V tomto příspěvku ti představím, jak správně používat orgánové hodiny pro zlepšení tvého zdraví. Najdeš zde užitečné rady, tipy a návody, které ti pomohou k zdravějšímu životu.

Zjistíš, proč je tak důležité poslouchat své tělo. Zjistíš, kdy je nejlepší odpočívat, kdy cvičit, nebo kdy jíst a mnoho dalšího, proto nezapomeň číst až do konce.

Co jsou to orgánové hodiny

Orgánové hodiny jsou ukazatelem aktivity našich orgánů. Říkají nám, kdy je jaký orgán nejvíce aktivní a také kdy je nejméně aktivní. Celý vesmír má své opakující se cykly a periody. Stejně tak tomu je i u nás lidí. V tomto případě jde o naše orgány.

Naše tělo se neustále mění v průběhu času, ale také se mění vnitřní cykly našich orgánů a meridiánů. A to konkrétně každé dvě hodiny a to právě vyjadřují orgánové hodiny, které pochází ze staré tradiční čínské medicíny.

V podstatě podle tradiční čínské medicíny proudí životní energie (čchi) v orgánech v určitých dvouhodinových intervalech.

K čemu slouží orgánové hodiny

Orgánové hodiny v tradiční čínské medicíně jsou užitečným nástrojem k určení, které hodiny dne jsou optimální pro činnosti, jako je jídlo, pití, odpočinek a cvičení, protože během určitých hodin mají naše konkrétní orgány nejvíce energie.

Když jsou orgány pod tlakem, nebo jsou mimo rovnováhu, může se to projevit jak fyzickými, tak emočními symptomy (bolesti, zdravotní problémy a dokonce i nemocí).

Ve své celostní terapeutické a koučovací praxi jsem zjistil, že je užitečné znát tyto orgánové hodiny, abych mohl určit, které orgány je třeba podpořit, a které orgány jsou zodpovědné za konkrétní zdravotní problémy. Právě toto byl záměr tradiční čínské medicíny, protože ji používají k tomu, aby určili, který orgán je zodpovědný za zdravotní problémy a je oslabený.

Orgánové hodiny jsou také skvělý prostředek, jak se naučit správně poslouchat své tělo. Schopnost naslouchat svému tělu je za mě jednou z těch nejdůležitějších, pokud chceš předcházet nemocem a žít dlouhým a zdravým životem.

Duchovní příčiny nemocí, psychosomatika a orgánové hodiny

Velmi užitečné je propojit orgánové hodiny s psychosomatikou a duchovními příčinami nemocí. Je třeba pochopit, že nejsme jen to fyzické tělo, ale jsme také vědomí a duše. Pokud chceš žít zdravým životem a předcházet nemocem, musíš propojit vše se vším.

Skutečná cesta uzdravení je komplexní pohled a propojení všech aspektů našeho bytí (tělo, mysl a duše) a o tomto je právě psychosomatika. Každá myšlenka, každá emoce má schopnost tvořit.  Stejně tak každá naše buňka v těle reaguje na všechny naše emoce a myšlenky.

Každý orgán, každá část těla i každá nemoc nebo zdravotní problém má svou příčinu. Mohou to být potlačené emoce, problémy ve vztazích, stres a mnoho dalšího. Samotná nemoc je jen následkem hlubšího problému a orgánové hodiny nám pomáhají v odkrývání těchto příčin a také v identifikaci určitých nemocí.

Koukni se na video níže, kde najdeš, jak je naše zdraví a tělo propojeno s dalšími složkami našeho bytí. Najdeš tam také postupně seznam všech duchovních příčin nemocí, které existují.

Uzdravení a regenerace těla na buněčné úrovní

Možná jsi už zkusil všechno pro zlepšení svého zdraví, životního stylu nebo pro uzdravení se z jakékoliv nemoci, ale nic nezabírá. Možná jsi zkusil změnu životního stylu, orgánové hodiny, bylinky, léky, alternativní medicínu včetně změny stravy, ale nic nefunguje, jak bys si přál.

Výsledky jsou minimální, nebo jen dočasné, nebo se nezměnilo nic. Na vině bude pravděpodobně tvé podvědomí, ve kterém jsou uloženy programy, které sabotují tvou cestu k uzdravení. Proto neváhej využít naší afirmační podprahové nahrávky níže, která přeprogramuje tvé podvědomí na proces uzdravení a plného vyléčení.

Důležité informace včetně návodu, jak s nahrávkou pracovat i s použitými afirmacemi k této nahrávce, najdeš v popisku videa na YouTube (nutno se překliknout na YouTube).

Orgány a jejich aktivita podle orgánových hodin

Každý orgán má své dvouhodinové období každý den, kdy je nejvíce aktivní a přesně o 12 hodin později je zase nejméně aktivní. Toto nám může pomoci naplánovat různé aktivity dne.

Dokonce i vědecké studie prokazují, jak naše tělo reaguje na naše orgánové hodiny. Je zde také ukázáno, jak může naše tělo strádat v oblasti zdraví, pokud neposloucháme své vnitřní hodiny, ale také jak nám to může prospívat, pokud jsme v souladu se svými vnitřními hodinami.

Dokonce vědci, kteří prokázali účinky vnitřních orgánových hodin, získali Nobelovu cenu v roce 2017 za medicínu. Nejspíše na tom asi něco bude, že? Pojďme se podívat, jak se naučit poslouchat své tělo a žít v souladu sami se sebou, abychom dosáhli dlouhého a zdravého života.

3:00 – 5:00 plíce

V této době jsou plíce na svém maximu a je to čas, kdy by tělo mělo spát. V tuto dobu nad ránem se budí většinou člověk, který má problémy s astmatem, průduškami, dýchacími cestami a kuřáci. Je to proto, že plíce jsou nejvíce aktivní právě v tuto dobu a také se čistí.

Pokud se v tuto chvíli probudíš, pomohou zklidňující cvičení, jako jsou dechová cvičení, ale i meditace. Tělo by mělo být v této době také udržováno v teple, aby plíce pomohly tělu doplnit kyslík.

5:00 – 7:00 tlusté střevo

Naše tlusté střevo je o propuštění minulosti a všeho starého a to na všech úrovních, proto je ten pravý čas vyprázdnit své střeva. Doporučujeme různé detoxikační nápoje, jako například vlažná voda s citrónem a himalájskou solí, nebo čistou jablečnou šťávu, ale také jablečný ocet a další.

Pokud se emočně držíš něčeho a obecně minulosti, je to také spojeno s tímto orgánem a fyzicky se může vyskytnout zácpa a hromadění toxinů, které mohou vycházet přes kůži. 

Proto doporučujeme pravidelně praktikovat odpuštění nebo metodu ho’oponopono a další metody práce na sobě, jak se zbavovat mentálních a emočních toxinů a traumat z minulosti, které tě tíží a zatěžují tlusté střevo.

Podle tradiční čínské medicíny je vhodný čas si vyčesat vlasy, protože to pomáhá vyčistit mysl.

7:00 – 9:00 žaludek

Toto je čas, kdy je žaludek na svém vrcholu, proto je to nejlepší čas na snídani, protože tvoje trávení bude fungovat nejefektivněji. Pokud jsi člověk, který snídá, měl by to být právě v tuto dobu. Nejdůležitější je dostat do těla v tuto dobu vitamíny, proto doporučuji ovoce a zeleninu.

Já osobně nejsem zastánce jíst snídani a sám nikdy nesnídám. Ale to je z jiných důvodů, které pomáhají nejen zdraví, ale má to i mnoho dalších důvodů, ale o tom zase třeba jindy bude jiný příběh.

9:00 – 11:00 slinivka a slezina

V tuto dobu orgánové hodiny ukazují na největší vrchol, protože je nejvíce aktivní slinivka a slezina. Slezina transformuje živiny, které extrahuje z potravy na energii, kterou tělo maximálně využije. Je to čas, kdy se uvolňují enzymy, které napomáhají trávení a uvolňují energii, takže je nejlepší čas dělat nejtěžší úkoly dne.

Toto je ideální čas na cvičení a práci. Pozor, v této době nepožívat alkohol. A také v tuto dobu dokáže tělo nejlépe zpracovat sladké. Ale proč by si někdo chtěl poškozovat své zdraví sladkým, že?

V této době je také dobré se věnovat sebelásce a obecně mentálním i fyzickým činnostem, protože toto je čas na podávání největších fyzických i duševních výkonů. Pro podporu tohoto procesu můžeš pít teplé nápoje obohacené skořicí, vyrovnávající hladinu cukru v krvi.

11:00 – 13:00 srdce

V tuto dobu je nejvíce aktivní srdce. Proto je to čas, který je vhodný pro odpočinek. Pro srdce není dobrý stres, takže je ideální čas na meditaci, dechové cvičení a odpočinek. Podívej se na nejlepší a snadné možnosti, jak se uklidnit, zklidnit mysl a také jak se zbavit stresu. Je čas srdce, které bude pracovat na pumpování živin do celého těla, aby ti pomohlo zajistit energii a výživu.

Je to také dobrý čas na oběd, a doporučujeme lehké vařené jídlo. Během této doby se také doporučuje hodinové zdřímnutí a šálek čaje. Nedoporučuje se tělo zatěžovat. A už vůbec ne, pokud máš problém se srdcem, nebo kardiovaskulární problémy a problémy s tlakem.

13:00 – 15:00 tenké střevo

Nastává čas, kdy je na svém vrcholu tenké střevo. Tenké střevo odděluje tekutiny od pevnějšího odpadu. Pokud jsi do této doby nevypil dostatek vody, pravděpodobně se během této doby budeš cítit dehydratovaný. Je to čas, kdy dochází k dokončení trávení a je skvělý čas pro cvičení.

15:00 – 17:00 močový měchýř

Toto je doba, kdy je nejvíce aktivní močový měchýř. Močový měchýř ukládá a vylučuje moč. Vyživuje se slanými potravinami. Když je mimo rovnováhu, typické příznaky jsou pálení, inkontinence, kvasinková infekce. V této chvíli je důležité zkusit vypít více tekutin, aby se odstranil filtrovaný odpad. V tuto dobu je také dobré sportovat a pít bylinkové čaje a detoxikační nápoje. Toto je druhý výkonnostní vrchol dne.

17:00 – 19:00 ledviny

Toto je doba, kdy orgánové hodiny ukazují na maximální aktivitu ledvin. Ledviny filtrují krev a udržují chemickou rovnováhu. Je to ten pravý čas na večeři a také na aktivaci lymfatického systému a oběhu. Takže chůze, procházka, masáž, nebo protahování a další cviky jako jóga jsou ideální pro tuto dobu. Také je důležité v tuto dobu pít co nejvíce.

19:00 – 21:00 osrdečník

Toto je doba oběhu, kdy jsou všechny důležité živiny přenášeny do kapilár a do každé buňky v těle. V tuto dobu se nedoporučuje vyvíjet fyzický ani psychický nátlak, ani činnosti. Najdi si něco tichého a klidného, jako je čtení, poslech hudby, nebo relaxaci. Také je tato doba vhodná pro meditaci.

Pokud máš děti, tak v ideálním případě je chceš nechat jít spát do 19:00, protože jinak by mohl pohyb v jejich systému být stimulující a způsobit, že budou hyperaktivní a jen tak už neusnou. Taky se tato doba považuje za vhodný čas pro sex a pro pokusy o otěhotnění.

21:00 – 23:00 trojitý ohřívač

Nastává čas, kdy orgánové hodiny ukazují, že je čas jít spát. Je to doba, kdy je nejvíce aktivní trojitý ohřívač. Je to vrchol endokrinního systému, kde je upravena homeostáza těla a doplňování enzymů pro následující den. Doporučuje se jít spát v tuto dobu, aby si tělo mohlo na následující den vyrobit a uchovat energii.

Také velmi doporučujeme vyhnout se jídlu, ale také kouření, alkoholu, kofeinu a obecně všemu, co způsobuje aktivaci činnosti těla. Ani sport a fyzická námaha se v tuto dobu nedoporučuje.

23:00 – 1:00 žlučník

V tomto období dne je na svém maximu právě žlučník, proto ti, kteří mají problém se žlučníkem, se mohou v tuto dobu budit. Žlučník ukládá a vylučuje žluč, která je potřebná pro odbourávání tuků. Pokud chceš objevit cestu, jak zhubnout, měla bys v tuto dobu rozhodně spát.

Pokud do této doby nespíš, vyčerpáváš jangovou energii svého těla, která se ukládá na další den. Proto se ráno cítíš unavený a máš potíže s trávením tuků a přibíráš na váze. V tuto dobu se také můžeš budit, pokud máš v sobě potlačené pocity hněvu, zášti, vzteku, agrese a zlosti

1:00 – 3:00 játra

Další velmi důležitá součást orgánových hodin, kdy jsou nejvíce aktivní játra. V tuto dobu by tělo mělo být v klidu a ideálně spát. Během této doby se z těla uvolňují toxiny a vytváří se nová krev. Pokud zjistíš, že se během této doby probudíš, můžeš mít příliš mnoho jangové energie, problémy s játry, nebo detoxikačními cestami. Ale také se v tuto dobu budí lidé, kteří mají také problémy se žlučníkem, jelikož játra jsou párovým orgánem žlučníku.

V tuto dobu se opět také můžeš budit, pokud máš v sobě potlačené pocity hněvu, zášti, vzteku, agrese a zlosti.

Závěr pro orgánové hodiny

Nezapomeň, že tvé vnitřní orgánové hodiny tě mohou skutečně uzdravit, ale musíš se tímto řídit a také to propojit s komplexním procesem uzdravení na všech úrovních. Ano, jde o uzdravení těla, mysli a duše. Musí se tento nový návyk stát součástí tvého životního stylu. Pokud se chceš přestat léčit a skutečně se uzdravit, máme pro tebe cestu, která vede k uzdravení na všech úrovních a ve všech oblastech tvého života. Využij této příležitosti ještě dnes.

zdravi-a-nemoci
12 Komentářů
 1. Alžběta

  Velmi zajímavé, protože já ani nevěděla, že něco takového existuje. Ale musím říct, že to pasuje jako prdel na hrnec.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Super jsem rád, že jste to objevila a snad vám to pomůže v životě 🙂

   Odpovědět
   • Marta Klobásková

    Díky za tento článek!
    Hodně mně pomohl! 🙂

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

     Rádo se stalo Marto jsem rád, že článek pomohl 🙂

     Odpovědět
 2. Magda

  Zajímalo by mě jak moc spolehlivé toto je. Ne všechno z tradiční čínské medicíny je tak žhavé jak se skutečně prezentuje.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Já osobně vnímám některé části orgánových hodin jako nesmyslné a to hlavně jíst ráno a ještě vydatnou snídani. Osobně jsem zastánce jiného stravovaní, abych si udržel vysoké vibrace a držel tělo ve zdraví. Jinak jsou orgánové hodiny fajn a používám je i ve své praxi a funguje to.

   Odpovědět
 3. Miloslava

  Mohla bych vědět, jak se stravujete, když ráno nesnídáte, jak je zvykem v této společnosti? Můžete dát nějaký tip, doporučit nějakou literaturu, podle které bych to mohla zkusit jinak? Mívám potíže se žaludkem a chemické léky mi potíže ještě zhoršily, tak hledám přirozenou cestu k řešení.
  Děkuji za podpověď.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Miluško, tohle všechno rozebíráme v jiných našich článcích, kde se věnujeme stravě více do hloubky. Jinak problémy s žaludkem samozřejmě je v první řade potřeba změnit jídelníček a obecně stravovací návyky, dále je nutné pracovat se stresem a naučit se zvládat emoce, problémy a překážky v životě. JE toho více co je třeba řešit. Klidně se můžeme domluvit na spolupráci, kde to všechno spolu můžeme probrat a vyřešit. Nejlepší je nás kontaktovat na email, nebo lépe přes kontaktní formulář zde: https://cestarelaxace.cz/kontakt/ Přeji mnoho úspěchu a hezký den 🙂

   Odpovědět
 4. Vladimír

  Mám to na sobě vypozorováno,měl jsem potíže, které se shodují s orgánovými hodinami.Děkuji za článek.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Vláďo, děkujeme za zpětnou vazbu a šup s tím něco udělat. Můžeš využít našich článků zaměřených na psychosomatiku jednotlivých orgánů, kde všechno rozebíráme do hloubky. Rádo se stalo a přejeme hodně úspěchů a štěstí na cestě k uzdravení s pozdravem Jirka a Lenka 🙂

   Odpovědět
 5. Dagmar

  Pěkný den zajimalo by mne k čemu se vtahují plicní potíže?
  Jako např. u tlustého střeva píšete – že je o propuštění všeho starého…. Děkuji za odpověď!

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Dagmar, v bližší době budeme přímo tento článek vydávat na téma psychosomatika plic. Doporučuji sledovat náš web ať vám článek neuteče.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares