Možná si myslíš, že tvoje úzkost je jen v hlavě. Ale co když to tak vůbec není?

Úzkost není porucha. Není to negativní myšlení, které bys měl překonat. Je to signál. Biologický, silný a někdy velmi hlučný signál tvého těla, který křičí: „Nejsi v bezpečí.“

A tenhle signál nezačíná ve tvých myšlenkách. Začíná v těle. V hlubokých, instinktivních strukturách nervového systému, které tě mají chránit před hrozbou ať už skutečnou nebo domnělou.

Co když to, co ti běží hlavou, nejsou tvoje myšlenky, ale reakce těla na poplach, který spustil tvůj nervový systém a ty si jen myslíš, že je to tvoje chyba?

Ve chvíli, kdy se cítíš zahlcený, zablokovaný, ztracený, přecitlivělý nebo odpojený, neprohráváš boj s myslí. Tvůj nervový systém jednoduše vyhodnotil, že je něco špatně. A spustil režim přežití.

V tomto článku se podíváme na úzkost ne jako na chybu v myšlení, ale jako na důsledek neregulovaného stresu, potlačených emocí, napětí a nezpracovaných traumat.

Ukážeme si, proč klasické rady a přístupy selhávají, a proč cesta ven nevede skrze změnu myšlení, pochopení nebo rozum, ale skrze návrat k tělu. K jeho signálům, rytmu a bezpečí.

Protože dokud tělo nevěří, že je v bezpečí, nebude tomu věřit ani tvoje mysl.

Úzkost jako reakce nervového systému, ne chyba v myšlení

Úzkost není chyba, porucha ani selhání mysli, jak ti možná léta tvrdili. Je to signál. Reakce tvého těla, konkrétně nervového systému: „Nejsi v bezpečí.“

A tenhle signál nezačíná v hlavě. Začíná v těle. V jeho nejhlubším systému přežití.

Tvůj mozek má tři části. První, která zajišťuje základní životní funkce a reakce na přežití (plazí mozek). Druhou, která zpracovává emoce a paměť (emoční mozek, limbický systém). A třetí, která přemýšlí a analyzuje (logická mysl, neokortex).

A když tělo vyhodnotí, že je v ohrožení? Logika jde stranou jako první. Vypíná se nebo dramaticky utlumuje. A místo ní nastupuje instinkt. Proto se ti rozpadne myšlení, nejsi schopný se rozhodnout, jednáš impulzivně, zaplaví tě strach nebo zamrzneš.

Tělo reaguje dřív, než začneš přemýšlet

Příklad ze života:

Představ si, že jdeš po chodníku a najednou vidíš, jak se na tebe ve vysoké rychlosti řítí auto.

Tvůj neokortex, který je zodpovědný za logické myšlení a plánování, přestává fungovat.

Místo toho převezmou kontrolu primitivnější části mozku, jako je plazí mozek, amygdala a limbický systém. Tyto části mozku okamžitě vyhodnotí situaci jako životu nebezpečnou a aktivují instinkt přežití.

Rychle uskočíš stranou, aniž bys musel přemýšlet.

Kdybys v této situaci spoléhal na neokortex a pokoušel se logicky analyzovat, kam uskočit, mohlo by to trvat příliš dlouho a auto by tě srazilo.

A přesně tak funguje úzkost. Jen nejde o auto. Ale o vnitřní ohrožení, které zůstává neviditelné. A přesto v tobě spustí poplach.

V podstatě funguješ v jakémsi nouzovém režimu, který ne vždy odpovídá realitě, ale tělo i mysl na něj reagují. Protože jeho jediným úkolem je přežít.

To je jeden z hlavních důvodů, proč na úzkost, stres, traumata, deprese a další stavy nervového systému často nefunguje klasická psychologie ani terapie. Protože ten problém nesídlí v hlavě. Není v logice. Je uložený hlouběji – v instinktivních částech mozku, které logikou ani vůlí neovlivníš.

Vše začíná v amygdale, starém, instinktivním detektoru, který nonstop skenuje, jestli jsi v bezpečí, a když něco vyhodnotí jako hrozbu, spustí poplach dřív, než si to uvědomíš.

Tohle je úzkost. Žádná myšlenka, ale stresová reakce. Milisekundy poté se v těle začínají dít věci.

Mozek (amygdala) vyšle signál do hypothalamu → ten vyšle SOS do nadledvinek → a ty vylijou kortizol a adrenalin.

Výsledek?

  • Napětí v těle. Svaly se zatnou. Hrudník se stáhne.
  • Dech se zrychlí, ale zůstane krátký, mělký a nabuzený.
  • Srdce buší jako zběsilé.
  • Trávení se zastaví nebo utlumí, proto ti bývá špatně nebo běháš na záchod.
  • Mozek přechází z logiky a racionality na instinktivní reakce, aby přežil za každou cenu.
  • Celý systém je najednou v režimu boje, útěku nebo zamrznutí.

A co je na tom nejvíc zrádné?

Že ten spouštěč nemusí být žádné reálné nebezpečí. Stačí vnitřní vjem. Vzpomínka.
Zvuk. Obličej. Tón hlasu. Pach nebo vůně. Chaos v místnosti.

Tvoje tělo si totiž vše pamatuje. A když jednou zažije trauma, začne hrozby detekovat i tam, kde reálně nejsou. Vše, co by mohlo jen vzdáleně připomínat traumatickou situaci (člověka, místo, situaci, atmosféru), i když si to nepamatuješ, může spustit úzkost. A často ani netušíš, proč.

Takže když se dneska z ničeho nic rozbuší srdce, nemusí jít o přítomný problém. Může to být jen echo starého záznamu. Možná nevědomý spouštěč, který říká: „Tohle je podobné. Tady to kdysi nebylo bezpečné.“

A pokud se tenhle cyklus nedokončí, pokud tě nikdo nenaučí, jak ho uzavřít a dát tělu vnitřní pocit bezpečí (nezávislý na tom, co se děje uvnitř tebe i kolem tebe), zůstaneš v tom uvězněný.

Dokud nebudeš umět regulovat svůj nervový systém, uvolnit potlačené emoce, traumata, napětí a stresovou energii z těla, úzkost se stane tvojí realitou.

A tvoje tělo si už nedovolí vypnout, protože očekává hrozby i tam, kde žádné nejsou. Neustále skenuje svět kolem sebe skrze filtr traumat i minulých nebezpečí a nedovolí si vypnout a uvolnit se.

Proč se ti v hlavě spouští katastrofické scénáře

Když je nervový systém v režimu přežití, mozek hledá hrozby. Doslova. Všechno se podřizuje jedinému cíli – přežít.

Tělo se připraví na nebezpečí. Ztuhne. Dech se zkrátí. Srdeční tep zrychlí. Trávení se zpomalí. A mozek? Přepne z přítomnosti do skenování hrozeb.

To znamená: analyzuje, vymýšlí scénáře, připravuje se na nejhorší. I když žádné reálné nebezpečí nehrozí, mozek jede jak generátor hororových variant.

V tu chvíli nejsi v kontaktu s realitou. Jsi v kontaktu s představami toho, co by se mohlo stát. Mozek pod tlakem totiž neřeší, co je pravda. Řeší, co by mohla být hrozba. A tak generuje katastrofické scénáře, přehrává minulost, domýšlí budoucnost. Protože přežití = připravit se na nejhorší.

Když se tvoje tělo (nervový systém) necítí v bezpečí, nejsi to ty. Je to stresová reakce, která tě má dostat do bezpečí, zvládnout a překonat hrozby, výzvy nebo nebezpečí.

Chaos v hlavě, přehnané myšlenky, neodbytné představy neznamenají, že je s tebou něco špatně. Jsou to signály, že tvůj nervový systém křičí: „Nejsi v bezpečí.“ A mozek se snaží tu hrozbu najít.

Nepotřebuješ ztišit myšlenky. To ve skutečnosti vše ještě zhoršuje. Potřebuješ dát tělu zpětnou zprávu: „Teď jsi v bezpečí.“ Od toho se všechno mění.

Negativní myšlenky nejsou mnohdy odrazem reality. Jsou signálem aktivovaného nervového systému, který tě chce ochránit. Jenže paradoxně tím, že tě často zahltí.

Lidi mají odpojený kontakt s tělem

Čím dál častěji se setkávám ve své praxi s klienty, u kterých se úzkost neprojevuje v těle tak, jak by čekali. Vnímají ji jen jako chaos v hlavě. Myšlenky, scénáře, zahlcení.

Ale to neznamená, že tělo nic necítí. Znamená to, že kontakt s tělem byl přerušen.

Odpojení. Disociace. Otupělost. Tak dlouho žili v napětí, že se naučili nevnímat své tělo, protože se v něm necítili bezpečně. A teď slyšíš už jen hluk v hlavě.

Ale ten hluk je jen ozvěna toho, co tělo nezvládlo pustit ven.

Navíc žijeme v hlavě více než kdy dříve. Vzdělávání, práce, plánování, rozhodování – všechno je postavené na logice a výkonu. Tělesné prožívání je odsunuto jako méně důležité nebo dokonce rušivé.

Kromě toho: mobil, počítač, rychlý dopamin, umělé prostředí, minimum doteku, málo přírody. Tělo se stává nástrojem, ne prostorem prožitku. Disociace tak není extrém, ale nový normál.

Katastrofické scénáře jako obranný mechanismus

Mozek je biologicky nastavený na vyhledávání hrozeb. To není chyba. To je evoluční výhoda, která nás kdysi chránila před šelmami a skutečnými hrozbami, ale dnes před ztrátou kontroly, ponížením, selháním, opuštěním…

Ale ne každý si uvědomuje, že negativní myšlenky nejsou pravdivé, ale jsou obranné.

Co úzkost skutečně spouští (a proč ji nelze potlačit)

Úzkost nikdy nezačne z ničeho nic. Neobjeví se jen proto, že moc přemýšlíš, nebo máš negativní myšlenky.

Spouští ji něco hlubšího. Tvoje tělo. Tvůj nervový systém.

Úzkost je důsledek, nikoliv příčina. Důsledek vnitřního chaosu, který se roky hromadil a nikdy nenašel cestu ven. A nejde vypnout ani potlačit, protože to není myšlenka.

Je to nabuzená energie stresu, nevyřešených traumat, potlačených emocí, stresových cyklů a reakcí v systému, který nikdy nedostal šanci dokončit to, co začal.

Všechno zůstalo uzamčené uvnitř. V těle. V nervovém systému. A právě proto to teď vybublává na povrch jako úzkost.

Dlouhodobý stres a trauma mění doslova strukturu mozku, čímž oslabují centra pro regulaci emocí, logické uvažování i vnímání reality.

Trauma a stres podle studie NIH z roku 2006 ovlivňuje tři klíčové části mozku – amygdalu, hipokampus a prefrontální kůru, které společně regulují emoce a stres. Studie zároveň potvrzuje, že trauma i chronický stres mohou v těchto oblastech způsobit trvalé změny.

Tohle všechno narušuje tvůj pocit bezpečí. A ovlivňuje i to, jak tvůj mozek funguje, reaguje, jak vnímáš svět kolem sebe a jak zpracováváš informace.

Nedokončené stresové cykly

Stres sám o sobě není problém. Je to přirozená reakce těla na zátěž či nebezpečí. Pomáhá nám přežít, reagovat, adaptovat se.

Problém nastává ve chvíli, kdy se stresové reakce nikdy nedokončí. Spustí se reakce, tělo se aktivuje a připraví na boj nebo útěk, ale nic z toho nenastane. Jen sedíš. Mlčíš. Funguješ.

Nebo používáš rychlé zkratky – dechová cvičení, meditaci, mindfulness, relaxační techniky. Snažíš se myslet pozitivně, opakuješ si afirmace, přesměrováváš pozornost na něco příjemného, uklidňujícího. Nebo utečeš – k práci, k obrazovce, k rychlému dopaminu.

A možná to i chvíli funguje. Uleví se ti. Na povrchu.

Ale uvnitř se nic nezmění. Nedojde k dokončení. K uvolnění. Ke zpracování. Ani k obnovení pocitu bezpečí.

Tělo zůstává zaseknuté v půli cesty. A stresová reakce, která nikdy neskončila, v tobě dál tiše pulzuje. Vrství se. Tlačí. Hromadí se. Dny. Měsíce. Roky. Čeká na okamžik, kdy se znovu připomene. Ještě silněji.

A pak jedno ráno jen sedíš, piješ kafe, všechno vypadá v pohodě a najednou ti buší srdce, stáhne se ti hrudník a v hlavě panika. Tělo má plné zásobníky nevybité stresové energie, nezpracovaných traumat, potlačených emocí a napětí. A už to nedokáže dál držet.

Dysregulovaný nervový systém

Úzkost je důsledek a signál, že tvůj nervový systém už nezvládá to, co se v tobě děje. Nedokáže se už samovolně regulovat a zůstává zaseknutý v režimu přežití.

Tělo je v přetížení. Ztrácí orientaci. Nerozezná, co je skutečná hrozba a co jen vnitřní otisk minulosti. A protože nikdo nikdy nedal systému prostor dokončit, co začal, běží dál v nouzovém režimu. I když se zvenku zdá, že je „všechno v pohodě“.

Právě proto úzkost přichází „z ničeho“. Jenže to nic je iluze mysli. V těle je pořád všechno. Nedokončené reakce. Zadržené napětí. Nedořešené situace. Potlačené emoce. Pocit nebezpečí a ohrožení.

A když je nervový systém dysregulovaný, logika ani rychlé zkratky nestačí. Proto selhávají afirmace, pozitivní myšlení, terapie, psychologie nebo snaha uklidnit se. Nepůsobí na tu část mozku, která úzkost skutečně spouští. Působí na rozum a logickou část mozku (neokortex). Jenže úzkost sídlí jinde. V instinktivní části mozku.

Tělo si pamatuje, co mysl už zapomněla

Možná si to už nepamatuješ. Ale tvoje tělo ano.

To, že úzkost spouští něco, co si ani neuvědomuješ, je práce somatické a implicitní paměti v limbickém systému a autonomním nervovém systému. Tělo si pamatuje, co vědomí dávno zapomnělo.

Všechno, co jsi zažil, se do této paměti otisklo. Hádky, bolest, stud, napětí, bezmoc, trauma. A když nebyl prostor to cítit, pustit, prožít, dokončit, uzavřít, zpracovat, zůstalo to tam. A teď se to připomíná.

Tělo ti neustále říká: „Tady je něco nedokončeného.“ Ale ty to interpretuješ jako úzkost.

A čím víc se snažíš to potlačit, zahnat, vyhnout se tomu, přesměrovat to, pochopit skrze logiku nebo změnu myšlení, tím víc to v tobě roste.

Protože jsi ten signál jen umlčel. Došlo jen ke zklidnění, ale zklidnění není totéž, co uvolnění ani zpracování. Při zklidnění dochází k potlačení a nervový systém se dál dysreguluje.

Úzkost je volání po bezpečí

Tohle je to nejdůležitější, co musíš slyšet:

Úzkost není něco, co musíš překonat nebo umlčet.

Je to signál. Od tvého těla. Od tvého nervového systému.

Říká ti: „Nejsi v bezpečí. Potřebuju pomoct.“

A dokud místo potlačování nezačneš reagovat s respektem a pozorností ke svému tělu, s konkrétními dovednostmi a jasnou strategií, bude ten signál sílit. Jeho cílem není tě paralyzovat, ale probudit tě k akci.

Tvoje tělo ví, co dělá. Jen potřebuje, abys ho začal poslouchat.

Kurz pro zvládání stresu a úzkosti
Jak zvládat stres a úzkost

Co nedělat, když už víš, že je úzkost v těle

V tu chvíli chceš jediné, aby to přestalo. Aby byl klid. Ticho. Pocit bezpečí nebo normálnosti. A tak děláš všechno pro to, aby ses z toho dostal. Ale právě tam dělá většina lidí největší chyby.

Všechny ty rychlé rady z internetu, jak zvládnout stres, úzkost, napětí nebo těžké emoce, jen zklidní povrch. Ale nezmění nic doopravdy. Jen potlačíš, co cítíš. Stresová energie se v těle neuzavře, jen se uloží. Emoce neodchází, jen zmizí z dohledu. Nervový systém nedostane signál, že je bezpečno – dostane jen pauzu. Falešný klid.

A právě tady se skrývá ten problém. Protože když tělo nedokončí, co začalo, vypadá to sice líp navenek. Ale uvnitř dál tiše bublá sopka stresové energie, emocí, napětí a nevyřešených traumat, která hledá cestu ven. A jednoho dne vybuchne.

Nepřesvědčuj se, že je to jen mindset

Tvoje úzkost nezačíná v hlavě. Takže ji tam ani nevyřešíš. Můžeš si stokrát opakovat, že je všechno v pohodě, že jsi v bezpečí. Ale když tvůj nervový systém spustil poplach, slova, logika ani mysl na to nestačí.

Tohle není o nastavení mysli. Je to o biochemii těla. O nervových drahách. O starých signálech, které se spustily dřív, než jsi vůbec stihl přemýšlet.

A právě proto nefungují afirmace, pozitivní myšlení ani další metody, které pracují s myslí.

A mindset, který to popírá, tě odpojí ještě víc. Nutí tě tvářit se klidně, i když se uvnitř všechno bortí. Tím všechno ještě zhoršíš a hrozí, že se více dysreguluješ nebo dokonce retraumatizuješ a dojde k zamrznutí (disociaci).

Neutíkej do meditace a přítomnosti, když tě emoce nebo tělo svírají

Možná si řekneš: „Potřebuju se zklidnit. Dám si dechové cvičení, meditaci, mindfulness nebo metody zaměřený na přítomný okamžik.“ Chyba.

Ono to možná zabere. Ale jen na povrchu a jen na chvíli.

Uklidníš se. Ale jen tak, že všechno, co se v tobě zvedlo, potlačíš. Nepustíš ven. Jen zatlačíš zpět dolů. A ten tlak zůstane. Jen přibude další vrstva.

Meditace proti stresu, mindfulness, relaxační metody, dechové cvičení proti stresu a úzkosti i další metody na zklidnění mysli mohou krátkodobě pomoct, ale dlouhodobě nic neřeší a ani skutečně nefungují.

Z dlouhodobého hlediska mohou být dokonce nebezpečné, protože podporují potlačení emocí, stresové energie, napětí a nevyřešených traumat místo jejich skutečného zpracování.

Výzkum z roku 2022, který testoval 953 lidí v USA, kteří pravidelně meditovali, ukázal, že více než 10 % účastníků zažilo nežádoucí vedlejší účinky, které významně narušily jejich každodenní fungování a přetrvávaly minimálně jeden měsíc.

Podle přehledu více než 40 let výzkumu, který byl publikován v roce 2020, patří mezi nejčastější nežádoucí účinky úzkost a deprese. Následují psychotické nebo bludné příznaky, disociace nebo depersonalizace a strach nebo hrůza.

Dechové techniky, relaxace, meditace a přítomnost nejsou samy o sobě špatně, pokud víš, kdy a jak je použít. Ale ve chvíli, kdy tělo volá o pomoc, jen tlumí příznaky, místo aby řešily příčinu. Zklidní tě na chvíli. Ale nezpracují příčinu a nedojde k žádným dlouhodobým změnám, natož k uzdravení.

Nedojde k uvolnění. Ani dokončení stresového cyklu a reakce. Jen se uloží další vrstva napětí, která tě časem dožene.

Neignoruj signály těla, protože „to přejde“

Tělo s tebou nekomunikuje zbytečně.

Když ti stahuje hrudník, buší srdce, dech se zrychluje a svírá žaludek, tělo se tě nesnaží sabotovat. Posílá ti zprávu. Ukazuje ti, že něco uvnitř tebe potřebuje pozornost.

A pokaždé, když to ignoruješ, ten signál zesílí.

Možná ne hned. Ale časem.

A pak už to nebude jen úzkost. Přijdou panické ataky. Psychosomatické potíže. Vypnutí (zamrznutí). Disociace. Otupění. Chronické napětí. Deprese. A začneš mít pocit, že jsi rozbitý.

Přitom tělo jen křičelo o pozornost. A ty jsi ho neposlouchal.

Skryté příčiny úzkosti, kterou většina přístupů neřeší

Možná máš dojem, že už jsi vyzkoušel všechno, co se doporučuje. Že jsi šel přes dechová cvičení, meditace, mindfulness, afirmace, přesměrování myšlenek, vyčerpal jsi už všechny možnosti a přesto tě úzkost stále dohání.

Ale pravda je, že většina přístupů a metod ti ukazuje jen vršek ledovce.

Učí tě, jak se uklidnit, ale neukazují ti, jak z těla dostat to, co ho drží v neustálé pohotovosti.

Nenaučí tě, jak si vytvořit vnitřní pocit bezpečí, jak obnovit dlouhodobou a přirozenou regulaci nervového systému, který je dysregulovaný.

Tvůj nervový systém nepotřebuje další tipy a už vůbec ne přístupy, které pracují s myslí, nebo které sice pracují s tělem, ale pouze skrze mysl.

  • Potřebuje prostor. Bezpečí. Čas. Uvolnění. A dokončení cyklů, které v tobě zůstaly otevřené, aby mohl pustit to, co roky drží.
  • Potlačené emoce, které nikdy nenašly prostor k projevení.
  • Stresovou energii a napětí, které ses naučil ignorovat, protože na něj nebyl čas.
  • Reakce, které tělo spustilo, ale nikdy je nemohlo dokončit.
  • A traumata, která se sice uložila hluboko, ale pořád tě ovlivňují a spouští vnitřní poplach v podobě úzkosti, napětí, podrážděnosti nebo otupělosti.

A také potřebuješ vnitřní bezpečný prostor k tomu, abys mohl vůbec navázat zdravý vztah ke stresu, úzkosti, nepříjemným emocím i myšlenkám.

Tělo totiž nepustí to, čeho se bojí pustit, pokud necítí, že je to skutečně bezpečné. Bez důvěry, přijetí, vnitřního bezpečí a prostoru pro to nepříjemné se žádná skutečná změna nestane.

Tohle všechno si v sobě neseš. Každý den. Každý okamžik, kdy se snažíš fungovat, ale tvé tělo i mysl tě sabotují.

A právě proto se cítíš vyčerpaně, i když se zdánlivě nic neděje. Právě proto techniky nestačí. Protože příčina je hlouběji.

A dokud nezměníš způsob, jak s tím vším zacházíš, nebude se měnit ani to, jak se cítíš.

Co se změní, když se naučíš zvládat úzkost

Možná máš pocit, že cesta z úzkosti je dlouhá a rozbitá. Že to bude bolet. Že už nic nefunguje.

Ale tím, že dáš svému tělu to, co doopravdy potřebuje – pocit bezpečí, prostor pro uvolnění a zpracování, nástroje, jak dokončit to, co v něm zůstalo zaseknuté, se změní všechno.

Naučíš se potřebné dovednosti a získáš strategii krok za krokem, kterou můžeš aplikovat do každodenního života.

Jakmile začneš pracovat s příčinou, ne jen tlumit příznaky, začne se měnit víc, než si teď dokážeš představit:

  • Úzkost už nebude pozadím každého dne. Tělo tě přestane držet v napětí, protože se naučí, že už není třeba být pořád ve střehu.

  • Tvůj dech se zpomalí. Hrudník se přestane svírat. Tělo konečně vydechne.

  • Začneš se soustředit, ne přežívat. Mozek se odpojí od katastrofických scénářů, mysl se zklidní, zpomalí a znovu se spojí s přítomností.
  • Tělo se ti odvděčí lepším spánkem, trávením, náladou. Protože už nebude spouštět poplachy tam, kde je klid.
  • Budeš vědět, co dělat, když přijde další vlna. Místo strachu z toho, co zase přijde, v tobě poroste důvěra, že to zvládneš.

  • Přestaneš to celé tahat sám. Získáš prostor, kde můžeš všechno pustit. Bez hodnocení. Bez tlaku.

  • Začne se přirozeně zvyšovat tvoje sebedůvěra i sebejistota, že dokážeš zvládat náročné situace a výzvy, protože rozvíjíš dovednosti, které ti s tím pomáhají.
  • Postupně se začne rozšiřovat tvoje komfortní zóna a s ní i tvoje mentální odolnost.

A právě tam se tvoje tělo začne učit, že už je bezpečno.

Přestaň jen hasit oheň a začni stavět pevné základy

Pokud už nechceš další techniky, které tě na pár minut uklidní, ale pak se všechno vrátí zpět, je čas jít hlouběji.

Mrkni na náš online kurz, který je postavený jako ucelený systém. Naučí tě krok za krokem regulovat svůj nervový systém, uvolnit a zpracovat nahromaděné emoce, stresovou energii, traumata, dokončit stresové cykly a reakce a konečně změnit to, co tě už roky vyčerpává.

A pokud potřebuješ podporu na míru, můžeš si vybrat variantu s individuální konzultací nebo jít rovnou cestou individuálního koučinku, kde se společně zaměříme na tvé jedinečné potřeby.

Tvoje tělo ti dává jasné signály. Otázka je, jestli je uslyšíš dřív, než tě úplně zastaví.

Kurz pro zvládání stresu a úzkosti
Jak zvládat stres a úzkost
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou.

0 Komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares