Taky chceš být na všechny milá, hodná. Být ta, která má super vztahy, kariéru, doma dokonalá a pomáhat hlavně ostatním? Syndrom hodné holčičky je velmi rozšířený, neboť jsme vychovány podle určitého vzorce – jak by měla vypadat v naší společnosti hodná žena. Již od dětství přece víme, že musíme být hodné. A pak máme v dospělosti problém říct ne, udělat si čas pro sebe, dát sebe na první místo, užít si pořádně sex, ukázat svou sexualitu, mít orgasmus, cítíme stud, bojíme se projevit své potřeby, něco si od někoho vzít, půjčit si něco… Poznáváš tento syndrom i ty? Jsi také hodná holka?
V tomto článku ti ukážu, jak se tento syndrom projevuje, jak vzniká a jak získat zpět své ztracené sebevědomí a zbavit se tohoto syndromu.
Příznaky hodné holčičky (holky)
Syndrom hodné holčičky může mít mnoho různých příznaků, ale mezi ty nejčjastější patří:
- Své zájmy dává až na druhé místo
- Neustálá snaha potěšit ostatní
- Potlačování svých potřeb
- Nechává rozhodovat ostatní
- Nemůže dosáhnout s partnerem orgasmu
- Pocit viny, když nemůže nebo nedokáže někomu pomoci
- Neumí říct ne
- Přítel nebo děti jsou celý její život
- Nechá se sebou manipulovat
- Nechává se využívat
- Nemá své názory
- Nízké sebevědomí
- Při sexu chce hlavně potěšit toho druhého
- Pocit, že není dost dobrá
- Potlačování emocí
- Přetvářky
PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK S NÁVODEM: JAK SI ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ (KROK ZA KROKEM)
Jak se projevuje syndrom hodné holčičky
Pokud letadlo klesá, hodné holky pomáhají ostatním nasadit si kyslíkové masky. Tato věta to dokonale vystihuje. Hodná holčička si často neuvědomuje totiž, že ničí samu sebe. A pokud chce opravdu ostatním pomáhat, musí nejprve pomoci sama sobě. Jen tak nejdál dojde a dlouhodobě pak může pomáhat i ostatním. Syndrom hodné holčičky se projevuje různými způsoby. Třeba i tím, když si žena něco naplánuje a pak přijde její muž a řekne, že v ten den budou spolu, protože on má volno. A žena všechny své potřeby, koníčky a plány prostě zruší, aby byla s ním. Nebo třeba nerada ve vztahu o něčem rozhoduje. A i když by něco chtěla rozhodnout, raději svolí konečné rozhodnutí od toho druhého.
Žena ráda uspokojuje druhé. Takže pořád vaří, pere, žehlí, uklízí, stará se o celou domácnost, děti, muže… poté možná i o tchýni. Dělá v podstatě jen takovou služku pro ostatní. Vidí se poté jako oběť a trpí častým vyhořením. I když má koníčky, své potřeby – raději stále uspokojuje druhé a sebe zanedbává. Pokud ji někdo o něco požádá, i když to dělat nechce – stejně to odsouhlasí a jde to udělat. Protože je to přeci neslušné, někoho odmítnout. Je zde spoustu příkladů, jak se tento syndrom holčičky projevuje. Koukneme se teď jak to vlastně vzniklo.
Jak to vzniká – syndrom hodné holčičky
Syndrom hodné holčičky začíná již v raném dětství. Dokonce i vědecká studie poukazuje na to, že v dětství se nám buduje naše sebevědomí, které nám poté ovlivňuje celý život. Již v raném dětství, kdy si dítě utváří podvědomí, myšlení, vzorce chování. Tohle jsme pochytily od svých rodičů a od společnosti. Začíná to rodiči, kteří nám říkají, jak máme být hodní. Musíš být hodná, jedině tak tě budou mít rádi. Musíš dávat ty hezčí věci svým kamarádům – to se prostě sluší, buď slušná, pokud ti její maminka bude chtít něco dát – řekni ne. Nesmíš si tam sahat. Sahat si tam je špatné. Nejsi připravená mít chlapce. Nemůžeš chodit randit s ostatními. Chceš, aby tě zbouchli? Pouze tě využijí věř mi. A další různé známé věty, které jsme slyšeli od svých rodičů.
Pokračuje to přes vzdělávací systém – kde musíme být poslušní, mít nejlepší známky, nevyrušovat. A pak si to vše udržujeme až do dospělosti, kdy musíme být na pracovišti příjemní, pracovití, uspokojit šéfa svou pracovní morálkou a výkonem. Nemůžeme si moc dovolit na pracovišti vystrkovat růžky a tak se snažíme vyhýbat jakýmkoliv konfliktům, jen aby jsme si to místo udrželi. A také ve vztazích – koukej jak jsem hodná, věrná, umím vařit, uklízet, posluhovat, uspokojit tě, hlavně mě neopouštěj. Protože jsem přeci ta správná hodná holčička.
Jak se zbavit syndromu hodné holčičky
Možná to nebude hned a chvíli to potrvá než syndrom hodné holky zmizí ze tvého života a tvého podvědomí. Ale ta cesta za to opravdu stojí, protože získáš více času pro sebe, budeš mít více energie, budeš cítit větší radost a štěstí v životě jednoduše budeš spokojenější i zdravější a zlepší se kvalita tvých vztahů a dokonce i práce.
Pojďme se podívat, jak se zbavit syndromu hodné holky jednou pro vždy a vzít svůj život do svých rukou a stát se tvůrcem svého vlastního života. Je čas, aby hodná holka zůstala minulostí a stala jsi se svým skutečným autentickým já.
1. postav sebe sama na první místo
Nejdůležitější je uvědomit si, že se musíš dát na první místo. Je to velmi důležité pro tvůj život. Z tohoto základu poté ovlivňuješ tvůj celkový úspěch a štěstí v životě. Pokud se chceš starat o ostatní, musíš se nejprve postarat o sebe. Samozřejmě to, že se dáš na první místo neznamená, že máš ignorovat druhé.
Pokud ignoruješ sebe, své zdraví, svůj vzhled, svou spokojenost – pak bude pro tebe opravdu těžké se postarat o svou rodinu a děti, když nebudeš mít energii, když budeš nemocná. Jedna věc bez druhého nemůže existovat. Proto je třeba přetřídit si priority – Na prvním místě děj sebe – péče o sebe, relaxace, antistresové aktivity, koníčky, sport, své sny, cíle, radosti.
Pokud chceš, aby tvůj přítel nebo děti byli šťastné, tak musíš být šťastná ty. Ty jsi pro ně prostor, který vytváří domov takový, jak se cítíš ty jako žena. Pokud nebudeš šťastná, pak nebudou moci být vedle tebe šťastné ani děti a ani přítel.
Jak postavit sebe na první místo
Strach, pocit viny a pochybnosti, jak budou ostatní reagovat na to, že si vezmeš kousek času pro sebe tě bude doprovázet. Syndrom hodné holčičky se bude chtít tak trochu bránit, protože ví, že mu hrozí zánik. Možná ti to i tvůj přítel bude rozmlouvat, ale nedej se. Vysvětlí mu, že pokud chce, aby měl úžasný domov i vztah, tak si potřebuješ odpočinout od svých každodenních povinností. Většinou naši muži ví, co to znamená odpočinout si. Často si jdou zahrát hry, sportovat, pokecat si s kamarády, popustit prostě páru. A co ty? Ty čas nepotřebuješ? Samozřejmě, že ano. Je to přirozené, jen je to pro tebe nové. Proto můžeš cítit tyto pocity. Ale to naprosto ignoruj. Brzy pocítíš úžasné pozitivní změny a brzy tato vína se úplně vytratí.
TIP: Řekni si své dost a napiš si na papír, co všechno by jsi chtěla dělat, aby jsi byla šťastná, co by jsi ve svém životě změnila, co by bylo lepší udělat jinak. Jak by se ti líbilo vést domácnost? Jaký koníček by jsi chtěla dělat pravidelně? Nechtěla by si něco přestat dělat? Můžeš nějakou práci v domácnosti na někoho delegovat?
2. nauč se říkat ne
Tohle je velmi těžké pro mnoho lidí. Jak říci ne? Jak říct ne, abych nijak neublížila druhým? Musíme změnit přístup. Představ si třeba větu – Ta tráva je zelená. Když jí někomu řekneš, není ti to nepříjemné. Je to prostě obyčejná věta. Ale i slovíčko ne, je obyčejné. S takovým klidem vyslov i toto slovíčko. Je to naprosto normální to říci. Nezapomeň na důsledky, když řekneš ano. Třeba takové půjčení peněz – pokud odsouhlasíš a půjčíš, pak ti to nejspíše nevrátí a možná si od tebe půjčí další, další a další. To byl jen možný příklad důsledků toho, pokud aktivně neřekneš slovíčko ne. Dost často se ti určitě děje to, že automaticky již vše odkýváš.
Je třeba se naučit být přítomná a zvážit, jestli opravdu je to něco, co chceš skutečně dělat. Pokud máš syndrom hodné holčičky pak jistě pro tebe to bude nepříjemné začít říkat své ne, ale je to opravdu důležité. Jestli si radši místo toho nezajdeš dobít své baterky svým úžasným koníčkem, který tě baví a naplňuje.
Je vždy tedy zvážit, jestli chceš něco skutečně dělat, jestli to nejde proti tobě a říkat jednoduše ne. Ze začátku ti to možná bude nepříjemné. Ale poté ti to půjde již velmi hladce. Já s tím měla neskutečný problém. Ale díky Jirkovi jsem si uvědomila, že říci ne, je naprosto normální záležitost. Která mi dává sílu vytvářet takovou realitu, jakou skutečně chci. Je třeba si prostě jen uvědomit, že toto slovíčko NE je normální, také jaké by to mělo důsledky ve tvém budoucí realitě, když řekneš ano a v neposlední řadě na přítomný okamžik. Aby si omylem nevyslovila slovíčko ano automaticky. Chce to ze začátku vystoupit ze své komfortní zóny, aby sis svou komfortní zónu mohla zvětšit o tuto úžasnou dovednost.
3. Práce na sobě a podvědomá práce
Musíš na sobě začít pracovat vědomě. Hodná holčička má nedostatek sebevědomí. Špatně vnímá svou sebe-hodnotu. Je třeba s tím něco udělat, protože budeš v životě tímto syndromem dost limitovaná. Zaměř se na zvyšování sebelásky. Sebeláska je velice důležitá, protože je spojená s tvým štěstím a spokojeností v životě a koneckonců ovlivňuje celý tvůj život. V našem online kurzu cesta sebelásky najdeš vše, co potřebuješ pro získání sebevědomí, včetně úžasných nahrávek, meditací a pracovního listu a mnoho dalších bonusů. Je to kompletní online kurz, který obsahuje informace, uvědomění, nástroje a techniky, které kdy budeš potřebovat ke své sebelásce a sebevědomí.
Je třeba začít spolupracovat se svou vnitřní hodnou holčičkou. To všechno, co se naučila v dětství je hluboko zakořeněno ve tvém podvědomí. Je tedy potřeba začít podvědomě pracovat. Začni pracovat se svou vnitřní holčičkou i se svou vnitřní ženou. Pokud nevíš, jak na to – nalezneš to v našem online kurzu cesta sebelásky. Tam také nalezneš, jak odstranit programy z podvědomí, které ti již neslouží. A čeká tě tam také i super nahrávky, které ti přepíšou tvé přesvědčení o sobě. Zkrátka je to kompletní kurz, který tě osvobodí od tohoto syndromu hodné holčičky krok za krokem.
4. Přestaň se snažit potěšit a vyhovět každému
Nemůžeš každému vycházet vstříc, nemůžeš kývat na všechno. Potom tě to ničí a uvnitř cítíš svou bezmoc a frustraci. Poté si možná frustrovaná a vyhořelá, když po tobě každý něco chce a tobě se to nijak nevrací. Nebudeš pro ostatní dost dobrá, protože nebudeš ani dost dobrá pro sebe sama. Tento svět ti akorát nastolí zrcadlo, které odráží tvůj vnitřní svět i tvé přesvědčení o sobě. Z mého života si pamatuji na chvíle, kdy jsem se tak starala ostatní, chtěla jsem se jim zavděčit až nakonec jsem byla ta nejhorší. Nebo se obrátily proti mě a bylo to pro mě velmi bolestné. Protože to člověk prostě nečeká, přeci se tak dobře stará o ně a najednou tohle? Najednou se otáčí k tobě zády? Takhle to většinou totiž dopadlo. Nechala jsem se využívat a taky jsem se starala o někoho, kdo o to vůbec nestál.
Teď již vím, jak ty věci fungují. Potěš hlavně sama sebe. To je to nejdůležitější. Když potěšíš sama sebe, cítíš lásku k sobě, pak jsi radostná a díky tomu pak roznášíš radost do svého okolí, které na to bude pozitivně reagovat. Musíš si uvědomit, že potěšit každého nemůžeš. Kdyby jsi to tak měla dělat, pak nebude radostná jedna důležitá osoba – a to jsi ty. Ta nejdůležitější.
5. Přijetí nedokonalosti a syndrom hodné holčičky
Nikdy nic nebude dokonalé, ani ty a ani nikdo jiný. Nedokonalost je tvá dokonalost. Jsi výjimečná a máš něco, co ostatní ne. Je jen na tobě hluboce poznat, co to je. Najdi v sobě své tajné poklady, o kterých nevíš, že je vůbec máš uvnitř sebe. Když se budeš více znát, budeš si pak i lépe důvěřovat. Přestaň tak zápasit o to, aby tě viděli lidé jako dokonalou.
Zbytečně vyčerpáváš svou životní sílu, kterou můžeš nasměrovat někam jinam. Tam, kde je to plnohodnotné. Musíš si uvědomit, že je zbytečné se trápit nad tím, jak něco na tvém těle, nebo uvnitř tvého těla je nedokonalé. Nevyčerpávej svou sílu nad těmito hloupostmi. Ženská energie musí tvořit a vytvářet krásný prostor pro ostatní, dotýkat se druhých svým srdcem. A to nepůjde dokud nebude tvoje ženská energie uzdravena.
PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: CYKLICKÁ ŽENA A ŽENSKÁ ENERGIE
Chceš začít vytvářet také hezčí prostor pro sebe i ostatní, nebo se litovat nad něčím, co je pomíjivé, iluzorní a naprosto zbytečné? Přestaň také sjíždět fotky na sociálních sítích pokud trpíš na tento syndrom hodné holčičky. Alespoň na nějaký čas si dej od toho pauzu. Stejně tyto fotky vytváří jen pouhou iluzí. Tak nač se jimi probírat a srovnávat se s iluzí? Výhod být nedokonalý je mnoho. Hlavně nám také pomáhá přijmout své chyby. A dělat chyby, jak už všichni víme je velmi poučné. Pokud se budeme učit nový koníček, patrně nasekáme mnoho chyb. Ale o tom to je. Pokud si nedovolíme být nedokonalý, nedovolíme si pak dělat chyby a díky tomu nemůžeme růst. A hlavně poté nezkoušíme nic nového, protože se bojíme selhání. A to je další velký blokátor ve tvém životě.
6. Buď autentická a věrná sama sobě
Nikdy nedovol, aby tě někdo přetvářel. Ani svému příteli. Jestliže nemá rád na tobě nějaké šaty, to neznamená, že je zakopeš hluboko do skříně. Důležité je, jestli se líbí právě tobě. O to tady jde. Ty je nosíš, ty se v nich nějak cítíš. Všechno je jen o tobě a o tom, jak to cítíš právě ty. Nepřetvářej se jen proto, že by to tak někdo chtěl. Pokud tě chce někdo přetvářet, znamená to pouze jediné – nepřijímá tě takovou jaká jsi. Měl by radši určitou představu o tom jaká by jsi měla být. Ale i to je určité zrcadlení tvého vnitřního já – nepřijímáš se taková, jaká jsi ve skutečnosti.
PŘEČTI SI SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK S NÁVODEM: ZRCADLENÍ VE VZTAHU JAKO CESTA K SVOBODĚ A HARMONII
Buď sama sebou – chápu, pokud vlastně ani nevíš, co to pro tebe ve skutečnosti znamená. Protože nemusíš se tak dobře znát, možná si raději trávila časem nad tím, jak se zalíbit a vyhovět ostatním, že ve skutečnosti nevíš jaká doopravdy jsi uvnitř. Co se v tobě skrývá, jaký je tvůj styl, jaké jsou tvé názory. Ale pokud začneš se více starat o sebe, o své štěstí, sebevědomí, sebehodnotě, sebepoznání, začneš se poznávat. A budeš autentičtější, šťastnější a hlavně i spokojenější. A za chvíli syndrom hodné holčičky nebudeš již znát.
7. nastav si své hranice – syndrom hodné holčičky
Nebudeš moci nastavit své hranice, pokud nevíš, kde vlastně jsou. No jo, ono se to snadno řekne. Pokud máš syndrom hodné holčičky tak to pro tebe bude těžší. Ale samozřejmě to chce jen cvik. Co to vlastně hranice znamená? Jak se to vlastně pozná, že tam někde začínají mé hranice? Aby jsi věděla, kde jsou tvé hranice, je třeba při komunikaci s ostatními zpozornit. Jakmile ucítíš nějaké nepohodlí, zeptej se sama sebe na jaké stupnici od 1-10 by jsi to ohodnotila. Z toho 10 je nejhorší a 1 nejlepší. Pokud tedy cítíš, že někdo s tebou nebo ve tvém okolí jedná tak, že je ti to nepříjemné, pak je velice pravděpodobné, že začíná překračovat tvé hranice. V takovém případě je dobré si s druhým člověkem, který nám to způsobuje promluvit. Za chvíli hned poznáš, kde jsou tvé hranice. Chce to jen cvik.
8. Zaměření směrem k sobě vs. syndrom hodné holky
Když máš syndrom hodné holčičky, tak svou pozornost vysíláš směrem ven. Koukat po ostatních, co si tak o tobě myslí, uspokojovat je, ukazovat jim jaká jsi hodná, milá, pracovitá…ale tomu je konec. Začni vysílat tuto pozornost na sebe. Začleň slovíčko Já do tvých vět. Protože ty jsi ta nejdůležitější osoba na světě. Tohle je další cvičení, které potřebuješ pravidelně cvičit.
Syndrom hodné holčičky odstraníš těmito výše uvedenými body. Chce to jen trénink a opravdovou práci na sobě, aby jsi mohla čerpat úžasné výhody, které tě čekají až se tohoto syndromu zbavíš. Cvič, vytrvej a tvůj život se ti změní.
Lenka Heczková
Terapeut a koučka
Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.
Super článek děkuji
Děkujeme Lenko a přejeme hodně úspěchů a štěstí 🙂
Také jsem donedávna tímto trpěla. Snažila se vyhovět ostatním, až jsem zapomínala na sebe samu. Vše jsem si nesla od dětství a nedávno přišla facka reality a uvedomneni si, že takhle to prostě nefunguje. A od té chvíle chci být jen sama k sobě.❤️ Život mě naučil.