potřebuje železo k přenosu kyslíku tělem. Navíc také podporuje růst zdravé pokožky, vlasů, nehtů a buněk.

Lesní borůvky

V borůvkách jsou obsažené antioxidanty a to ve velké míře, které zachytí volné radikály, tím zpomalují stárnutí mozkových buněk a předcházejí jejich degenerativním onemocněním. Borůvky také obsahují hodně vitaminu C a železa. Posilují imunitní systém, pomáhají regulovat vysoký krevní tlak a mnoho dalšího.

Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce, stejně jako brokolice patří mezi nejzdravější zeleninu. Borůvky mohou pomoci zdraví srdce, síle kostí, zdraví pokožky, krevnímu tlaku, léčbě cukrovky, prevenci rakoviny a duševnímu zdraví.

Vědecká studie z roku 2013 potvrzuje, že ovoce jako červený grep, červené hrozny a lesní borůvky pomáhají posílit funkce imunitního systému.

Borůvky jsou většinou oslavovány pro své vlastnosti bohaté na fytonutrienty a pro to, jak snadné je zařadit je do každodenní stravy. Fytonutrienty nebo fytochemikálie jsou chemikálie, které se nacházejí v rostlinách, aby zajistily jejich zdraví a pohodu. Kromě toho konzumace fytonutrientů pozitivně ovlivnila naše zdraví a může zlepšit imunitu, mezibuněčnou komunikaci, opravit poškození DNA vystavením toxinům a detoxikovat karcinogeny.

psychosomatika-a-dusevni-priciny-nemoci
0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares