Čáry máry, vyčaruj mi zdraví! I když se láduji od rána do večera, cpu se sladkým, jím ve fast foodu, nemám energii, ale přesto hledám cesty a způsoby, jak být zdravý a nemuset nic změnit. Chci, aby jsi mi vrátil mé zdraví zpět! A až se uzdravím, já se opět vrátím k tomu starému. Ano takto většina lidi smýšlí. Není divu. Když jsme nemocní, jdeme k doktorovi. Tam mu sdělíme potíže, ten nám předepíše lék a řekne, že za pár dní z toho budeme venku. A tak si vyzvedneme léky z lékárny, hodíme do sebe prášky a za pár dní jsme „zase fit“. Bohužel nevidíme, co nám tyto léky způsobují a neuvědomujeme si, proč vlastně zrovna MY jsme nemocní. A to jsou klíčové body.

Jak být zdravý – lečení vs. vyléčení

Proto se zaměřujeme na celostní přístup. Musíme si uvědomit, jestli se chceme léčit nebo skutečně vyléčit. Protože vyléčit znamená změnit celý svůj životní styl a všechny jeho aspekty (vztahy, sebeláska a sebevědomí, duševní pohoda, práce, peníze, osobní růst, štěstí, životní styl, strava a další…). Protože zdravý člověk, má úplně jiné návyky a jinou identitu než nemocný člověk. A to je třeba pochopit. Vyléčení je běh na dlouhou trať. Jenže spousta lidí se chce jen léčit, protože vyléčení stojí čas, peníze, úsilí a hlavně změnu. A člověk nemá rád moc změny, protože to už není pohodlné a proto se raději spokojí s pouhým léčením. Raději chce, aby někdo udělal něco za něj.

Dost často je nutné opustit svou práci, která člověka nebaví, ukončit svůj toxický vztah, změnit životní styl a hlavně stravu, přehodnotit své vnitřní hodnoty, najít nový směr v životě stanovit si autentické cíle a sny, změnit své návyky, myšlení, koníčky a svou zónu komfortu a to děla většině lidí problém. Pohodlnost, „jistota“, komfortní zóna je to, co stojí většině lidem v cestě.

Zdraví není pro každého jen pro ty, co mají koule něco ve svém životě změnit. Patříš mezi ně i ty? Pokud ano, tak neváhej využít našeho celostního online kurzu harmonie života, protože zdraví máš jen jedno a nečekej až bude pozdě a věř, že jednoho dne bude pozdě, pokud nezačneš včas a pak toho budeš litovat.

duchovni-priciny-nemoci

Jak být zdravý – strava

S Jirkou jsme ušli společně velký kus cesty. A stále máme kam jít. Náš životní styl se změnil i naše hodnoty a cesta se změnila. A musím ti říct, že to vlastně ani tak moc nebolelo. Proč? Protože je to zábava, pokud se člověk sám rozhodne, že to chce dělat zábavně. Strašně nás baví zkoušet nové věci. A tím je samozřejmě i jídlo. Jsme vegani a tam se ta hravost přímo nabízí. Zkoušíme, ochutnáváme a nemůžeme uvěřit, že zdravé věci jsou tak dobré. Daleko chutnější, než ty nezdravé. A to jsme vegani, kteří jí převážně clean food. Vynechali jsme cukr. Nepoužíváme ani moc přírodní sirupy, protože ty také nejsou zdravé. Ve velmi omezené míře naše strava obsahuje i lepek.

Člověk slyší pouze to, že pokud chce být zdravý, musí omezit spoustu věcí. Už má něco omezit a to se mu nelíbí. A nekouká na to zvídavěji. Co můžu jíst? A co když smíchám tohle s tímhle? A jak to asi bude chutnat?

V této fázi by jsi měl dát prostoru svému vnitřnímu dítěti, které rádo zkouší, prozkoumává, je zvědavé. Stačí malá změna. Je to jako domino. Uděláš změnu, ucítíš výsledky a pak děláš další a další změny, protože pocítíš výsledky. A pak najednou se otočíš a řekneš si : Wow! To je tak zvláštní. Ještě předtím jsem si říkal, že je to nemyslitelné. Ale teď tady stojím a mám tak velké změny. Jsem úplně někdo jiný. Mám tolik energie, je mi tak dobře, po jídle můžu fungovat, vyprazdňování je pravidelné, není mi těžko, jsem pozitivnější, odolám stresu, jsem klidnější… Proč jsem to neudělal již dřív?“ Největším překvapením bude, že se už nebudeš chtít vrátit. A ještě se uchechtneš sám sobě, že ses tehdy bál změn.

Clean food

Být zdravý je životní styl a způsob života. A není to ze dne na den. Chce to čas. Trvá to. Nelze dělat změny ze dne na den. Ale věř mi, pokud začneš měnit svůj životní styl k tomu, aby jsi byl zdravý, ucítíš ty změny a už se nebudeš chtít vracet k tomu starému, známému. Bude se ti to líbit. A stačí jeden krok. Třeba vynech mléčné výrobky nebo lepek. Bohužel na začátku člověk neví, co vlastně jíst. Já jsem s tím také bojovala. Jednoho dne jsem si řekla, vynechám cukr a lepek. Ale jak jsem sledovala složení 90% potravin, všude byl cukr a lepek. Hned mě to po pár dnech přešlo, protože jsem nevěděla, co mám vlastně jíst a jak mám vařit.

Nakonec jsem si našla jednoduchou variantu. A to je clean food. Co to znamená? Je to jídlo, které je minimálně zpracované. Je to zkrátka jídlo celistvé, tak jak ho příroda nadělila. Takže patří tady ovoce, zelenina, semínka, ořechy, luštěniny, maso, vejce. A také se co nejméně zpracovává. (Samozřejmě s výjimkou luštěnin, masa a vejcí). Je potřeba ale tyto potraviny šetrně zpracovávat. Do clean food se řadí potraviny, které nemají více než 2 složení. Já dělám ale výjimky. Záleží totiž co je to druhé složení. Dost často totiž je druhým složením voda. Jestliže jíš maso a vejce, měl by si toto získat v co nejvyšší kvalitě. Divoká zvěř nebo bio farmy s celodenní pastvou.

Zpracované potraviny

Samozřejmě občas koupíme i něco, co má více složení. Pokud jsou tam ve složení opravdu neškodné nebo celistvé potraviny. Rychle tedy přijdeš na to, že obchody se zdravým světem, zas až tak úplně zdravé nejsou. Proto je clean food daleko lepší. Vysoce zpracované potraviny byly spojeny se zvýšeným rizikem srdečních problémů, takže se snaž omezit jejich spotřebu. Tyto potraviny mohou obsahovat přidaný cukr, umělá barviva, stabilizátory nebo konzervační látky. Vždy si vybírej skutečné jídlo. Jen tato změna, povede k velkým výsledkům.

Největším překvapením pro nás bylo, když jsme si koupili něco, co jsme jedli kdysi. A nebylo to zdravé. Při naší cestě jsme si třeba koupili brambůrky a zjistili jsme, že nám to už vlastně nechutná. A to já jsem byla dřív chipsová. Nebo nějakou sladkou tyčinku. Najednou jsme procítili, že zpracované výrobky strašně uměle chutnají. A nedá se to ani jíst. Ještě navíc nám z toho bylo většinou strašně zle. A to je to zábavnější, protože s jistotou víme, že se ke starému stravování již nevrátíme.

Pokud chceš být zdravý, je nutné se přestat stravovat ve stravovacích zařízeních jako jsou restaurace, kantýny, fast foody, jídelny a podobně. Je nutné přestat jíst polotovary a zpracované potraviny. Jak vidíš tohle není pro každého. Pohodlnost je pro lidi mnohem důležitější než vlastní život a zdraví.

Změna není pro každého

Hodně lidí také říká, že se cítí dobře, se svým životem spokojeně. A při hlubším zkoumání zjistí, že to vlastně není ani tak úplně pravda. Je to o nedostatečném uvědomění. Myslí si třeba, že stravování jim vyhovuje a že se cítí dobře. Ale když změní stravu, tak zjistí, že to, co říkali předtím není úplně pravda. Tito lidé prostě nemají srovnání a tak si myslí, že se cítí dobře. Přitom když najedou zpátky na svou starou stravu, zjistí, že jim je těžko. Cítí po jídle únavu, poté nadýmání. Když začneme postupně měnit své zvyky na zdravější, začneme si více uvědomovat své tělo. Stáváme se uvědomělejším a vnímavějším. A to nejen ke svému tělu, ale i k okolí. Protože to, co je uvnitř nás je pak i tam venku.

Zdraví je věc volby

Bohužel tohle pochopí jen pár procent lidí. Proto rovnou tady máme i odpověď na přesvědčení ohledně celostního uzdravení: Kdyby to tak bylo, všichni by byli zdraví. Ono to tak ale, je. Ale chce to úsilí, změnu a čas. Bohužel, když si to lidé uvědomí, raději si zvolí prášek a pár doplňků stravy a doufají, že budou plně zdraví i bez takových změn. Protože o změnu nestojí. Chceš říct tvrdou pravdu? Máme zkušenosti s tím, že lidi mají rakovinu a dostanou se k nám. Když zjistí, jaké změny musí ve svém životě provést, raději si zvolí jednodušší cestu. A to umřít. A to ještě kdy jsou ve fázi kdy se cítí dobře. Je to smutné, ale je to realita.

Proto mám tady pro tebe důležité poselství. A to, nenechej to všechno zajít tak daleko, jako oni. Protože pak už nemusíš mít čas, chuť a ani energii se změnit. A na konci toho až budeš umírat, pocítíš totální vinu, že jsi něco se svým zdravím neudělal. Udělej pro své zdraví maximum. Protože zdraví se opět odráží do tvých dalších oblastí. A to jsou vztahy, peníze, kariéra, štěstí, osobní růst a celková spokojenost. Přijmi zodpovědnost za své zdraví a začni se informovat o tom, jaký má tvůj životní styl dopad na tvé zdraví. Jaký máš skutečný pocit, když sníš své jídlo. Nevybírej si zdraví, až když budeš nemocný. Vyber si zdraví, aby jsi se cítil dobře a prospíval si v jiných oblastech. Tvoje změna bude mít vliv i na celou planetu.

Na co se máš zaměřit?

Pokud se chceš opravdu uzdravit, zaměř se na své zdraví celostně. Změň svůj životní styl. Jedině tohle vede k trvalým změnám a k trvalému zdraví. Jestli cítíš, že to tak chceš. Tak mám tady pro tebe takový tahák, který ti popíše, na co se zaměřit. A to je:

 • Tvé duševní zdraví (zvládání a řízení emocí, stres, negativní myšlenky, uzdravení traumat atd.)
 • Stav páteře a nervového systému
 • Zdravé jídlo a stravování
 • Pohyb
 • Stav tvého partnerského vztahu a obecně kvalita tvých vztahů v životě
 • Vztah k ostatním
 • Tvoje práce a finance
 • Stav tvých střev (střevní mikrobiom, propustnost střeva, vyprazdňování)
 • Sebeláska a sebevědomí
 • Tvoje okolí a prostředí, ve kterém žiješ a které tě obklopuje
 • Životní styl (kvalitní spánek, slunce a vitamín D, pitný režim, každodenní procházky do přírody, meditace)

Pokud chceš získat své zdraví zpět a všechno se dopodrobna naučit – jak naslouchat svému tělu, jak se kvalitně a zdravě stravovat, jak se zbavit negativních návyků, jak pracovat se stresem, jak správně zvládat a řídit své emoce a myšlenky a další různé techniky, které ti pomůžou ke tvému zdravějšímu životnímu stylu a tvému zdraví, pak si můžeš zakoupit náš celostní online kurz harmonie života. Dozvíš se všechny věci, které potřebuješ ve tvém celostním přístupu.

psychosomatika-a-dusevni-priciny-nemoci
0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares