Ještě jsi neotevřel oči a už ti srdce buší, v hrudi tíha, hlava plná myšlenek, které nedávají smysl. Nevíš proč. Nic se přece neděje. A přesto se tvoje tělo chová, jako by šlo o přežití. Možná ti nikdo neřekl, že ranní úzkost může začít ještě dřív, než se vůbec stihneš zvednout z postele – nebo než stihneš použít cokoli, co tě má uklidnit.

Říkáš si, že je to v hlavě. Možná se snažíš rozdýchat to, meditovat, něco dělat… Ale realita je taková, že když tě ráno vítá úzkost, už jen přežít dopoledne je výkon.

Meditace. Dechová cvičení. Zdravá snídaně. Vděčnost. Psaní deníku. Mindfulness. Fungovalo to… na chvíli. Jenže pak přišlo další ráno. A další.

Viděl jsem to znovu a znovu ve své praxi – lidé, kteří dělají „všechno správně“, a přesto se každé ráno budí s úzkostí, která je paralyzuje. Rituály mají, dech znají, afirmace opakují. Ale tělo pořád reaguje, jako by šlo o život.

Protože řeší následek, ne příčinu.

Aby ses přestal budit s úzkostí, nestačí techniky. Potřebuješ jít hlouběji – na úroveň těla a nervového systému. A právě tam se teď spolu podíváme.

Co je to ranní úzkost?

Ranní úzkost je stav, při kterém zažíváš zvýšený pocit úzkosti, napětí nebo nervozity, který se dostaví hned po probuzení. Je to reakce, která uvede tvé tělo do režimu přežití (boje nebo útěku), i když ti nehrozí žádné nebezpečí. Nic se neděje, a přesto to v tobě vře, jako by šlo o život.

Najednou cítíš fyzické i psychické příznaky, které dokážou ovlivnit celou tvou energii, koncentraci i schopnost zvládat běžné věci během dne.

Pokud máš úzkost po probuzení jednou za čas, je to normální. Prezentace do práce, nové pracovní prostředí, pohovor, testy do školy, zkoušky nebo dokonce pracovní schůzka, to vše může spustit ranní úzkost.

Ale pokud je to víc než jen jednou za čas, pravděpodobně za tím stojí něco hlubšího. Ranní úzkost se stává problémem, pokud se většinu dní v týdnu probouzíš s úzkostí a ovlivňuje to tvé fungování v každodenním životě.

Ačkoli se nejedná o oficiální lékařskou diagnózu, nejde o něco, co bys měl brát na lehkou váhu. Tenhle stav má své opodstatnění a není radno ho přehlížet. V tomhle článku se do něj ponoříme víc do hloubky, aby sis konečně mohl spojit souvislosti a přestal mít pocit, že je to jen v hlavě, protože není.

Probudit se každé ráno rovnou do paniky je paralyzující, protože nastává dříve, než lze použít zvládací mechanismy ke zklidnění, jako jsou dechové techniky, meditace, mindfulness, progresivní svalová relaxace a další strategie pro zvládání ranní úzkosti.

Jak se ranní úzkost projevuje?

Všichni čas od času zažíváme příznaky ranní úzkosti. Žádní dva lidé nejsou úplně stejní – každý může pociťovat tyto příznaky a jejich intenzitu nebo frekvenci v různé míře.

Důležité je rozpoznat příznaky úzkosti, abys si vybudoval povědomí a pochopil, co se s tebou děje a mohl udělat první krok k pozitivní změně.

  • Bušení srdce
  • Tlaky a bolest na hrudníku
  • Mělké nebo rychlé povrchové dýchání
  • Pocit strachu, starostí nebo neschopnosti vstát a začít den
  • Potíže se soustředěním
  • Únava
  • Neklid
  • Chvění (třes)
  • Pocení
  • Svalové napětí
  • Návaly horka nebo chladu
  • Točení hlavy nebo závrať
  • Intenzivní negativní nebo nechtěné myšlenky
  • Další…

TIP: Můžeš zaznamenat jeden nebo více z těchto příznaků každé ráno, když pocítíš úzkost. Doporučuji si zapsat své příznaky do deníku a také to, jaké události se ten den staly, nebo čeho se ten den můžeš obávat, že se stane. Nebo si poznamenej, co jsi předchozí den večer v sobě řešil, čeho ses obával, protože ti to pomůže identifikovat potenciální vzorec.

Tím lépe porozumíš své úzkosti a tomu, jak a proč k ní dochází, abys mohl začít podnikat konkrétní kroky k jejímu zvládnutí.

Co způsobuje ranní úzkosti?

Jedním z hlavních důvodů, proč se ranní úzkost objevuje hned po probuzení, je stresový hormon kortizol. Ten má přirozený cyklus a vrcholí právě ráno, obvykle 30 až 45 minut po probuzení, což je známé jako ranní náběh kortizolu.

Studie z roku 2017 potvrzuje, že hladina stresového hormonu kortizolu přirozeně stoupá a dosahuje vrcholu během první hodiny po probuzení.

U zdravého člověka pomáhá tenhle hormon tělo probudit a nastartovat den. Je to evoluční mechanismus, který tě má připravit na aktivitu, bdělost a řešení úkolů. Jenže pokud tělo odpočinek nemělo, spíš jen přežilo noc s napětím a vnitřním stresem, tenhle ranní náraz kortizolu se může změnit v úzkost nebo paniku.

Navíc nejde jen o to, kolik kortizolu tělem koluje, ale i o to, jak na něj tělo reaguje. U citlivějšího nebo přetíženého nervového systému jsou stresové receptory mnohem reaktivnější. A tak ten samý nárůst, který jinému člověku pomůže vstát z postele, jinému rozjede úzkostnou reakci, jako by šlo o skutečné ohrožení.

Tělo reaguje, jako by šlo o život, zrychlený tep, napětí, myšlenkový chaos, pocení, problémy se soustředěním. A to všechno ještě dřív, než máš šanci použít jakoukoli techniku na zklidnění. Tím víc, pokud jsi šel spát se stresem, protože hladina kortizolu bude ráno ještě vyšší.

Ranní úzkost tak není v hlavě. Je to biochemická reakce těla na vnitřní nerovnováhu. A když ji ignoruješ, může snadno přerůst v celodenní úzkost nebo způsobovat návaly úzkosti, které se mohou stupňovat svou intenzitou. To může časem vyústit ve vznik úzkostné poruchy.

Za vším je dysregulovaný nervový systém

Ranní úzkost je důsledek něčeho mnohem hlubšího. Tvůj nervový systém ztratil schopnost se regulovat. Místo toho, aby se po stresu vrátil do klidu, zůstává v pohotovosti. Jako by někdo nechal zapnutý alarm, i když žádné nebezpečí nehrozí.

A právě proto je pro přetížený nebo dysregulovaný nervový systém ranní nárůst kortizolu obrovský problém. To, co má zdravému člověku pomoct vstát z postele, se u jiného změní v poplach. Receptory reagují mnohem citlivěji. Nervový systém to vnímá jako hrozbu, i když objektivně nic nehrozí.

Tahle dysregulace vzniká postupně. Chronický stres, nevyřešené trauma, potlačené emoce, nedokončené stresové reakce a uvězněná stresová energie v těle. Tvoje tělo si vše pamatuje a potlačuje to hlouběji.

Každý výkřik, který jsi spolkl. Všechny ty emoce a pocity, které ses nikdy neodvážil plně prožít a vyjádřit. Každou situaci, kde jsi byl ohromený, ale musel jsi fungovat.

A tak se ze sympatické (stresové) reakce nervového systému (režimu přežití) stane nový normál. Úzkost, podrážděnost, nespavost, pocit neklidu nebo úplného vyčerpání jsou signály těla, že systém běží naplno, i když ty už bys potřeboval zpomalit.

Tohle není jen v hlavě. Je to fyziologie. Amygdala je přecitlivělá, hipokampus ztrácí orientaci v čase, prefrontální kůra selhává v racionálním vyhodnocení situace​. A ty jsi v tom zaseknutý.

Právě proto se ráno cítíš, jako by ti něco svíralo hruď, i když objektivně není důvod. Nervový systém je v pohotovosti ještě dřív, než se stihneš nadechnout. A dokud se nenaučíš tenhle systém znovu správně regulovat, úzkost zůstane.

Strava, životní styl a úzkost

Většina lidí dneska žije v rytmu, který nervový systém nezvládá. Jí ve spěchu, spí málo, sedí celý den a když dojdou síly, přihodí další kafe, energeták, sladkost nebo rychlé sacharidy, na kterých jede dneska převážně celá společnost.

Tělo dostane kopanec, ale bez paliva. A když to děláš den za dnem, nervový systém nemá z čeho brát. Jenže právě tohle je pro přetížený nebo dysregulovaný nervový systém benzín do ohně.

Rychlé sacharidy, cukr, kofein, nezdravé tuky, průmyslové tuky – to všechno jsou stresory. Nezní to tak, ale pro přetížený a dysregulovaný systém je to reálný problém.

Rozhazují hladinu cukru v krvi, dráždí receptory, zvyšují napětí a když hladina cukru prudce klesne, tělo to vnímá jako ohrožení. Vypustí další stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin. A úzkost je zase o kousek silnější.

Nízká hladina cukru v krvi může také způsobit úzkost. Snížení celkové úrovně stresu je mnohem více o životosprávě. Příjem kofeinu i cukru může způsobit nebo zhoršit úzkost, což dokazují studie z roku 2021 a výzkum o kofeinu.

Kofein může ovlivnit úroveň spánku, stresu a úzkosti až na 72 hodin.

Stejně tak tělo nerozliší, jestli nespíš kvůli Netflixu, nebo nočním murám či negativním myšlenkám. Nedostatek spánku, žádný pohyb, chronické přepínání pozornosti. Všechno to vysílá jasný signál – jsme ve stresu.

A když tohle jedeš měsíce nebo roky, není divu, že tě ranní úzkost překvapí. Ona jen říká – takhle už dál ne.

Co tělo skutečně potřebuje

Chceš to změnit? Začni žít a jíst jinak. Zvyš příjem zdravých tuků, kvalitních bílkovin a pomalých sacharidů. Zaměř se na kvalitní, vyváženou stravu, která ti dodá palivo místo výkyvů. Začni jíst pomaleji, dýchat hlouběji, spát víc, hýbat se tak, aby tě to neničilo, ale uzemňovalo.

Žij vědoměji. Přestaň sahat po rychlých zkratkách a rychlém dopaminu, které jen překrývají signály těla. Protože kafe, cukr, scrolling a chaos nejsou řešení. Jsou jen další vrstvou na nevyřešeném stresu, emocích a úzkosti.

To stejné platí pro techniky jako meditace, mindfulness, dechová cvičení nebo přítomný okamžik. Zní to hezky, ale pokud je používáš jen jako náplast, nikam tě nedovedou. Ne že by byly špatné. Ale bez hlubší změny fungují jen jako dočasná náplast.

Neřeší příčinu, jen ji elegantně přikryjí. Právě tím dochází k nedokončení stresových reakcí, čímž se stresová energie potlačí a uzavře v těle ještě hlouběji, kde zůstává zaseknutá a dál dysreguluje tvůj nervový systém.

Pokud vnímáš, že ranní úzkosti nejsou jen o jednotlivých technikách, ale o hlubší nerovnováze v těle a nervovém systému, může ti pomoct strukturovaný přístup.

V našem online kurzu se krok za krokem věnujeme právě těmto souvislostem. Součástí je i možnost individuální konzultace, nebo můžeš rovnou využít náš individuální koučink.

Jak se zbavit ranní úzkosti krok za krokem
Řešení ranní úzkosti krok za krokem

Proč běžné techniky na ranní úzkost nefungují?

A co když právě to, že děláš všechno „správně“, tě udržuje v bludném kruhu? Možná přehlížíš to nejdůležitější, ne úlevu od úzkosti, ale její skutečnou příčinu.

Předpokládám, že jako většina mých klientů už máš za sebou, nebo jsi alespoň zkoušel všechno možné. Meditace. Dechová cvičení. Vděčnost. Zdravá snídaně. Mindfulness. Deník.

Možná ses snažil vylepšit i životní styl. Zaměřit se na kvalitní a pravidelný spánek, omezit obrazovky kvůli modrému světlu, upravit ranní rutinu, snížit příjem kofeinu, cukru, zpracovaných potravin… Možná si plánuješ den předem.

Zkoušíš všechno. Děláš, co se doporučuje. A ono to na chvíli funguje. Úleva přijde, ale je to jen na pár minut, maximálně na jedno dopoledne.

Jenže pak přijde další ráno. A úzkost je zpátky. Možná ještě silnější, protože teď se k ní přidal i strach, že se znovu zopakuje.

Tenhle strach z dalšího rána je tam i večer. Vede k napětí, horšímu spánku. A ráno je tělo zase v pohotovosti, dřív, než vůbec otevřeš oči.

A tak to jde dál. Každý večer plán, každé ráno pád.

Začneš pochybovat o sobě. O tom, jestli vůbec někdy budeš v pohodě. Jestli ti něco není. Jestli se to kdy zlomí a přijde změna.

Neznamená to, že děláš něco špatně. Jen se zaměřuješ na následek – ne na skutečnou příčinu.

Takhle běžně vypadá začarovaný kruh ranní úzkosti a stresu. Možná se v tom poznáš:

Cyklus ranní úzkosti a stresu infografika

Proč zklidnění nestačí

Snažíš se zklidnit nervový systém ve chvíli, kdy už je přetížený. Jenže zklidnění, uvolnění a zpracování jsou tři odlišné koncepty.

Zklidnění ≠ uvolnění ani zpracování.

Snažíš se dýcháním změnit biochemii těla, které celou noc zadržovalo stres.

Chceš meditací obejít reakci, která nezačíná v hlavě, ale hluboko v těle a nervovém systému.

To, co tě ničí, nejsou špatné myšlenky. Je to nastavení systému, který je v režimu přežití 24/7 a nedokáže se už samovolně a přirozeně regulovat.

A ty to víš. Protože cítíš, že to není jen psychické. Že v tom hraje roli něco víc. Jenže ti nikdo neřekl co.

A tak to dál zkoušíš. Další tipy. Další rituály. Další snaha.

A výsledek? Frustrace. Zmatek. Nedůvěra.

A pocit, že něco asi děláš špatně.

Ale neděláš.

Jen ti nikdo neřekl, že ranní úzkost se neřeší tím, co děláš ráno.

Řeší se tím, co si v sobě neseš už dlouho. Nahromaděný stres a napětí, potlačené emoce, traumata a reakce, které nikdy neproběhly. Někdy se k tomu přidá i špatný životní styl, strava a další klíčové faktory, které mohou přetěžovat nervový systém.

Jak se zbavit ranní úzkosti

Možná máš pocit, že už jsi vyčerpal všechny možnosti. Že jsi zkusil všechno, co se doporučuje, a přesto tě úzkost každé ráno dostihne.

Ale pravda je, že většina přístupů ti ukazuje jen vršek ledovce. Učí tě techniky na zklidnění, ale neučí tě, jak z těla dostat to, co ho drží v pohotovosti. Neučí tě, jak se cítit v bezpečí, jak správně dlouhodobě regulovat nervový systém.

Tvoje tělo nepotřebuje víc afirmací a technik. Potřebuje prostor. Bezpečí. Uvolnění. Dokončení cyklů, které v tobě zůstaly otevřené.

  • Nahromaděné potlačené emoce, které jsi nikdy neprožil až do konce

  • Stresová energie, kterou jsi musel potlačit, protože „teď se to nehodí“

  • Tělesné reakce na situace, které tvoje mysl možná zapomněla, ale tvé tělo si je pamatuje a reaguje na ně

  • A trauma, které se neuvolnilo a nezpracovalo, jen se někam hlouběji schovalo

Tohle všechno tvůj nervový systém nese. Každý den. Každé ráno. Každou minutu, kdy se snažíš „fungovat“.

A právě proto se cítíš vyčerpaně, i když jsi ještě nic neudělal. Právě proto se budíš do stresu, i když objektivně žádný není. Právě proto techniky nestačí. Protože příčina je hlouběji.

Co se začne měnit

Možná ti to teď připadá jako vzdálená realita.

Ale tím, že dáš svému tělu to, co doopravdy potřebuje – pocit bezpečí, prostor pro uvolnění a zpracování, nástroje, jak dokončit to, co v něm zůstalo zaseknuté, se změní všechno.

Naučíš se potřebné dovednosti a získáš strategii krok za krokem, kterou můžeš aplikovat do každodenního života.

Když začneš pracovat s příčinou, ne jen s příznaky, změní se všechno:

  • Rána bez pocitu, že tě hned něco přemůže.
    Už se nebudíš do napětí. Tělo se neaktivuje dřív, než otevřeš oči. Namísto napětí nebo úzkosti cítíš klid a pocit bezpečí. Můžeš začít den bez boje.
  • Klidnější spánek, protože tělo ví, že může odpočívat.
    Když se nervový systém učí, že už není ve střehu, pustí tě konečně do hlubšího spánku. A najednou stačí méně hodin a cítíš se víc odpočatě.
  • Méně vnitřního tlaku, víc energie.
    Z těla odchází to, co tam nemělo zůstat. Stresová energie, emoce, zadržované napětí a trauma. Tím se uvolní místo. Pro dech. Pro pohyb. Pro život.
  • Lepší koncentrace, trávení, nálada.
    Když nervový systém není zahlcený přežitím, zlepší se všechno ostatní. Tělo má prostor pro trávení, regeneraci, správnou funkci imunitního systému nebo hojení. Mozek se vrací do rovnováhy. Mysl se soustředí.
  • Důvěra, že to máš ve svých rukou.
    Nečekáš na další tip nebo techniku. Nejsi závislý na další ranní rutině, která tě má „zachránit“. Víš, co dělat. Znáš sebe. Rozumíš signálům těla. A víš, jak reagovat.
  • Bezpečný prostor, kde nemusíš nic držet v sobě. Kde můžeš prožít celé spektrum svých emocí a pocitů, i těch nepříjemných nebo negativních, které jsi roky potlačoval – beze strachu, že tě někdo odsoudí nebo že tě to zavalí. Právě tam se začne tvé tělo učit, že už není v nebezpečí. A v tom okamžiku se začne měnit všechno.

Nečekej, až to bude horší. Začni dřív, než tě tělo úplně zastaví. Tvoje tělo a nervový systém tě nevaruje pro nic za nic, ale ukazuje ti, že už je čas něco změnit.

Udělej první krok, který konečně dává smysl

Ranní úzkosti se nevyřeší přes noc, ale můžeš s tím začít právě teď.

Pokud už nechceš jen zkoušet další techniky, které fungují pár minut, mrkni na náš online kurz. Provede tě krok za krokem uceleným systémem, který neslibuje zázraky do tří dnů, ale nabízí dlouhodobou a udržitelnou změnu.

Naučíš se regulovat svůj nervový systém, pochopíš, co tě dostalo do stresu a hlavně jak z toho ven. Pochopíš, jak to celé funguje, získáš konkrétní nástroje a rozvineš dovednosti, které jsou uspořádané do jasné strategie – použitelné v praxi každodenního života.

A pokud chceš jít ještě hlouběji, můžeš si vybrat variantu s individuální konzultací ke kurzu nebo rovnou využít samostatný individuální koučink, kde spolu vše projdeme na míru podle tebe a tvých konkrétních potřeb.

Jak se zbavit ranní úzkosti krok za krokem
Řešení ranní úzkosti krok za krokem
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou.

4 komentáøù
  1. Péťa J.

    Skvělý článek Jirko. Předtím jsem měla často tyto stavy, ale s postupem mého zdravého životního stylu se cítím o mnoho lépe. Ještě bych možná sem přidala studenou sprchu, která mě příjemně probere a dávám si ji už 2 roky 😀 Ale doporučuji ji spíše dávat po meditaci 🙂 Jen tak dál

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Petro, moc děkuji za zpětnou vazbu! Tak to gratuluji k těm změnám a ať se ti daří. Ano, studená sprcha je skvělá, ideálně s dechovým cvičením od Wim Hofa, a po ránu je to super. Děkuji moc a tobě také přeji, ať se ti daří! 🙂

      Odpovědět
  2. Mirek

    Opet skvely clanek a velice dobre zpracovany. Vsechno mi to dava smysl ale nikdy jsem nad tim takto nepremyslel. Clanek mi predal nekolik dulezitych AHA momentu. Dekuji za kvalitni informace ktere poskytujete. Jde videt ze vam jde o kvalitu a snazite se lidem pomoci.

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

      Ahoj Mirku, moc děkuji za zpětnou vazbu a jsme moc rád, že se ti článek líbí a snad ti i pomůže tě správně nasměřovat. Ano kvalita je vždy u nás na prvním místě, ale to jde vidět na našem obsahu, službách i produktech. Přeji hodně štěstí a úspěchů ať se ti daří s pozdravem Jirka a klidně se ozvi na email a vše spolu probereme a najdeme řešení na míru 🙂

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares