Toto je kompletní průvodce krok za krokem pro čakry, který obsahuje vše, co o nich potřebuješ vědět, jak je správně používat, léčit a harmonizovat.

Najdeš zde přesný postup, jak pracovat se sedmi základními čakrami, ale také s jakými aspekty života jsou spojené.

Samozřejmě nesmí chybět i meditace na harmonizaci a aktivací čaker a obecný postup krok za krokem, jak meditovat a mnoho dalšího, proto nezapomeň číst až do konce.

Úvod o čakrách

Celý vesmír je tvořen z energie a naše tělo není žádnou výjimkou. Hlavních 7 čaker hrají důležitou roli v souvislosti s harmonii s celým vesmírem a zdraví našeho těla.

Dávno před moderní technologií a vědou věděly staré kultury, že všechny živé věci se sebou nesou životní sílu. Nazývali ji centra energie, která se pohybovala uvnitř nás – 7 čaker.

Čakra je staré sanskrtské slovo, které doslova znamená kolo. Je to proto, že životní síla, čchi, nebo prána, která se pohybuje uvnitř nás, tak proudí a otáčí se. Tyto energetické centra jsou doslova jako sedm těl v jednom těle, počínaje spodní částí páteře a pohybující se až po vrchol hlavy.

U zdravého a harmonického člověka poskytuje těchto sedm čaker správnou rovnováhu energie pro každou část jeho těla, mysli a ducha.

Pokud se však jedna z našich čaker otáčí příliš rychle, je blokována, nebo se pohybuje pomalu, tak můžeme trpět zdravotními problémy.

Tím, že se dozvíš o sedmi čakrách, můžeš být více v souladu s přirozenými energetickými cykly svého těla.

Tyto informace můžeš použít k propojení fyzické, emoční a duchovní rovnováhy. A s těmito objevy můžeš začít harmonizovat své čakry a žít zdravý a harmonický život.

Co jsou to čakry

V těle máme 7 hlavních a základních čaker. Samozřejmě jich existuje více a některé dokonce i mimo naše fyzické tělo. Ale v tomto článku se zaměříme na těch 7 hlavních. Čakry jsou energetické centra, skrze které proudí životní síla, čchi, nebo prána.

Čakra se, jak už jsme si řekli výše překládá jako „kolo“. Těchto sedm základních čaker v těle jsou významná energetická centra, která začínají v horní části hlavy a končí v dolní části páteře. Regulují všechny části tvého tělesného systému a ovlivňují vše od emočního zpracování až po odolnost vůči nemocem.

Obvykle by se měl člověk zaměřit, aby těchto základních sedm čaker bylo otevřených a udržoval je ve vzájemném souladu. Pokud dojde k zablokování, nebo synchronizaci, může to negativně ovlivnit tvé fyzické a psychické zdraví.

Jakmile se naladíš na umístění svých sedmi čaker, staneš se zběhlým při otevírání čaker a rozvíjí své intuice a dovedností, které vedou k blokování. V důsledku toho můžeš odhalit problémy a vyřešit je dříve než se objeví a dříve, než budou mít vážné důsledky na tvé zdraví ve tvém životě. Kromě toho můžeš najít staré rány, emoční bloky, traumata a pracovat na jejich odstranění a transformaci. Stručně řečeno, díky správné znalosti čaker může dojít k uzdravení. Níže se podíváme na konkrétní čakry a jak je vyléčit a tím i celý svůj život.

Meditace na čakry

 • Nejprve se ujistí, že jsi na klidném místě a nikdo tě nebude rušit. Sedni si, nebo si lehni, tak aby jsi se cítil pohodlně. Zhluboka se pomalu a plynule nadechni a vydechni, soustřeď svou pozornost na svůj dech. Pokračuj v dýchání. Nech všechno napětí a stres z tvého těla odejít.
 • Nyní zaměř svou pozornost na spodní základnu své páteře – kostrč (pánevní dno) a představ si jasné točivé červené světlo. Prociťuj, jak pulzuje a rotuje s každým nádechem a výdechem.
 • Dále posuň svou pozornost nahoru po páteři do oblasti pár centimetrů pod pupkem na břiše. Prociť teplo jasného, ​​oranžového točivého světla. Znovu si všimni, jak se s tvým dechem pohybuje toto rotující a pulzující světlo ve tvém břiše.
 • Nyní nasměruj svou pozornost několik palců nad pupek do oblasti tvého solar plexu. Pravděpodobně znáš tuto oblast, protože když cítíš silné emoce, jako je láska nebo strach, tak tyto pocity můžeš cítit zde. Všimni si a prociťuj, jak intenzivní žluté světlo rotuje v tomto místě.
 • Přiveď pozornost dále do středu hrudníku, kde je tvé srdce. Tato oblast je spojená s jasně zeleným světlem. Prociťuj, jak toto zelené světlo zaplavuje tvůj hrudník a naplňuje ho láskou. Můžeš vnímat emoce, jako jsou láska, soucit, harmonie a radost.
 • Pak se zaměř na své hrdlo (krk), ponoř se mezi své klíční kosti. Představ si, že se v této oblasti točí jasně modré světlo. Můžeš cítit nutkání polknout, nebo si vyčistit hrdlo.
 • Dále posuň svou pozornost až k prostoru mezi obočím na třetí oko. Tato oblast je spojená s hlubokým indigovým světlem. Představ si, že se toto světlo točí v oblasti třetího oka a tvoje čakra třetího oka se otevírá.
 • Nakonec posuň svou pozornost na samý vrchol hlavy (temeno hlavy). Představ si pulzující, točivé fialové světlo, které svítí přímo z horní části hlavy. Toto světlo tě spojí s vesmírem klidně si toto spojení vizualizuj. Můžeš cítit mír, klid a vnitřní spojení, které přichází s pozorováním tohoto světla.

Speciální podprahová nahrávka pro léčení aktivaci a harmonizaci srdeční čakry

Využij naší podprahové afirmační nahrávky pro zlepšení tvých vztahů v životě, otevření srdeční čakry i svého srdce a mnoho dalšího.

Čakry z pohledu psychosomatiky

V psychosomatice bereme člověka jako propojení těla, mysli a duše. Proto je důležité se zaměřit i na čakrový energetický systém, jelikož jde o další součást jednoho celku. My nejsme jen tělo z masa a kostí, ale také máme energetickou formu a tím je naše duše a vědomí. Samotné myšlenky a emoce jsou energetické struktury.

Každá nemoc má svoji příčinu a proto je důležité zaměřit celostní propojení všech systémů, které se s námi slučují. Psychosomatika nám ukazuje v jaké oblasti máme problém a na co konkrétní nemoc, nebo zdravotní problém poukazuje v našem životě. Řešení vždy leží uvnitř nás, proto je potřeba provést vnitřní změnu a v tomto článku najdeš, která čakra je spojená s jakými nemocemi, aby jsi pochopil ještě další pohled na psychosomatiku a skutečné příčiny nemocí.

Typickým příkladem může být blok v oblasti srdeční čakry, který může být spojen s láskou a neodpuštěním. Následně se může projevit na fyzické rovině v podobě nemoci, nebo zdravotního problému. Odpuštění je konkrétně důležité pro druhou, třetí a čtvrtou čakru, proto neváhej a využij naší meditace pro hluboké odpuštění níže, ale nezapomeň číst dále, protože zde najdeš další skvělé možnosti, jak pracovat nejen na odpuštění, ale i na sebelásce, sebevědomí a mnoho dalšího.

Základní čakry a práce s nimi

V této části si řekneme vše, co je důležité pro sedm základních čaker a jak s nimi pracovat. Poskytnu ti základy, které potřebuješ k tomu, aby jsi si byl více vědom a ovládl tento aspekt sebe sama. Pomůže ti to správně pracovat s čakrami, ale taky jak odblokovat tvých sedm základních čaker, když to bude potřeba.

Najdeš zde důležité informace s čím je, která čakra spojená i s jakými nemocemi a následně řešení, které vede k uzdravení, harmonizaci čaker a jejích aktivaci. Nezapomeň, že každá čakra je individuální to znamená, že je spojena s jiným aspektem našeho bytí a má své jedinečné vlastnosti.

Nezapomeň, že každou čakru a zároveň celý energetický systém čaker lze aktivovat pomocí meditací. Návod krok za krokem pro meditace ti pomůže začít s meditacemi, nebo zlepšit tvou praxi a prohloubit propojení se svým vnitřním světem.

Obsah a struktura článku

 1. Kořenová čakra
 2. Sakrální čakra
 3. Čakra Solar Plexus
 4. Srdeční čakra
 5. Krční čakra
 6. Čakra třetího oka
 7. Korunní čakra

Objev nejdůležitější návyky pro tvůj život, které ti pomohou aktivovat tvé čakry a zlepší celý tvůj život. Ve videu níže najdeš ty nejdůležitější návyky, které prohlubují práci s čakrami a zároveň ti pomohou zlepšit tvůj život ve všech oblastech.

1. První kořenová čakra

Kořenová čakra je zodpovědná za tvůj pocit bezpečí. Zjisti více o této uzemňovací čakře a zjistěte, jak ji udržet v rovnováze, aby jsi měl pevný základ.

 • Barva – červená, rudá
 • Element – země
 • Části těla – páteř, kosti, zuby, nehty, tlusté střevo, konečník, prostata, konečník, nohy, chodidla, tvorba krve a stavba buněk
 • Žláza – nadledvinky
 • Hormony – adrenalin, noradrenalin
 • Kameny – granát, onyx, červený jaspis, hematit a rubín
 • Aromaterapie – cedr a hřebíček
 • Mantra – LAM
 • Smysl – čich

Odpovídá prvku země a základu, ze kterého pramení veškerý život. Představuje vše pevné, praktické aspekty našeho života a úroveň vědomí známou jako instinkt. V této čakře se naučíte uzemňovat energii svého těla na zemi. Tvé nohy fungují jako kořeny, které se tyčí dolů ze spodní části páteře. Myslí na tyto kořeny jako na dvě zástrčky, když je spojíš se zemí, tak vytvoříš energii pro zbytek těla a vyšší energetické centra. Proto nezapomeň chodit boso po přírodě a nasávat tuto energii do sebe a současně se uzemňovat.

Kořenovou čakru můžeme najít na spodním konci páteře, je mezi pohlavními orgány a konečníkem. Je základním pilířem pro všechny vyšší čakry, protože je vyživuje. Energie země, tak proudí do celého našeho energetického systému.

O kořenové čakře

Role první kořenové čakry je spojení všech svých energií se zemí, což se nazývá uzemnění. To znamená, že nás spojuje s fyzickým světem. Je spojena se zemí i přírodou a stejně tak i v našem životě reprezentuje pevnou půdu pod nohama. Jde o základ pro náš život, protože symbolizuje přežití, materiální zabezpečení, existenci, rodinu a reprodukci vlastního druhu. Kořenová čakra se skládá ze všech možných aspektů, které se spojují se stabilitou ve tvém životě. To zahrnuje tvoje základní potřeby, jako je jídlo, voda, přístřeší a bezpečnost, ale také zde patří i tvé emocionálnější potřeby, jako je zbavit se strachu. Strach je největší nepřítel kořenové čakry! Když jsou tyto potřeby naplněny, tak se cítíš uzemněný a v bezpečí.

Toto je první z čaker spojená s hmotným světem. Vyvážení kořenové čakry vytváří pevný základ pro otevírání dalších vyšších čaker. Představ si, že položíš pevné základy domu, ve kterém budeš žít po zbytek života. Jak pevné základy by to museli být? Pevný základ zabudovaný do půdy poskytuje stabilitu, kterou potřebuješ pro vytvoření domu naplněného radostí, láskou, bezpečím, hmotným zajištěním, pro zbytek tvého života.

První čakra je spojená s následujícími funkcemi nebo vlastnostmi chování:

 • Bezpečnost pocit bezpečí
 • Přežití
 • Základní potřeby (jídlo, spánek, přístřeší atd.)
 • Fyzická identita a aspekty sebe sama
 • Základy obecně
 • Podpora 

Kořenová čakra poskytuje základ, na kterém stavíme svůj život. Podporuje nás v růstu a pocitu bezpečí při zkoumání všech aspektů života. Souvisí to s naším pocitem bezpečí s ohledem na naše tělesné potřeby, nebo s ohledem na bydlení a finanční bezpečnost. Abych to shrnul, první otázky čakry se týkají myšlenky na přežití a bezpečí. Kořenová čakra je místo, kde jsme se uzemnili na zemi a zakotvili naši energii.

Nemoci spojené s kořenovou čakrou

Časté fyzické příznaky nevyvážené kořenové čakry: bolest v dolní části zad, ischias, křečové žíly, zácpa, průjem, rektální – anální problémy, impotence, zadržování vody a problémy se slabinami, boky, nohy, kolena, kotníky a chodidla

Časté psychické příznaky nevyvážené kořenové čakry:  osamělost, nejistota, nevědomost, opuštěnost, nerozhodnost, depresivní nálady, deprese a úzkosti, závislosti, fobie, posedlost.

Otevření a harmonizace kořenové čakry 

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga hlavně ta zaměřená na čakry, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je zbavit se strachu, zejména pokud jde o strachy a obavy týkající se přežití, materiálního zajištění, peněz, vlastního zabezpečení, ale samozřejmě jsou to i další strachy a strach obecně. Obecně strach zatěžuje první čakru a dostává ji do disharmonie.

Třetí krok je trávit, co nejvíce času v přírodě a propojit se s přírodou a matkou zemí. Nasávat její energii a zároveň se uzemnit a vytvořit pevné kořeny a stabilitu pro tvůj život. Choď každý dne do přírody ideálně na několik hodin denně. Můžeš objímat story, chodit na boso a mnoho dalšího. Dokonce můžeš spojit meditací a pobyt v přírodě.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. S kořenovou čakrou se spojují kameny jako jsou granát, onyx, červený jaspis, hematit a rubín.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra LAM.

Barvy: Aktivujte se jasně svítící červenou barvou. Dokonce i hluboký pohled do ohně, nebo na červánky na obloze pomáhají k léčení, aktivaci a harmonizaci této čakry.

2. Druhá sakrální čakra

Druhá čakra je místem, odkud pochází kreativní a sexuální energie. Otevři druhou čakru pro pocity hojnosti, potěšení a radosti.

Sakrální čakra je domovem kreativní energie a tvůrčí životní síly, která ti pomůže užít si svůj život zde na zemi. Tato čakra se spojuje s identitou člověka a přináší kreativní energii, která ti pomůže obohatit tvůj život.

 • Barva – oranžová
 • Element – voda
 • Části těla – hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, a vše tekuté (krev, míza, sperma, trávicí šťávy atd.)
 • Žlázy – varlata, vaječníky, prostata, u žen i regulace cyklu
 • Hormony – estrogen, testosteron
 • Kamenykarneol, oranžový zinek, jantar, tygří oko, oranžový korál a karneol, adulár, ortoklas, tygří oko, citrín, rutil, zlatý topas.
 • Aromaterapie – ylang-ylang, santal
 • Mantra – VAM
 • Smysl – chuť

O sakrální čakře

Skrze spojení s druhou čakrou můžeme zažívat absolutní spojení sebe a svého bytí. Jde o sebevyjádření pomocí tvořivého procesu, své vlastní kreativity, kterou projevujeme skrze pocity a tvořivé myšlenky a následnou akci. Tímto můžeme projevit sami sebe v čisté formě.

Tato čakra je spojena s elementem vody a s vodou je spojené vše živé. Voda má především také jiné funkce, jako jsou odplavání nečistot a to, jak vnějších, tak i vnitřních v podobě očišťujícího a detoxikačního procesu. Na duševní a mentální úrovní jde o uvolnění pocitů a myšlenek.

Sakrální čakra je také domovem tvořivé rodící síly a energie u ženy. U muže zahrnuje její funkci funkčnost pohlavních orgánů, které v sobě nesou energii ke stvoření nového života.

Sakrální čakra je spojena s následujícími psychologickými a behaviorálními funkcemi:

 • Emoce a pocity
 • Vztahy spojené s intimitou a sexualitou
 • Vyjádření sexuality a smyslné potěšení
 • Pocit vnějšího a vnitřního světa
 • Tvořivost
 • Fantazie

Sakrální čakra je spojena s oblastí emocí. Je to centrum našich pocitů a představ (fantazii). Zejména je aktivní v naší sexualitě, ve vyjádření našich smyslných a sexuálních tužeb.

Nemoci spojené se sakrální čakrou

Časté fyzické příznaky nevyvážené sakrální čakry:  problémy s ledvinami a infekce močových cest, chronická bolest dolních zad, sexuální poruchy, neplodnost, gynekologické problémy, dysfunkční menstruační cykly a problémy se střevy, slezinou a žlučníkem.

Časté psychické příznaky nevyvážené sakrální čakry: poruchy příjmu potravy, závislosti, nízké sebevědomí, problémy se závislostí, nízké libido a nevyvážené emoce.

Otevření a harmonizace sakrální čakry 

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je zábava, radost a užívání si života naplno. Jednoduše řečeno užívej si života! Vytvoř umělecké dílo, protože kreativita otevírá a aktivuje tuto čakru. Miluj se svým partnerem, ale nezapomeň do toho zapojit tantru vášeň a probudit své energie. Není sex jako sex. Klasický sex ti absolutně nepomůže a ještě ti může ublížit. Doporučujeme vědomý sex, který otevírá srdce a srdeční čakru, pomáhá v sexuální transmutací a vyživuje tvé tělo, mysl i tvou duši.

Třetí krok je, že se ve svém každodenním životě otevřeš tvořivosti, protože tímto můžeš velmi výrazně druhou čakru vyvážit a aktivovat. Udržováním zdravého sexuálního života a milovat, ale také respektovat své tělo. Spoj se se svými emocemi a zjistí, zda nemáš v sobě potlačené nějaké pocity, které držíš někde v sobě. Zpracuj tyto pocity zdravým způsobem a nauč se ovládat své emoce a pracovat se svou myslí, protože to je velmi důležitá součást druhé čakry. Dokonce i jóga ti pomůže zpracovat své emoce a naučit se je kontrolovat.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. Se sakrální čakrou se spojují kameny jako jsou karneol, oranžový zinek, jantar, tygří oko, oranžový korál a karneol, adulár, ortoklas, tygří oko, citrín, rutil, zlatý topas.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra VÁM.

Barvy: Aktivujte se oranžovou barvou. Ale také se aktivuje pohledem na tekoucí vodu.

3. třetí solar-plexus čakra

Třetí čakra se nazývaná také solar plexus čakra a je zdrojem osobní moci a řídí sebedůvěru, sebevědomí, energii válečníků a sílu transformace. Ujisti se, že tvoje čakra solar plexu je otevřená a aktivní tak, aby jsi mohl využívat svou osobní sílu a energii.

 • Barva – žlutá až zlatožlutá
 • Element – oheň
 • Části těla – spodní část zad, dutina břišní, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém
 • Žláza – slinivka břišní, játra
 • Hormony – insulin (žluč)
 • Kameny – Citrín, žlutý safír, měsíční kámen, sluneční kámen
 • Aromaterapie – levandule, rozmarýn, bergamot
 • Mantra – RAM
 • Smysl – zrak

O čakře solar plexu

Třetí čakra se nazývá také někdy jako sluneční čakra, nebo sluneční pletenec, ale také manipura, což znázorňuje lesklý klenot. Manipura je původní sanskrtské jméno čakry Solar Plexus. Nachází se těsně nad pupkem v oblasti solárního plexu a jde až po hrudní kost, je zdrojem osobní moci a řídí sebedůvěru a sebevědomí, energii válečníků a sílu transformace. Solární čakra ovládá také metabolismus a zažívání.

Když se cítíš sebevědomě, máš silný smysl pro účel a jsi motivovány, protože tvoje třetí čakra je otevřená a zdravá. Pokud trpíš nevyvážeností čaker a máš třetí čakru zablokovanou, tak můžeš trpět nízkou sebeúctou, sebevědomím a sebedůvěrou, ale také můžeš mít potíže s rozhodováním a mít problémy s hněvem, zlostí, agresi, nebo sebekontrolou. To znamená, že tvoje sluneční čakra je zablokována a proto nemůžeš dosáhnout svého plného potenciálu.

Hlavní významy spojené s třetí čakrou jsou:

 • Vůle, osobní moc
 • Převzetí odpovědnosti za svůj život a převzetí kontroly
 • Duševní schopnosti jako intelekt
 • Formování osobních názorů a přesvědčení
 • Rozhodování, stanovení směru a vnitřních hranic
 • Osobní identita a osobnost
 • Sebevědomí a sebedůvěra
 • Sebekázeň
 • Nezávislost

Když je čakra solar plexus otevřená a energie v tomto centru jsou vyrovnané, tak tyto funkce přirozeně fungují správně v prospěch člověka. V případě, že je narušen tok energie, ať už z jakéhokoliv důvodů, jako příliš aktivní, nebo zablokované čakry solar plexu, tak se mohou příznaky pohybovat od energetických přes emocionálních po fyzické bloky.

Nemoci spojené s čakrou solar plexu

Časté fyzické příznaky nevyvážené čakry solar plexus: zažívací a střevní poruchy, poruchy trávení, poruchy příjmu potravy, špatný metabolismus, cukrovka, obezita, ekzém, akné a další kožní stavy související se stresem.

Časté psychické příznaky nevyvážené čakry solar plexu: poruchy paměti a soustředění, časté obavy, závislost na cukru, nespavost a poruchy příjmu potravy a nevyrovnané emoce.

Otevření a harmonizace čakry solar-plexu

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry. U tohoto energetického centra navíc doporučují použít čakrovou akupunkturu, protože je velmi užitečná koneckonců podívej se sám na vědecké studie.

Druhý krok, jak oživit energii čakry solar plexus a aktivovat ji, je přemýšlet o věcech, ve kterých víš, že jsi dobrý. Zaměř se na své talenty a silné stránky a nauč se je využívat ve svém životě. To zlepší tvou sebedůvěru i sebevědomí a posílí tvou třetí čakru.

Třetí krok je pohled do slunce, který pomáhá aktivovat a léčit tuto čakru. Jinak obecně práce na sebevědomí a sebedůvěře je klíčem, jak aktivovat a oživit tuto čakru.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. S čakrou solar plexu se spojují kameny jako jsou citrín, žlutý safír, měsíční kámen, sluneční kámen

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra RAM.

Barvy: Aktivujte se jasně žlutou barvou. Dokonce i pohled do slunce pomáhá k léčení, aktivaci a harmonizaci této čakry.

4. Čtvrtá srdeční čakra 

Srdeční čakra (anahata) je jednou z nejkrásnějších a nejbohatších čaker a vyzývá nás, abychom čerpaly ze svých pokladů, nádherných pocitů a zkušeností. Jednoduše, aby jsme milovali a byli milováni. Nachází se v oblasti srdce, ve středu hrudníku, a proto se také nazývá srdeční centrum. Srdce je považováno za symbol lásky, proto i tato čakra je sídlem lásky.

Stejně jako láska je nekonečná, tak i srdeční čakra je rovněž nekonečná. A rozsah a záře energie této čakry závisí na hloubce našich vztahů. Když se naše srdce otevře bezpodmínečné lásce, naše láska se stane nekonečnou.

 • Barva – zelená, růžová a zlatá
 • Element – vzduch
 • Části těla – srdce, horní část zad s hrudníkem, spodní část plic, krev a krevní oběh a kůže
 • Žláza – brzlík
 • Hormony – thymohormon
 • Kameny –  růžový křemen, zelený turmalin, malachit, granát, nefrit, jadeit, růženín a smaragd
 • Aromaterapie – růžový olej
 • Mantra – YAM
 • Smysl – hmat

O srdeční čakře

Všichni spojují své srdce s láskou, a to je přesně to, o čem tato čtvrtá čakra je. To zahrnuje lásku k druhým i lásku k sobě, proto je tato čakra také spojována se zdravím a léčením. I vědecké důkazy ukazují, jak se může čakrový systém propojit s medicínou a výsledky jsou úžasné. Tato čakra je centrem opravdové čisté a bezpodmínečné lásky.

Čtvrtá čakra je prostřední ze všech sedmi čaker, spojuje tři nižší a tři vyšší čakry. To je oblast, kde se setkávají fyzické a duchovní aspekty našeho bytí. Jde o propojení duchovního světa se světem fyzickým. Funkce této čakry je také sjednotit tyto dva proti póly skrze lásku a soucit.

Když je tvoje srdeční čakra otevřená a v harmonii, plyne tvůj život s láskou a soucitem, rychle a snadno dokážeš odpouštět a přijímáš ostatní i sebe. Uzavřená srdeční čakra může vést ke zármutku, hněvu, žárlivosti, strachu ze zrady a nenávisti vůči sobě a ostatním.

Pro spirituální uzdravení a propojení těla, mysli a duše jsou dnes nové studie, které ukazují nové směry pro zdraví a obecně vývoj v této oblasti.

Hlavní významy nebo funkce spojené se srdeční čakrou jsou:

 • Láska k sobě i ostatním
 • Kvalita vztahu
 • Soucit a empatie
 • Odpuštění i přijetí
 • Transformace a změna
 • Žárlivost 
 • Závislosti

Když je srdeční čakra otevřená, můžeš se cítit hluboce propojený se sebou a celým světem, můžeš cítit harmonickou výměnu energie, nebo-li dávání a přijímání lásky.

Pokud však dojde k zablokování srdeční čakry, můžeš mít potíže se svým vztahem k sobě i ostatním, jako je například nadměrná žárlivost, spolu závislost nebo uzavření a stažení se do sebe.

Nemoci spojené se srdeční čakrou

Časté fyzické příznaky nevyvážené srdeční čakry: pneumonie, astma, problémy s plícemi, problémy s prsy, dýchací potíže, bolesti v horní části zad, bolesti ramen a paží a předčasné stárnutí.

Časté psychické příznaky nevyvážené srdeční čakry: apatie, neodpouštění a obecně neschopnost odpustit a problémy s tím spojené, beznaděj, nedůvěra, pocity odloučení a samoty, smutek, žárlivost.

Otevření a harmonizace srdeční čakry 

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je odpouštět a to, jak sobě, tak i ostatním, kteří nám ublížili v životě, ale také propustit tyto křivdy a bolesti. Součástí uzdravení srdeční čakry je i naučit se milovat a začít lásku dávat. Kdo chce naplnit svůj život láskou a chce lásku umět přijímat, tak se musí prvně naučit lásku dávat. Sebeláska je absolutně tím nejdůležitějším aspektem pro uzdravení a aktivací této čakry.

Třetí krok je skutečně upřímný fyzický kontakt jako je objetí, úsměv, polibky, mazlení, hluboký milující akt s milující se osobou.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. Se srdeční čakrou se spojují kameny jako jsou růžový křemen, zelený turmalín, malachit, granát, nefrit, jadeit, růženín a smaragd.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra YAM.

Barvy: Aktivujte se zelenou barvou, ale také pohled na krásně zelené lesy a obecně zelenou přírodu. Dokonce i jemné vibrace růžové barvy pomáhají k léčení, aktivaci a harmonizaci této čakry.

Využij nejsilnějších nástrojů v kombinaci meditací a dalších nahrávek pro uzdravení tvého srdeční čakry, ale také svojí třetí čakry solar plexu. Tyto nástroje s kombinací meditací a dalších nahrávek ti pomohou zvýšit tvé sebevědomí a hlavně dosáhnout zdravého vztahu k sobě pomocí sebelásky. Více najdeš v odkazu níže.

srdecni-cakra-aktivace

5. pátá krční čakra

Krční čakra je spojena s komunikací, nasloucháním a vyjádřením sebe samého skrze vyšší formu (své pravé bytí). Jde o sebevyjádření a projevení svého skutečného vnitřního já. I proto je tato čakra velmi úzce spojena s druhou sakrální čakrou, protože kreativita jde ruku v ruce se sebevyjádřením.

 • Barva – světle modrá, stříbrná, zelenavě modrá
 • Element – éter
 • Části těla – oblast krku a šíje, čelisti, uši, hlasové ústrojí, hrtan, horní plíce, průdušky, hltan, paže
 • Žláza – štítná žláza
 • Hormony – thyroxin
 • Kameny – achát modrý, lapis, azurit, safír, akvamarín, tyrkys, chalcedon a tyrkenit
 • Aromaterapie – šalvěj, eukalyptus
 • Mantra – HAM
 • Smysl – sluch

O krční čakře

Pokud máme plně otevřenou krční čakru, tak dokážeme otevřeně a bez předsudků a obav vyjadřovat své pocity a myšlenky, ale sebe samého a svoji jedinečnost a to, jak svou slabost, tak i své silné stránky. V tu chvíli vyjadřujeme své čisté bytí (své skutečné a pravé já). Pak jsme schopni přiznat a hlavně přijmout svou slabost, ale i ukázat svoji sílu. S tím se pojí schopnost vyjádřit tvořivost sebe samého s celou a pravdivou svou osobitostí, ale na druhou stránku umíme taky mlčet, pokud je to to zapotřebí.

Věda poukazuje, že uvnitř člověka je skutečně energetický systém, který je velmi úzce spojený s projevem a sebevyjádřením jako právě naše pátá čakra, jelikož jde o našeho ducha, ale i naše bytí a vědomí.

Krční čakra je spojována s následujícími psychologickými a behaviorálními charakteristikami:

 • Vyjádření, zejména schopnost vyjádřit svou pravdu, pravdomluvnost
 • Komunikace ať už je to verbální nebo neverbální
 • Spojení s éterickou říší, jemnější sféry ducha a intuitivní schopnosti
 • Sklon k tvorbě, promítání nápadů a plánů do reality
 • Realizace tvého povolání a životního účelu (smyslu života)
 • Dobrý smysl pro načasování

Krční čakra je o vyjádření sebe sama. Tvoje pravda, smysl života, tvořivost. Všimni si, že tato čakra má přirozené spojení s druhou sakrální čakrou, centrem emocí a kreativity. Krční čakra se zaměřuje na vyjádření a promítnutí kreativity do světa podle své dokonalé formy, nebo autenticity.

Další funkcí krční čakry je spojit tě s duchem. Díky své poloze je často považována za „úzký profil“ pohybu energie v těle. Je umístěna před čakrou třetího oka. Otevření krční čakry může výrazně pomoci vyrovnat tvou vizi, intuici, ale také uvolnit tlak, který může ovlivnit srdeční čakru, která je umístěná pod ní.

Krční čakra je spojena s éterickým tělem. Je to také velmi důležitý bod pro sladění energie celého systému čaker.

Nemoci spojené s krční čakrou

Časté fyzické příznaky nevyvážené krční čakry: problémy v nosní oblastí, podrážděné dutiny, Problémy se sluchem a v oblastí ucha, bolest v krku, bolest čelisti , ztráta hlasu, problémy se štítnou žlázou, problémy se zuby, dásní, onemocnění jícnu a mandlí.

Časté psychické příznaky nevyvážené krční čakry: nervozita, úzkost, strach, poruchy pozornosti, pocit izolovanosti, koktaní.

Otevření a harmonizace krční čakry 

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je tvořit a věnovat se kreativní činnosti, protože to je skvělý způsob, jak aktivovat uzdravit tuto čakru. Můžeš dokonce propojit i kreativní činnost a práci s emocemi viz další krok.

Třetí krok je zbavit se bloku a naučit se správně vyjadřovat své myšlenky, pocity a projevit své pravé já. Můžeš tyto pocity a myšlenky vyjádřit pomocí malování, psaní, tancem, nebo zpěvem i když výsledek nebude nejlepší, ale důležité je, aby se tvé emoce uvolnily.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. S krční čakrou se spojují kameny jako jsou achát modrý, lápis, azurit, safír, akvamarín, tyrkys, chalcedon a tyrkenit.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra HAM.

Barvy: Aktivujte se jasně světlé modrou barvou.

6. šestá čakra – třetí oko

Šestá čakra se nachází v oblasti třetího oka a spojuje tě s centrem intuice. Když je otevřená, může ti pomoci činit dobré rozhodnutí a dokonce tě ochrání před možným nebezpečím.

 • Barva – indigově modrá, žlutá, fialová
 • Části těla – obličej, oči, uši, nos, dutiny, malý mozek, centrální nervový systém
 • Žláza – podvěsek mozkový (hypofýza)
 • Hormony – vasopresin (adiuretin), pituitrin
 • Kameny – Sodalit, tyrkysová a opalitová perla, modrý topaz, indigově modrý safír a ametyst
 • Aromaterapie – máta peprná, jasmín
 • Mantra – KŠAM
 • Smysl – mimosmyslové vnímaní (šestý smysl)

Šestá čakra je čakra třetího oka, která je spojená s moudrostí a čistým bytím. Tato čakra otevírá tvoji mysl informacím mimo hmotný svět to znamená svět 5 smyslů.

O čakře třetího oka

Tato čakra třetího oka je spojena s mimosmyslovým vnímáním, intuici, moudrosti a čistým bytím. Otevřená šestá čakra může umožnit jasnozřivost, telepatii, snění, rozšířenou představivost a vizualizací. Dokonce pomáhá i při astrálním cestování.

Nachází se na čele, mezi obočím nad kořenem nosu a je středem intuice a předvídavosti. Funkce čakry třetího oka je řízena principem otevřenosti a představivosti.

Rozvíjí této čakry pomáhá k lepšímu a reálnějšímu prožitku vizualizace. To zlepšuje manifestační schopnost a můžeme tak rychleji a snadnější si do svého život přitáhnout cokoliv chceme. Také nám pomáhá zlepšovat intuici a mimosmyslové vnímání a mnoho dalšího.

Barva této čakry je tmavě modrá, nebo-li indigová.

Čakra třetího oka je spojena s následujícími psychologickými a behaviorálními charakteristikami:

 • Vnitřní vidění, ale také vědění a cítění
 • Intuice
 • Vnímání jemných rozměrů a pohybů energie
 • Psychické schopnosti související zejména s jasnovidectvím a jasnozřivosti
 • Přístup k mystickým stavům a osvícení
 • Spojení s moudrostí a vhledy
 • Motivuje inspiraci a kreativitu

Čakra třetího oka je nástrojem k vnímání jemnějších kvalit reality. Překračuje všechny fyzické smysly až do říše jemných energií. Probuzení třetího oka ti umožní otevřít intuitivní citlivost a vnitřní vnímání.

Protože nás to spojuje s jiným způsobem vidění a vnímání, obrazy čaker třetího oka je velmi obtížné slovně popisovat. Podrobněji nás to spojí s nevymahatelným a nehmotným. Vize třetího oka jsou také často jemnější než běžné vize. Někdy dokonce mohou být vnitřní vize jasné jako film přehrávaný přímo před tvýma očima, ale někdy mohou být i rozmazané.

Když soustředíme svou mysl a vědomí, můžeme vidět za iluze, které stojí před námi (matrix) a mít více vhledů, abychom se naučili žít a vytvořili hlubší soulad s naším nejvyšším zdrojem.

Mimochodem čakra třetího oka je spojena s archetypálními dimenzemi a také s oblastí duchů.

Nemoci spojené s čakrou třetího oka

Časté fyzické příznaky nevyvážené čakry třetího oka: oční problémy, glaukom, ušní a sluchové potíže, páteř a problémy s pokožkou hlavy a vlasů.

Časté psychické příznaky nevyvážené čakry třetího oka: bolesti hlavy a migrény, noční můry, záchvaty, neurologické poruchy, poruchy osobnosti a neurózy, potíže s učením a halucinace.

Otevření a harmonizace čakry třetí oko

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je použít intuitivní cvičení jako například automatické psáni, nebo automatické malování a další různé formy cvičení zaměřené na intuici.

Třetí krok pro otevření třetího oka bude vyžadovat určitou praxi. Budeš muset věnovat nějaký čas tiché, samotné meditací. Nejprve si zvykni na pocit soustředění se na signály mimo tvé fyzické tělo. Následně se nauč poslouchat svého ducha a spojit se s ním. jaké to je. Když to budeš praktikovat často a pravidelně, tak zjistíš, že je jednodušší a snadnější spojení s energií tvého třetího oka a obecně s tvým vyšším já a tvými průvodci.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. S čakrou třetího oka se spojují kameny jako jsou sodalit, tyrkysová a opalitová perla, modrý topaz, indigově modrý safír a ametyst.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra KŠAM.

Barvy: Aktivuje se temně modrou barvou nebo-li indigo.

7. Sedmá korunní čakra

Sedmá čakra je náš zdroj osvícení a duchovního spojení se vším, co je (existuje). Je to spojení s našimi vyššími já, s každou bytostí na planetě a nakonec s vesmírnou energií, která vytváří vše ve vesmíru.

 • Barva – fialová a bílá
 • Části těla – velký mozek
 • Žlázy – šišinka mozková (epifýza)
 • Hormonyserotonin, melatonin
 • Kameny – ametyst, křišťál, diamant a bílý achát
 • Aromaterapie – lotos
 • Mantra – ÓM
 • Smysl – čisté bytí

O korunní čakře

Sedmá čakra je korunní čakra. Jde o centrum osvícení a našeho duchovního spojení s našimi vyššími já, ale i napojení na vesmír a vůbec jde o propojení všech a všeho ve své spirituální podstatě. Jak název napovídá, sedmá čakra se nachází na temeni tvé hlavy.

Korunní čakra je primárně spojena s hypofýzou a sekundárně s epifýzou a hypotalamem. Hypotalamus a hypofýza pracují ve dvojici pro regulaci endokrinního systému. Korunní čakra je díky své poloze úzce spojena s mozkem a celým nervovým systémem.

Všimni si, že energetický je sedmá čakra spojená s první čakrou, protože obě jsou na koncích čakrové soustavy.

Korunní čakra je spojena s následujícími psychologickými a behaviorálními charakteristikami:

 • Vědomí
 • Moudrost
 • Realizace, osvobození od omezujících vzorců
 • Vyšší stavy vědomí
 • Extáze a blaženost
 • Přítomnost

Korunní čakra je spojena s překračováním našich omezení, ať už jsou osobní, materiální, duchovní, nebo vázaný na čas a prostor. Právě tam se paradox stává normou, kde jsou zjevné protiklady. Kvalita vědomí, která přichází s korunní čakrou, je univerzální a transcendentní.

Když jsme ponořeni do této energie korunní čakry, tak cítíme stav blaženého spojení se vším, což je praktický duchovní extáze. Tato čakra umožňuje přístup k nejvyšší formě a osvícené moudrosti.

Můžeme také popsat tuto čakru jako bránu k vesmírnému já, k univerzálnímu vědomí. Je to spojeno s nekonečným, univerzem.

Nemoci spojené s korunní čakrou

Časté fyzické příznaky nevyvážené korunní čakry: citlivost na světlo, bolesti hlavy, demence, autoimunitní poruchy, neurologické poruchy (koruna čakry ovlivňuje zdraví našeho mozků a tím i celé naše duševní a fyzické zdraví).

Časté psychické příznaky nevyvážené korunní čakry: deprese, zmatek, ztráta víry, mentální odpojení, demence, epilepsie, schizofrenie.

Otevření a harmonizace korunní čakry 

První krok a možnosti léčení, harmonizace a otevření čakry je opět meditace a další cvičení jako je jóga, ale i čchi-kung. Obecně každé cvičení, které propojuje tělo a mysl má velmi příznivé účinky na čakry.

Druhý krok je obecně sebepoznání, ke kterému také lze použít meditací.

Třetí krok jednoduše se pokus otevřít a aktivovat svoji korunní čakru tím, že se zaměříš na vyvážení ostatních 6 čaker.

Kameny: Další způsob je za pomoci kamenů. S korunní čakrou se spojují kameny jako jsou křišťál, ametyst, diamant a bílý achát.

Mantry: Opakování manter může také velmi výrazně pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S korunní čakrou se pojí mantra ÓM.

Barvy: Aktivuje se fialovou a bílou barvou, které ji rozšiřují a otevírají.

cakry-srdce
0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Shares