Poslední dobou si všímám u některých svých klientů i ve společnosti, že je sebeláska zneužívána, špatně vykládána a slouží spíše jako omluva pro špatné chování a dokonce i manipulaci. Toxická sebeláska vede k nezdravým vzorcům chování a vztahům, kde je vlastní ego a potřeby nadřazeny na úkor druhých.

Odhalím ti 6 zaručeně negativních a toxických postojů sebelásky, které tobě i lidem ve tvém okolí rozhodně poškozují život.

Někdy se láska k sobě používá jako omluva pro negativní chování. V tomto příspěvku se podíváme na červené vlajky, na které si dát pozor.

Uděláme si rozbor pojmu toxické sebelásky, jeho příznaky a dopady. Prozkoumáme situace, ve kterých se toxická sebeláska může projevit.

Toxická sebeláska

Toxická sebeláska je fenomén, který se v poslední době stává stále více populárním a zároveň málo diskutovaným tématem. V dnešní společnosti, která klade důraz na pozitivní myšlení a sebelásku, je důležité rozlišovat mezi zdravou sebeláskou a její toxickou variantou.

Toxická pozitivita je také hodně velkým problémem, který mnohým lidem poškozuje život, aniž by si to skutečně uvědomovali. Toxická pozitivita je v podstatě pozitivní myšlení. Tento destruktivní postoj má vliv na všechny aspekty života a u mnoha mých klientů je spojen s rozvojem a vznikem duševních problémů, jako jsou úzkosti, deprese nebo třeba emoční otupělost.

Toxická sebeláska, jak již naznačuje název, může mít destruktivní dopady na člověka i jeho vztahy s ostatními.

Článek v časopise The Humanistic Psychologist z roku 2021 se snažil rozklíčovat pojem sebelásky a identifikoval tři klíčové aspekty: sebekontakt, jenž je chápán jako věnování pozornosti sobě samému – sebepřijetí, což je stav, kdy je člověk v souladu sám se sebou – a péče o sebe, která je definována jako snaha o vlastní ochranu a péči o sebe na fyzické i duševní rovině.

Zní to úžasně, nemyslíš? Každý by se měl mít rád, posílit své sebevědomí a být k sobě vlídný, laskavý a soucitný. Avšak i přes svoji oblibu může být koncept sebelásky zavádějící. Někdy se využívá jako maska, za kterou se skrývá toxické chování.

Sebeláska je o tom, dát si svolení přijímat od sebe bezpodmínečnou lásku a podporu, a to navzdory všem nedokonalostem lidského bytí. Sebeláska však může být zcela zničena a může s ní být manipulováno, když je zneužívána jako záminka k tomu, abys se vyhnul určitému chování, nebo je využita jako maska, pod kterou se skrývá toxické chování, které často může způsobit toxicitu v mezilidských vztazích.

I když si takový člověk myslí, že si tímto chováním pomůže, nakonec v konečném důsledku si ničí mezilidské vztahy se všemi svými blízkými. Ubližuje nejen jim, ale také sám sobě.

Jak tedy poznáš, že tvá sebeláska je toxická? Sleduj tyto příznaky:

Chceš odemknout tento článek a ponořit se do hloubky tématu? Vyplň níže uvedený formulář a přímo do tvého e-mailu ti zašleme odkaz na tento kompletní článek. Získáš také exkluzivní přístup k budoucím prémiovým článkům a obsahu, který pro tebe budeme pravidelně připravovat. Příběhy, osobní zkušenosti a praktické rady sdílíme výhradně prostřednictvím e-mailu. Tak neváhej, přihlas se a získej klíč k transformaci svého života.

Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares