Zeptal jsem se několika mých klientů a klientech, čeho nejvíce lituji? Odpovědi byli různé, ale přece jenom v něčem podobné.

Vždyť právě oni jsou tím nejdůležitějším článkem v řetězci našeho podnikání.

Zajímalo nás, co můžeme jako poskytovatele služeb změnit a dělat jinak pro ty, kteří za námi přicházejí pro pomoc, chtějí rady nebo vyřešit a zbavit se svých problémů.

Proto jsme se jich jednoduše zeptali. Odpovědi nás překvapily, poučily a někdy i rozesmály.

Ale přesto všechno, nás to přimělo něco změnit. Najit jiný a nový způsob, jak můžeme svůj kvalitní obsah a nástroje dostat i k těm, kteří to opravdu potřebují.

Čeho litují nejvíce?

Vybral jsem 7 nejdůležitějších myšlenek svých klientů, kterých jsem se ptal, čeho litují nejvíce v kontextu řešení svých problémů nebo uzdravení.

Myslím, že těchto 7 bodů má v sobě hodně inspirace a motivace, kterou mnozí z vás potřebují slyšet, aby mohli překonat počáteční strach, komfortní zónu, jistotu a pohodlnost, která vás rozhodně zabíjí, ničí a poškozuje váš život.

Kdy bude lepší čas než teď? Přestaň se pořád vymlouvat a začni jednat. Jinak mrháš svým životem, skrytým potenciálem a tvůj život ti utíká před očima.

Je čas to změnit. Je čas jednat. Je čas číst dále.

Tady máš 7 důvodů, proč nejsi tam, kde by jsi chtěl být.

1. Litují ztraceného času a příležitostí v důsledku samostatného hledání řešení

Někteří moji klienti litují toho, že své problémy neřešili hned s někým, kdo je tím procesem provede a ukáže jim cestu, namísto toho si mysleli, že to zvládnou sami. Chtěli ušetřit peníze, které je nakonec stály mnohem více.

Ať už to zvládneš sám nebo ne, v obou případech ztrácíš…

Často od svých klientů slyším, že to zkusí prvně sami. Hledají, pátrají na našich stránkách i na internetu a hledají informace. Ale marně.

Ptáš se proč?

Můžeš najít milion různých informací i nástrojů, ale pokud nebudou pohromadě a správně chronologicky strukturované, nedokážeš je využít jejich plný potenciál.

Možná existují střípky, které jsi nenašel. Možná to vše postrádá hlubší pochopení nebo informace a nástroje k vyřešení hlubších problémů nebo příčin, které s tím souvisí.

Možná začneš ze špatné stránky a nedosáhneš výsledku a ukončíš svou cestu v domnění, že to nefunguje. Ale to vše jen díky své blbosti.

Mrháš svým OMEZENÝM životním časem. Všechno obětuješ tomu, abys konečně vyřešil své problémy. Odsuneš svou rodinu na druhou kolej, možná přijdeš díky tomu o práci, začneš vydělávat méně, vzdáš se svých přátel, koníčků.

A co je nejhorší?

Začneš odsouvat i sebe a svůj život na druhou kolej v touze po vyřešení jednoho problému. Ale co zbytek tvého života? Ten chřadne a začínáš zjišťovat, že se objevují nové problémy, které vznikají v důsledku toho, že řešíš jednu životní oblast a zbytek zanedbáváš.

Já se ptám proč? Proč to děláš? Proč se tak nemáš rád? Tohle není sebeláska. To je její přesný opak.

Věř mi, když ti říkám, že vím, o čem mluvím, protože i já sám jsem chtěl ušetřit peníze a učil se marketing, ale nakonec jsem narazil na mnohá omezení, která nás v podnikání zbytečně limitují.

A toho času, který jsem za poslední roky ztratil na marketing, namísto toho, abych řešil a dělal to, co miluji nejvíce, tvořil více obsahu, online kurzů, vytvářel členství, dělal živé akce a mnoho dalšího.

Taky jsem došel k tomu, že se chci investovat do lidí, kteří jsou mnohem dál než já a ví moc dobře, co funguje a co ne. Mají za sebou několik let zkušeností, vzdělávají se v tomto oboru, rozumí mu do hloubky a testují novinky a udržují krok s vývojem marketingu.

Ušetřím tím čas, budu mít více času pro sebe, pro tvorbu obsahu, pomůžu mnohem více lidem a vydělám tím mnohem více peněz, které mohu investovat zpět do rozvoje sebe, naší značky a potažmo i do vás.

Mně se strašně líbí jedna myšlenka mého nedávného klienta:

Jeden můj klient, který prošel naším programem a konzultací se mnou, si uvědomil, že čas, který ztratil hledáním cesty pokusů a omylů, mu nikdo nevrátí. Zjistil, že jedinou skutečnou hodnotou v životě je čas, a že investovat do sebe není luxus, ale nutnost.

Slyšíš, není to luxus. Je to nutnost. Jsou na světě lidé, kteří obětují čas, úsilí a své peníze na to, aby se celoživotně vzdělávali, dělali něco, co je baví a naplňuje, rostli, zkoušeli, hledali nové cesty a způsoby, které fungují.

Proč bys to měl dělat, když můžeš investovat peníze do sebe u někoho, kdo touto dlouhou a těžkou cestou už prošel, ale také pomohl mnoha lidem tyto problémy překonat a nabízí ti všechny své zkušenosti, nástroje a strategii, která funguje?

Neinvestuješ tím peníze, ale čas. Čas, který ti nikdy nikdo už nevrátí. Čas, který můžeš věnovat své rodině, dětem, koníčkům, práci, která tě baví, vydělávání peněz, cestování, tvoření, inspirování a žití svého života naplno.

Stojí ti několik let svého života za to, abys ušetřil pár tisíc korun, které ti pomohou prodloužit život? Na tuto otázku si musíš odpovědět.

Mnoho různých klientů mi potvrdilo, že litují toho, i když o nás věděli už dříve, snažili se své problémy vyřešit sami. Litují toho ztraceného času, těch obětí, které je to stálo. Litují promarněného života v důsledku hledání správné cesty skrze pokusy a omyly.

Ne, neboj se, nesnažím se ti něco prodat za každou cenu. Není to manipulace k prodeji.

Jde mi spíše o to uvědomění a ten aha moment, který ti může ušetřit čas, úsilí a zachránit to, co v životě máš a můžeš o to přijít díky této slepé cestě něco vyřešit, kde vždy zaručeně něco obětuješ.

Chci, abys z těchto mých řádků těžil. Nekupuj si nic, pokud ti to nedává smysl nebo nejsi ochotný na sobě pracovat. Chci, abys věděl, že ta možnost tady je vždycky, ale teď mi jde o to, abys minimalizoval škody ve svém životě, který je krátký a má omezený čas, příteli.

Chci, abys měl všechny možné informace, prostředky a nástroje, abys se svým životním časem naložil, jak nejlépe dovedeš. Věř mi, že tvá manželka, partner, děti, rodina, tví blízcí ti za to poděkují a budou si tě mnohem více vážit.

Máš to ve svých rukou, příteli, přeji hodně štěstí a úspěchů, ať se rozhodneš jakkoliv.

Pokud chceš své problémy řešit a ušetřit tím nakonec čas, peníze a úsilí, kontaktuj nás a společně najdeme řešení, které ti pomůže tyto problémy vyřešit. Existuje vždy cesta. Zde je náš e-mail: info@cestarelaxace.cz

2. Litují především toho, že nezačali řešit své problémy, když byly ještě malé a zvládnutelné

Litují toho, že jsem své problémy neřešil dříve, když byly moje problémy jen malou hromádkou na stole. Teď je to papírový mrakodrap, který by způsobil závratě i zkušeným horolezcům.

Jinak řečeno jde o princip, že tito klienti odpověděli, že litují rozhodnutí neřešit své problémy na začátku, kdy by je to stálo mnohem méně úsilí, peněz, času a nemělo by to tolik obětí.

Místo toho se rozhodli své problémy neřešit, protože usoudili, že byly tak malé, že nestojí za to se jimi zabývat a řešení odsouvali a odsouvali. Problém je v tom, že i na první pohled malý problém je problém, který když mu nevěnujeme pozornost, rozroste se do obřích rozměrů.

Pak už to není o tom odsouvat své problémy, protože jsou malé a nestojí momentálně za to je řešit, ale jsou už tak složité a rozsáhlé, že je jednodušší od nich utíkat.

Utíkat tak dlouho, dokud nepřijde rakovina, deprese, rozchod, nevěra, krach firmy a další různé situace, které člověka zastaví a donutí, aby se zamyslel nad sebou, svým životem a tím, jak žije a přestal utíkat a začal to řešit.

To je častý příběh mnoha mých klientů, které koučuji nebo s nimi konzultuji jejich proces cesty k vyřešení problémů.

Útěk od problémů, negativních pocitů a tíživých myšlenek je tak často podceňován, že kdybych za tuto radu měl účtovat jedno euro, stal bych se nejlépe placeným koučem na světě.

Já vím, že si teď říkáš, že jde o něco, co je logické a každý o tom víme, tak proč to, Jirko, do prdele říkáš znovu a znovu?

I přes to všechno to drtivá většina nebere vážně. Berou to jako něco, co je snad samozřejmostí, ale jejich realita vypadá zcela odlišně od toho, co na první pohled zní jako klišé.

Můžeš si myslet, že utíkat před svými emocemi, minulostí, problémy a dalšími sračkami tvého života je řešením, ale ne, není. Vždycky tě to dožene. Chceš se potápět v hlubinách žumpy, kterou si celé ty roky nebyl schopen vyprázdnit? Myslím, že ne.

Ale co ti budu povídat… Stejně budeš pokračovat dále v utíkání od řešení… Alkohol, drogy, cigarety, porno, masturbace, sex na jednu noc, nakupování, televize, seriály, netflix, sociální sítě, workoholismus, pozitivní myšlení, počítačové hry, mobil, aplikace, seznamky, neustálé se soustředění na nové věci, vzrušení, zážitky a další laciné cesty, jak uniknout své bolesti, budou pro tebe vždy na prvním místě.

A víš co? To odděluje ty skutečně úspěšné a silné lidi, kteří něco dokážou, od těch, kteří se krčí a třepou nad pornem s povadlým penisem nebo novýma lodičkami, halenkou a kosmetikou v naději, že konečně budou vypadat lépe, mít sebeúctu a zaplní v sobě tu prázdnotu.

Ale pokud chceš patřit do těch 3 – 5 % skutečně úspěšných a silných lidí, kteří dosahují nadprůměrné výsledky, mám pro tebe řešení. Mám pro tebe strategii, cestu a možnost, jak s tím vším skoncovat tady a teď.

Chceš patřit k těm, kteří litují, že své problémy, minulost, negativní pocity, tíživé myšlenky a sračky ignorují a utíkají od nich? Nebo se chceš přidat na stranu tvůrců a tvořit si svůj svět plný skutečných hodnot a následovat své srdce, které tě povede k pocitům naplnění, radosti, štěstí a smyslu života. Pokud ano, přidej se k nám v našem online kurzu Vědomě žít – vědomě tvořit a začni konečně žít.

3. Litují toho, že své problémy neřešili a život jim mezitím utíkal mezi prsty

Většina klientů odpověděla, že litují toho, že své problémy nevyřešili dříve a ani se nikdy o to nesnažili. Litují toho, že přišli o kus svého života, ve kterém se museli potýkat s různými problémy, které jim bránily žít život naplno.

Roky života, kdy museli přežívat a žít v utrpení, fyzické nebo emoční bolesti, která jim bránila víc času trávit tím, co je baví, naplňuje, co milují a být víc s lidmi, na kterých jim záleží.

Mnozí z klientů si mysleli, že už je pro ně příliš pozdě, jsou příliš staří na to, aby v životě něco změnili nebo se pokusili něco vyřešit. Jiní byli příliš zastrašeni možností změny, obávali se neznámého, co by mohlo přijít. Zase jiní ani nevěděli, že existuje řešení jejich situace, a byli přesvědčeni, že se musejí naučit žít se svým problémem až do konce svých dnů. A někteří se smířili s myšlenkou, že život je prostě těžký a komplikovaný a že neexistuje žádná cesta ven.

Důvod, nebo spíše výmluva, proč své problémy neřešili, se najde vždy, ale to dělá slabý člověk. Silný člověk se vždy zvedne a hledá cestu, jak překonat problémy a překážky života, které přicházejí a dělají z něj silnějšího, lepšího a většího člověka.

Nyní se ohlížejí zpět s pocitem, že promarnili příliš mnoho drahocenného času, který by mohli věnovat radosti, vztahům, rodině, dětem, svým koníčkům, dělat to, co milují a co je naplňuje.

Uvědomují si, že zatímco některé překážky byly možná nevyhnutelné, mnohé z nich mohly být překonány, pokud by se aktivně snažili najít řešení, investovali do sebe a požádali by o pomoc. Tento poznatek je pro ně zdrojem motivace, aby už neodkládali důležité kroky v životě a začali jednat směle a s odhodláním.

Každý z nich by chtěl, aby jejich zkušenosti posloužily jako ponaučení pro ostatní: aby se nikdo nezalekl čelit svým strachům, aby se nezdráhali hledat pomoc a aby nezapomínali, že čas je vzácný a každý okamžik, který můžeme prožít naplno, je to nejcennější, co máme. Ano, je to výzva, aby každý z nás nepodceňoval sílu dnešního dne a začal tvořit změny, které přinesou lepší zítřky.

4. Litují toho, že neinvestovali peníze, čas a úsilí, namísto toho se vydali cestou, která je stála život

Lituji toho, že nevyužili našich produktů nebo služeb dříve. Chtěli ušetřit peníze, a proto využili nejprve bezplatných psychologů a terapeutů a psychoterapeutů na pojišťovnu, léků, levných zdrojů.

Jakých výsledků myslíš, že dosáhli? Ano, správně, dostali „náplast na bolest“ přístup, který je aplikovatelný na každého, ale efektivní pro nikoho.

Ale to je tak, když se spoléháš na pojišťovnu, dostáváš to, za co pojišťovna je ochotná zaplatit a nikoli to, co skutečně potřebuješ.

Můžeš si myslet, že se „léčíš“, ale jsi ve začarovaném kruhu, kdy se stáváš závislým na systému, který tě nikdy skutečně nevyléčí.

Jedná se pouze o udržování symptomů, nikoli o nalezení a řešení kořenové příčiny problému.

Tato zkušenost není určena k degradaci profesionálů v oboru duševního zdraví, kteří pracují v rámci systému pojišťoven. O tohle mi opravdu nejde. Je to spíše kritika systému, který často nepodporuje komplexní (celostní) a individualizovaný přístup potřebný pro trvalé uzdravení.

K tomuto probuzení nakonec dojde poměrně velká část lidí, ale zdaleka ne většina.

Určitě se ptáš, proč?

Protože to vidět nechtějí, ne proto, že by byli tak blbí, ale spíše proto, že je pro ně důležitá pohodlnost a komfortní zóna. Také proto, že nemají odvahu něco změnit, bojí se změny, bojí se, že budou muset opustit jistotu.

Jediná jistota, která existuje, je pouze změna! Pokud se tvůj život nemění, je něco špatně, a brzy to pocítíš, to mi věř. Mluvím z vlastní zkušenosti.

A pokud i přesto nehodláš nic měnit, pak počkej, až přijde deprese, rozchod, nevěra, rakovina, krach firmy nebo jiné zrcadlo, které tě zaručeně donutí něco změnit.

Pak přichází na řadu psychiatr, který bez větší rozvahy stanovuje diagnózu, která se nejvíce blíží symptomům, a to bez hlubšího zkoumání nebo analýzy.

Předepisuje léky, které mají údajně tento problém vyřešit. Někdy tě pošle k psychoterapeutovi, psychologovi, ale ty už víš, že to nikam nevede.

Konvenční pohled medicíny je skutečně zjednodušující – máš nerovnováhu neurotransmiterů a potřebuješ léky, aby jsi tuto rovnováhu znovu nastolil. Někdy to funguje. Někdy ne. Ale ať tak či onak, tato medikace nedělá nic pro znovunastolení rovnováhy, jejím úkolem je potlačit tyto nepříjemné příznaky.

Tento model předpokládá, že jsi rozbitý a jedinou opravou je lék… doživotní lék.

Tvé problémy výrazně ovlivňuji kvalitu života, ale ty naivně věříš, že ti to pomůže. Zatímco přístup konvenční medicíny se zaměřuje na vyvážení neurotransmiterů v mozku, celostní přístup se zaměřuje na nalezení hlavní příčiny a dalších aspektů a dominových efektů, které s ní souvisí. Jde o komplexní propojení všech částí.

Ale na to začínáš postupně docházet i ty sám.

Zjišťuješ, že tato cesta postrádá smysl, protože neřeší tvé problémy. Maximálně tě zbaví symptomů tvých problémů, ale nikdy ti nenabídne více.

Tedy kromě toho, že dlouhodobé brání léků, včetně antidepresiv, poškozuje tvůj střevní mikrobiom a způsobuje další skryté zdravotní problémy, což potvrzují i studie.

Tady už začínáš ztrácet naději. Naději na plnohodnotný život. Ale přesto zkoušíš hledat dál, protože se nechceš spokojit s utrpením a životem, který tě drží daleko od tvých snů.

Začínáš hledat placené terapeuty a služby, které jsou pokud možno, co nejlevnější. Řešíš cenu na úkor kvality, zkušeností a komplexního přístupu.

Jenže existují důvody, proč jsou určité služby levné. Odrážejí kvalitu, přidanou hodnotu, hodnotu člověka, který je provozuje nebo vytváří, ale také způsob, jakým člověk pracuje, zda řeší i podstatnou hloubku problémů nebo jede jen po povrchu.

Opět se setkáváš s neúspěchem. Pak přicházejí na řadu terapie – další past, která je určená k tomu, abys se stal závislým na cizí pomoci. Což degraduje tvé sebevědomí namísto toho, aby to tvé sebevědomí posílilo.

Stáváš se otrokem terapie a jsi nucen docházet na další a další sezení, což se v konečném důsledku prodraží více, ale ty jsi viděl počáteční investici jednoho sezení, které bylo mnohem levnější než komplexní systém, který ti ukáže cestu, předá nástroje, strategii pro vyřešení tvých problémů.

U terapie zažíváš chvilkové zlepšení. Chvíle naděje, kdy začínáš vidět světlo na konci tunelu, cítíš se na chvíli lépe, ale nakonec končíš zpět, tam kde jsi začal.

Najdeš maximálně vždy jeden malý kousek stavebnice, který ti ukáže střípek celkové stavebnice, kterou je potřeba postavit, abys dosáhl úspěchu.

V tu chvíli už nemáš důvěru ani naději, že by se tvé problémy mohly vyřešit. Začínáš si uvědomovat, že jsi utratil několik desítek tisíc ne-li stovek tisíc korun, přišel o mnoho měsíců nebo let svého života tápáním na jednom místě. Investoval tolik úsilí, které by stačilo pro vybudování celé vesnice s infrastrukturou.

Nakonec hledáš, pátráš a zjišťuješ, že existuje tolik různých faktorů a příčin, které mohou tvé problémy způsobovat.

Začínáš se v tom ztrácet. Nakonec zjistíš, že existuje jednoduchý, ale ucelený systém, který vede skutečně hluboko k objasnění tvých problémů, příčin a souvislostí. Získáváš jasnou strategii v podobě konzultace, kde máš krok za krokem jasnou cestu k výsledku.

Konečně přichází změna a začínáš vidět výsledky.

Tento příběh v různých proměnách poslouchám od svých klientů poměrně často.

Snažili se ušetřit peníze, protože naše ceny produktu a služeb jim přišly zbytečně moc drahé.

Hledali cestu, která bude „méně složitá“, protože náš celostní systém jde skutečně hluboko, obsahuje mnoho různých změn a vyžaduje mnoho akcí.

Chtěli se jen zbavit symptomů svých problémů bez řešení hlubších příčin, protože jim to přišlo moc složité, zbytečné, drahé a časově náročné. Po pár měsících, maximálně letech, bez zjevných symptomů se jejich problém vrátil ve stejné nebo horší podobě.

V konečném důsledku utratili mnohem více času, úsilí, peněz a stálo je to mnohem více obětí, protože si mysleli, že své problémy obchčijou. Ale skutečnost byla jiná.

Nejjednodušší cesta není nikdy ta správná, protože je plná kompromisů, rychlých oprav a povrchních řešení, které tě sice na chvíli uspokojí, ale dlouhodobě tě neposunou tam, kam chceš jít.

Nakonec se velká část těchto lidí vrátí zpět a dávají mi za pravdu, že měli začít rovnou u nás, kde měli všechno pohromadě, techniky, nástroje, informace i strategii k vyřešení problémů nebo uzdravení.

Namísto toho se vydali méně náročnou cestu, která byla levnější, ale ve výsledku tím ztratili mnohem více peněz, času, úsilí a přišli o mnoho důležitých lidí ve svém životě, práce, koníčků a hlavně o čas, který jim nikdo nevrátí.

Nemusíš taky tak dopadnout, proto nás kontaktuj a pomůžeme ti ukázat cestu, předáme ti nástroje a techniky, naučíme tě je používat a vytvoříme s tebou strategii, která tě povede na cestu k uzdravení a vyřešení problémů.

5. Litují toho, že nebyli konzistentní a neprošli procesem až do úplného konce

Mnoho mých klientů odpovědělo, že litují toho, že nebyli konzistentní až do úplného konce.

Jinými slovy, pracovali na sobě, a když viděli první výsledky nebo se jim značně ulevilo, přestali. „Tohle byla největší chyba v mém životě,“ řekla jedna moje klientka.

Asi tušíš proč, že?

Když zmizela bolest, která ji svírala a dokázala zase opět najít rovnováhu a klid, přestala pokládat za důležité pokračovat v nastaveném procesu. Věřila, že problém je vyřešený, když se zbavila symptomů, které ji nejvíce tížily.

Bohužel toto slunečné období jejího života trvalo jen pár okamžiků a raz na raz to přišlo zpět a položilo ji na kolena.

Ne, nebyla to jen recidiva, ale položilo ji to na lopatky. Její situace se vrátila v mnohem horší podobě, takže musela začít brát antidepresiva, aby se stabilizovala a mohla začít na sobě opět pracovat.

Tentokrát už ale vytrvala a byla konzistentní až do konce. Dostala cennou lekci, kterou dostane každý, kdo nevydrží u procesu až do konce.

Vyřešit své problémy není snadné. Cesta je plná nástrah, vzestupů a pádů, ale věř mi, když ti říkám, že klíčem k úspěchu je být konzistentní a vytrvalý až do samotného konce.

Opět, tato její cesta a cesta dalších mých klientů sebou nesla mnoho obětí. Ztracený čas, peníze, úsilí a často také oběti, kdy lidé přišli o vztah, kamarády, práci, příjem – tok peněz a partnera či partnerku.

Musela opět opakovat celý proces a procházet si stejnou a někdy i horší bolestí, ať už fyzickou nebo emoční.

Toto je nejčastější příběh mých klientů, kteří se nedokázali plně uzdravit. Chyběla jim vytrvalost a nebyli konzistentní až do úplného konce. Přestali na sobě pracovat při prvních pozitivních výsledcích, kdy se jim ulevilo a mysleli si, že je vše vyřešené.

Bohužel není a vždy se to časem vrátí a často ještě v mnohem horší podobě. Ale někteří lidé potřebují dostat tuto cennou lekci, aby nakonec vše dotáhli do úspěšného konce.

I já svého času, před několika lety, jsem nedosáhl výrazných změn ve svém životě a zlepšení, protože jsem vždy přestal, když problémy a bolesti zmizely a já si myslel, že je vše vyřešené. Bohužel nebylo. Dostal jsem několikrát tvrdou lekci. Stálo mě to mnoho času, úsilí a peněz. Přišel jsem o neskutečné možnosti, koníčky, partnerku, možnost vydělat peníze i práci.

Určitě takto dopadnout nechceš, že? Proto bys si měl zapamatovat, že být konzistentní a vytrvalý až do úplného konce je klíčem k trvalému uzdravení a trvalým změnám. Dalším klíčem k trvalému uzdravení a změnám je… To si popíšeme v dalším bodě.

6. Litují toho, že se vzdali svého nového života a nevážili si ho

Litují toho, že po uzdravení a vyřešení svých problémů opět sklouzli a začali žít ve starém módu, starém životním stylu a dělat vše jako dříve, což jim opět způsobilo stejné a někdy i horší problémy.

Jde o lidi, kteří si myslí, že stačí přetrpět určitý čas, kde zatnou zuby a vynaloží úsilí na to, aby dělali vše, co jim pomůže se uzdravit nebo vyřešit jejich problémy. Ale jakmile dosáhnou požadovaných výsledků, postupně se vrátí zpět ke svému starému „dobrému“ životnímu stylu, který vedli dříve.

Najednou zase obětují svůj život pro druhé, staví své partnery a děti na první místo. Začínají sebe zanedbávat, odsouvat na druhou kolej. Začínají zase pracovat více a více a touha po penězích je zaslepí tak moc, že obětují své práci a touze vydělávat více svůj život a hlavně své zdraví.

Zase si začnou říkat, že žijí jen jednou, tak proč by si měli odepírat chipsy, smažené, zpracované potraviny, sladkosti, McDonald, KFC, buchty a další nezdravé potraviny, kterými se zabíjejí.

Mohou zase začít kouřit, pít alkohol a dělat všechny ty věci, které způsobily jejich problémy.

Tato nedbalost a návrat ke starým vzorcům chování v konečném důsledku vede vždy k relapsu, ke znovu vzniku těch samých a někdy dokonce ještě horších problémů, které byly kdysi úspěšně překonané .

Relaps není jen prostým vrácením se k starému životnímu stylu; je to spíše ztráta uchopení nově nalezené rovnováhy a zdraví.

Je to jako zapomenout na to, jak důležité je stát pevně na vlastních nohou a místo toho se vrátit k oporám, které jsi už jednou opustil.

Když člověk zanedbává svůj osobní rozvoj a přestane investovat do sebe, je to jako odložit štít ve chvíli, kdy je nejvíce potřeba. A to otevírá dveře pro staré strachy, nejistoty a destruktivní návyky, aby se vloudily zpět do života.

Relaps je často znamením, že proces uzdravení nebo vyrovnání se s problémy nebyl úplně integrován do každodenního života, že nebyl zcela pochopen nebo přijat. Je to připomínka, že práce na sobě je nepřetržitý proces, který vyžaduje konstantní pozornost a pečlivou údržbu. Proto je tak klíčové naučit se rozpoznat signály, které předcházejí relapsu a mít strategie, jak jim čelit a udržet se na cestě osobního růstu.

Tito klienti litují toho, že po uzdravení a překonání problému se vrátili zpět ke svému starému životu a tím umožnili vytvořit prostor pro relaps a znovu vznik stejných a často i horších problémů a onemocnění.

A právě tady se ukazuje síla opravdové změny, která není jen dočasným řešením, ale trvalým závazkem k lepšímu životu. Uzdravení nebo vyřešení problémů není konečná stanice, ale spíše nový začátek, příležitost znovu nastavit směr života a udržovat nové, zdravější návyky.

Udržet se na této cestě vyžaduje nejen disciplínu, ale i hluboké porozumění sobě samému, sebelásku a neustálé připomínání si, proč jsi se rozhodl pro změnu. Chce to také mít podpůrnou síť – lidi kolem sebe, kteří tě podporují, rozumějí ti a pomáhají ti zůstat na správné cestě.

Největším úkolem tedy není jen přestat dělat to, co škodí, ale také začít dělat to, co ti prospívá a dělat to s láskou a radostí, den co den.

Pokud to děláš s pocitem donucení nebo jen proto, aby se tvé problémy a nemoci nevrátily, je to špatná cesta a stejně selžeš. Znovu onemocníš a tvé problémy se vrátí v plné síle.

Začni svou cestu sebelásky, protože jinak budeš poškozovat svůj život.

7. Litují především své nedostatečné trpělivosti a odhodlání

Litují toho, že nesetrvali tak dlouho, aby viděli první výsledky a dostali se k vyřešení problémů nebo uzdravení.

Jednoduše to vzdali dříve, než se mohli první výsledky projevit a mysleli si, že to nefunguje, protože neměli trpělivost.

Ono je těžké vytrvat, když nevidíš výsledky. Ani jediný náznak, že to, co děláš, má nějaký smysl, že by to mohlo skutečně fungovat, ale to je přesně ono.

Tady se ukazuje to krásné zrcadlo důvěry v proces, důvěry ve schopnost růst, překonávat překážky, sílu toho, jak moc to chceš. Jak moc chceš vyřešit své problémy, uzdravit se a změnit svůj život?

Myslíš si snad, že úspěšní lidé riskovali a investovali peníze, čas a úsilí na cestu, která zaručovala skutečně 100% úspěch a výsledky? Ne! Nikdo a nic nezaručí 100% úspěch, maximálně ti může slíbit nějaký šarlatán, nebo marketingová reklama a kampaň s cílem něco prodat za každou cenu.

Cesta k vyřešení a uzdravení je proces. Je to proces – cesta, nikoliv cíl. To si zapamatuj. Nikdy nikdo to za tebe neudělá… Musíš hledat někoho, kdo tě provede procesem, kdo se celý život vzdělává a je posedlý tím, co dělá, baví ho to, naplňuje, je v tom konzistentní, čerpá ze svého života a svých zkušeností, neustále roste a hledá cesty, jak, proč, kdy a kde…

Jedině tak se staneš úspěšným. Musíš žít tím, co miluješ, co tě baví a naplňuje. Musíš tomu zasvětit svůj život. Možná díky tomu neumím plno jiných věcí, ale jedno umím precizně a absolutně nejlépe. Svůj obor, kde vynikám, kde mám velkou úspěšnost a to hlavně u lidí, se kterými spolupracuji až do absolutního konce.

Kolik mých klientů může říct, že z 90 minutové konzultace vzešlo 120 nebo 180 minut? Není jich málo, myslím, že většina. Proč? Protože mi jde o to, aby dosáhli výsledků… Chci, aby měli v rukávu všechny potřebné nástroje, techniky, informace a strategii, která vede k vyřešení jejich problémů nebo uzdravení.

Nikdy jsem po nich nechtěl peníze za čas, který jsem investoval ze svého volného času, kterého mám opravdu jen velmi málo. Proč? Chtěl jsem jim za prvé pomoci a nenechat je na pospas osudu, ale také zjistit více, abych mohl lépe porozumět problémům, které tito lidé řeší.

To mi umožnilo vytvářet nejlepší online kurzy a programy v ČR a pomáhat dalším lidem, kde tyto informace a zpětnou vazbu využívám, abych mohl pomáhat ostatním.

Všechno je to o neustálém růstu a objevování nových možnostech. Ne, opravdu já nevím všechno. Každý můj klient mě posouvá dále, ukazuje mi nové úhly pohledu, nové cesty, nové možnosti, jak řešit problémy, které možná právě řešíš i ty a díky tomu ti mohu nabídnout řešení na míru, nové možnosti, techniky a nástroje a informace, které ti pomohou lépe porozumět tvým problémům a najít cestu k vyřešení.

Peníze jsou důležité, ale nejsou na prvním místě. Tam jsou ty úžasné výsledky transformace našich klientů, ty splněné sny, jejich příběhy a zpětná vazba. Tako naše možnost díky tomuto procesu růst a nacházet nové cesty a způsoby, jak naše služby a produkty ještě vylepšit.

Ano, dospěl jsem do fáze, že toto nemohu dělat celý svůj život, protože tím okrádám hlavně sám sebe o svůj drahocenný čas, ale pomohlo mi to růst, získat nové zkušenosti, nové uhly pohledu a najít vhodnou cestu k vyřešení i složitých problémů a případů, které se zdály být neřešitelné.

Nyní je čas více se soustředit sám na sebe.

Věřím, že není nic, co by nebylo možné dokázat. Ale také věřím, že ne každý to zvládne. Věřím, že to zvládne jen zhruba 3 až 5 % populace. Chceš patřit k nim? Můžeš, ale musíš změnit svůj přístup a ukázat, že jsi ochoten do toho jít na 100 % a čelit i obětem, které to sebou přináší. Budeš muset být konzistentní a vytrvalý.

Možná se budeš muset vzdát toxických lidí ve svém životě, včetně své rodiny. Možná budeš muset změnit kompletně svůj život, návyky, své myšlení, životní styl a stravování. Musíš změnit mnoho, ale výsledek? Výsledek stojí rozhodně za to. Nebude to lehké. Nebude to hned. Bude to stát za to, to ti zaručuji.

Závěrem

Z těchto odpovědí vyplynulo, že mnozí naši klienti litují, že se nezapojili aktivněji a nevyužili všechny dostupné zdroje, které jsme jim nabízeli. Mluvili o tom, že ačkoli byla naše pomoc k dispozici, často ji nevyhledali nebo ji nevyužili naplno, dokud nebylo skoro pozdě.

Někteří z nich dokonce naznačili, že by ocenili více komunitního aspektu, kde by mohli sdílet své zkušenosti a podporovat se navzájem. Pochopili jsme, že bychom mohli vytvořit více prostoru pro skupinové diskuse a vzájemnou podporu, což by mohlo výrazně přispět k udržitelnosti a dlouhodobému úspěchu v jejich procesech.

Což jsme v minulosti udělali skrze naši komunitu, kde každý jen čekal na druhé, aniž by se sám zapojil. Jednoduše každý chtěl brát, aniž by byl schopen něco předat nebo něčím přispět.

Momentálně chystáme nový koncept komunity prostřednictvím členství, kde budeme postupně implementovat naše nástroje (meditace, relaxační a meditační hudbu, podprahové nahrávky a další…), kvalitní prémiový obsah, který nebude nikde jinde dostupný, možnost komunikace se všemi členy komunity, živé streamy, videoasky s vašimi dotazy, slevy na naše produkty a služby, nejspíše občas i živé setkání a další zajímavé novinky a možnosti.

Náš závěr byl jasný: poslouchat, učit se a neustále se snažit inovovat a přizpůsobovat naše služby, aby co nejlépe odpovídaly potřebám těch, kteří se na nás obrací.

Ať už je to skrze personalizované kurzy, které chceme do budoucna personalizovat na základě konkrétních nejčastějších problémů, které řešíte, což mi osobně pomůže uvolnit prostor a více času, které momentálně věnuji konzultacím a koučinku, abych mohl tvořit více kvalitního obsahu.

Dále tvořit interaktivní workshopy, webináře a živé streamy nebo podpůrné skupiny – komunitu, chceme nabízet právě to, co vám umožní nejen dosáhnout svých cílů, ale udržet si tyto změny trvale.

Všechno bude brzy součástí našeho členství, které připravujeme, kde budeme vytvářet silnou podporu pro všechny, kteří chtějí v dnešním světě plném cenzury, zmatku a nekvalitních informací najít skutečnou hodnotu, vhodné prostředí a okolí, které je bude plně podporovat na jejich cestě za svými sny a cíli a také získat zpětnou vazbu a mít možnost kdykoliv využít našich služeb a produktů přednostně a se slevou.

Protože koneckonců, každá cesta sebepoznání a osobního rozvoje je maraton, nikoli sprint. A my jsme zde, abychom běželi tuto cestu společně s vámi, krok za krokem, až do samého konce.

patologicka-zarlivost
Jiří Čapovec

Jiří Čapovec

Celostní terapeut, kouč a mentor

Jiří Čapovec je celostní terapeut, kouč a mentor, který se zabývá oblastí celostní medicíny a funkční medicíny, kde propojuje důležité aspekty a obory jako je osobní rozvoj, psychosomatika, epigenetika, psychologie a rozvoj lidského vědomí, neurovědy a práce s podvědomím. Kromě působení v oblasti nemocí, fyzického a duševního zdraví, se také zaměřuje na psychologii mezilidských vztahů (individuální i párová terapie). Je spoluzakladatel značky cesta relaxace spolu s jeho partnerkou, koučkou a terapeutkou Lenkou Heczkovou. Vede také vlastní studie a výzkumy z oblasti fyzického a duševního zdraví, které sdílí zde na webu.

0 komentářů

Pin It on Pinterest