Slyšela jsem blahodárné účinky jablečného octu, a tak jsem nelenila a musela to zkusit na vlastní kůži! Ženy dělají většinou recenze kosmetiky, ale já raději udělám recenzi pro naše duševní a fyzické zdraví. Určitě to bude mít větší přínos, než kosmetika. A navíc, jablečný ocet je údajně taky kosmetický elixírový zázrak! Řídím se pravidlem, že krása pochází zevnitř. A proto je třeba se dostatečně svá těla vyživovat. Je jablečný ocet propadák nebo skutečně funguje? To zjistíme společně v tomto článku.

Najednou se mi objevila alergie na zvířecí chlupy. A já kýchala, smrkala a potýkala se neustále se zánětem spojivek. Tehdy jsem ještě nevěděla, jak přírodně uzdravit alergii. Našla jsem si na internetu, že pití jablečného octu snižuje alergické reakce. A to mě dokopalo k pravidelnému užívání 2x denně. Ráno a večer. 1 polévková lžíce jablečného octa a vymačkaný citrón smíchaný s 300 ml vodou. Pozor! Jablečný ocet se nesmí pít samostatně bez vody. Může způsobit popáleniny. Pomohl mi s mým problémem? Jak to celé dopadlo? To se dozvíš v tomto článku.

Co to je jablečný ocet a jak se vyrábí

Jablečný ocet se vyrábí kvašením cukrů z jablek, které je přeměňují na kyselinu octovou – aktivní složku octa. V obchodech můžeš vidět jablečný ocet označený jako „filtrovaný“ (čirá kapalina) nebo nefiltrovaný – ten obsahuje povlak zvaný „matka“. To znamená, že jsou přítomny bílkoviny, enzymy a přátelské bakterie a dávají tomuto typu octa zakalený vzhled. 

Jablečný ocet- mé zkušenosti?

Prvních pár dní jsem se čistila. Chodila jsem z něj na wc. Takže mi pomohl s detoxikací. A po pár dalších dnech se mi projevy alergické reakce zmírnili asi o 90%. Neměla jsem žádnou alergickou reakci – pokud jsem si vyloženě nevzala psí chlupy k nosu, tak se žádná alergická reakce nedostavila. Alergická reakce se tedy zmírnila a já pocítila konečně tu velkou úlevu.

Udělala jsem v té době spoustu stravovacích změn a i změnila své návyky. Takže nemohu plně říct, že moje vlasy jsou hezčí díky octu. Ale přísun si myslím, že to na mé vlasy mělo. Zlepšil se mi stav pleti. Vypadá pružněji, zdravěji a lépe. Také jsem zjistila, že po vypití jablečného elixíru je mi na žaludku i ve střevech o mnoho lépe. Takové vyživující tonikum pro mé trávicí ústrojí. Takhle to cítím. Je mi po vypití strašně dobře. Celkově se mi zlepšilo trávení.

Taky jsem více nabitější energií a zvýšila se mi imunita. Nějak si už neumím představit být bez svého jablečného octu. A takhle má vypadat změna. Pokud člověku něco prospívá a dělá mu dobře, pak mu změna vydrží a to trvale. Když vidí člověk, že jeho změna má smysl, pak nemá důvod přestávat. Proto, pokud něco ve svém životě měníš. Pak dělej věci, které ti dávají pozitivní přísun. Jinak to nemá za mě smysl. Proč by někdo jedl něco, co mu nechutná, jen proto, že je to zdravé a nevidí žádnou změnu? Takové změny jsou za mě špatné. 

Jaký jablečný ocet funguje nejlépe?

Na kvalitě záleží! Již dříve jsem si jej zakoupila a zkoušela ho pít. Bohužel, ale žádné změny nebyly. Dokud jsem nenašla ten pravý. Zjistila jsem, že ten můj pravý elixír, není pasterizovaný a ty ostatní jsou. A taky, protože ten můj má matku. Jablečný ocet s “matkou“ obsahuje důležité enzymy a bakterie, které mají mnoho přínosů pro zdraví. “Matka“ v nepasterizovaném jablečném octě vypadá jako zakalený sediment plovoucí v kapalině.

Předpokládá se, že „matka“ obsahuje klíčové prvky, díky nimž je surový, nefiltrovaný jablečný jablečný ocet osvěžujícím tonikem, které může pomoci zlepšit tvoje celkové zdraví. Nejlepší jablečný ocet, který jsem kdy vyzkoušela, je od značky alnature apfelessig. Stojí 48 Kč je nepasterizovaný a BIO. Rozhodně nekupuj žádný levný a v plastu.

Zbytečně by sis jej kupoval, protože účinek mít nebude. Ve studiích a  v účincích se totiž bavíme o jablečném octě nepasterizovaného a s jeho blahodárnou matkou. Filtrování a rafinace jablečného octa odstraňuje matku z octa, a proto se stává horším produktem. Také pasterizace jablečného octa zabíjí většinu dobrých bakterií a jejich úžasných přínosů pro zdraví.

Jablečný ocet a jeho účinky

Zlepšuje zdraví střev – během fermentace se vytváří probiotické organismy. A jak víme, probiotika hrají klíčovou roli ve zdraví těla. Takže jablečný ocet je skvělý pro vegany díky probiotikům. Produkuje kyselinu mléčnou, která působí jako bariéra pro bakterie a brání jejímu růstu, zabraňuje bakteriálním infekcím a dalším souvisejícím onemocněním.

Zabíjí bakterie –Používá se jako čistící prostředek, protože je známo, že zabíjí bakterie. Používá se i jako konzervant. Používá se již od pradávna při léčba vší, plísní na nehtech, bradavic a různým typům infekcí.

Snižuje hladinu cukru v krvi – a zlepšuje citlivost na inzulín u lidí s diabetem typu 2.Studie zjistila, že pití tohoto elixíru před spaním zlepšuje hladinu glukózy ráno.

Ženské zdraví – existuje spoustu žen, kterým pomohlo pití jablečného octu na kvasinkové poševní infekce. Existují studie, kdy se ukázalo, že jablečný ocet byl užitečný pro inhibici růstu kvasinek a bakterií.

Lepší trávení – Ocet podporuje vyšší kyselost v těle.  A to produkuje enzym nazývaný pepsin, který pomáhá rozkládat bílkoviny. Takže před přijetím stravy bohaté na bílkoviny můžeš ocet používat pro lepší trávení bílkovin.

Hubnutí a další účinky jablečného octa

Hubnutí – Užívání jablečného octa před jídlem nebo s jídlem, ti může pomoci cítit se rychleji plný a díky tomu můžeš zhubnout. Jedna studie sledovala úbytek hmotnosti u dvou skupin lidí po dobu 12 týdnů. Obě skupiny jedly méně kalorií. Jedna skupina měla 30 mililitrů jablečného octa denně. Na konci studie skupina, která pravidelně užívala jablečný ocet měla větší úbytek váhy. Ztratili také více viscerálního tuku. Viscerální tuk je tuk, kolem orgánů v břiše a je spojen s vyšším rizikem srdečního onemocnění. Já jsem pila na lačno ráno a poté večer. Nedoporučuji osobně konzumovat ocet před jídlem a ani po něm. Pokud si ho nepřidáváš do salátu. Nedoporučuji pít cokoliv před jídlem a po jídle, kvůli narušení a ředění žaludečních kyselin a šťáv, což zhoršuje proces trávení. Pití jablečného octa, je skvělým doplňkem a pomocníkem, jak zhubnout.

Další účinky: 

 • Reguluje hladinu PH
 • Zabraňuje refluxu kyseliny, nadýmání a plynu
 • Pomáhá při zdravé hladině cukru v krvi
 • Snižuje cholesterol
 • Zlepšuje zdraví srdce
 • Snižuje chuti k jídlu a máme méně hlad – pomáhá k hubnutí
 • Zlepšuje zdraví pokožky
 • Snižuje zánět a zlepšuje imunitu
 • Detoxikuje a čistí tělo
 • Snižuje křeče v nohou
 • Zmírňuje alergie
 • Snižuje proces stárnutí
 • Zklidňuje pokožku při kousnutí hmyzem
 • Snižuje krevní tlak

Jablečný ocet je doslova zázrak pro naše zdraví. Vyzkoušej i ty jeho silné účinky na tvoje zdraví. Objevuje se čím dál více studií na to, jaké má na naše tělo příznivý vliv. 

duchovni-priciny-nemoci

Užívání jablečného octu

Přidáváme 1 polévkou lžíci jablečného octu do 300 ml čisté vody. Přidáme šťávu z právě vymačkaného citrónu. Pijeme na lačno ráno a poté večer. Nedoporučuji však úplně před spaním, kvůli močopudným účinkům.

POZOR! Nikdy nepijeme čistý jablečný ocet bez ředění! Jablečný ocet má potenciál způsobit popáleniny jícnu.

Jak dlouho užívat jablečný ocet

Pití tohoto elixíru nemá žádné časové omezení. Takže jej pijeme, jak dlouho jen budeme chtít. Dokud cítíme, že má pro nás benefity, pak jej pijeme. Pokud již necítíme, že už je pro nás užitečný a stačí nám to, pak jej vysadíme. Vše je individuální a záleží  na každém z nás. 

Trvanlivost

Vzhledem k tomu, že produkt má vysoké množství kyseliny octové, tak se ocet vůbec nekontaminuje patogeny. Ale i přesto jej musíš správně skladovat, aby jsi prodloužil životnost. Organický jablečný ocet vydrží neotevřený cca 2 roky. Ovšem otevřený a skladovaný v ledničce by se měl použít do jednoho roku. Nikdy ne déle. Ocet uchováváme v ledničce. Neměl by být vystaven přímému slunečnímu záření.

Kdo by se měl vyvarovat pití octu

Lidé s onemocněním ledvin se často musí vyvarovat konzumace příliš velkého množství draslíku. Jablečný ocet má vysoký obsah draslíku. Jedna polévková lžíce jablečného octa má 11 mg draslíku. Jeho užívání by se tak měli vyvarovat i lidé, kteří při svém onemocnění by neměli konzumovat vyšší podíl draslíku. 

Jablečný ocet – kosmetický elixír

A to je další strana tohoto jablečného zázraku. Je úžasný jako pleťové tonikum a jako vlasový oplach pro krásnější, lesklejší, zdravější hřívu. Rozhodně to vyzkouším a dám určitě vědět své zkušenosti. Jak to dopadlo. Čekají na tebe totiž články o vlasech i pleti a o mých tipech a zkušenostech, které mi pomohli. A budou to naprosto přírodní tipy, které stojí doslova pár kaček.

Jablečný ocet jako pleťové tonikum –  má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které mohou vydezinfikovat pokožku. Snadno se vstřebává do pokožky. Snadno se odstraní bakterie, olej a prach usazený hluboko v pórech. Je úžasný jako pleťový toner, který zatahuje póry, aby se nezanášely. Doporučuje se pro ženy s mastnou pletí. – Obsahuje kyselinu citronovou, alfa hydroxykeslinu. A to pomáhá k projasnění a vyhlazení pleti.  Také obsahuje polyfenolické antioxidanty, které také pomůže zlepšit vzhled pokožky. Recept na pleťové tonikum: 2 lžíce octa na 150 ml vody. (Můžeš zkusit i jiný poměr a sledovat stav tvé pokožky)

POZOR! Nedoporučuji používat neředěný jablečný ocet. Může způsobit popáleniny.

Jablečný ocet na vlasy

Vlasový oplach – Při pravidelném oplachu jsou vlasy lesklejší, hydratovanější, výživnější a také snižuje svědění pokožky hlavy. Je totiž antimikrobiální. Díky tomu může pomoci snížit houby a bakterie na pokožce hlavy, které jsou příčinou svědění pokožky. Jablečný ocet je bohatý na živiny, které jsou nezbytné pro růst vlasů, což z něj činí jeden z nejvyhledávanějších domácích léků na vypadávání vlasů.

Jablečný ocet má přírodní složky, které jsou v přírodě diuretické, které pomáhají snižovat řídnutí vlasů. Vlasy může tak posílit a můžou vypadat zdravěji. To také způsobí, že tvoje vlasy budou vypadat hustší a lesklejší než dříve.

Jablečný ocet zlepšuje krevní oběh do pokožky hlavy a tím zvyšuje růst nových vlasů zlepšením krevního oběhu do folikulů na pokožce hlavy. Může být také použit k léčbě infekcí pokožky hlavy. Jablečný ocet je bohatý na kyselinu jablečnou a různé minerály, jako je draslík, zinek a železo, které pomáhají bojovat proti krepatosti. Jablečný ocet je přírodní adstringent a jeho kyselá povaha z něj činí skvělý lék na péči o vlasy. Zabraňuje vysušování vlasů. Pro roztřepené, co musíte udělat, je masírovat vlasy jablečným jablečným octem po dobu 10 minut každé dva dny. To udrží vaše vlasy hydratované a zabrání krepatění nebo roztřepeným konečkům.

Recept na vlasový oplach: Do sklenici přidáme 2 lžíce jablečného octu a dolijeme do plna studenou vodou. Promícháme. Po umytí vlasů šamponem a kondicionérem opláchneme vlasy octovým oplachem. Vymačkáme z vlasů přebytečnou vodu a necháme uschnout volně. Můžeme také toto vlasové tonikum používat i po umytí vlasů. Stačí jej dát do rozprašovací nádoby. Nastříkat si toto vlasové tonikum do vlasů i na pokožku hlavy a promasírovat. 

Na závěr

Rozhodně vyzkouším, jak pleťové tonikum, tak i jablečný ocet do vlasů a určitě se o své zkušenosti podělím v dalším článku. Jablečný ocet doporučuji všemi 10. Za vyzkoušení určitě stojí.

celostni-medicina-a-zdravi
Lenka Heczková

Lenka Heczková

Terapeutka a koučka

Lenka Heczková je terapeutka a koučka se specializací na psychologii, vztahy a sexualitu, Ženskou energii, neurovědy, meditace a práce s podvědomím. Zaměřuje se na vztahové poradenství a psychologií, individuální i párové terapie, témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením. Dále se soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologií, používá techniky imaginace, meditace, dechové techniky, a poznatky z neurovědy.

8 Komentářů
 1. Péťa J.

  Skvělý článek, Leni 🙂 Vyzkouším 😉

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   To budu moc ráda a budu ráda i poté za odezvu, co ho vyzkoušíš. Je to fakt super pomocník za pár korun 🙂 Moc děkuji, Lenka

   Odpovědět
   • Péťa J.

    Jsem zpět. Už skoro 2 týdny používám jablečný ocet (koupila jsem ten BIO od Rossmannu, když jsem měla odpoledku😄) a je to skvělé 😉 Začalo mi to i moc chutnat i když to nesladím😄 Dám určitě doporučit i ostatním😉

    Odpovědět
    • Cesta Relaxace

     Tak to mám radost že ti to pomáhá. 🙂 Jsem ráda že ses nechala inspirovat a vyzkoušela to, doufám že ti jablečný ocet poslouží i dlouhodobě. 🙂 Jen se vždy ujisti že jablečný ocet není pasterizován. Jablečný ocet skrývá za pár korun mnoho účinků a radosti 🙂 Taky jsem ze začátku tu chuť musela překousnout a teď mi to tak chutná 😀 Díky moc 🙂

     Odpovědět
 2. Jana

  Chtěla bych se zeptat jakou barvu má mít jablečný ocet, můj není čirý ale dost zakalený

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Jano, rozhodně čirý jablečný ocet bych nebrala. Kvalitní ocet se pozná, že je zakalený, jak je popsáno v tomto článku a nejlepší dle mě je od značky alnatura. Přeji hezký den s pozdravem Lenka 🙂

   Odpovědět
 3. Helena Cinová

  Určitě vyzkouším, vím, že jablečný ocet je dobrý. Už jako dítěti mi maminka oplachovala octem vlasy. Děkuji určitě vyzkouším.

  Odpovědět
  • Cesta Relaxace

   Ahoj Heleno, určitě vyzkoušej a klidně nám zde pak nápis tvé postřehy a zkušenosti s jablečným octem. určitě budu ráda za tvou zpětnou vazbu. Rádo se děje a měj se hezky s pozdravem Lenka 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares