V tomto článku se zaměříme na to, jak se zbavit pocitu nesnáším se a také objevíš cestu k sebepřijetí. Ukážeme ti cestu, jak uzdravit své vztahy, své zdraví i svůj život.

Takové neustálé hodnocení, srovnávání, sebenenávist může mít velký dopad na tvé vztahy, duševní i fyzické zdraví, ale také na to, jak vidíš sám sebe. V podstatě sebenenávist je něco, co ovlivňuje celý tvůj život ve všech oblastech.

Nesnaším se aneb co je sebenenávist

Sebenenávist a pocity nesnáším se jsou přesným opakem sebelásky a sebepřijetí. Je to stav, kdy nepřijímáme sami sebe takový jací jsme. To vše může zajít tak daleko až dojde k sebepoškozováníSebenenávist má vždy své kořeny v minulosti. Často se cítíme provinile, bezmocní, neschopní a nemilovaní.

Žít s sebenenávistí a pocity nesnáším se, je jako žít s vnitřním tyranem. Tento vnitřní tyran se projevuje skrze negativní myšlenky a pocity, které neustále kritizují a soudí, aby se člověk cítil bezcenně, špatně, ošklivý, nechutný, tlustý, divný a podobně. Vnitřní tyran také člověka přesvědčuje, že lidé kolem něj na ně pohlížejí stejně. To může vést k úzkosti a pocitu, že nedokážeme obstát ve vlastním životě.

Sebenenávist vzniká z negativní spirály špatné sebeúcty a sebevědomí, které může mít různé příčiny. Například událost v dětství, nebo v nějaké části života životě, která způsobí, že osoba uvěří, že má nižší cenu než ostatní. Nebo s ní není něco v pořádku a že ji nikdo nebude milovat. Sebenenávist může být také příznakem deprese nebo emočně nestabilní poruchy osobnosti.

V dnešním světě je také velmi těžké vyhnout se srovnání s ostatními. Většina z nás to dělá v práci, ve škole, s přáteli, na sociálních sítích. Možná se nenávidíš za své činy, neúspěchy, za to jaký jsi, nebo kým jsi, nebo máš na sebe velký vztek a nesnášenlivost vůdčí sobě.

Srovnávání se s ostatními může také způsobovat problémy se sebevědomím a někdy může zajít tak daleko až se člověk začne nenávidět a nesnášet. Proto se nikdy s nikým nesrovnávej. Jediná osoba, se kterou by jsi se měl srovnávat, jsi ty sám v minulosti.

Jak tě ovlivňuje sebenenávist

 • Neuvěříš a nepřijmeš žádné lichotky
 • Budeš dávat druhé na první místo namísto sebe
 • Budeš v roli obětí
 • Můžeš se stát oběti zneužívání, domácího násilí, využívání a šikany
 • Budeš omlouvat lidem to, jak se k tobě škaredě chovají
 • Větší sklon k závislostem, sebepoškozování a sebevraždě
 • Lidé k tobě nebudou mít úctu a to se odrazí na tom, jak se k tobě budou chovat
 • Budeš očekávat od sebe i od života daleko méně
 • Ve vztahu budeš žárlíš a budeš více závislý na partnerovi
 • Tvoje sebevědomí bude na úplném dně
 • Budeš mít pocit, že si nezasloužíš štěstí, radost ani úspěch ve svém životě
 • Život začíná být považován za nespravedlivý

Nyní můžeš mít názor, že se změnou svého života nemůžeš nic dělat. Tvoje vlastní nenávist je totiž hluboce zakořeněná. Sebevědomí je ale jen pouhá dovednost, kterou se lze naučit, nebo lépe řečeno lze ji získat.

Sebenenávist ovlivňuje všechny tvé interakce s lidmi. Tvé ego, myšlenky a pocity tě začnou plně ovládat. Předpokládáš, že jsi úspěšný a šťastný, ale je to falešný pocit. Předpovídáš tuto identitu, aby jsi přesvědčil ostatní o své vlastní hodnotě, aby jsi se nakonec o ni mohl přesvědčit sám. Ale tento vnitřní hlas hluboko v tobě se stále skrývá za tvými myšlenkami. Hluboko v sobě víš, že se nenávidíš. A neustále sabotuješ své interakce s lidmi.

Nenávidět se je pro tebe velice špatné a nevýhodné. Tento vnitřní hlas zpochybňující tvoji vlastní cenu ti nepomůže žít lepší život. Je čas postavit se tomuto malému vnitřnímu démonovi. Není to snadná cesta, ale stojí za to.

Jak se zbavit pocitu nesnáším a se nenávidím se

Neexistuje žádná zkratka ani nic, co by tvé problémy vyřešilo. Jediná cesta je jít dovnitř a udělat změnu u sebe. Jediná změna, která je trvalá a má požadovaný efekt je změna zevnitř směrem ven.

Pokud chceš něco změnit musíš začít u sebe. Je čas přestat obviňovat za své neúspěchy druhé lidi. Doporučuji si přečíst náš článek, jak změnit svůj život, kde najdeš další velmi užitečné rády a informace.

Dokonce existuje vědecká studie, která ukazuje, jak sebenenávist, sebekritika a negativní vztah k sobě výrazně ovlivňuje život člověka. Vede to k mnoha problémům v různých oblastech života.

A nyní se pojďme podívat na čtyři velmi důležité kroky, jak se zbavit pocitu nesnáším se jednou pro vždy.

1. Dopis sám sobě vs. nesnáším se

Je velmi důležité identifikovat proč se nesnášíš. Je to kvůli tomu, že jsi škaredý? V něčem jsi neuspěl? Někdo jiný tě ponižuje? Nejsi tam, kde by jsi chtěl opravdu být? Identifikuj, co za tím stojí.

Prvním krokem, jak si ulevit od této sebenenávisti je napsat si dopis. Napiš si dopis, ve kterém vše dáš všechno najevo včetně svých pocitů vůči sobě. Proč se nenávidíš? Co za tím vším stojí? Pomůže ti to si ulevit a hlavně přijdeš na to, proč se nenávidíš a můžeš na tom stavět.

 • Hněvám se na sebe, protože…
 • Nenávidím se, protože…
 • Nesnáším se, protože…
 • Jsem k ničemu, protože…

2. Sebeláska a vztah k sobě

Naše sebeláska není úměrná tomu, jak se cítíme, když dosáhneme úspěchu, nebo se nám vše daří, ale naše sebeláska je úměrná tomu, jak se cítíme, když selžeme, nebo uděláme chybu. Osoba, která se miluje a stará se o sebe, nemá absolutně žádnou potřebu udělat vše správně, dokonalé, nebo mít vše hned na poprvé.

Naopak taková osoba je schopná více než ostatní dělat chyby, selhat, nebo ztratit vše, protože chápe, že právě odtud pochází skutečný růst. Sebeláska je o tom, jak dokážeme přijmout všechny své části našeho bytí. Tím je tělo, mysl a duše. Jde o přijetí nejen těch pozitivních věcí, ale hlavně je to o přijetí svých nedokonalostí a své temné stánky.

Není důvod se trestat za vlastní chyby, nebo si myslet, že jsem špatný, nebo méněcenný pokud selžu. Chyby a selhání jsou součástí našeho růstu a posunů v životě. Je přirozené dělat chyby a děláme je všichni do jednoho.

V našem online kurzu Cesta sebelásky najdeš návody krok za krokem, které ti pomohou přijmout své tělo, naučit se milovat a přijímat takový jaký jsi i se všemi negativními stránkami. Dále se naučíš odpouštět a zpracovat své vnitřní traumata. Tvé sebevědomí neustále bude růst a získáš také charizma. Zlepšíš kvalitu svých vztahů i celého svého života. Sebeláska je to, co ovlivňuje největší část tvého života a v našem online kurzu, také najdeš vedené meditace a programovací a podprahové nahrávky, které ti pomohou přeprogramovat podvědomí na sebepřijetí, sebelásku, sebevědomí a mnoho dalšího.

3. Ovladní své negativní myšlenky a pocity

Nenávist a sebenenávist je určitý způsob víny, která vytváří destruktivní myšlenky. Protikladné myšlenky, když směřují k jiným lidem, představují pýchu, když jsou namířené proti sobě, tak představuje vinu.

Všechny tyto negativní myšlenky a emoce, které máme vůči sobě ať už jde o pocit viny, sebenenávist, lítost a další poškozují náš život. Snižují naše vibrace, což způsobuje, že se cítíme špatně a tím se mění naše duševní pohoda. Výsledkem je, že ze sebe vyzařujeme negativní pocity, které zachytává naše okolí, které na ně reagují způsobem, který je pro nás toxický a špatný. Tyto nízké emoce ovlivňují naše vztahy, interakce, práci, zdraví a celkově celý náš život. Pokud se dlouhodobě cítíme špatně, ta to ovlivní naše duševní a vnitřní pohodu. Výsledek je změna naší fyziologie, která může vyvolat změny v těle, které vedou k různým fyzickým a psychickým nemocem.

Lidé, kteří mají nízké sebevědomí nebo hůř, kteří se nenávidí nebo nesnáší sami sebe, jsou o mnoho více náchylnější ke vzniku různých psychických poruch. Dokonce existují i výzkumy, které ukazují, jak deprese a negativní emoce ovlivňují sebenenávist.

Často ve své praxi potkáváme lidí, kteří neumí správně pracovat se svou myslí ani emocemi. To způsobuje, že se ztotožňuji s negativními myšlenkami například, že jsou špatní, neschopní, k ničemu a podobně. To v nich ještě podporuje pocit nesnáším se a sebenenávist se prohlubuje. Pokud se necháme ovládat těmito negativními myšlenkami a pocity, tak se nikdy nemůžeme dostat z těchto stavů.

Meditace je skvělý způsob, jak se naučit pracovat a ovládat svou mysl včetně negativních myšlenkám a emocí.

Pokud chceš ovládnout svůj život, tak musíš prvně ovládnout svou mysl. Proto jsme vytvořili online kurz Cesta sebelásky, kde se naučíš efektivně a jednoduše pracovat se svými emocemi i negativními myšlenkami. Najdeš zde i terapeutické metody a techniky, které používám se svými klienti při koučinku a mnoho dalšího. Jsi přípraven stát se tvůrcem svého života?

strach-a-emoce

4. Odpuštění vs. pocit nesnáším se

Sebenenávist je často zaměřená na minulost. Jsou to bolestivé okamžiky, vína, emoce, bezmoc. Většinou v nás je něco, co chce opravdu ven, co chce odejít a my se toho pořád držíme. Proč se nenávidět a trýznit, proč si poškozovat svůj život? Je čas si odpustit. Odpusť si všechny své chyby, porážky, neúspěchy, sebenenávist, minulost, nedokonalost. Odpusť si zrovna to, co potřebuješ. Musíš uzdravit svou minulost.

Odpuštění je proces, který tě zbavuje negativní energie, negativních pocitů a myšlenek, které tě neustále drží v minulosti a brání ti ve šťastném a spokojeném životě. Odpuštění pomáhá uzdravit tvé vztahy, zdraví a celkové pomáhá zlepšit kvalitu celého tvého života.

Proces sebe-odpuštění (odpuštění sám sobě) je víc než jen sebepřijetí. U sebepřijetí můžeš ve finále uzdravit jen sebe a svůj vztah k sobě. Ale když odpustíš sám sobě, tak znovuobjevíš svou lásku k sobě a pozor i k ostatním.

Tato sebeláska není žádný narcismus, jak si mnozí ještě pořád myslí. Odpuštění je prospěšné a uzdravuje tebe i ostatní, Je to určitá forma dávání a to, co dáváš, dostáváš i zpět.

Tato forma sebelásky není omluvou pro pokračování v chování, které vedlo k sebepoškozování. Místo toho můžeš změnit toto chování a zároveň si uvědomit, že jsi více než toto chování. Odpuštění může chvíli trvat. Ano je to boj, ale stojí to za to úsilí.

Důležité je odpustit všem, kteří ti v životě ublížili, zradili těm způsobili bolest, ale tím nejdůležitějším, pokud se nesnášíš je odpustit sám sobě. S tímto ti také pomůže náš online kurz Cesta sebelásky. Ale také můžeš využít naší řízené meditace níže pro hluboké odpuštění, které ti pomůže odpustit, jak sobě, tak i ostatním.

5. Zamysli se nad svým životem

Pokud jsi na takovém dně a zažíváš pocity nesnáším se, pravděpodobně to znamená, že ve tvém životě něco nefunguje a hlásí se to o velkou změnu. Je to naprosto normální, že jsi na dně. Nesmíš však zapomenout, že se ode dna nejlépe odráží. Musíš ale vědět, že současné myšlení ti již neslouží a je třeba ho změnit.

Polož si tyto otázky a odpověz si na ně.

 • Co v mém životě nefunguje?
 • Co bych změnila?
 • Jak by měl vypadat můj ideální den/život?
 • Co se mi v mém životě přestalo líbit?
 • Co se mi na mém životě absolutně nelíbí?
 • Co jde proti mě?
 • Co nepotřebuješ?
 • Co ti už neslouží?
 • Co ti brání v růstu a rozvoji?
 • Co poškozuje tvůj život?
 • Co brání v radosti a štěstí?
 • Co negativně ovlivňuje tvůj život?
 • Proč se nesnášíš?
 • Za co se nesnášíš?
 • Co ti brání v dosažení tvého ideálního já?

Odpověz si na tyto otázky a všechno si zapiš. Tyto otázky a odpovědi ti poslouží jako ukazatel toho, co je ve tvém životě špatně, co je potřeba změnit na čem musíš pracovat.

minulost
6 Komentářů
 1. Nikol

  Moc mi váš článek pomohl se zamyslet nad životem. Děkuji skvělou práci děláte??

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   To jsem moc rád, že článek pomohl. Děkujeme za zpětnou vazbu 🙂

   Odpovědět
 2. Tom

  pěkný článek snad někomu pomůže …já se nenávisti vůči sobě už ani zbavit nechci příjmul jsem to jako svou součást a bez ni si život dokážu představit jen v hrobě ?

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Zdravím Tome, děkujeme za zpětnou vazbu 🙂 Pokud je to tvá cesta a cítíš to takto tak v pořádku a přeji hodně štěstí 🙂

   Odpovědět
 3. Marie

  Bylo to pěkné, chtěla bych zajít k psychoterapeutovi nebo psychologovi, ale problém je, že o těch věcech nedokážu mluvit. Mám sebedestruktivní myšlenky doslova. Ubližuju si jen já sama nikdo jiný. Nevím pořád, jak to změnit.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Marie, psycholog ani psychoterapeut ti bohužel nepomůže. Klíčové je změnit podvědomí a tím se změní vzorce myšlení, chování, návyky, víry a přesvědčení. Je potřeba změnit (vytvořit novou identitu). Doporučuji nás online kurz cesta sebelásky, nemusíte mluvit o svých problémech, kurz Vás povede krok za krokem a mate celoživotní přistup i celoživotní aktualizace a všechny nástroje pro svou změnu. Odkaz na kurz je zde: https://cestarelaxace.cz/cesta-sebelasky/
   Přejeme hezký den Marie s podzravem Jirka a Lenka 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares