Navzdory tomu, co jsi možná slyšel, není marihuana úplně neškodná. I když je pravda, že účinky marihuany mají několik potenciálních lékařských využití, může také způsobit mnohé problémy v podobě krátkodobých a dlouhodobých negativních účinků na náš mozek. A pozor bavíme se o kouření marihuany.

Marihuana je často nabízena a používaná jako bezpečná droga s několika negativními důsledky. Je ale marihuana tak neškodná, jak se zdá? Všechny drogy mají nějaký účinek na mozek a tělo. Pochopení krátkodobých a dlouhodobých účinků marihuany na mozek ti může pomoci pochopit, jak škodlivá může být látka při častém a dlouhodobém užívání.

Marihuana a její účinky na mozek

Užívání marihuany přímo ovlivňuje mozkové funkce – konkrétně části mozku zodpovědné za paměť, učení, pozornost, rozhodování, koordinaci, emoce a reakční dobu. 

THC, aktivní složka marihuany, interaguje s endokanabinoidním systémem těla, který reguluje různé funkce, včetně nálady, paměti a chuti k jídlu. THC se váže na kanabinoidní receptory v mozku a mění jejich funkci, což má za následek různé účinky marihuany.

Na rozdíl od většiny ostatních drog, které působí na specifické oblasti mozku, marihuana ovlivňuje celý mozek. Když se THC dostane do krevního řečiště, naváže se na kanabinoidní receptory v celém těle, včetně mozku. Tato akce zvyšuje hladiny neurotransmiteru dopaminu, který je spojen s potěšením a odměnou. THC také mění způsob, jakým jsou informace zpracovávány hipokampem, částí mozku odpovědnou za tvorbu paměti. V důsledku toho mohou uživatelé pociťovat zhoršenou krátkodobou paměť a mít potíže s vytvářením nových vzpomínek. Marihuana také mění způsob, jakým jsou smyslové informace zpracovávány thalamem, což může vést ke změnám ve vnímání a pocitu zrychlení nebo zpomalení času.

Podstatné důkazy z výzkumu na zvířatech a rostoucí počet studií na lidech naznačují, že používání marihuany během vývoje může způsobit dlouhodobé nebo možná trvale nepříznivé změny v mozku. Vystavení THC před narozením, v těhotenství, brzy po narození nebo během dospívání způsobují později v životě výrazné problémy se specifickými úkoly, kognitivní poruchy, problémy s učením a poruchy paměti, ale také mohou způsobit ADHD poruchu pozornosti s hyperaktivitou a další problémy duševního zdraví.

účinky marihuany a problém dnešní společnosti

Vždy je dobré se na určité věci dívat z více různých stran a odhalit různé perspektivy. Proto bych chtěl poukázat na největší problém marihuany a jejího používání, které způsobuje opravdu velké kompilace a stojí často za vznikem a rozvojem duševních problémů u lidí, kteří marihuanu používají nesprávně. Ano zhruba 95% populace používá marihuanu a její účinky špatně a bohužel si tímto poškozují své zdraví i celý svůj život.

Nic není jen dobré nebo špatné i marihuana muže mít ve správných dávkách a při vědomém používání pozitivní účinky na naše tělo a mysl, ale bohužel je to spíše rarita. Většinou je zneužívaná pro účely, které jsou v dnešní společnosti velice rozšířené a způsobují duševní poruchy a další problémy.

Marihuana je jako droga v dnešní populaci mladých lidí velice oblíbená. Je nejdostupnější drogou a pro dospívající se často stává nástrojem řešení jejich problémů, negativních emocí a pocitů, ale hlavně možností útěku z nesnesitelné reality. Jde v podstatě o útěk, ale bohužel tito lidé utíkají sami před sebou. Před svými emocemi a pocity, problémy a svou minulostí nemůžeme nikdy utéct – vždycky nás to dožene. Čím více něco ve svém životě odmítáme a utíkáme před tím, tak tím více v sobě potlačujeme a neřešíme problémy, emoce, traumata a svou minulost, která nám může způsobit později mnoho problémů – stres, vznik a rozvoj duševních poruch, fyzické zdravotní problémy, problémy se závislostí, problémy se zákonem, problémy ve vztazích, problémy v práci a obecně horší kvalita života a nakonec i emoční otupělost.

To vše nakonec vede k tomu, že ztrácíš kontakt sám se sebou, se svým tělem a svými emocemi. Proto jsme zde my, abychom ti pomohli se napojit na sebe, své tělo i své emoce a začít vědomě žít a vědomě tvořit.

Závislost lze léčit a my ti pomůžeme

Někdy to může také zajít až tak daleko, že se nedokážeme uvolnit a bavit bez této drogy a její pravidelné dávky. A stává se důležitou součástí našeho života, která vytváří závislost a poškozuje naše zdraví i náš život. U dalších lidí jde o nezdravý způsob, jak se naučit zvládat své pocity a stres, což v dlouhodobém měřítku vše ještě zhoršuje a navíc poškozuje naše zdraví.

Jsi připraven změnit svůj život a zbavit se své závislosti na marihuaně? Jsi připraven naučit se řešit své problémy, uzdravit svou minulost, traumata a naučit se správně řídit své emoce a ovládnout svou mysl? Pak neváhej využít našeho celostního online programu harmonie života, který obsahuje všechny důležité materiály, které tě povedou krok za krokem k úspěchu. Tento online program pomohl mnoha účastníkům zbavit se závislosti na marihuaně a dalších návykových látkách a vzít svůj život do svých rukou.

marihuana

Krátkodobé účinky marihuany na mozek

Například užívání marihuany může vést k problémům s pamětí a potížím se soustředěním. Může také narušit tvou schopnost činit správná rozhodnutí a rychle reagovat na tvé okolí. Kromě toho bylo užívání marihuany spojeno se vznikem rozvojem úzkosti a deprese.

  • Problémy s pamětí – Není žádným tajemstvím, že užívání marihuany může vést k problémům s pamětí. Možná si ale neuvědomuješ, že tyto problémy mohou přetrvávat i poté, co drogu přestaneš užívat. Proto je důležité dbát na své použití, zvláště pokud jsi mlady. Studie ukázaly, že užívání marihuany může narušit vývoj hipokampu, části mozku zodpovědné za tvorbu paměti. Pokud začneš marihuanu užívat v dospívání, je pravděpodobnější, že budeš mít později v životě problémy s pamětí. Ale není to všechno jen negativní. Dobrou zprávou je, že mozek je odolný a dokáže se zotavit z poškození způsobeného užíváním drog. Pokud tedy bojuješ s problémy s pamětí, stále existuje naděje. Časem a úsilím můžeš zlepšit svou paměť a vrátit svůj život do starých kolejí.
  • Potíže se soustředěním – Aktivní složka marihuany – THC, se váže na mozkové receptory odpovědné za regulaci nálady, paměti a vnímání. V důsledku toho může užívání marihuany způsobit změny ve fungování mozku, což může vést k potížím s koncentrací, soustředěním a pamětí.
  • Úzkost – Vysoký obsah THC v marihuaně může způsobit paranoiu a dokonce záchvaty paniky. Existuje ale několik klíčových důvodů, proč může marihuana způsobit úzkost. Za prvé, marihuana je psychoaktivní látka, která může změnit tvou náladu a vnímání. To může být zvláště dezorientující, pokud na to nejsi zvyklí a může to vést k pocitům úzkosti. Dále marihuana rozšiřuje stav vědomí, kde se nám mohu otevřít různé traumata a emocionální zranění z minulosti, které mohou vyvolat úzkost a dokonce i panickou poruchu. Kromě toho může užívání marihuany vést k dehydrataci, která může také způsobit úzkost a paniku. Navíc užívání marihuany může narušit tvůj spánkový cyklus, což vede k únavě, stresu a podrážděnosti.
  • Deprese – marihuana způsobuje deprese, protože narušuje schopnost těla produkovat serotonin. Serotonin je neurotransmiter, který hraje důležitou roli v regulaci nálady. Když jsou hladiny serotoninu nízké, může to vést k pocitům smutku a zoufalství. Tím, že narušuje schopnost těla produkovat serotonin, může marihuana nepřímo způsobit deprese.

Dlouhodobé účinky marihuany na mozek

Navzdory obecnému názoru, že marihuana je neškodná, existuje stále více důkazů, které naznačují, že může mít několik dlouhodobých nepříznivých účinků. Tyto účinky jsou zvláště výrazné u pravidelných uživatelů, kteří jsou vystaveni riziku rozvoje závislosti a pociťují negativní důsledky v osobním, vztahovém i pracovním životě. Některé z nejlépe zdokumentovaných účinků marihuany zahrnují zhoršenou paměť a pozornost, snížené IQ, úzkost, deprese a zvýšený výskyt psychóz a to vše může přetrvávat i po té, co marihuanu přesčase používat.

  • Snížené IQ – Jedním z nejznámějších rizik užívání marihuany je její dopad na IQ. Studie ukázaly, že pravidelné užívání marihuany může vést ke snížení IQ, zejména u mladých lidí, jejichž mozek se stále vyvíjí. Je důležité si uvědomit, že rizika spojené s užíváním marihuany jsou reálné a neměli bychom je brát na lehkou váhu.
  • Zvýšené riziko psychózy – Marihuana se po staletí používá k úlevě od bolesti a pomáhá při různých zdravotních potížích. Nicméně užívání marihuany má také potenciální nevýhodu, protože může zhoršit nebo i způsobit psychózu. Existují mnohé studie a výzkumy, které potvrzují, že marihuana stojí za zhoršením příznaků, ale také rozvojem a vznikem duševních poruch a psychóz, včetně schizofrenie. Lidé predisponovaní k duševním chorobám jsou zvláště zranitelní vůči účinkům marihuany, protože droga může vyvolat psychotické příznaky. Zatímco většina lidí, kteří užívají marihuanu, nezaznamená žádné nepříznivé účinky, je důležité si uvědomit potenciální rizika. Psychóza je závažné duševní onemocnění, které může způsobit halucinace, bludy a problémy s myšlením a koncentrací. Lidé s psychózou mají často problémy s fungováním v běžném životě. I když neexistuje žádný lék na psychózu, celostní přistup a léčba může lidem pomoci zvládnout jejich příznaky a žít život víceméně naplno.

Léčba, která pomáhá a léčí mozek

Dlouhodobé účinky marihuany na mozek se stále zkoumají, ale je jasné, že marihuana a další drogy mají negativní dopad na kognitivní funkce, naše hormony, mozek a obecně duševní zdraví. Pokud ty nebo někdo, koho znáš, bojuješ se závislostí na marihuaně, neváhej se nás obrátit a my ti pomůžeme. Běžně řešíme různé formy závislostí i včetně závislostí na marihuaně a dalších návykových látkách, které jsou spojeny s problémy nejen duševního zdraví.

Uzdravení je možné a proto jsme zde my a chceme podpořit lidí na cestě zpět ke zdraví. Kontaktuj nás ještě dnes, pokud jsi připraven získat zpět svůj život ze závislosti na marihuaně. Nebo lépe využij našeho celostního online programu harmonie života spolu s konzultací, který obsahuje všechny důležité materiály, které tě povedou krok za krokem k úspěchu.

celostni-medicina-a-zdravi
0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares